جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

بیماری پیلونفریت / علل، علائم، درمان و پیشگیری

بیماری پیلونفریت
۱۲ بهمن

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

پیلونفریت یک بیماری پزشکی است که کلیه ها و مجاری ادراری را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوعی عفونت است که توسط باکتری، معمولا E. coli ایجاد می شود و در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. در این مقاله، پیلونفریت، علت و  علائم، تشخیص، درمان، پیشگیری و درمان های خانگی برای مدیریت این بیماری بررسی می‌کنیم. ضمن اینکه اگر فکر میکنید به این بیماری دچار شده‌اید دکتر اورولوژی آنلاین می‌تواند کمک حال شما در این زمینه باشد.

بیماری پیلونفریت چیست؟

پیلونفریت عفونت کلیه ها و مجاری ادراری است. این بیماری توسط باکتری، معمولا E. coli ایجاد می شود و در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. عفونت مجاری ادراری می تواند از مثانه به کلیه ها سرایت کند و باعث التهاب و آسیب به کلیه ها شود. پیلونفریت همچنین می تواند باعث تب، حالت تهوع و درد شکم شود.

علت بیماری پیلونفریت

پیلونفریت توسط باکتری ها، معمولا E. coli، ایجاد می شود که وارد مجاری ادراری می شوند. این باکتری می تواند از طریق مجرای ادرار که لوله ای است که ادرار را از مثانه به خارج از بدن می برد، وارد مجاری ادراری شود. این باکتری همچنین می تواند از طریق جریان خون وارد مجاری ادراری شود.

بیماری پیلونفریت

علائم بیماری پیلونفریت

علائم پیلونفریت می تواند متفاوت باشد، اما معمولاً شامل تب، حالت تهوع، استفراغ، درد شکم و احساس ناخوشی عمومی است. علائم دیگر می تواند شامل لرز، درد در ناحیه کمر یا پهلو و مشکل در دفع ادرار باشد.

نحوه تشخیص بیماری پیلونفریت

پیلونفریت معمولاً با معاینه فیزیکی و آزمایش ادرار تشخیص داده می شود. آزمایش ادرار باکتری ها، گلبول های سفید و سایر علائم عفونت را بررسی می کند. آزمایش خون نیز ممکن است برای بررسی علائم عفونت انجام شود که برای این کار می‌توانید از بخش آزمایش در منزل «حال» استفاده کنید. ضمن اینکه درباره تفسیر آزمایش ادرار از این مطلب می‌توانید اطلاعات بیشتری بدست آورید

درمان بیماری پیلونفریت

پیلونفریت یک وضعیت پزشکی جدی است که در صورت عدم درمان می تواند منجر به مشکلات جدی سلامتی شود. این بیماری توسط باکتری، معمولا E. coli ایجاد می شود و می تواند باعث تب، حالت تهوع و درد شکم شود.  درمان پیلونفریت به شدت عفونت بستگی دارد. موارد خفیف ممکن است با آنتی بیوتیک درمان شوند، در حالی که موارد شدیدتر ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان و آنتی بیوتیک های داخل وریدی داشته باشند.

داروی مناسب برای بیماری پیلونفریت

آنتی بیوتیک ها رایج ترین شکل درمان پیلونفریت هستند. آنتی بیوتیک های رایج مورد استفاده برای درمان پیلونفریت عبارتند از سیپروفلوکساسین، آموکسی سیلین و تری متوپریم-سولفامتوکسازول.

بهترین راه برای پیشگیری از بیماری پیلونفریت

بهترین راه برای پیشگیری از پیلونفریت رعایت بهداشت است. این شامل شستن دست‌ها قبل و بعد از استفاده از دستشویی، ادرار کردن بعد از مقاربت و اجتناب از تماس با افرادی است که عفونت‌های فعال دارند.

راه های مدیریت بیماری پیلونفریت

بهترین راه حل برای مدیریت پیلونفریت مراجعه به پزشک در اسرع وقت است. تشخیص و درمان به موقع می تواند به کاهش خطر عوارض جدی کمک کند. علاوه بر این، رعایت بهداشت خوب و پیروی از دستورالعمل های پزشک برای مصرف آنتی بیوتیک ها مهم است.

درمان بیماری پیلونفریت

درمان های خانگی برای بیماری پیلونفریت

چندین درمان خانگی وجود دارد که می تواند به مدیریت پیلونفریت کمک کند. اینها شامل نوشیدن مایعات زیاد، مصرف مسکن‌های بدون نسخه و پرهیز از غذاهایی است که مثانه را تحریک می‌کنند. علاوه بر این، رعایت بهداشت خوب و پیروی از دستورالعمل های پزشک برای مصرف آنتی بیوتیک ها مهم است.

بهترین متخصص برای درمان پیلونفریت

درمان معمولاً شامل آنتی‌بیوتیک است و رعایت بهداشت خوب و پیروی از دستورالعمل‌های پزشک برای مصرف انواع آنتی‌بیوتیک‌ با تشخیص پزشک بسیار مهم است. اگر علائم پیلونفریت را تجربه می کنید، مهم است که در اسرع وقت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. مهم است که در اسرع وقت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. پزشک ممکن است شما را برای ارزیابی و درمان بیشتر به یک متخصص، مانند دکتر اورولوژی آنلاین یا نفرولوژیست ارجاع دهد.

