جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

استامود

STAMOD

خرید دارو
مشخصات
نام عمومی: MODAFINIL TABLET ORAL 100 mg
دسته بندی: سرکوبگرهای ایمنی
شکل دارو:

قرص

نحوه مصرف:

دهانی

محدودیت برای شیردهی:

cautious

محدودیت بارداری: در این گروه، مطالعاتی بر روی حیوانات باردار انجام شد که نشان از اثرات جانبی بر روی جنین را داشت اما این آزمایشات به صورت گسترده و کافی در مورد جنین انسان انجام نشده است. این گروه از داروها تنها زمانی برای مادران باردار تجویز می‌شوند که منافع آن‌ها از مضراتش بیشتر باشد.
مصرف دامپزشکی:

دارد

بیماری های مرتبط

نارکولپسی (حمله خواب) آپنه انسدادی خواب
موارد مصرف

این دارو برای درمان نارکولپسی برای افزایش هوشیاری و بیداری در بیماران دچار خواب-آلودگی شدید در طول روز، هیپوپنه یا آپنه انسدادی طی خواب و یا اختلالات مزمن خواب به دلیل شب کاری به كار می‎ روند.

عوارض و هشدار ها

عوارض

در صورت وجود نارسایی شدید کبد یا کلیه، سابقة سایکوز، افسردگی، مانیا و اعتیاد به مواد مخدر، دارو ها یا الکل با احتیاط فراوان تجویز شود.

هشدارها

در صورت وجود نارسایی شدید کبد یا کلیه، سابقة سایکوز، افسردگی، مانیا و اعتیاد به مواد مخدر، دارو ها یا الکل با احتیاط فراوان تجویز شود.

تداخل دارویی

این دارو ممکن است غلظت خونی بعضی از داروهای ضدافسردگی سه حلقه ‎ای از جمله کلومیپرامین و دزیپرامین را افزایش دهد. مصرف همزمان مدافینیل با سایر داروهای محرک CNS از جمله متیل فنیدات ممکن است باعث تحریک بیش از حد دستگاه عصبی مرکزی و بروز عصبانیت، تحریک‎ پذیری، بی ‎خوابی، حملات تشنجی و یا آریتمی قلبی شود. متیل-فنیدات همچنین می ‎تواند جذب گوارشی مدافینیل را حدود یک ساعت به تأخیر بیندازد. در صورت مصرف همزمان این دارو با دارو های مهارکننده مونوآمین اکسیداز باید احتیاط شود، زیرا خطر بالقوه بروز واکنش‎ های خطرناک وجود دارد. متابولیسم بعضی از دارو ها از جمله فنی توئین، وارفارین، دیازپام، مفنی توئین و پروپرانولول توسط این دارو کاهش می ‎یابد. مدافینیل متابولیسم سیکلوسپورین، استروژن‎ های موجود در دارو های ضدبارداری و تئوفیلین را می ‎تواند افزایش دهد.

نکات قابل توصیه

1- احتمال ایجاد وابستگی به مصرف دارو وجود دارد. 2- در صورت مصرف دارو در بعدازظهر، احتمال بروز بی‎ خوابی در طول شب وجود دارد. 3- این دارو اثربخشی ضدبارداری های هورمونی را کاهش می دهد. 4- به علت اختلالات بینایی، اشکال در تصمیم‎گیری و اختلال در مهارت ‎های حرکتی، از رانندگی یا انجام کار هایی که نیاز به هوشیاری دارند، باید احتیاط فراوان نمود. 5- کاهش تدریجی مقدار مصرف آن قبل از قطع مصرف دارو ممکن است لازم باشد. 6- در صورت بروز بثورات پوستی یا واکنش ‎های آلرژیک (که البته نادر است)، بیمار باید بلافاصله مراتب را به پزشک اطلاع دهد.

مشاوره سریع

داروها و مکمل های مرتبط

TEGRETOL 200 MG
طریقه مصرف : دهانی
TEGRETOL 400 MG
طریقه مصرف : دهانی
آمپول پرولوتون 500 میلی گرم بسته یک عددی
طریقه مصرف : وریدی
استامود
طریقه مصرف : دهانی
اسویمر
طریقه مصرف : وریدی
اوکزازپام 10م گ قرص
طریقه مصرف : دهانی

دسترسی سریع

پزشکان مرتبط

حوزه های مرتبط

تشخیص تداخل دارویی

شما از این بخش میتونید وجود یا عدم تداخل دارویی بین دو دارو را بررسی کنید

مشاهده نتیجه