haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

بازگشت به رابطه قبلی کار درستی است؟

پشتیبانی حال
بازگشت به رابطه قبلی
۲۲ خرداد

بازگشت به رابطه قبلی فکریست که بعد از هر رابطه ی پایان یافته ای ممکن است به ذهن طرفین رابطه برسد. رابطه قبلی به دلایلی رابطه ی قبلی شده است و چه شما او را ترک کرده باشید، چه او شما را و چه با توافق از یکدیگر جدا شده باشید، یک جای کار در رابطه شما میلنگیده است. اینکه آیا بازگشت به آن کار درستیست و یا باید برای همیشه از آن رابطه بیرون ماند تصمیمی است که هر شخص باید با توجه به شناخت خود از رابطه قبلی بگیرد.

برخی بازگشت به رابطه قبلی را یک حماقت می دانند و جمله ی معروفی در این باره دارند که ” خدا رابطه قبلی را دوباره در مسیر زندگی انسان قرار میدهد تا ببیند هنوز به همان اندازه احمق هست؟”. اگرچه این نظر تا اندازه ای تند و یکطرفانه است اما این مضمون را در خود دارد که بازگشت به رابطه قبلی نمی تواند همیشه بهترین ایده و انتخاب باشد. هر رابطه منحصر بفرد است و ویژگی های خاص خودش را دارد و جواب به سوال “درستی بازگشت به رابطه قبلی” تنها با جواب به سوال های جزئی تری میسر خواهد بود که هر فرد قبل از بازگشت به رابطه قبلی باید از خود بپرسد.

چه زمانی میتوان گفت که بازگشت به رابطه قبلی کار درستی است؟

در ادامه، راه هایی گفته شده است که به شما کمک می کند بفهمید بازگشت به رابطه قبلیتان کار درستی است یا خیر؟

دلایل اصلی جداییتان را بازبینی کنید

از خود بپرسید به چه دلیلی از یکدیگر جدا شدید؟ چه چیزی باعث پایان رابطه قبلیتان شد؟ آیا آن مشکلات همچنان پابرجاست؟ آیا تغییری در شما و یا کسی که با او در رابطه بوده اید ایجاد شده که می تواند شرایط را عوض کند؟

عوامل بازدارنده را در نظر بگیرید

برخی از عوامل هستند که بازگشت به رابطه قبلی را غیر ممکن می کنند. در هر رابطه ای خواسته هایی وجود دارد که برای هر یک از طرفین حیاتی است و در آن رابطه نمی توان به آن خواسته ها رسید و یا ممکن است شرایط خانوادگی، اجتماعی و فردی مانع از دستیابی به آنها شود. قبل از بازگشت به رابطه قبلی تمام اینها را در نظر بگیرید.

به خاطر حس تنهایی به رابطه قبلی برنگردید

اگر حس تنهایی شما را آزار می دهد و یا از زندگی مجردی خسته شده اید، بازگشت به رابطه قبلی اصلا راه درستی نیست. حس تنهایی پس از جدایی بسیار طبیعی است و قاعدتا شما از نداشتن کسی که عادت به همصحبتی با او داشته اید احساس تنها بودن می کنید اما باور کنید این تنهایی گاهی برای انسان لازم است و درس های ارزشمندی به او می دهد. بسیاری از افراد تنها به خاطر فرار از تنهایی به رابطه قبلی زیان آور خود بر میگردند در حالی که تنها بودن مهارتیست که هر انسانی در زندگی باید بیاموزد.

اینکه به رابطه قبلی برگردید و یا برای همیشه از آن بیرون بمانید تصمیمی است که هر شخص باید با توجه به شناخت خود از رابطه قبلی بگیرد. چه اینکه بخواهید به رابطه قبلی برگردید و چه رابطه قبلی را برای همیشه تمام شده بدانید باید برای ادامه راه تصمیماتی بگیرید و کارهایی انجام دهید. در ادامه سعی شده مواردی که می تواند شما را در هر یک از تصمیماتتان کمک کند آورده شود.

برگشت به رابطه قبلی

اگر تصمیم گرفتیم به رابطه قبلی برگردیم چه کارهایی باید کنیم؟

اگر شرایط شما و شریک قبلیتان تغییر کرد و شما واقعا تصمیم به بازگشت به رابطه قبلی را داشتید، باید بر روی ایجاد تعادل در رسیدگی به مشکلات گذشته کار کنید. تعادل به این معناست که مشکلات گذشته خود را حل کنید و بدون اینکه در آنها بمانید یک شروع تازه برای زندگیتان داشته باشید. توجه بیش از حد به مشکلات گذشته باعث می شود طرفین دائما در حـال ثابت کردن اینکه دیگر شخص قبلی نیستند، به طرف مقابل باشند.

شکایتها و گله ها را کنار بگذارید و با شریکتان صادق باشید. اگر میخواهید رابطه شما برای بار دوم خوب پیش برود باید ارتباط بهتری با هم برقرار کنید.

