haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

اهمیت و چگونگی نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر

پشتیبانی حال
برخورد با همسر کنترل گر
۰۱ مرداد

همسر کنترل‌گر همسری است که اصطلاحا با گیرهایش حوصله‌تان را سر برده و حسابی کلافه‌تان می‌کند. مهم نیست این کنترل‌ها حول چه اتفاقاتی صورت گیرد اما سر جزئی‌ترین مسائل همچنان حوصله به خرج داده و شما را تماما زیر نظر می‌گیرد. اما طرز نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر چگونه است؟ ما در این مقاله اهمیت و راهکارهاری موثر نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر را بررسی می‌کنیم.

اهمیت نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر

نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر چندان آسان نیست. همانطور که رابطه با همسر کنترل‌گر ملزوم به تلاش‌های پیاپی و مداوم است. همسران کنترل‌گر معمولا با بروز برخی از رفتارها شامل کنترل بیش از حد، انتقاد کردن و سایر فعالیت‌های از این قبیل سعی بر محدود کردن همسرانشان دارند.
با توجه به بروز رفتارهای کنترل‌گرانه مکرر یا جدی، ممکن است بتوانید با برخی اقدامات بر روی همسر کنترل‌گر و رابطه با او کار کنید و یا از خدمات مشاوره بهره‌مند گردید تا روابط خود را بهبود ببخشید. اگر رفتار همسر کنترل‌گر بسیار جدی است و تصورتان بر این است که با مشورت مشاوره بهبود نمی‌یابد، ممکن است نیاز داشته باشید رابطه را با همسرتان پایان بدهید و استقلالتان را دوباره بازیابید. با این حال، نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر خود جزء اساسی‌ترین اقدامات ممکن است. مهم نیست رفتار بروز یافته در فرد کنترل‌گر تا چه حد جدی یا مکرر باشد، می‌توان گفت واقف بودن به طرز صحیح و نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر تاثیر بسزایی بر رابطه با این افراد دارد.

چگونگی نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر

نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر تا حد زیادی بستگی به رفتار فرد دارد. اگر رفتارهای کنترل‌گرانه همسرتان به طور مکرر و جدی بروز نیابد، مدیریت صحیح و بهنگام به کاهش و رفع این رفتارها کمک موثری خواهد کرد.

1. آرامش خود را حفظ کنید

برخی از افراد بر این باورند که بحث یا مشاجره کردن با همسر کنترل‌گر یک واکنش عادی تلقی می‌شود. متاسفانه، فرد کنترل‌گر غالبا در بحث یا مشاجره تسلیم نشده و اجازه برنده شدن را به شما نمی‌دهد. بنابراین، تاکتیک بحث کردن تنها اوضاع را بدتر می‌کند.
به جای مشاجره کردن، تا حدالامکان آرامشتان را حفظ کنید. به خاطر داشته باشید، حتی بدون فریاد کشیدن و یا بی‌حرمتی قادر خواهید بود تا مخالفت خود را ابزار کنید.

 • اگر احساس می‌کنید باید با همسرتان مخالفت کنید، به جای آنکه بگویید: “این کار اشتباه است و ایده من بهتر است!”، از عباراتی مشابه چنین عبارتی استفاده کنید: “من از دیدگاهت مطلع هستم اما این مورد را در نظر گرفته‌ای؟”
 • در برخی موارد، ممکن است متوجه شوید موافقت بهترین نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر می‌باشد. با این حال، شما می‌توانید موافقتتان را بدون تسلیم شدن بروز بدهید. به طور مثال، در حالی که نظر همسرتان پابرجاست عقیده‌تان را با ابتکار عمل بیان کنید.

2. از کنترل‌گر بخواهید برنامه‌ای را ارائه بدهد

در برخی موارد، ممکن است بتوانید از تمایلات کنترل‌ کردن فرد به منزله راهی برای مقابله با مشکلات جزئی در رابطه‌تان بهره ببرید. مسئله را برای همسرتان توضیح بدهید و با در نظر گرفتن میل کنترلی او، بخواهید راه‌حلی ارائه بدهد.

