جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

ابترکسات

EBETREXAT

خرید دارو
مشخصات
نام عمومی: METHOTREXATE SODIUM INJECTION PARENTERAL 10 mg/1mL 2MILLILITER
دسته بندی: بدون دسته بندی
شکل دارو:

تزریق

نحوه مصرف:

وریدی

محدودیت برای شیردهی:

مصرف تزریق ابترکسات در دوران شیردهی محدودیت دارد.

محدودیت بارداری: اطلاعاتی در رابطه با موارد مصرف در بارداری وجود ندارد.
مصرف دامپزشکی:

ندارد

بیماری های مرتبط

تزریق ابترکسات در درمان بیماری‌هایی مانند عفونت های تنفسی، عفونت های پوست و ساختار‌های نرم (مانند زخم‌ها و عفونت های دندانی و فک)، عفونت های مجاری ادراری، عفونت های بیمارستانی به کار می‌رود.
موارد مصرف

متوتركسات در درمان كارسينوم سینه، سر و گردن، ريه، تومور تروفوبلاستيك، لوسمي لنفوسيتيك حاد، لوسمي مننژيال، لنفوم ‌هاي غيرهوچكيني، ميكوزفونگوئيد، استئوساركوما، پسوريازیس، آرتريت روماتوئيد، كارسينوم گردن رحم، تخمدان، مثانه، كليه، پروستات و بيضه، لوسمي ميلوسيتيك حاد، ميلوم مولتيپل، آرتريت ناشي از پسوريازیس و درماتوميوزيت مصرف می شود. | ابترکسات یک داروی ضد افسردگی است که برای درمان بیماری هایی مانند افسردگی، اختلال اضطراب عمومی، اختلال اضطراب اجتماعی، اختلال وسواسی-اجباری و اختلال استرس پس از ضربه استفاده می شود. همچنین، این دارو ممکن است در برخی از موارد برای درمان اختلالات خواب و درد مزمن نیز تجویز شود. با این حال، همیشه بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا بتوانید درمان مناسبی را برای شرایط خاص خود انتخاب کنید.

عوارض و هشدار ها

عوارض

قبل از مصرف تزریق ابترکسات باید به پزشک در مورد وجود حساسیت به آنتی‌بیوتیک‌ها، سابقه بیماری های کبدی و کلیه ای و مشکلات تنفسی اطلاع داد.

هشدارها

عوارض و هشدارهای تزریق ابترکسات شامل اسهال، مشکلات گوارشی، حساسیت جلدی، اختلالات کلیه و کبد، عفونت قارچی و قرمزی و خارش پوست می‌باشد.

تداخل دارویی

تزریق ابترکسات با دیگر آنتی‌بیوتیک‌های بتالاکتامی، آمینوگلیکوزیدها، وارفارین، پروبنسید، متوترکسات و ریفامپین تداخل دارد.

نکات قابل توصیه

نكات قابل توصيه 1- در تزريق دارو از راه غلاف طناب نخاعي، مقادير زيادي متوتركسات وارد جريان خون مي‎-شود. بنابراین در بيماراني كه به طور سيستميك نيز دارو دريافت می ‌کنند تنظيم مجدد مقدار مصرف سيستميك توصيه مي ‎شود. 2- تعداد لكوسيت ‎‌ها و پلاكت‎‌ ها 10-7 روز بعد از تجويز دارو به حداقل مي ‎رسد و 7 روز بعد به ميزان طبيعي برمی‌ گردد. 3- در بيماران مبتلا به آسيت، انسداد مجراي گوارش،‌ وجود ترشحات جنب يا صفاق و عيب كار كليه ممكن است مقادير بيشتر و يا مدت زمان مصرف طولاني‎ تر لوكوورين لازم باشد. توصيه مي‎ شود طول مدت مصرف لوكوورين بر اساس غلظت پلاسمايي متوتركسات تعيين گردد. 4- در درمان پسوريازيس، بعد از دستیابی به پاسخ باليني مطلوب مقادير مصرف دارو تدريجاً كاهش داده شود و زمان استراحت (قطع مصرف دارو) به حداكثر زماني كه پاسخ مناسب را ايجاد كند،‌ افزايش يابد.

مشاوره سریع

داروها و مکمل های مرتبط

0.1 درصد قطره چشمی پاتانول
طریقه مصرف : چشم پزشکی
0.5 mg/2 ml آمپول دیگوکسین
طریقه مصرف : وریدی
0.5mg/2 ml آمپول دیگوسین استروپ
طریقه مصرف : وریدی
10 mg/ml 1ویتامین کا
طریقه مصرف : وریدی
10 mg/ml آمپول کوناکیون
طریقه مصرف : وریدی
1000 mg/ 10 ml آمپول متوترکسات
طریقه مصرف : وریدی

تشخیص تداخل دارویی

شما از این بخش میتونید وجود یا عدم تداخل دارویی بین دو دارو را بررسی کنید

مشاهده نتیجه