haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

۵ روش برای آن‌که فن بیان شما همه را مبهوت کند!

پشتیبانی حال
۱۶ شهریور

خوب صحبت کردن یکی از مهارت‌های ارتباطی است که برای پیشرفت در زمینه شغلی، تحصیلی و اجتماعی مهم است.

شاید شما هم با افرادی مواجه شده باشید که انگار یک سخنران متولد شده‌اند؛ آنچنان با آب و تاب و زیبا، کلمات و جملات را پشت سر هم ردیف می‌کنند که سایرین محو حرف زدنشان می‌شوند.

حقیقت این است که خوب صحبت کردن یا فن بیان بالا یک مهارت اکتسابی است. حتی افراد خجالتی و کم رو هم با یاد گرفتن تمرینات فن بیان می‌توانند به یک سخنران عالی تبدیل شوند. در این مطلب قصد داریم چند تکنیک موثر برای خوب صحبت کردن را معرفی کنیم.

با حال همراه باشید.

چگونه فن بیان بالایی داشته باشیم؟

تعریفتان از فن بیان چیست؟ خیلی از افراد فکر می‌کنند؛ فن بیان تنها خوب صحبت کردن است و جالبتر اینکه منظور اکثریت آنها از خوب صحبت کردن، استفاده روان و اصولی از کلمات و واژگان تاثیرگذار می‌باشد.

ولی کلمات و واژه‌ها تنها راه برای بیان منظور به مخاطبین نیستند.

• چگونه فن بیان بالایی داشته باشیم

اکثر افرادی که فن بیان بالایی دارند به صورت آگاهانه از تکنیک‌های دیگری مانند زبان بدن، ارتباط چشمی و.. برای جذب مخاطب و ایجاد ارتباط پایدار در هنگام صحبت استفاده می‌کنند.

برخی از راز و رمزهای مکالمه موثر عبارت هستند از:

 • آرام و شمرده صحبت کنید

اگر از آن دسته افرادی هستید که حرف زدن در جمع شما را مضطرب کرده یا به عبارتی دست و پایتان را گم می‌کنید، بهتر است اولین تغییر را روی تن صدایتان ایجاد کنید.

بیشتر افراد کم تجربه وقتی برای یک جمع صحبت می‌کنند، آنچنان کلمات را سریع تلفظ می‌کنند که فهم و درک آن برای مخاطب سخت می‌شود. در حالی که یکی از تمرینات فن بیان برای داشتن یک مکالمه تاثیر گذار، آرام صحبت کردن است.

 

 • به زبان بدنتان توجه کنید

ارتباط غیرکلامی یا زبان بدن یکی از مهمترین بخش‌های تعاملات ارتباطی را تشکیل می‌دهد. این که در هنگام صحبت دست‌تان را در کدام قسمت بدن قرار می‌دهید؟

• چگونه فن بیان بالایی داشته باشیم

وضعیت پاهایتان چگونه است؟

و مثال‌هایی از این دست، برای داشتن یک مکالمه موثر ضروری هستند. زیرا بسیاری از این جزئیات ساده میتوانند حالات درونی و مخفی شما مثل عصبی بودن، داشتن استرس و غیره را به مخاطب منتقل کنند.

 

در ادامه لیستی از حالات بدن که نشانه عصبی بودن هستند را با شما به اشتراک می‌گذاریم تا در هنگام مکالمه مراقب این رفتارها باشید:

 • به طور پی در پی قدم زدن به سمت جلو و عقب؛ یا انجام حرکات سرگردان در هنگام صحبت کردن
 • ضرب گرفتن با پاها
 • لمس کردن صورت یا بازی کردن با موها
 • بی‌قرار بودن دست‌ها، بازی کردن با جیب‌تان یا لمس کردن مداوم لباس، ساعت، جواهرات و..
 • مالیدن پشت گردن
 • نگاه‌های مستمر به اسلاید (در سخنرانی یا ارائه مطالب)
 • چرخاندن بازوها با سمت جلو و عقب
 • تماس چشمی برقرار کنید

یکی از نشانه‌های افراد موفق در هنگام صحبت کردن، اعتماد به نفس شان در برقراری ارتباط چشمی با مخاطب می‌باشد.

