haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

به پیشنهاد دوستی در محل کار چه پاسخی دهم؟

پشتیبانی حال
حال-به پیشنهاد دوستی همکارم چه پاسخی بدم
۰۳ دی

چه برخوری با پیشنهاد دوستی در محل کار داشته باشیم که حرفه ای باقی بمونیم؟ این سوال ممکن است ذهن شما را هم مشغول کرده باشد. 

ممکن است در این موقعیت قرار گرفته باشید و آنقدر معذب شده باشید که حتی محیط کار را ترک کنید. از قدیم گفته‌اند دوستانتان را نزدیک و دشمنانتان را نزدیکتر نگه دارید. اما قطعا این مثل در مورد همکاران صادق نیست. محیط کار تقریبا بخش زیادی از اوقات زندگی‌مان را به خودش اختصاص داده است. طبیعی است که با همکارانمان رابطه‌ای صمیمانه‌تر داشته باشیم. فکر نمی‌کنم کسی بتواند در یک محیط خشک و رسمی برای مدت زمان زیادی به زندگی بپردازد.با این حـال هنوز حرف و حدیث‌هایی برای قبول یا رد پیشنهاد دوستی در محل کار وجود دارد. در این مطلب قصد داریم بخشی از این دیدگاه‌ها را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

چه زمانی پیشنهاد ارتباط همکاران را بپذیریم؟

قبول کردن پیشنهاد دوستی در محل کار  یعنی فاصله گرفتن از روابط خشک، رسمی و معمول در محیط کارتان. پس زمانی به یک پیشنهاد دوستی در محل کار پاسخ مثبت دهید که از قصد و نیت همکارتان مطمئن هستید. این قاعده برای روابط صمیمی در محیط کار و همینطور فضای مجازی صادق است. به نظرتان چه فکری پشت پیشنهاد دوستی همکارتان وجود دارد؟ آیا همکارتان هم رده یا هم رتبه شما است یا مافوق و رئیس‌تان؟ میخواهد از طریق یک رابطه دوستانه روی شما تسلط بیشتری داشته باشد یا فرد منفعت طلبی است؟

جواب شما به هر یک از این سوالات میتواند روی پذیرش یا رد درخواستش اثر بگذارد. ممکن است قصد داشته باشید، پیشنهاد دوستی در محل کار از طرف همکارتان را بپذیرید. این پیشنهاد می تواند پیشنهاد حضوری و از طریق تماس تلفنی باشد. می تواند درخواست دوستی در فضای مجاز نظیر فیسبوک، اینستاگرام و دیگر شبکه های اجتماعی باشد. اگر برآورد مناسب را کرده اید و تصمیم گرفته اید که به پیشنهاد دوستی در محل کار بله بگویید، لطفا دور این 5 گروه خط بکشید.

بیشتر بخوانید: اختلاف با خانوده را چطور مدیریت کنیم

  • همکاران تازه

اولین روز کاری شما در محل کار بهترین شانس‌تان برای گذاشتن تاثیری عالی روی همکاران است. می‌توانید با همکارانتان بیشتر آشنا شوید، آنها را به قهوه یا ناهار دعوت کنید و شاید پس از مدتی بتوانید رابطه‌ای دوستانه‌تر در محیط خارج از کار داشته باشید. اما برای برقراری ارتباط دوستی جدی چند ماهی صبر کنید. اضافه کردن همکارانتان به شبکه‌های مجازی در ابتدای کار بیشتر از اینکه برایتان خوشایند باشد، میتواند موجبات آزارتان را فراهم کند. حتما دوست ندارید در شروع همکاری با پیام‌ و نظرهایی آزاردهنده روبرو شوید یا بهانه‌ای به دستشان بدهید که شما را اذیت کنند.

به پیشنهاد دوستی همکارم چه پاسخی بدم

در ابتدای ورود به محیط کاری می‌توانیم تاثیر بسیاری بگذاریم.

بیشتر بخوانید: تست کرونا در منزل

  • همکارانی که در خارج از شرکت با آنها ارتباطی ندارید

برای قبول پیشنهاد دوستی بهتر است همکارانی را مدنظر قرار دهید که با آنها در محیط خارج از کارتان هم ارتباطی ساده و معاشرت دارید. در غیر این صورت ارتباط دوستانه با همکارانی که چندان آنها را نمی‌شناسید، خوشایند نیست.

به پیشنهاد دوستی همکارم چه پاسخی بدم

ارتباط دوستی با مدیر در محیط کار پیشنهاد نمی‌شود.

  • رئیس و مدیرتان

قبول دارم که دریافت پیشنهاد دوستی از مدیر یا رئیستان ممکن است کمی شما را تحت فشار بگذارد و به نوعی معذبتان کند. اما سعی کنید در برابر پذیرش آن مقاومت نمایید. شما میتوانید به صورت کاملا حرفه‌ای روابط کاریتان را حفظ کنید و البته احترام آنها را نیز داشته باشید. ولی قرار دادنشان در دایره دوستان چندان کار عاقلانه‌ای نیست. همچنین بهتر است از مدیر یا رئیستان درخواست دوستی نکنید. حتی اگر خودتان در محیط کار همکاری تازه وارد یا کارآموز دارید؛ روابطتان را مبتنی بر حفظ حریم شخصی واحترام پایه‌ریزی کنید. هر کجای روزهای کاری تان با این جنس سردرگمی ها رو به رو شدید و حس کردید تنهایی نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در کنار شما هستیم.

