haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

قرص اسهال / تمام داروهای مناسب برای درمان اسهال

تیم تحریریه حال
قرص اسهال
۰۲ مهر

اسهال بیماری بسیار شایعی است. اکثر افراد در طول سال چندبار آن را تجربه می‌کنند و ممکن است نیاز به مصرف قرص اسهال داشته باشند. زمانی که کسی به اسهال مبتلاست، دست‌کم سه بار در روز مدفوع شل و مایع دارد. اکثر اوقات اسهال به خودی خود و با درمان‌های خانگی از بین می‌رود. اما اگر به مدت چندروز ادامه پیدا کند، باعث از دست دادن مایعات و در نتیجه کم‌آبی بدن خواهد شد. در چنین وضعیتی اسهال برای بیمار خطرآفرین است.

ادامه پیدا کردن اسهال، نیازمند مداخلۀ پزشک و دارودرمانی است. در این مطلب می‌خواهیم تعدادی دارو و قرص اسهال را به شما معرفی کنیم. اسهال معمولا با مراجعه به پزشک عمومی قابل درمان است.

بیشتر بخوانید: درمان دل درد در خانه

مشاوره با پزشک عمومی برای درمان اسهال

 

انواع اسهال کدامند

اسهال را معمولا به سه گروه تقسیم می‌کنند. به موارد زیر توجه کنید:

  • اسهال حاد: این نوع اسهال شایع‌ترین نوع اسهال است و افراد مبتلا به آن معمولاً ظرف یک تا دو روز خوب می‌شوند.
  • اسهال مداوم: این نوع اسهال معمولا بین 2 تا 4 هفته طول می‌کشد.
  • اسهال مزمن: اسهال مزمن اسهالی است که بیش از 4 هفته طول می‌کشد یا در یک دورۀ بلندمدت به صورت منظم بهبود می‌یابد و بازمی‌گردد.

انواع اسهال

معرفی انواع قرص اسهال بزرگسالان

برای کنترل اسهال داروهای مختلفی وجود دارد. این داروها معمولا کمک می‌کنند که حرکات دستگاه گوارش تنظیم شود و روده میزان مایعات بیشتری را جذب کند.

البته باید توجه داشته باشید که این داروها مناسب درمان اسهال حاد هستند. اگر اسهال بیش از چند روز طول بکشد، احتمالا نیازمند روش‌ها و داروهای درمانی متفاوتی است.

در ادامه به دو قرص بدون نسخه و سه قرص نیازمند نسخه اشاره کرده‌ایم. توجه داشته باشید که قرص‌های بدون نسخه هم ممکن است با برخی داروها تداخل داشته باشند. بنابراین بهتر است که قبل از مصرف، هم دستور آن‌ها را بخوانید و هم با یک پزشک یا داروساز مشورت کنید.

مشاوره آنلاین دارویی 

داروهای اسهال بدون نسخه

قرص لوپرامید

شناخته‌شده‌ترین قرص ضداسهال لوپرامید است. این دارو با کاهش انقباضات روده و کند کردن حرکت مواد غذایی در روده، زمان بیشتری را برای جذب آب فراهم می‌کند.

البته این قرص مثل هر داروی دیگری عوارض احتمالی دارد؛ مثل دهان خشک، حالت تهوع، یبوست و خستگی و غیره.

مصرف بیش از حد این دارو می‌تواند خطرناک باشد. توصیه می‌شود که افراد بالای 13 سال نهایتا تا 16 میلی‌گرم در روز استفاده کنند.

قرص بیسموت ساب سالیسیلات

بیسموت ساب سالیسیلات یک داروی ضدقارچی است که برای درمان ناراحتی‌های معده و همچنین اسهال استفاده می‌شود. بیسموت و اسید سالیسیلیک حاوی دو ترکیب جداگانه است.

بیسموت در معده باقی می‌ماند و به افزایش جذب مایعات و کاهش التهاب در معده کمک می‌کند؛ همچنین به دلیل خاصیت ضد میکروبی خود می‌تواند عامل ایجادکنندۀ اسهال را مهار کند. حالت تهوع، مزۀ تلخ و مدفوغ تیره از جمله عوارض این قرص است.

