haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

سفيد كردن دندان ها / راه های سفيد كردن خانگی دندان

سفيد كردن دندان ها
۲۵ آبان

سفيد كردن دندان ها از آنجا که همه لبخند زیبا را دوست دارند و دندان‌ها در زیبایی لبخند تأثیر زیادی دارند بسیار مهم است. به همین دلیل خیلی‌ها مایلند دندان‌هایشان را درخشان و سفیدتر کنند و حاضرند برای این کار هزینه کنند. به همین دلیل، این روزها سفید کردن دندان یکی از خدمات رایج دندانپزشکی است.اما در ادامه راه های سفید کردن دندان خانگی را نیز بررسی و معرفی خواهیم کرد. اگر نیاز به مشاوره دارید هم اکنون می‌توانید با دندانپزشک آنلاین گفتگو کنید.

چرا سفيد كردن دندان ها یک دغدغه است؟

روشن است که دندان‌های سفید ظاهر شما را زیباتر می‌کند. لبخند بر رابطۀ میان افراد تأثیرگذار است و زمانی که دندان‌های درخشانی داشته باشید، این لبخند زیبایی دوچندانی خواهد داشت. به همین دلیل کسانی که مایلند دندان‌هایشان را سفید کنند، می‌گویند که این کار در بالا بردن اعتمادبه‌نفس‌شان نقش دارد و رابطه‌شان با دیگران را بهبود می‌بخشد؛ به خصوص اگر بخواهند برای بار اول با کسی ملاقات کنند.

درباره جراحی دندان عقل بیشتر بدانید

سفيد كردن دندان ها همچنین باعث می‌شود که جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسید. دندان‌های شما در طول زمان تیره‌تر می‌شوند؛ چون رنگدانه‌های موجود در مواد خوراکی مثل قهوه و چای و نوشابه‌ها و همچنین مصرف تنباکو باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند. سفید کردن دندان موجب می‌شود که رنگ این مواد از دندان‌های شما پاک شود و ظاهر جوان‌تر و زیباتری پیدا کنید.

برای آشنایی و درمان آبسه دندان این مطلب را بخوانید

دندان سفید

سفيد كردن دندان در خانه

شاید بپرسید که آیا می‌توان بدون دردسرِ مراجعه به دندانپزشک و صرف هزینه، دندان‌هایمان را سفید کنیم؟ بله، راه‌هایی برای روشن‌تر کردن دندان‌ها در خانه وجود دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم. اما باید به دو نکته توجه داشته باشید:

 • سفيد كردن دندان ها در مطب یک دندانپزشک در مقایسه با روش‌های خانگی نتیجه‌بخش‌تر است؛ یعنی میزان سفید شدن دندان‌ها در مطب یک دندانپزشک بسیار بیش‌تر از خانه است.
 • سفيد كردن دندان ها در خانه زمان‌بر می‌باشد. لازم است که روش‌های خانگی را به صورت مداوم به مدت چند هفته یا چند ماه انجام دهید.

اما به هر ترتیب روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای روشن کردن دندان‌هایتان در خانه انجام بدهید و در ادامه راه های سفید کردن دندان در خانه را باهم بررسی خواهیم کرد

روغن کشی برای سفيد كردن دندان ها

منشأ این روش سنتی هندوستان است. در این روش شما روغن را در اطراف دهان می‌چرخانید؛ این کار به حذف باکتری‌هایی که  به پلاک روی دندان تبدیل می‌شوند، کمک می‌کند.

می‌توانید برای این کار از روغن نارگیل استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود بریزید و در دهان بچرخانید. اگر روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است، چند ثانیه صبر کنید که روغن در دهان شما ذوب شود. عمل روغن کشی را 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید.

 

آب‌ اکسیژنه برای سفیدی دندان

آب اکسیژنه هم یک عامل سفیدکنندۀ دندان است که باکتری‌های دهان را از بین می‌برد. مردم سال‌ها از این ماده برای ضدعفونی کردن زخم‌هایشان هم استفاده می‌کردند.

