مدیریت رابطه عاطفی: چطور پایان رابطه رو به آغاز مجدد تغییر دهم؟

پشتیبانی حال
روش هایی برای برگرداندن عشقم
۲۷ مهر

آدم‌های قدیمی زندگی‌مان باارزش‎‌ترین دارایی‌ها هستند. همین بهترین دلیل است که باید پایان رابطه ها را زیبا رقم بزنیم.

در رابطه‌ها هم همینطور است شاید بتوانید روابط دوستانه و همراه با احترامی را در آینده‌تان تجربه کنید ولی هیجان رابطه و شیرینی عشقی که بار اول تمام وجودتان را فراگرفته هیچ وقت تکرار نمی‌شود.

اگر یک بار چنین رابطه‌ای را تجربه کردید و به هر دلیلی عشقتان را از دست داده‌اید هنوز هم برای برگرداندن آن دیر نیست.

در این مطلب قصد دارین بهترین راه برای برگرداندن عشق قبلی‌تان را معرفی کنیم. با ما همراه باشید.

چگونه پایان رابطه را عوض کنیم؟

زمانی که با فرد جدیدی آشنا می‌شوید همه چیز رنگ و بوی تازه‌ای به خود می‌گیرد ولی در این بین باید مدت زمان طولانی را برای شناخت رفتارها، اخلاق و خصوصیاتش صرف کنید.

در حالی که یک بار تمام این مسیر را با عشق قبلی‌تان طی کردید و اطلاعات نسبتا خوبی درباره همدیگر دارید.

میدانید چه خصوصیات مثبت و منفی دارد و کدام ویژگی‌هایش را ستایش می‌کنید.

اگر بعد از پایان رابطه تان هر روز از خودتان می‌پرسید «چکار کنم عشقم برگرده؟» و مشتاق برقراری ارتباط مجدد هستید؛ پیش از هر کاری سنگ‌هایتان را با خودتان وا کنید. تکنیک‌های زیر را دنبال کنید:

  • بازسازی احترام متقابل حتی در زمان پایان رابطه 

یک رابطه طولانی و ارزشمند بین زن و مرد بر پایه احترام متقابل، عشق و جذابیت استوار است.

اگر با پایان رابطه‌تان احترام متقابل بین شما اسیب دیده، باید پیش از شروع مجدد آن را ترمیم کنید. اگر احترامی بین شما وجود نداشته باشد در رابطه، احساس ناامنی می‌کنید و این مانع بزرگی برای نشان دادن شخصیت واقعی‌تان است.

روش هایی برای برگرداندن عشقم

در نتیجه با گذشت زمان جذابیت‌هایتان را برای طرف مقابل از دست می‌دهید و این یعنی مرگ رابطه عاشقانه.

اگر نتوانید این احترام را مجدد به دست بیاورید بار دیگر رابطه به جدایی ختم می‌شود و این احساس شکست عشقی بسیار دشوارتر و عمیق‌تر از قبل خواهد بود.

چون برای بازگشت به رابطه قبلی‌تان تنها تمایلات جنسی و احساسات خود را همراه داشته‌اید و پایه اصلی این مثلث (همان احترام) لق بوده است.

  • قطعه گم شده پازل را پیدا کنید

علت پایان رابطه عاشقانه‌تان چیست؟ به چه دلیلی از هم جدا شدید؟ باید بتوانید به شکل منطقی دلایل اصلی نابودی رابطه قبلی‌تان را پیدا کنید. بعد از خودتان بپرسید آیا این موانع حل شداند؟ میتوان با تغییراتی آن را اصلاح کرد؟

به عنوان مثال اگر شما و عشقتان به دلیل خیانت از همدیگر جدا شدید میتوانید دوباره به او اعتماد کنید؟ یا صرفا محو جذابیت‌های فیزیکی و ظاهری او هستید و به همین دلیل میخواهید رابطه‌تان را احیا کنید؟

وجود جاذبه‌های جنسی برای شروع یک رابطه مجدد لازم است ولی کافی نیست.

بنابراین اگر میخواهید عشقتان برگردد باید مشکلات‌تان را از رابطه قبلی پیدا کرده و آنها را اصلاح کنید.

روش هایی برای برگرداندن عشقم

مثلا اگر رفتار و خصوصیاتی آزاردهنده داشتید آنها را با رفتارهای شایسته جایگزین کنید. احتمالا اگر تغییراتتان را ببیند با توجه به جذابیت‌هایی که قبلا از شما سراغ داشته ممکن است که به جای گزینه پایان رابطه آغاز رو انتخاب کند.

  • احساسات اصلی او را فعال کنید

شاید عشقتان به شما گفته باشد: « من دیگر احساس دوست داشتن سابق را ندارم» یا «ما مثل هم نیستیم پس بهتر است از هم جدا شویم».

روش هایی برای برگرداندن عشقم

این عبارات و جملات مشابه، نشان می‌دهند که احساس عشق، احترام و جذابیت رابطه شما از هم گسسته است. در چنین مواقعی اگر ایده شروع مجدد رابطه را مطرح کنید؛ طبیعتا از آن استقبال نمی‌کند.