قرص اسهال

داروهای اسهال نیازمند نسخه

قرص آلوسترون

آلوسترون درد و ناراحتی شکمی و اسهال را بهبود می‌دهد. این دارو معمولا برای افرادی مناسب است که به سندروم رودۀ تحریک پذیر و اسهال شدید دچار هستند. یبوست و کولیت ایسکمیک (کاهش جریان خون در رودۀ بزرگ) از عوارض این داروست.

قرص الکسادولین

الکسادولین حرکات روده را تنظیم می‌کند و از این طریق بر کنترل اسهال و ناراحتی دستگاه گوارش اثر بهبودبخش دارد. این دارو عوارض کمتری در مقایسه با آلوسترون دارد.

قرص ریفاکسیمین

ریفاکسیمین نوعی آنتی بیوتیک است که برای درمان اسهالی که بر اثر باکتری‌های بی‌هوازی ایجاد شده باشد، مناسب است. کسی که این دارو را مصرف می‌کند، باید مطمئن باشد که عامل اسهال او ویروسی نیست.

افردی که نباید قرص اسهال مصرف کنند

نکتۀ اولی که در مصرف قرص اسهال باید در نظر داشت، این است که اگر دلیل اسهال باکتری یا انگل است، لازم است که حتما با پزشک مشورت کنید. بدن برای دفع انگل یا باکتری از مکانیزم اسهال استفاده می‌کند؛ استفاده خودسرانه از دارو بدون آنکه علت را درمان کند، باعث توقف اسهال می‌شود و همین باعث بدتر شدن وضعیت می‌شود.

دربارۀ غذاهای مفید برای عفونت روده بیشتر بخوانید.

لوپرامید می‌تواند بر ریتم قلب تأثیر بگذارد، به ویژه اگر آن را بیش از مقدار توصیه شده مصرف کنید. در صورتی که مصرف لوپرامید باعث آهسته شدن ضربان قلب یا نامنظم شدن آن شد، حتما به پزشک مراجعه کنید. همچنین توجه داشته باشید که به کودکان 2 سال و کمتر نباید لوپرامید بدهید.

قرص اسهال

اگر تب دارید نباید لوپرامید مصرف کنید؛ یا اگر پس از مصرفش واکنش حساسیت‌زا داشتید، مصرفش را متوقف کنید. اگر مدفوعتان سیاه است یا در آن خون می‌بینید، از این دارو مصرف نکنید و به پزشک مراجعه کنید.

کسانی که به آسپرین و سایر داروهای حاوی سالیسیلات حساسیت دارند، نباید بیسموت ساب سالیسیلات مصرف کنند. بیسموت ساب سالیسیلات را اصلا به کودکان زیر 12 سال ندهید، به ویژه اگر به آنفولانزا و آبله‌مرغان مبتلا باشند.

بیشتر بدانید: درمان آنفولانزای معده

سخن پایانی

اگرچه اسهال معمولا نشانۀ یک بیماری جدی نیست و خودبه‌خود بهبود پیدا می‌کند، اما گاهی می‌تواند نشانۀ یک عفونت جدی باکتریایی یا انگلی باشد. بنابراین بهتر است قرص اسهال را زیرنظر پزشک مصرف کنید، حتی قرص‌هایی مثل لوپرامید و بیسموت ساب سالیسیلات که بدون نسخه قابل تهیه هستند. یک پزشک عمومی می‌تواند به شما در درمان اسهال کمک کند. به شما توصیه می‌کنیم که با پزشکان عمومی «حال» مشورت کنید.

 

سوالات متداول

قرص اسهال چه نام دارد؟

قرص اسهال یا قرص ضد اسهال انواع مختلفی دارد. شناخته‌شده‌ترین قرص اسهال لوپرامید است که در این مطلب درباره‌اش نوشته‌ایم.

قرص اسهال آور برای لاغری؟

خیلی‌ها تصور می‌کنند که قرص‌های اسهال‌آور در کاهش وزن موثرند. اما این تصور صحیح نیست. قرص اسهال آور باعث دفع مقدار بیشتری از مدفوع و کاهش آب بدن می‌شود و همین باعث می‌شود که فرد احساس سبکی کند. اما مصرف این قرص‌ها در کاهش وزن بی‌اثر است.

 

منابع

https://www.webmd.com/

https://familydoctor.org

https://www.medicalnewstoday.com/

https://www.medicalnewstoday.com/

https://www.imodium.com/

 

مقالات مرتبط