طبیعی است زمانی که به جای ارتباط چشمی با مخاطب، تنها به زمین یا دور و برتان نگاه می‌کنید، مخاطب علاقه‌ای به شنیدن حرفهایتان نداشته باشد.

همینطور اگر برای یک جمع صحبت می‌کنید (مثل یک کنفرانس شغلی یا کلاسی) باید به طور مساوی با افراد حاضر، ارتباط چشمی داشته باشید. اگر تمام مدت نگاهتان روی یک عده خاصی باشد تنها عصبی بودنتان را به مخاطب القا می‌کنید.

• چگونه فن بیان بالایی داشته باشیم

شاید خواندن این جملات ساده باشد ولی زمانی که عصبی هستیم و قرار است برای یک جمع صحبت کنیم، برقراری ارتباط چشمی فقط اضطرابمان را بیشتر می‌کند

. اما برای این حالت هم راه حل وجود دارد. اگر چنین احساسی دارید کافی است نگاهتان را درست بالای سر افراد ردیف پشت (آخرین ردیف) ثابت نگه دارید.

این افراد با فاصله نسبتا زیادی از شما قرار دارند و به طور قاطع نمی‌توانند ارتباط چشمیتان را تایید کنند.

بنابراین به راحتی میتوانید سرتان را جا به جا کنید و به مخاطبین مختلف آن قسمت نگاه کنید.

این تکنیک برای سخنرانی‌های جمعی موثر است. ولی مطمئن باشید با چند بار تکرار این روش، برقراری ارتباط چشمی موثر برایتان راحت‌تر می‌شود.

 • تمرین، تمرین و تمرین

زمانی که میخواهید برای یک مصاحبه شغلی، یک ارائه در کلاس درس یا حتی کنفرانس‌های بزرگتر آماده شوید، مهمترین وظیفه شما تمرین تا زمان تسلط روی مطالب نیست.

بلکه شما باید تمرینتان را تا زمانی ادامه دهید که علاوه بر تسلط روی مطالب، بتوانید بدون کوچکترین اشتباهی آنها را بیان کنید.

معمولا استرس زیاد در هنگام صحبت کردن، مغزتان را برای برقراری ارتباط مسدود می‌کند ولی اگر روی مطالبی که میگویید تسلط کافی داشته باشید، به راحتی میتوانید اثرات جانبی این وضعیت را مدیریت کنید.

 

همین طور تسلط زیاد سطح اضطرابتان را کاهش می‌دهد. زمانی که میدانید دقیقا  درباره چه چیزی صحبت می‌کنید، این احساس اطمینان خاطر به مخاطب هم منتقل می‌شود.

 • از خودتان فیلم بگیرید

زمانی که تمرینات فن بیان را انجام می‌دهید با استفاده از دوربین از خودتان فیلم بگیرید. البته تمرین کردن صحبت رو به روی آیینه هم ایده خوبی است. اما میتوانید فیلم را بعد از چند تمرین ببینید و ایراداتی که در برقراری ارتباط چشمی یا زبان بدن وجود دارد را برطرف کنید.

• چگونه فن بیان بالایی داشته باشیم

زیاد نگاه کردن به یادداشت‌ها یا اسلایدهایی که از روی آن صحبت می‌کنید، سریع صحبت کردن یا تغییر ناگهانی تن صدا، بیقراری بدن در هنگام حرف زدن یا عدم تمرکز روی بخشی از مطالبی که ارائه می‌دهید نکاتی هستند که با مرور فیلم میتوانید به وجودشان پی برده و هر یک را در تمرینات بعدی اصلاح کنید.

 • روی موضوع صحبت تمرکز کنید نه عملکردتان!

افرادی که در جمع به خوبی صحبت می‌کنند، معمولا روی موضوعات تسلط دارند. بنابراین در تمرینات فن بیان بهتر است فرصتی را به پیدا کردن تسلط روی حرف‌هایتان اختصاص دهید. وقتی این بخش را به خوبی یاد گرفتید اضافه کردن چاشنی‌های دیگری مانند ارتباط چشمی موثر، کنترل آگاهانه زبان بدن و .. برایتان به مراتب ساده‌تر می‌شود.