مقاله مربوط به قرص ناپروکسن برای دندان درد را در اینجا بخوانید

سفيد كردن دندان با سركه سيب

سفيد كردن دندان با سركه سيب یک راه قدیمی و مفید است و علاوه بر سفيد كردن دندان ها باعث کاهش و از بین رفتن عفونت لثه می‌شود

میوه و سبزیجات

خوردن میوه و سبزیجات علاوه بر آنکه برای بدن شما مفید است، می‌تواند به سلامت دندان‌هایتان هم کمک کند. جویدن میوه و سبزیجات می‌تواند موجب پاک کردن تدریجی پلاک‌های دندان شود. برای مثال می‌گویند که توت‌فرنگی و آناناس در سفید کردن دندان‌ها مؤثر هستند.

جلوگیری از ایجاد لکه روی ‌دندان‌ها

به نبایدها هم باید توجه کنید. یعنی خوردن و نوشیدن غذاهایی که باعث زرد شدن دندانهایتان می‌شود را محدود کنید (برای مثال چای و نوشابه) و پس از مصرفشان دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

مسواک و نخ دندان برای سفيد كردن دندان ها

مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. تمیز نگاه‌داشتن مداوم دندان‌ها به سفید ماندن دندان‌ها کمک بسیاری می‌کند.

اگر درباره مراقبت از دندان کودکان نیاز به اطلاعات بیشتری دارید احتما این مطلب را بخوانید

راه های سفيد كردن دندان خانگی

سفید کردن دندان با زغال

بعضی‌ها می‌گویند که سفید کردن دندان با زغال واقعیت دارد. آن‌ها معتقدند که زغال خاصیت آنتی باکتریال دارد و به ضدعفونی کردن دهان کمک می‌کند و همچنین به دلیل داشتن خاصیت سایندگی می‌توان لکه‌های روی دندان را پاک کند.

البته پژوهش‌ها نشان نمی‌دهد که زغال واقعا چنین خاصیتی داشته باشد و حتی بعضی دندانپزشکان می‌گویند که این کار ممکن است به مینای دندان آسیب بزند. به همین دلیل راه‌حل‌های جایگزینی برای استفاده از زغال به وجود آمده و آن تولید خمیردندان‌ها و نخ‌دندان‌های زغالی است.

سفيد كردن دندان با جوش شيرين

جوش شیرین می تواند به آرامی لکه های روی سطح دندان را پاک کند. برخی از مردم نگران هستند که جوش شیرین بیش از حد خشن است و ممکن است مینای دندان را از بین ببرد، اما تحقیقات انجام شده در سال 2017 نشان داد که این روشی مطمئن برای از بین بردن لکه ها است. جوش شیرین همچنین ممکن است به مبارزه با باکتری ها کمک کند، که نشان می دهد ممکن است بتواند پلاک را کاهش دهد و از پوسیدگی دندان جلوگیری کند.

سفيد كردن دندان با جوش شيرين

به مسواک خود جوش شیرین بمالید و دندان‌های خود را با آن مسواک بزنید. جوش شیرین خاصیت سفیدکنندگی دارد. این ماده یک سایندۀ ملایم است که می‌تواند لکه‌های سطحی روی دندان‌ها را پاک کند. این ماده همچنین محیطی قلیایی در دهان شما ایجاد می‌کند که مانع از رشد باکتری‌ها می‌شود. درواقع همانگونه که با خمیردندان مسواک میزنید، اینبار با جوش شیرین این کار را انجام دهید. جوش شیرین جرم های روی دندان را کاهش داده و باعث سفید تر شدن دندان ها می‌شود.

سفيد كردن دندان ها در دندان پزشکی

این کار توسط متخصص دندانپزشک انجام می‌شود و به صورت فلورایدتراپی، جرم گیری و یا بلیچینگ انجام می‌شود. در بخش اقساطی مجموعه «حال» می‌توانید تمامی خدمات دندانپزشکی را به صورت اقساطی دریافت کنید و به جای پردات تمام هزینه ها، از دندانپزشکی اقساطی استفاده کنید.