کافیست حال را در موبایل خود نصب کنید و اولین مشاوره شغلی خود را بگیرید.

اگر هم نیاز دارید، درباره اصول اخلاق حرفه ای در محیط کار مطالعه ای داشته باشید، مجله روانشناسی حال، دوست شماست.

سوالات متداول 

پیشنهاد دوستی کدام یک از همکاران را در محیط کاری قبول کنیم؟

برای پذیرش این پیشنهاد باید همکارانی که در فضای خارج از محیط کاری که رابطه نزدیک و صمیمی دارید و هم‌چنین از نظر شخصیتی به هم نزدیک هستید را انتخاب کنید.

آیا دوستی با مدیر در محیط کاری درست است؟

در صورت پیشنهاد دوستی از سوی مدیر خود سعی کنید این پیشنهاد را نپذیرید و روابط خود را در عین احترام و با حفظ مسئولیت کاری خود ادامه دهید

منبع

https://www.cnbc.com

مقالات مرتبط

برنامه ریزی در زندگی شخصی و روزانه
توسعه فردی: چطور برنامه ریزی کنم که هدف های بیشتری را تیک بزنم؟

نمی تونم درست برای زندگیم برنامه ریزی کنم با برنامه ریزی نکردن؛ در حقیقت برای شکست خوردنتان برنامه ریخته‌اید. همه ما کلی ایده و فکر یا خواسته‌های جورواجور برای توسعۀ فردی و موفقیت کاری‌مان داریم. از آزاد کردن زمانی برای بازی فوتبال گرفته تا یادگرفتن یک زبان یا موسیقی مورد علاقه‌مان.

پشتیبانی حال
۱۲ / ۰۹ / ۹۸
پرستار سالمند در منزل
مزایای گرفتن پرستار سالمند در منزل / خداحافظی با خانه سالمندان

پرستار سالمند در منزل را می‌توان یکی از دغدغه‌های فرزندانی دانست که پدر یا مادر پیری دارند و در فکر مراقبت از آن‌ها هستند. آیا در اطرافیان خود کسی را داشته‌اید که والدین سالخورده‌اش را به خانه سالمندان سپرده باشد؟ سالمندان به خانه و خانوادۀ خود دلبستگی زیادی دارند. خانه سالمندان اگرچه جایی است که در آن خدمات مراقبت از سلامت جسمی سالمندان مهیاست، اما آیا این خدمات می‌تواند نیازهای عاطفی و روانی سالمندان را هم برطرف کند؟ قطعا خیر! به همین دلیل است که پرستار سالمند در منزل گزینه‌ای است که این روزها به جای خانۀ سالمندان مطرح می‌شود.

تیم تحریریه حال
۲۲ / ۰۶ / ۰۱
از کجا بفهمم همسرم شیشه مصرف میکند

سوء مصرف مواد مخدر این روزها به یکی از بحران‌های اساسی خانواده‌ها تبدیل شده است. احتمالا شما هم در ارتباط با آدم‌ها با سوالاتی مثل از کجا بفهمم همسرم شیشه مصرف میکند یا چگونه متوجه شوم فرزندم به چه ماده‌ای اعتیاد دارد، مواجه شده‌اید. کمک کردن به این افراد کار آسانی نیست و نیاز به دانش و تخصص کافی دارد. پس بهتر است در چنین مواقعی آن‌ها را به مراکزی برای دریافت مشاوره تخصصی معرفی کنید. افراد می‌توانند از طریق مرکز خدمات پزشکی و سلامت حال، دربارۀ اعتیاد به شیشه مشاوره آنلاین دریافت کنند.

پشتیبانی حال
۰۶ / ۰۲ / ۰۰
همه چیز درباره تربیت فرزند
همه آنچه باید درباره تربیت فرزند بدانید

همه افرادی که اقدام می‌کنند تا مسئولیت و رسالتی را به خود تحت عنوان پدر و مادر بودن بیفزایند، فاصله سنی زیادی با فرزندشان دارند.

پشتیبانی حال
۲۶ / ۰۵ / ۹۸
حال-برخورد با همکار نامرتب
با همکاری که نظافت فردی را رعایت نمی‌کند چه برخوردی کنم؟

همکارم نظافت فردی را اولویت آخر میدونه! شاید فکر کنید تذکر دادن به همکارتان بابت مسئله‌ای شخصی مثل نظافت فردی اش کاری بی‌ادبانه است.

پشتیبانی حال
۱۰ / ۰۹ / ۹۸
حال-تاثیرات فضای مجازی بر روح و روان
علائم اعتیاد به فضای مجازی + ۷ روش درمان

با توجه به پیشرفت چشمگیر دنیای مدرن در همه زمینه ها و تغییر سبک زندگی متناسب با این پیشرفت ، علاوه بر فراهم شدن امکانات بیشمار جهت تسهیل زندگی انسان ها ، مسائل و مشکلاتی نیز بوجود آورده است .

پشتیبانی حال
۱۰ / ۰۶ / ۹۸