اگر تصمیم گرفتیم به رابطه قبلی برنگردیم برای مقابله با وسوسه پیام دادن به شریک رابطه قبلیمان چه کارهایی باید کنیم؟

اگر شما تصمیم گرفته اید که به رابطه قبلی برنگردید شاید سخت ترین کار جلوگیری از وسوسه ی پیام دادن به شریکتان در رابطه قبلی باشد. الان، بیش از هر زمان دیگری در تاریخ ما انسان ها به هم متصل هستیم. ما دائما به گوش های خود چسبیده ایم و به پیام دادن و وقت گذرانی در شبکه های اجتماعی معتاد شده ایم. این باعث شده تا ما به هر کسی که بخواهیم و در هر زمانی که بخواهیم تنها با حرکت انگشتانمان ارتباط برقرار کنیم. متاسفانه یا خوشبختانه یکی از این افراد شریکمان در رابطه قبلی است.

وقتی تنها هستید و دائما به رابطه قبلیتان فکر می کنید مقاومت در برابر وسوسه پیام دادن به او بسیار مشکل است. ما انسان ها با خصلت عادت خلق شده ایم و شکستن عادت ها برایمان بسیار دشوار است. عادت همصحبتی با کسی که زمانی مهمترین فرد زندگیتان بوده است، عادتی نیست که به راحتی فراموش شود اما باور کنید پیام دادن به شریک قبلیتان برای ارضا این عادت تنها زمان این فراموشی را طولانی تر می کند و کار شما را برای فائق آمدن به این جدایی سخت تر می کند.

در ادامه چند  نکته برای مقابله با تنهایی پس از جدایی و وسوسه ی پیام دادن به شریک رابطه قبلیتان آورده شده است.

برگشت به رابطه عاطفی قبلی

بیصدا کردن، آنفالو کردن، بلاک کردن

وقتی بحث در مورد غلبه بر وسوسه بازگشت به رابطه قبلی پیش می آید ضرب المثل ” از دل برود هر آنکه از دیده رود ” بسیار باور پذیر به نظر می رسد. برای اینکه دائما وسوسه نشوید که به او پیام دهید باید از بمباران شدن خود توسط اخبار مرتبط با او در شبکه های اجتماعی جلوگیری کنید. راه آن هم چیزی نیست جز آنفالو کردن، بیصدا کردن و بلاک کردن او در تمام شبکه های اجتماعی. نام او را در گوشیتان تغییر دهید به چیزی شبیه ” پیام نده، پشیمون میشی!” و اگر این شجاعت را داشتید چه بهتر است که شماره ی او را از گوشیتان پاک کنید.

شتاب زده عمل نکنید

اگر برای یک لحظه وسوسه شدید تا به شریک رابطه قبلی تان پیام دهید اینکار را نکنید و ذهنتان را به موضوعی دیگر منحرف کنید اگر بعد از 30 دقیقه کماکان  این وسوسه وجود داشت خودتان را با کارهایی مثل فیلم دیدن و حمام کردن مشغول کنید و این چرخه را تا زمانی که فکر پیام دادن از سرتان بیرون بیایید ادامه دهید. پس از غلبه بر این وسوسه  به خاطر قوی بودنتان به خودتان افتخار خواهید کرد و حس خوبی خواهید داشت.

با دوستان و خانواده صحبت کنید

دوستان و نزدیکانتان می توانند بهترین دوا برای کاهش درد تنهاییتان باشند. با دوستان و کسانی که با آنها احساس راحتی می کنید ارتباط برقرار کنید . لیستی از افراد قابل اعتماد که با آنها نزدیک هستید را انتخاب کنید و آنچه را که میخواهید به شریک رابطه قبلتان پیام دهید به آنها بگویید و خود را خالی کنید.

چه شما به رابطه قبلی خود برگردید و چه برای همیشه قید آن را بزنید، جدایی و تنهایی پس از آن درس های فراوانی به شما داده است که می تواند در ادامه ی مسیر زندگی برایتان بسیار مفید باشد. شما اولین کسی نبوده اید که این تجربه را داشته و آخرین آنها نیز نخواهید بود. تجربه ها داشته های ارزشمندی هستند که تنها با تحمل سختی ها بدست می آیند و می توانند موجب شکوفایی هر فرد شوند.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید.یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «حال»‌ وصل شوید.


مقالات مرتبط

آزمایش اعتیاد ازدواج شامل چیست
آزمایش اعتیاد ازدواج شامل چیست؟ / تست اعتیاد قبل از ازدواج در ۱۴۰۱

ازدواج و انتخاب یک شریک و همراه برای ادامه زندگی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین تصمیماتی است که هر زن و مردی در طول زندگی خود می‌گیرد. به همین دلیل لازم است که آن‌ها دقت و توجه کافی در این زمینه داشته باشند تا تصمیمی آگاهانه و مناسب گرفته شود. یکی از نکاتی که باید پیش از ازدواج به آن توجه کرد، اعتیاد یا سوء مصرف مواد مخدر در افراد است. زندگی با یک همسر معتاد می‌تواند به هرج و مرج در زندگی، تحریک عاطفی و حتی خشونت در رابطه زناشویی منجر شود. این موضوع به زن یا مرد و فرزندان حاصل از این رابطه، از نظر جسمی و روانی آسیب می‌زند و آن‌ها را تحت فشار زیادی قرار می‌دهد. به همین دلیل لازم است که افراد، پیش از ازدواج از نظر اعتیاد آزمایش شوند. اگر می‌خواهید بدانید که آزمایش اعتیاد شامل چیست این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. ضمنا برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از پزشکان متخصص حال مشاوره آنلاین بگیرید.

