haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

۱۱ راه برخورد با همسر لجباز

همسر-لجباز
۰۹ بهمن
کنار آمدن و برخورد با رفتارهای همسر لجباز کار پرچالش و خسته‌کننده‌ای‌ست. گاهی وقت‌ها سکوت کردن راحت‌تر از گفت‌وگویی‌ست که آخرش به دعوا ختم می‌شود. بودن کنار همسری که همیشه روی نقطه‌نظرهایش پافشاری می‌کند و کوتاه نمی‌آید، دشوار است.

اما راه‌هایی برای برخورد با همسر لجباز وجود دارد که زندگی را ساده‌تر می‌کند. مهم این است که راه‌های ارتباطی را باز نگه داریم و یاد بگیریم چطور با سازگاری با هم زندگی کنیم. به‌مرور زمان یاد می‌گیریم چه مسائلی مهم‌ترند و رفتار درست کدام است. کم‌کم یاد می‌گیریم با همسر لجباز چگونه برخورد کنیم.

اهمیت مشکلات:
اهمیت و جایگاه همه‌ی مسائل در زندگی مشترک یکسان نیست. نوع برخورد شما با مخالفت همسرتان باید متناسب با اهمیت موضوع موردبحث باشد. این تصمیم شماست که چقدر بخواهید به موضوع گفت‌وگو بها بدهید. اگر مساله‌ی مهمی درمیان نیست، بگذارید حرف، حرف همسرتان باشد.
علت لجبازی:
باید دید حرف‌ها و خواسته‌های شما چقدر منطقی به‌نظر می‌رسند. گاهی با خشم و تندی وارد گفت‌وگو می‌شویم و همین باعث می‌شود همسرمان در لاک دفاعی فرو رود. سعی کنید از دید او به موضوع نگاه کنید و حرفش را بفهمید.
پیش‌داوری:
بدون پیش‌داوری به حرف‌هایش گوش دهید. شاید این پیش‌فرض که همسر لجبازی دارید، باعث شده حرف‌های منطقی او را هم نادیده بگیرید. شریک زندگی شما باید احساس کند ایده‌ها و پیشنهادهایش شنیده و درک می‌شوند.
توضیح کافی:
باید مطمئن شوید همسرتان متوجه حرف شما هست. اگر لازم است بیشتر درباره‌ی موضوع گفت‌وگو توضیح بدهید. مثال بزنید، از سرگرمی‌ها و موضوع‌های موردعلاقه‌اش مثال بیاورید و تا حد ممکن منظورتان را واضح بیان کنید.
حرف-بزنید
آرامش:
در برخورد با همسر لجباز، هیچ دشمنی یا خشونتی نشان ندهید. دعوا راه انداختن یا داد و بیدار کردن به نتیجه‌ نمی‌رسد. درعوض، خونسردی اثر خوبی دارد. آرام که باشید، می‌توانید منطقی صحبت کنید و گفت‌وگوی محترمانه‌ای را پیش ببرید. شاید بگویید همسرم خیلی لجباز است، اما هیچ مشکلی نیست که با زبان خوش حل نشود.
وقفه:
بگومگو نکنید. با برخورد تند، طرف مقابل را در لاک دفاعی قرار می‌دهید. اگر لازم است از اتاق بیرون بروید، آب بنوشید، آرام شوید و دوباره گفت‌وگو را ادامه بدهید. برای حرف زدن‌تان برنامه داشته باشید. هر حرف بی‌جا می‌تواند به مخالفت همسر لجباز منتهی شود. نکند جمله‌‌ی «اشتباه می‌کنی» از دهان‌تان خارج شود. با احترام به طرف مقابل نظرتان را توضیح دهید.
زمان مناسب:
به موقع حرف بزنید تا به نتیجه‌ی دلخواه برسید. با شوهر گرسنه نمی‌شود حرف‌های جدی زد. نمی‌شود از زنی که عصبی‌ست یا عجله دارد ، توقع پاسخ مثبت داشت. اول مطمئن شوید همسرتان در آرامش است، بعد مشکل را مطرح کنید. بهتر است روبه‌روی هم بنشینید و خوب به هم گوش کنید. اگر از اتاق بغلی با صدای بلند چیزی را بپرسید، توقع پاسخ مطلوب نداشته باشید.
خوبی‌ها را ببینید:
وقت‌هایی هم هست که همسرتان با شما همراه می‌شود. در چنین مواقعی حتما از او قدردانی کنید و بگویید چه احساس خوبی دارید.
قاطع باشید:
آدم‌های لجباز عادت دارند دیگران در برابرشان کوتاه بیایند. اما شما با آرامش و احترام، بر حرف‌تان پافشاری کنید. صبور باشید، با آرامش حرف بزنید و منتظر پاسخ او بمانید.
درک تفاوت‌ها:
یادتان باشد شما و همسرتان دو فرد مختلف با پیشینه و عادت‌های متفاوت هستید. به‌جای قضاوت کردن ، تلاش کنید او را بفهمید. اگر بخواهید رابطه‌‌ی پایداری داشته باشید، گاهی باید تفاوت‌ها را بپذیرید و گذشت کنید.
مهارت‌های تازه:
شاید برخورد با همسر لجباز و راضی کردنش انرژی زیادی لازم داشته باشد و گاهی خسته‌تان کند. اما این لیوان نیمه‌ی پری هم دارد. مهارت‌های تازه‌ای در گفت‌وگو یاد می‌گیرید، آرام‌تر، باهوش‌تر و قوی‌تر از قبل می‌شوید. گاهی هم به همسر لجبازتان اعتماد کنید. دنیا با افراد کله‌شق و لجبازی مثل استیو جابز و بیل گیتس جای جالب‌تری‌ست. شاید لجباز بودن همسر و پافشاری او به ایجاد شرایط بهتر در زندگی‌تان منتهی شود.
تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «حال»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