سفيد كردن دندان ها در کودکان

دندان کودکان یکی از بزرگترین دغدغه های پدر و مادر است زیرا در صورت خراب شدن علاوه بر هزینه های بالای ترمیم آن، اذیت شدن کودکشان نیز بسیار آزاردهنده خواهد بود. در همین راستا با این سوال که چگونه دندان کودک را سفید کنیم روبرو خواهیم شد.

بهترین راه برای سفيد كردن دندان ها در کودکان استفاده از فلوراید است. وارنیش فلوراید را می‌توانید از داروخانه آنلاین حال خریداری کنید و مانند مسواک روی دندان کودک بکشید. این همان فلوراید تراپی است که در دندانپزشکی ها نیز انجام می‌شود. به خاطر خاصیتی که فلوراید دارد بعد از استفاده آن روی مسواک، دیگر آن مسواک قابل استفاده نمی‌باشد و خراب خواهد شد. بنابراین سعی کنید از وسیله ای که داخل خود بسیته بندی موجود است استفاده نمایید.

سفيد كردن دندان ها

داروی گیاهی برای سفيد كردن دندان ها

استفاده از داروی گیاهی از راهکارهای خانگی برای سفيد كردن دندان ها است. همان‌طور که گفتیم این روش‌ها:

 • از نظر عملی ثابت نشده‌اند.
 • به اندازۀ سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی نتیجه بخش نیستند.
 • نیاز به استمرار دارند. یعنی باید به مدت چند هفته یا چندماه آن‌ها را انجام بدهید.

از جمله راه های سفيد كردن دندان ها با استفاده از گیاهان به شرح زیر است:

 • چرخاندن روغن‌های گیاهی در دهان مثل روغن نارگیل
 • جویدن سبزیجات
 • مسواک زدن با جوش‌شیرین (ترجیحا همراه با آب لیموترش)
 • گذاشتن مخلوط (خمیر) توت فرنگی، نمک و جوش شیرین روی دندان‌ها
 • مالیدن سرکۀ سیب روی دندان‌ها

دربارۀ درمان دندان قروچه بیشتر بدانید.

سفيد كردن دندان ها

راه های سفید شدن دندان

ممکن است بتوانید به تنهایی از شر لکه های سطحی خلاص شوید. تعدادی از محصولات سفید کننده دندان مانند کیت ها، نوارها، خمیر دندان ها و دهانشویه ها در خانه ممکن است لکه ها را کمرنگ کنند. حتی برخی از درمان های قدیمی مانند استفاده از جوش شیرین نیز وجود دارد که می توانید امتحان کنید. البته خمیردندان ها از مواد ساینده و مواد شیمیایی برای از بین بردن لکه های سطحی استفاده می کنند. برای لکه های عمیق، ممکن است به کمک دندانپزشک نیاز داشته باشید.

سفید کردن دندان با لیزر

یکی از روش‌های دندانپزشکان برای سفید کردن دندان، استفاده از لیزر است. این روش از نظر علمی ثابت شده است. از محاسن این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدت تابش لیزر کوتاه است و همین باعث می‌شود که احتمال آسیب دیدن دندان‌ها کم باشد.
 • از لثه‌ها در برابر لیزر محافظت می‌شود.
 • اثر آن نسبتا طولانی است (7 تا 10 سال).
 • همراه با درد نیست.
 • موجب حساسیت در دندان‌ها نمی‌شود.

با توجه به این موارد سفيد كردن دندان ها با لیزر می‌تواند بسیار بهتر از سایر روش ها باشد.

سفيد كردن دندان ها با کامپوزیت

بعضی افراد به دلیل آنکه دندان‌هایشان رنگ و ظاهر نامطلوبی دارد، برای سفید کردن دندان‌هایشان از روش کامپوزیت استفاده می‌کنند. کامپوزیت دندان یک مادۀ خمیری شکل است و به شکل روکش روی دندان استفاده می‌شود.

سفید کردن دندان با کامپوزیت

روش سفید کردن دندان با کامپوزیت مزایایی دارد که باعث شده بین مردم محبوبیت داشته باشد؛ برای مثال:

 • استحکام و مقاومت خوبی دارد.
 • نصب آن سریع است.