اگر علاقه مند به کسب اطلاعات بیشتر در زمینه فن بیان و مهارت های صحبت موثر هستید، به سایت حال مراجعه کنید.

در صورتی که نیاز به مشاوره آنلاین یا مشاوره تلفنی دارید، کافی است در گوگل پلی یا سیبچه دانلود برنامه روانشناسی و مشاوره رو جستجو کنید.

مقالات مرتبط

اصول اخلاقی پایان همکاری در محل کار
چطور یک خداحافظی حرفه‌ای از محل کارم داشته باشم؟

رضایت شغلی ندارید و به فکر پایان همکاری با محل کار کنونی و پیدا کردن کاری جدید هستید؟ میخواهید موقعیت کاری‌تان را با حضور در شرکتی دیگر بهبود دهید؟

پشتیبانی حال
۰۴ / ۰۸ / ۹۸
EQ مهم‌تر است یا IQ؟
کدام یک مهم‌تر است: EQ یا IQ؟

هوش انسان یکی از پیچیده‌ترین و شگفت‌انگیزترین جنبه‌های وجود انسان بوده که قرن‌هاست محققین و دانشمندان بسیاری را به خود مشغول کرده است. در دنیای مدرن، محققان برای اندازه‌گیری توانایی ذهنی و سرعت حل مشکلات از طریق استدلال، به آزمون‌های هوش یا تست IQ (ضریب هوشی) تکیه کرده‌اند. اما امروز می‌دانیم که این آزمون به تنهایی نمی‌تواند طیف کاملی از توانایی فکری افراد را محاسبه کند! بنابراین در سال‌های اخیر، محققان تعریف هوش را گسترش داده و مفهوم دیگری به نام هوش هیجانی یا EQ را هم به آن اضافه کرده‌اند. این هوش به عنوان راهی برای توصیف بخش دیگری از مهارت‌های تفکر، مورد استفاده قرار می‌گیرد. قصد ما این است که در این مقاله به مقایسه این دو هوش یعنی EQ و IQ پرداخته و به این نتیجه برسیم که کدام‌یک مهم‌تر است!

سارا صاحبی
۰۹ / ۰۹ / ۰۰
حال- فعالیت مجازی در شبکه های اجتماعی
فعالیت مجازی: در شبکه‌های اجتماعی ام چه چیزی به اشتراک بذارم که در دردسر نیفتم؟

فضای مجازی دنیای واقعی ما را احاطه کرده است،‌ فعالیت مجازی تبدیل به یکی از عوامل شناخت شخصیت شده است.

پشتیبانی حال
۰۱ / ۰۸ / ۹۸
از کجا بفهمم همسرم شیشه مصرف میکند

سوء مصرف مواد مخدر این روزها به یکی از بحران‌های اساسی خانواده‌ها تبدیل شده است. احتمالا شما هم در ارتباط با آدم‌ها با سوالاتی مثل از کجا بفهمم همسرم شیشه مصرف میکند یا چگونه متوجه شوم فرزندم به چه ماده‌ای اعتیاد دارد، مواجه شده‌اید. کمک کردن به این افراد کار آسانی نیست و نیاز به دانش و تخصص کافی دارد. پس بهتر است در چنین مواقعی آن‌ها را به مراکزی برای دریافت مشاوره تخصصی معرفی کنید. افراد می‌توانند از طریق مرکز خدمات پزشکی و سلامت حال، دربارۀ اعتیاد به شیشه مشاوره آنلاین دریافت کنند.

پشتیبانی حال
۰۶ / ۰۲ / ۰۰
همه چیز درباره تربیت فرزند
همه آنچه باید درباره تربیت فرزند بدانید

همه افرادی که اقدام می‌کنند تا مسئولیت و رسالتی را به خود تحت عنوان پدر و مادر بودن بیفزایند، فاصله سنی زیادی با فرزندشان دارند.

پشتیبانی حال
۲۶ / ۰۵ / ۹۸