اختلاف شوهر با خانواده زن
اختلاف شوهر با خانواده زن / چطور شوهرم با خانوادم خوب باشه؟

اختلاف شوهر با خانواده زن یا برعکس، اختلاف زن با خانواده شوهر از مشکلاتی است که بسیاری از زوجین دارند اما راه حل آن را نمی‌دانند. یکی از دوستان قدیمی‌ام به تازگی ازدواج کرده آخرین باری که به ملاقاتش رفتم خیلی نگران رابطه همسر و خانواده خودش بود. انگار به دلیل یک اختلاف کوچکی که بینشان رخ داده بود همسرش دیگر تمایلی به گذراندن آخر هفته ها با خانواده اش از خود نشان نمی‌داد. این تغییر رویه برای دوستم هم خیلی سخت بود چون کمتر از قبل میتوانست خانواده‌اش را ملاقات کند و همیشه نگران تنش بین روابط آنها بود».

پشتیبانی حال
۳۰ / ۰۶ / ۹۸
عشقم بهم زنگ نمیزنه چیکار کنم؟
عشقم بهم زنگ نمیزنه چیکار کنم؟

در ابتدای رابطه‌ پیام‌های متنی زیادی از عشقتان دریافت می‌کردید ولی با گذشت زمان پیام‌های متنی کمتری می‌فرستد و به شما زنگ نمی‌زند؟ آیا این اعتراض رو دارین که عشقم بهم زنگ نمی زنه؟ اگر فکر می‌کنید که دیگر مثل قبل برای او جذاب نیستید یا هر روزی که میگذرد از خودتان میپرسید «چرا عشقم بهم زنگ نمیزنه؟» این مطلب را از دست ندهید. امروز قصد داریم در مورد جواب سوالتان صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

پشتیبانی حال
۱۰ / ۰۷ / ۹۸
https://haal.ir/blog/marriage/%d8%ac%d9%84%d9%88%da%af%db%8c%d8%b1%db%8c-%d9%85%d8%b4%d8%a7%d8%ac%d8%b1%d9%87-%d8%b2%d9%88%d8%ac%db%8c%d9%86/
اشتباهات رابطه زناشویی که هیچ‌وقت نباید انجام دهید

اشتباهات رابطه زناشویی را همه‌ زوج‌ها دارند. فرقی نمی‌کند روابط زناشویی شما رمانتیک باشد یا نه؛ در هر حـال همه در رابطه زناشویی‌شان مشکلات ریز و درشتی را تجربه می‌کنند. مهم این است که این اشتباهات تکرار نشوند و دو نفر بتوانند مدت طولانی کنار هم زندگی کنند.

پشتیبانی حال
۱۲ / ۱۲ / ۹۸
مقصر-دانستن-شریک-زندگی
چگونه شریك زندگی را باعث مشكلات ندانیم؟

اغلب مردم هنگامی که به مشاور مراجعه می کنند شکایت می کنند از اینکه زندگی با شریک زندگی شان دشوار است، یا افسرده ، و یا خود شیفته شده است. با این حال، در طی دوره مشاوره، واضح است که آنها خودشان با این مسائل مبارزه می کنند .با این حال، به جای اینکه این مسائل خود را به صورت آشکارا پذیرفته وبه آن اذعان کنند، ناخودآگاه آنها یک دیوار دفاعی به دور خود می کشند و به جای آن به خود می گویند که مقصر شریک زندگی شان است. در این مقاله به بررسی نمونه هایی از این مشکل میپردازیم. برای کمک به درک اینکه چگونه کسی مشکلات را به گردن شریک زندگی اش می اندازد و خود را قربانی می‌داند، نمونه هایی وجود دارد :

پشتیبانی حال
۱۲ / ۰۶ / ۹۷
آشتي-بعد-از-دعوا
بعد از دعوا با همسر چه کنیم؟

دعوا کردن زوج‌ها اتفاق عجیبی نیست. هر قدر همسرتان را دوست داشته باشید و رابطه‌تان گرم باشد، باز هم اختلاف نظر و بعد داد و دعوا پیش می‌آید. دعوا کردن با همسر می‌تواند باعث محکم شدن رابطه یا دور شدن آدم‌ها از همدیگر بشود. آن‌چه مهم به‌نظر می‌رسد، رفتار زن و شوهرها بعد از دعواست. دلخوری‌ها را می‌شود به فرصتی برای ترمیم رابطه تبدیل کرد. ببینیم بعد از دعوا با همسر باید چه کار کنیم تا رابطه‌مان در درازمدت آسیب نبیند.

پشتیبانی حال
۱۰ / ۱۱ / ۹۷

4 دیدگاه