 • تا حدالامکان حین تشریح ِمشکل، موضعتان را مشخص کنید. به طور مثال، به جای آنکه بگویید: “تو زیادی کنترل می‌کنی!”، از عباراتی مشابه این عبارات استفاده کنید: “احساس می‌کنم بیش از حد کارهایم را کنترل می‌کنی؛ گویا اعتماد نداری بتوانم کارها را به تنهایی انجام بدهم.”
 • اگر همسرتان به وجود مشکل در رابطه‌تان وقف نیست، این راه‌حل عملی نمی‌شود.

نحوه برخورد با همسر کنترل گر

3. همدل باشید

وقتی همسرتان خود را به آب و آتش می‌زند تا کنترلتان کند، تلاش کنید از دید او به قضایا نگاه کنید. لحظه‌ای به این موضوع بیاندیشید که چرا همسرتان کنترلتان می‌کند و سعی کنید با تمام سختی‌ها موضوع را درک کنید. همدلی کردن ممکن است حین بروز رفتار کنترل‌گرانه همسر از عصبانیتتان پیشگیری کند. بنابراین، همدلی یا هم‌احساسی جزء اساسی نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر به شمار می‌رود. با این حال، هرگز از همدلی به عنوان عذری برای بی‌حرمتی همسرتان نسبت به خودتان استفاده نکنید.

4. سوالات سازنده بپرسید

اگر همسرتان قصد شروع بازجویی و یا انتقاد از شما را دارد، می‌توانید با پرسش سوالات صحیح حواس او را پرت کنید. سوالاتی را مطرح کنید که نشانگر رفتار غیرقابل قبول و انتظارات غیرمنطقی اوست. به طور مثال، از همسرتان بپرسید: “می‌گویی دقیقا از من چه می‌خواهی انجام بدهم؟” و یا “اگر با من محترمانه رفتار نکنی، می‌روم. این همان چیزی است که می‌خواهی؟”

 • از هرگونه تدابیر دفاعی اجتناب ورزید. زیرا این امر تنها رفتارهای کنترل‌گرانه را تشدید می‌کند.

تصحیح الگوهای تکراری رفتار کنترل‌گرانه

اگر برخی رفتارهای کنترل‌گرانه به کرات و جدی‌تر بروز یابد، بهتر است اقدامات ذیل را انجام دهید.

1. برای انکار آماده باشید

کنترل‌گران غالبا نمی‌دانند که رفتار کنترلی دارند. در حقیقت، بسیاری از همسران کنترل‌گر احساس می‌کنند که رفتار کنترلی بروز می‌دهد. اگر همسرتان فردی کنترل‌گر است، احتمالا در نخستین مرحله باید او را متقاعد کنید که رفتاری کنترل‌گرانه دارد و این امر کمی زمان‌بر است.

 • حین مکالمه، تا حدالامکان به همسرتان احترام بگذارید. اگر می‌خواهید روابطتان را بهبود ببخشید، نباید به شخصیت همسرتان توهین کنید. در عوض، بر روی برخی رفتارها و شرایط ناراحت‌کننده متمرکز شوید.
 • با مثال زدن منظورتان از کنترل کردن را مشخص کنید.

2. مرزها را مشخص کنید

همسرتان را کاملا روشن کنید که تحت چه شرایطی قادر به مدارا کردن خواهید بود. آن دسته از رفتارهای کنترل‌گرانه‌ای که نیاز به تصحیح شدن دارد را برای همسرتان تشریح کنید.

 • فهرستی از بزرگترین مشکل‌ها و موانع که تصور می‌کنید در آینده مشکل‌ساز می‌شوند تهیه کنید.
 • مثبت بیاندیشید و تصور کنید که هنوز هم شانسی باقی است. بنابراین، درباره مرزهای رابطه مذاکره کنید.

3. تنبیه کنید

تنبیه آخرین راه‌حل نیست اما می‌تواند در برخی مواقع جزء بهترین نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر به شمار رود. تنبیه ممکن است همسرتان را متوجه محدودیت‌هایتان کند. به همسرتان نشان بدهید عواقب رفتارش چیست.