در واقع شما نسبت به او احساس عشق، احترام و جذابیت دارید اما عشقتان در حـال حاضر چنین احساسی ندارد. پس برای برگرداندن عشقتان باید چکار کنید؟!

با استفاده از روش‌های مختلف مثل ایمیل، شبکه‌های اجتماعی، صحبت‌های تلفنی و دیدارهای حضوری با او تعامل کنید و اجازه دهید تغییرات شما را ببیند.

اگر در این بین متوجه تغییراتتان شود، با یادآوری اینکه زمانی شما را دوست داشته و خصوصیات حـال حاضرتان حتی به ایده آل‌های او نزدیک‌تر هستند، امیدی برای برگشت وجود دارد.

به عنوان مثال: به او نشان دهید که از لحاظ عاطفی مستقل هستید. برای موفقیت‌های دوستان و اطرافیانتان خوشحال می‌شوید و سعی می‌کنید در اهداف زندگی خودتان پیشرفت کنید.

به جای اینکه احساس ناراحتی و غم دوریتان را به رخ بکشید و بگویید که از خیانت یا اتفاقات منفی بینتان تا چه اندازه رنجیدید، سعی کنید با همدیگر شاد باشید. از اعمال فشار یا حالت دفاعی و خنثی دوری کنید و بیشتر روی ارائه جنبه‌های قوت مردانه یا زنانه خودتان انرژی بگذارید.

  • گذشته را رها کنید

به جای اینکه روی بازگشت مجدد رابطه به وضعیت قبلی و تعهد به آن پافشاری کنید؛ اول روی مسائل عاطفی متمرکز شوید. برای شروع یک رابطه باید حالتان با هم خوب باشد.

مثلا بگویید: «لازم نیست برای بازگشت همه چیز به حالت قبل عجله کنیم.

درک می‌کنم که ما یک تجربه منفی و شکست عشقی را پشت سر گذاشتیم؛ بیا گذشته را رها کنیم و فقط همدیگر را ببینیم مثل اینکه فقط با همدیگر دوست هستیم. دوباره با هم آشنا شویم و وقت بگذرانیم، اگر احساساتمان تغییر کرد برای شروع مجدد رابطه عاشقانه‌مان فکر کنیم.»

با گفتن عبارتی مثل بالا؛ نه تنها هیچ فشار، تهدید یا احساس ناامنی برای شروع رابطه ایجاد نمی‌شود بلکه نشان می‌دهید که در حـال حاضر فردی با احساسات قوی، بالغ و با اعتماد به نفس هستید.

همینطور این شروع آرام فرصتی برای بهبود روحتان و آمادگی برای شروع مجدد رابطه است.

بنابراین میتوانید دوباره برای جذب عشقتان تلاش کنید و رابطه‌ای قوی و مستحکم بسازید.

  • تنفس کوتاه؛ بهترین راه برای برگرداندن عشق

اگر در پاسخ به صحبت‌ها و مراحل قبلی از عشقتان شنیدید که؛ «نمیدانم؛ مطمئن نیستم بتوانم دوباره شروع کنم و..» فقط به مدت 3 الی 7 روز با او تماسی نداشته باشید.

روش هایی برای برگرداندن عشقم

به او فرصتی برای فکر کردن و تصمیم گیری بدهید. ولی این بازه زمانی را خیلی طولانی نکنید که به کلی نسبت به ایده شما برای شروع مجدد رابطه شک کند.

اگر در این بازه زمانی که پایان رابطه تان را به هم اعلام کرده اید، دلش برایتان تنگ شد و رابطه جدیدی را شروع کردید؛ یادتان باشد در تعامل بعدی روی نشان دادن احساس احترام و جذابیت‌هایتان کار کنید و آنها را بهبود دهید.

اگر تلاش کردید و شریک عاطفی تان که دلتان را برده است بازنگشت ولی همچنان ناامید نشده اید و چشم انتظار، شاید نیاز باشد روی اعتماد به نفس تان تمرکز کنید. شاید نیاز باشد که راههای افزایش اعتماد به نفس رو امتحان کنید.

در نهایت پیشنهاد مشاور حال به شما این است که برای گذر از این مرحله مشاوره عاطفی رو انتخاب کنید تا بتوانید از این دوره با نهایت سلامت روان خارج شوید.

شاید با خودتان اینطور فکر کنید که خودتان می توانید به تنهایی از این چالش هیجانی عبور کنید ولی به این پیشنهاد ما دقت کنید که تنها گذراندن روزهای بعد از جدایی اهمیت دارد چگونه حل و فصل کردن هم اهمیت زیادی دارد.

اگر کمبود وقت علت شما برای مراجعه نکردن به مشاور است،‌ کافیست مشاوره آنلاین روانشناسی رو جستجو کنید تا به حال دوست سلامت روان برسید.

 

 

مقالات مرتبط

2 دیدگاه

  • یعنی هر کسی که این نشانه ها رو داشته باشه حتما خائنه؟

    • دوست عزیز، مشاهده ی این نشانه ها صرفا نشان دهنده ی خیانت نیست اما می توانند به عنوان زنگ خطر و یا عوامل هشدار دهنده ای درنظر گرفته شوند که درصورتی که بیش از حد بودند و یا به رابطه شما آسیب می زدند، از یک روانشناس در این زمینه کمک بگیرید.