جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

پانکراتین

PANCREATIN (CD) TAB

خرید دارو
مشخصات
نام عمومی: PANCREATIN TABLET, DELAYED RELEASE ORAL 8000 [iU]
دسته بندی: بدون دسته بندی
شکل دارو:

قرص, آزادشونده با تاخیر

نحوه مصرف:

دهانی

محدودیت برای شیردهی:

مصرف قرص آزادشونده با تاخیر پانکراتین در دوران شیردهی مجاز است. (Fa)

محدودیت بارداری: اطلاعاتی در رابطه با موارد مصرف در بارداری وجود ندارد.
مصرف دامپزشکی:

ندارد

بیماری های مرتبط

قرص آزادشونده با تاخیر پانکراتین در درمان بیماری های مرتبط با کمبود آنزیم های گوارشی مانند فیبروز کیستیک، بیماری سلیاک، بیماری ایلیاک و فیستول عبوری مورد استفاده قرار میگیرد. (Fa)
موارد مصرف

پانكراتين به عنوان مكمل آنزيم ‎‌هاي لوزالمعده براي هضم چربي ‎‌ها و پروتئین ها و كربوهيدرات ‎‌ها در التهاب مزمن لوزالمعده يا مجراي كلدوك و بعد از برداشت لوزالمعده كه منجر به ترشح ناقص آنزيم ‌هاي مربوطه می‌ گردد و درمان استئاتوره ناشي از برداشتن تمام يا قسمتي از معده و يا روده استفاده می ‌شود. | پانکراتین یک مکمل غذایی است که شامل آنزیم های گوارشی موجود در پانکراس است. این آنزیم ها شامل آمیلاز، پروتئاز و لیپاز هستند که به هضم مواد غذایی کمک می کنند. پانکراتین به عنوان یک مکمل غذایی، در درمان برخی از بیماری ها و مشکلات گوارشی مورد استفاده قرار می گیرد. برخی از بیماری ها و مشکلاتی که پانکراتین ممکن است در درمان آنها موثر باشد عبارتند از: 1. نارسایی پانکراس: در این بیماری، پانکراس نمی تواند مقدار کافی آنزیم های گوارشی تولید کند. پانکراتین می تواند به عنوان جایگزین این آنزیم ها عمل کند و به هضم مواد غذایی کمک کند. 2. التهاب پانکراس: در این بیماری، پانکراس التهاب می کند که می تواند به علت مصرف الکل، سنگ صفراوی یا عفونت باشد. پانکراتین می تواند به تسریع فرآیند بهبودی و کاهش التهاب پانکراس کمک کند. 3. سندرم روده تحریک پذیر (IBS): این مشکل گوارشی شامل علائمی مانند درد شکمی، تغییرات در عادات روده ای و نفخ است. پانکراتین می تواند به بهبود علائم IBS کمک کند. 4. سندرم مالاپسوربسیون: در این بیماری، جذب مواد غذایی در روده ها به خوبی انجام نمی شود. پانکراتین می تواند به بهبود جذب مواد غذایی و تغذیه بدن کمک کند. مهم است که قبل از استفاده از پانکراتین یا هر مکمل غذایی دیگری، با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین روش درمانی را برای شرایط خاص خودتان تعیین کنید.

عوارض و هشدار ها

عوارض

پیش از مصرف قرص آزادشونده با تاخیر پانکراتین، باید به پزشک درباره هر گونه علایم حساسیت، بروز تب، درد شکم، سرفه، تغییرات پوستی یا اسهال اطلاع داد. (Fa)

هشدارها

قرص آزادشونده با تاخیر پانکراتین میتواند عوارض معده مانند اسهال، نفخ و درد شکم، علامت های حساسیتی مثل خارش، تورم و سختی در نفس، تغییر رنگ پوست و مشکلات گوارشی دیگر را ایجاد کند. (Fa)

تداخل دارویی

قرص آزادشونده با تاخیر پانکراتین با داروهای آنتاسید ها، ضدسیکلوگریزین، ضداسیدها، مسدودکننده های بتا و دیگر آنزیم ها تداخل دارد. (Fa)

نکات قابل توصیه

1- از جويدن قرص‌ ها بايد خودداري شود. 2- بعد از غذا مصرف شود. 3- در صورت بروز اسهال، درد شكم و ناراحتي‎‎‌ هاي ديگر گوارشي، باید به پزشك مراجعه گردد. 4- گرما يا غذاي داغ موجب غيرفعال شدن دارو می ‌گردد. 5- در بيماران مبتلا به اختلالات مری يا در بيماراني كه قرص را در حالت خوابيده مصرف می‌ کنند، براي كاهش احتمال باقيماندن قرص در مری، پس از مصرف قرص مقداري غذاي جامد مصرف شود.

مشاوره سریع

داروها و مکمل های مرتبط

0.1 درصد قطره چشمی پاتانول
طریقه مصرف : چشم پزشکی
0.5 mg/2 ml آمپول دیگوکسین
طریقه مصرف : وریدی
0.5mg/2 ml آمپول دیگوسین استروپ
طریقه مصرف : وریدی
10 mg/ml 1ویتامین کا
طریقه مصرف : وریدی
10 mg/ml آمپول کوناکیون
طریقه مصرف : وریدی
1000 mg/ 10 ml آمپول متوترکسات
طریقه مصرف : وریدی

تشخیص تداخل دارویی

شما از این بخش میتونید وجود یا عدم تداخل دارویی بین دو دارو را بررسی کنید

مشاهده نتیجه