سارا صاحبی
۱۷ / ۰۳ / ۰۰
حال- برخورد صحیح با وابستگی بیش از حد
روابط عاطفی: با وابستگی بیش از حد شریک عاطفیم چه برخوردی کنم؟

شریک عاطفی ام بسیار بهم وابسته اس! دلبستگی خوب است ولی اگر به وابستگی بیش از حد تبدیل شود، آزار دهنده است.

پشتیبانی حال
۱۱ / ۰۹ / ۹۸
طلاق عاطفی چیست؟

گرچه طلاق یکی از مهم‌­ترین آسیب‌­های خانوادگی است، اما آمار رسمی ارائه شده از آن، نمی‌­تواند به درستی میزان ناکامی همسران را در زندگی زناشوئی نشان دهد. علت این مسئله، وجود جامعه بزرگی از زوج‌­هایی است که گرچه با هم زندگی می‌­کنند و ظاهرا یک خانواده هستند، اما از نظر عاطفی به هم وابستگی ندارند. چنین زوج‌­هایی به طلاق عاطفی دچارند. طلاق عاطفی یک مکانیسم روانشناختی است که در بعضی از زوج­ها اتفاق می‌­افتد. در چنین شرایطی ازدواج به تهدیدی برای آسایش آن­ها تبدیل می‌­شود. می‌­توان گفت که همه ازدواج‌­ها با طلاق پایان نمی‌یابند، بلکه به مروز تبدیل به یک رابطه توخالی، فاقد عشق و احساس و دوستی می‌­شوند.

سارا صاحبی
۲۶ / ۰۶ / ۹۹
خیانت و راههای درمان آن خیانت و راههای درمان آن
رابطه عاطفی: بعد از خیانت دیدن چه کنیم؟

[audio mp3="https://haal.ir/wp-content/uploads/2019/11/خانم-صبوری_نهایی.mp3"][/audio]

پشتیبانی حال
۱۲ / ۰۸ / ۹۸
عشق در نگاه اول
آیا واقعا می‌توان در نگاه اول عاشق شد؟

«شاید احمقانه به نظر برسد اما از لحظه‌ای که برای اولین بار دیدمت، دیگر نتوانستم تو را از ذهنم خارج کنم.» این جمله‌ای از یک کتاب است، اما حالا می‌خواهیم بررسی کنیم آیا چنین چیزی در واقعیت نیز ممکن است؟ بسیاری از افراد درباره عشق در نگاه اول صحبت کرده‌اند. زنی در مورد معشوق خود چنین می‌گوید: ‌«من در نگاه اول عاشق او شدم. اولین باری که در زندگی احساس شعف کردم، زمانی بود که او را دیدم. احساسی بسیار خوشایند، لطیف و بسیار بدوی. احساسی غافل‌گیرکننده، نفس‌گیر و فراگیر. احساسی که پیش از آن برایم آشنا نبود.» عشق در نگاه اول را نمی‌توان به سادگی توصیف کرد. تا جایی که برخی از افراد امکان آن را از اساس زیر سوال برده و ادعا می‌کنند تنها چیزی که ممکن است در نگاه اول بوجود بیاید، کشش جنسی است. اما به راستی چگونه می‌توانیم پس از یک نگاه کوتاه به‌طور عمیقی عاشق شویم؟ چگونه چنین نگاهی می‌تواند ما را به این باور برساند که می‌خواهیم باقی عمر خود را در آغوش غریبه‌ای بگذرانیم که برای اولین بار او را می‌بینیم؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سوالات را بدانید، در این مطلب با ما همراه باشید.

ندا ناجی
۰۵ / ۱۱ / ۰۰
با خیانت چه برخوردی باید کرد؟
چطور خیانت اتفاق میفتد؟

[audio mp3="https://haal.ir/wp-content/uploads/2019/09/karami-final.mp3"][/audio]

پشتیبانی حال
۳۱ / ۰۶ / ۹۸

2 دیدگاه

  • من جزو کسانی بودم که معتقدم میشه یه رابطه‌ی شخصی به یک آشنایی عادی یا حداکثر یه دوستی حتی صمیمانه تبدیل بشه و احتیاج به درک و تلاش و شعور فراوان داره، اما دیدم که میشه.

    • دوست عزیز، از اینکه مقاله ی ما برایتان مفید واقع شده است، بسیار خوشحالیم و از همراهی شما متشکریم.