جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

متوترکسات

METHOTREXATE

خرید دارو
مشخصات
نام عمومی: METHOTREXATE SODIUM INJECTION, SOLUTION PARENTERAL 100 mg/1mL 10MILLILITER
دسته بندی: بدون دسته بندی
شکل دارو:

تزریق, ترکیبی

نحوه مصرف:

وریدی

محدودیت برای شیردهی:

غیر مجاز

محدودیت بارداری: این گروه از داروها شامل داروهایی است که اختلالات، آسیب‌ها و مشکلات آن بر روی جنین کاملا تایید شده است و احتمال خطر برای جنین با این داروها بسیار زیاد است. به همین جهت مصرف این گروه دارویی در دوران بارداری ممنوع می‌باشد.
مصرف دامپزشکی:

ندارد

بیماری های مرتبط

تزریق ترکیبی متوترکسات برای درمان بیماری های زیر استفاده میشود:
موارد مصرف

متوترکسات یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است که در درمان برخی بیماری ها استفاده می شود. به طور کلی، متوترکسات در درمان بیماری های التهابی مانند روماتوئید آرتریت، آرتریت پسوریاتیک، سندرم سجاوا و درماتومیوزیت (بیماری لایه های عمیق پوست) استفاده می شود. همچنین، متوترکسات در درمان بیماری های خاصی مانند لوپوس اریتماتوس، اُلنر دلاره و کره قوسی (تصلب چندگانه) نیز مورد استفاده قرار می گیرد. موارد دیگری همچون بیماری های التهابی روده، پسوریازیس و انسداد ریه نیز ممکن است در درمان با متوترکسات مورد استفاده قرار بگیرند. همچنین، متوترکسات به عنوان درمان ضد سرطانی در برخی حالات از سرطان مانند لوسمی، لمفوم نوعی (مانند لمفوم هاچکین) و سرطان پستان استفاده می شود. پیش از مصرف هر دارویی، بهتر است با پزشک خود در مورد نیاز و مخاطرات آن در موارد خاص صحبت کنید.

عوارض و هشدار ها

عوارض

پیش از مصرف تزریق ترکیبی متوترکسات باید به پزشک درباره مسائل زیر اطلاع داد:

هشدارها

تزریق ترکیبی متوترکسات ممکن است عوارض و هشدارهای زیر را داشته باشد:

تداخل دارویی

تزریق ترکیبی متوترکسات با داروهای زیر تداخل دارد:

نکات قابل توصیه

نكات قابل توصيه 1- در تزريق دارو از راه غلاف طناب نخاعي، مقادير زيادي متوتركسات وارد جريان خون مي‎-شود. بنابراین در بيماراني كه به طور سيستميك نيز دارو دريافت می ‌کنند تنظيم مجدد مقدار مصرف سيستميك توصيه مي ‎شود. 2- تعداد لكوسيت ‎‌ها و پلاكت‎‌ ها 10-7 روز بعد از تجويز دارو به حداقل مي ‎رسد و 7 روز بعد به ميزان طبيعي برمی‌ گردد. 3- در بيماران مبتلا به آسيت، انسداد مجراي گوارش،‌ وجود ترشحات جنب يا صفاق و عيب كار كليه ممكن است مقادير بيشتر و يا مدت زمان مصرف طولاني‎ تر لوكوورين لازم باشد. توصيه مي‎ شود طول مدت مصرف لوكوورين بر اساس غلظت پلاسمايي متوتركسات تعيين گردد. 4- در درمان پسوريازيس، بعد از دستیابی به پاسخ باليني مطلوب مقادير مصرف دارو تدريجاً كاهش داده شود و زمان استراحت (قطع مصرف دارو) به حداكثر زماني كه پاسخ مناسب را ايجاد كند،‌ افزايش يابد.

مشاوره سریع

داروها و مکمل های مرتبط

0.1 درصد قطره چشمی پاتانول
طریقه مصرف : چشم پزشکی
0.5 mg/2 ml آمپول دیگوکسین
طریقه مصرف : وریدی
0.5mg/2 ml آمپول دیگوسین استروپ
طریقه مصرف : وریدی
10 mg/ml 1ویتامین کا
طریقه مصرف : وریدی
10 mg/ml آمپول کوناکیون
طریقه مصرف : وریدی
1000 mg/ 10 ml آمپول متوترکسات
طریقه مصرف : وریدی

تشخیص تداخل دارویی

شما از این بخش میتونید وجود یا عدم تداخل دارویی بین دو دارو را بررسی کنید

مشاهده نتیجه