مقالات مرتبط

خون در ادرار
خون در ادرار / درمان بیماری هماچوری یا ادرار خونی

خون در ادرار یا هماچوری معمولا اضطراب‌آور است. اگر در یک روز عادی، ناگهان متوجه شوید که در ادرار شما خون وجود دارد، ممکن است بترسید. اما بهترین کار این است که در ابتدا ترس و اضطراب را از خودتان دور کنید.

تیم تحریریه حال
۰۹ / ۰۷ / ۰۱
تغذیه بیماران دیالیزی
تغذیه بیماران دیالیزی / تغذیه بعد از دیالیز چگونه است

تغذیه بیماران دیالیزی بخش مهمی از فرایند درمان آن‌ها را تشکیل می‌دهد. مواد غذایی می‌توانند به مدیریت بیماری‌های مزمن کلیه و تسریع یا کندشدن روند بیماری کمک کنند. اگرچه یک رژیم غذایی سالم برای همه افراد ضروری است، اما این موضوع برای بیماران مبتلا به مشکلات مزمن کلیه بسیار حیاتی‌تر به نظر می‌رسد.

سارا صاحبی
۰۲ / ۱۱ / ۰۱
درمان کیست کلیه
درمان کیست کلیه / شناخت انواع کیست کلیه و راه درمان آنها

کیست کلیه کیسۀ گرد و پر از مایعی است که روی کلیه ظاهر می‌شود. کیست‌های کلیه معمولا از نوع ساده هستند و در نتیجه خطر و زیانی ندارند. حتی ممکن است دچارش باشید، اما از آن باخبر نباشید و به دنبال درمان کیست کلیه خود نروید؛ اما گاهی هم ممکن است که این کیست‌ها پیچیده باشند و عملکرد کلیه را با مشکلاتی مواجه کنند.

تیم تحریریه حال
۱۶ / ۰۸ / ۰۱
تاثیر کرونا بر کلیه ها
کرونا ویروس چگونه به کلیه‌ها آسیب می‌زند؟

کووید-۱۹بیماری ناشی از کرونا ویروس که منجر به همه گیری جهانی شده، به عنوان یک ویروس آسیب رسان به ریه‌­ها شناخته می­‌شود. اما با آلوده شدن تعداد بیشتری به این ویروس، پزشکان به درک بیشتری نسبت به آن دست پیدا کردند و حقایق زیادی برای آنان آشکار شد. پزشکان و محققان دریافتند که این نوع از ویروس کرونا که رسما SARS-CoV-2 نامیده می­‌شود، می­‌تواند باعث آسیب‌­های شدید و پایدار به سایر اندام‌­ها از جمله قلب و کلیه­‌ها شود.

سارا صاحبی
۰۸ / ۰۸ / ۹۹
برای بهبود عفونت کلیه چه بخوریم؟

عفونت کلیه یک بیماری ناخوشایند و دردناک است و برای درمانش باید اقدام کرد. کلیه عضو مهمی از بدن است، اما تا زمانی که دچار بیماری یا از کار افتادن کلیه نشود، اهمیتش برای خیلی از ما روشن نیست. به همین دلیل اگر هرگونه درد و علائم دیگری دیدیم که احتمالا به کلیه مربوط است، باید آن را جدی بگیریم.

سارا صاحبی
۱۷ / ۰۷ / ۹۹
علائم از کار افتادن کلیه کدامند؟

علائم از کار افتادن کلیه معمولا دیر مشاهده می‌شود. بسیاری از افراد در سر تا سر جهان به مشکلات مزمن کلیوی مثل عفونت کلیه دچار هستند؛ اما تنها ۱۰ درصد آن­ها از ابتلای خود به این بیماری آگاهند. این مسئله دو دلیل عمده دارد: یکی این که بسیاری از بیماری‌‌های کلیوی تا مراحل پایانی علائم و نشانه‌­های خاصی ندارند و دلیل دیگر شباهت برخی از نشانه­‌های این مشکلات با سایر بیماری‌­هاست که گاهی اشتباه گرفته می‌­شود. در بسیاری از موارد، بیماران زمانی متوجه اختلال در عملکرد کلیه‌­های خود می­‌شوند که به از کار افتادگی کلیه‌­ها (نارسایی کلیه) دچار شده‌­اند. بیماری‌­های کلیوی در مراحل اولیه، معمولا تنها در صورتی تشخیص داده می‌­شوند که فرد آزمایش خون یا ادرار انجام داده و مشکل احتمالی شناسایی شود. بررسی علائم از کار افتادن کلیه در مراحل اولیه می­‌تواند از طریق مصرف دارو و آزمایشات منظم، تا حد زیادی کنترل شده و از پیشرفت آن جلوگیری شود.

سارا صاحبی
۰۴ / ۰۷ / ۹۹
نظرات کاربران
افزودن نظر