 • برای رفتارهای جزئی سعی به تنبیه نکنید. یک یادآوری ساده درباره مرزهای روابط کافی است.
 • همسرتان را مجازات نکنید. یک بی‌توجهی پیش پا افتاده ممکن است همسرتان را به خودش بیاورد.
 • اگر عرصه به تنگ آید، ممکن است تنبیه شما جدی‌تر شود. به عنوان مثال، اگر همسرتان عرصه را با رفتارش تنگ کند ممکن است بخواهید خانه را ترک کنید.

4. مشاوره بگیرید

اگر همسرتان تمایل به تصدیق رفتار کنترل‌گرانه خود ندارد و یا دو نفره قادر به حل مشکلات خود نیستید، به مشاور مراجعه کنید. همسر کنترل‌گرتان ممکن است نیازمند مشاوری حرفه‌ای باشد تا از چگونگی رفتار کنترل‌گرانه مطلع شده و روش‌های پیشگیری از آن را سر بگیرد.

نتیجه گیری

آیا همسرتان به شما می‌گوید چطور پیاز را خرد کنید؟ چطور رانندگی کنید و چی بپوشید؟ دستور دادن و یا کنترل کردن به هیچ طریقی خوشایند نیست. اگر این رفتار کنترل‌گرانه ادامه یابد و تحت یک عادت روزمره انجام پذیرد، همسرتان فردی کنترل‌گر است.
بسیاری از افراد همسران کنترل‌گر دارند. بهترین نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر این است که حالت تدافعی را کنار بگذارید و با آرامش برخورد کنید. سپس با بررسی رفتارهای کنترلی سعی بر درک فرد کنید.
با آنکه راهکارهای عدیدی حول نحوه برخورد با همسر کنترل‌گر ارائه شده اما گاها نمی‌توان تضمین کرد که کدامیک از آن‌ها پاسخگوست. اگر تصور می‌کنید رفتار کنترلی همسرتان از حد جزئی خود خارج شده و امنیتتان در خطر است، به مشاور مراجعه کنید و در پی یافتن راه‌حلی اساسی برآیید.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید.یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «حال»‌ وصل شوید.


مقالات مرتبط

نشانه های وخیم شدن رابطه
۲۰ نشانه وخیم شدن روابط

روابط، هسته اصلی مهم‌ترین کارهایی هستند که ما به عنوان یک انسان انجام می‌دهیم. در واقع روابط نحوه مشارکت‌ با خانواده‌ها، سازمان‌ها و جوامع را تشکیل می‌دهند. همه روابط شخصی و حرفه‌ای، فراز و نشیب‌هایی را تجربه می‌کنند. گاهی در طول یک رابطه آنقدر همه‌ چیز خوب است که حس می‌کنید حتی می‌توانید ذهن یکدیگر را بخوانید. اما گاهی هم با دوره‌هایی چالش برانگیز مواجه می‌شوید که به نظر می‌رسد کیلومترها از هم فاصله دارید! هر رابطه سالمی هم در مواقعی با چنین چالش‌هایی مواجه می‌شود.

سارا صاحبی
۲۲ / ۱۰ / ۰۰
انتظار مردان از زنان
رضایت در رابطه عاطفی: چطور بفهمم انتظار مرد زندگیم چیست؟

هر رابطه عمیق و عاشقانه شبیه یک جاده دو طرفه است. اگر در یک رابطه فقط دریافت کننده باشید و هیچ یک از انتظارات طرف مقابل را برآورده نکنید، نه تنها محبت و عشق میانتان از دست می‌رود بلکه به عنوان فردی خودخواه در رابطه شناخته می‌شود. انتظار مردان از زنان هم در اینجاست که پررنگ می‌شود. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۲۰ / ۰۷ / ۹۸
رازهای‌-رابطه-ی‌ -عاشقانه
رازهای‌ پایداری رابطه عاشقانه