البته باید اشاره کنیم که دندانپزشک برای سفید کردن دندان با کامپوزیت، دندان‌های شما را مقداری تراش می‌دهد. البته این تراش جزئی خواهد بود.

اگر می‌خواهید برای سفید کردن دندان هایتان اقدامم کنید بهتر است از دندانپزشک بپرسید که چه روشی برای سفید کردن دندان های شما مناسب‌تر است. برای مثال ممکن است دندانپزشک تشخیص بدهد که کامپوزیت برای دندان‌های شما مناسب نیست و باید از روش ایمن‌تری برای سفید کردن دندان‌هایتان استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از دندانپزشک آنلاین استفاده کنید.

در این مطلب دربارۀ روش انجام بلیچینگ دندان بیشتر توضیح داده‌ایم.

علاوه بر مشاوره با دندانپزشک اگر هزینه خدمتی که روی دندان شما انجام می‌شود، زیاد است می‌توانید  از خدمات دندان پزشکی اقساطی نیز استفاده کنید که به شما کمک می‌کند که با خیال راحت دندان‌هایتان را زیباتر و درخشان‌تر کنید و هزینۀ آن را به صورت قسطی بپردازید ضمن اینکه استفاده از این سرویس اقساطی نیاز به ضامن و دسته چک نیز ندارد.

منابع

https://www.healthline.com

https://www.modernagedentistry.com

https://www.nhs.uk

سوالات متداول

مقالات مرتبط

دندان قروچه
روش‌هایی برای درمان دندان قروچه

به وضعیتی که در آن فردی دندان‌های خود را به هم فشار داده یا می‌ساید، اصطلاحا دندان قروچه می‌گویند. این حالت ممکن است به صورت ناخودآگاه و در هنگام بیداری روی دهد و یا فرد در هنگام خواب دندان‌هایش را به هم حرکت دهد. بروز این حالت در هنگام خواب، شایع‌ترین اختلال حرکتی مرتبط با خواب در نظر گرفته شده و به نظر می‌رسد کسانی که دندان قروچه در هنگام خواب دارند، بیشتر از سایرین در معرض سایر اختلالات خواب مثل خر و پف و آپنه خواب قرار می‌گیرند. در واقع این یک فعالیت عصبی عضلانی ناخودآگاه است.

سارا صاحبی
۲۲ / ۰۸ / ۰۰
بلیچینگ دندان
بلیچینگ دندان چگونه انجام می‌شود؟

بلیچینگ دندان چیست؟ هرکسی که می‌خواهد با خیالی آسوده و اعتماد به‌نفس کامل لبخند بزند، احتمالا به دنبال راه‌های سفید کردن دندان و بلیچینگ دندان خواهد رفت. سفید کردن دندان یکی از متداول‌ترین کارهایی است که روی دندان انجام می‌شود.

ندا ناجی
۰۲ / ۰۶ / ۰۰
خشکی دهان و پوسیدگی دندان
آیا خشکی دهان باعث پوسیدگی دندان می‌شود؟

خشکی دهان اصطلاحی است که برای خشک و کم رطوبت شدن حفره دهان به دلیل کاهش بزاق دهانی به کار می‌رود. بزاق نقش مهمی در حفره دهان دارد و زمانی که تولید آن کاهش یابد، مشکلاتی را ایجاد خواهد کرد. این وضعیت ممکن است برای مدتی طولانی تداوم داشته باشد و هر چه طولانی‌تر شود، با عوارض بیشتری مثل اختلال در بلع، پوسیدگی شدید و پیش‌رونده دندان، عفونت‌های دهانی به ویژه عفونت‌های قارچی و یا ترکیبی از این مشکلات، همراه خواهد شد. این عارضه به دلایل مختلف مثل کم آبی بدن، مصرف برخی از داروها و... ایجاد می‌شود و هر چه زودتر درمان شود، از عوارض ناشی از آن پیشگیری خواهد شد. اگر به خشکی دهان دچار هستید، می‌توانید برای بررسی آن از مشاوره آنلاین حال کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۱۶ / ۰۸ / ۰۰