رابطه‌ها با رنگ‌و‌بوی رمانتیک شروع می‌شوند؛ با گل، لبخند، هدیه‌های ریز و درشت، و چشم بستن روی اشتباه‌ها و دلخوری‌ها. زندگی مشترک با هیجان و عشق زیاد شروع می‌شود؛ اما گاهی با گذشت زمان، حال‌وهوای رابطه عوض می‌شود و ممکن است دیگر خیلی هم عاشقانه به‌نظر نرسد. واقعا چه اتفاقی می‌افتد؟ دوست‌ داشتن ناپدید می‌شود و همه چیز به روزمرگی تبدیل می‌شود، یا عشق همچنان زیر پوست زندگی ادامه پیدا می‌کند؟واقعیت این است که خیلی‌ها رابطه عاشقانه پایداری دارند و بعد از گذشت سال‌ها، همچنان با دلدادگی زندگی می‌کنند، حتی اگر هر روز به هم نگویند «دوستت دارم». در این مقاله به بررسی رازهای پایداری رابطه عاشقانه میپردازیم: (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۱۴ / ۱۱ / ۹۷
استرس-شریک-زندگی
دور کردن استرس از شریک زندگی

برخی از مسائل روزانه زندگی ما استرس زا است . کار، مشکلات خانوادگی ، روابط با دیگران، امور مالی و مسائل مربوط به سلامتی، اخبار و شبکه های اجتماعی می تواند باعث استرستان شود. چیزهای زیادی وجود دارد که می تواند موجب استرس شود، و ما همگی به طور روزانه تعدادی از آنها را تجربه می کنیم.هنگامی که شریک زندگی تان استرس دارد ، این استرس به شما نیز منتقل میشود و این می تواند ناراحت کننده باشد و حتی می تواند تنش در روابط تان ایجاد کند. شاید سخت ترین بخش آن ، این است که ما می‌خواهیم به کاهش استرس همسرمان کمک کنیم، اما نمی دانیم به چه شکل باید این کار را انجام دهیم . در این مقاله به راهکارها اشاره میکنیم هنگامی که شریک زندگی تان دچار استرس میشود این 6 کار را انجام دهید. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۳۱ / ۰۴ / ۹۷
خودشیفتگی
خودشیفتگی چطور روی روابط ما تاثیر می‌گذارد؟

خودشیفتگی چیست؟ خودشیفتگی توجه زیاد از حد به خود است، تا حدی که باعث می‌شود فرد نیازهای اطرافیانش را نادیده بگیرد. در حالی که هر کس ممکن است گه‌گاه حالاتی از خودشیفتگی را نشان دهد، خودشیفتگان واقعی غالبا دیگران یا احساسات ‌‌‌آن‌ها را نادیده می‌گیرند. ‌‌‌آن‌ها همچنین تاثیری را که رفتارشان روی دیگران دارد درک نمی‌کنند.

پشتیبانی حال
۱۱ / ۰۵ / ۰۰
رفتار همسرم را دوست ندارم
رفتار همسرم را دوست ندارم، چکار کنم؟

هنگامی که در رابطه هستید برخی از ویژگی‌های طرف مقابل را عاشقانه می‌پذیرید و بعضی دیگر را فقط تحمل می‌کنید؛ این جمله که ممکن است چندان خوشایند نباشد گزاره‌ای درست است. اما وقتی رفتار همسرتان را دوست ندارید و آن را تحمل می‌کنید، در ناخودآگاه‌تان خشم دارید و گاه نمی‌توانید این خشم را پنهان کنید و این در حالی‌ست که با پذیرش ویژگی‌ها و رفتارهای شریک زندگی‌تان آن‌طور که هست درواقع مواردی را که ذهن‌ به آنها انتقاد دارد در یک پکیج بزرگ‌تر قبول کرده‌اید و می‌توانید تیغ انتقاد را از آنها بردارید و دیگر اصراری بر تغییرشان نداشته باشید. در این مقاله راهکارهایی را خواهیم دید که میتوانیم به دوستانی که مدام میگویند "رفتار همسرم را دوست ندارم" پیشنهاد دهیم.

پشتیبانی حال
۲۵ / ۰۱ / ۹۸