haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

علائم اعتیاد به فضای مجازی + ۷ روش درمان

حال-تاثیرات فضای مجازی بر روح و روان
۱۰ شهریور

با توجه به پیشرفت چشمگیر دنیای مدرن در همه زمینه ها و تغییر سبک زندگی متناسب با این پیشرفت ، علاوه بر فراهم شدن امکانات بیشمار جهت تسهیل زندگی انسان ها ، مسائل و مشکلاتی نیز بوجود آورده است .

یکی از این مشکلات ایجاد شده ، اعتیاد به فضای مجازی است که گاها افراد را دچار مشکلات حاد و خطرناکی می کند .

با توجه به نقش بی بدیل و بسیار مهم فضای مجازی و اینترنت در عصر جدید و فراهم کردن بسترهای ارتباطی فوق العاده جذاب و آسان ، می بایست برای این گونه عوارض ناشی شده از آن نیز راهکارهایی اندیشیده شود تا افراد از جنبه های مثبت آن نهایت بهره را ببرند .

در این مقاله قصد داریم شما را با مشکل اعتیاد به فضای مجازی ، علائم ، عوارض و درمان آن آشنا کنیم . پس با ما همراه باشید .

علائم اعتیاد به فضای مجازی

در ابتدا ، قصد داریم شما را با علائم اعتیاد به فضای مجازی و اینکه چطور بفهمیم که افراد به این مشکل دچار شده اند آشنا کنیم . در زیر این علائم را مشخص کرده ایم :

 • زمان استفاده طولانی : هر زمان مشاهده کردید که افراد زمان های زیادی از وقتشان را بدون بهره برداری مفید در اینترنت و فضای مجازی می گذرانند ، بدانید که به این فضا اعتیاد پیدا کرده اند .
 • مشغولیت و دغدغه ذهنی : همواره در ذهن خود مسائل و دغدغه هایی از مسائلی که در فضای مجازی برای آنها میگذرد ، دارند .

فضای مجازی ، علائم ، عوارض و درمان

 • عدم توانایی در کنترل زمان استفاده : شخص مورد نظر نمی تواند میزانی برای استفاده از فضای مجازی و اینترنت برای خود تنظیم کند . علاوه بر آن شخص نمی تواند زمان خاصی از شبانه روز را برای استفاده از فضای مجازی مشخص کند و در هر ساعتی از شبانه روز تمایل به استفاده از آن را دارد .
 • نگرانی در عدم دسترسی به اینترنت : زمانی که به مکانی که فاقد دسترسی به محیط اینترنت است قرار میگیرند ، احساس ناراحت و عدم آرامش میکنند و تمایل به رسیدن به چنین فضاهایی دارند .

 

انواع اعتیاد به فضای مجازی

 • بازی های کامپیوتری
 • محتوای غیر اخلاقی
 • شبکه های اجتماعی
 • قمار اینترنتی
 • خرید های اینترنتی

 

عوارض اعتیاد به فضای مجازی

متاسفانه عوارض اعتیاد به فضای مجازی کمتر از اعتیادهای دیگر نیست! این اعتیاد اعتماد به نفس فرد را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.. در زیر به برخی از این عوارض ها اشاره می‌کنیم :

 • باز ماندن از زندگی : اگر بخواهیم خیلی کلی در این باره صحبت کنیم ، این است که شخص مربوطه از بسیاری از امور زندگی باز می ماند و اصطلاحا تنظیم امور زندگی را از دست می دهد . از دیگر سو به دلیل گذراندن اوقات مفید خود در این فضا ، از لحاظ اقتصادی و مالی نیز در مضیغه قرار می گیرند .
 • افسردگی و تنهایی : به دلیل ماهیت مجازی این گونه محیط ها و عدم ارتباط واقعی با افراد اجتماع ، مشکلی تنهایی و افسردگی بر این افراد غلبه می کند .
 • مشکلات جسمی : نشستن های طولانی مدت و اغلب نامناسب ، مشکلات متعددی را برای این افراد پیش می اورد . مشکلات قلبی یکی از مهم ترین این مشکلات است .

 • مشکلات اجتماعی : به دلیل عدم ارتباط با دیگران و اجتماع ،
 • مشکلات تحصیلی : به دلیل گذراندن اوقات زیاد در این فضا ، تمرکز و فرصتی برای پراختن به امور تحصیلی برای فرد بوجود نمی آید و مشکلات تحصیلی زیادی برای او بوجود می آید .

 

درمان اعتیاد به فضای مجازی :

 

اما درمان اعتیاد به فضای مجازی ! روش درمان بر اساس نوع افراد و میزان اعتیاد آنها به فضای مجازی می باشد . با این حـال بعضی از راه های درمانی مشترک و متداول به صورت زیر می باشد :

 • مهم شمردن درمان : دقت داشته باشید که درمان این نوع اعتیاد به هیچ وجه راحت تر از درمان اعتیادهای دیگر نیست و نباید به این موضوع به عنوان یک موضوع کم اهمیت نگاه نشود . اگر نتوانید این افراد را به موقع و به صورت علمی و مفید درمان کنید ، عواقب خطرناکی انها را تهدید می کند . پس گام اول در درمان توجه به درمان شخص است .
 • تعیین زمان : سعی کنید برای فرد موردنظر زمان استفاده از فضای مجازی و اینترنت تعیین کنید . این کار باعث مشغول شدن فرد در کارهای دنیای واقعی می گردد و اعتیاد او را به این فضا کنترل می کند .
 • نظارت خانواده : همواره سعی کنید فعالیت های مجازی فرزندانتان را کنترل کنید . این نکته بسیار مهم است . یکی از عوامل بروز اینگونه مشکلات ، عدم توجه خانواده نسبت به استفاده فرزندانشان از این محیط می باشد .
 • استفاده هدفمند : همواره سعی کنید یک هدف و الگویی را برای فرزندانتان در هنگام استفاده از اینترنت به او یادآوری کنید و بابت استفاده از زمان های اینترنت و فضای مجازی ، از او برای رسیدن به هدف موردنظر سوال کنید . این کار باعث می شود که فرد با مزیت های بی شمار این فضا جهت رسیدن به اهداف خوب و عالی آشنا شود .
 • ایجاد بسترهای تفریح و سرگرمی : یکی از علت های مهم اعتیاد به فضای مجازی در افراد نبود بسترهای مناسب تفریحی و سرگرمی در دنیای واقعی است .
 • افزایش صمیمیت و ارتباط درون خانواده : عدم وجود ارتباطات صمیمی و دوستانه میان والدین و فرزندان همواره سبب بروز مشکلات خطرناکی برای فرزندان می شود . والدین همواره می بایست شرایط منزل را به گونه ای گرم و صمیمانه کنند که نیازهای روحی و احساسی آنها با گذراندن اوقاتشان در کنار آنها صرف شود .
 • روش های تشویقی : روش های تشویقی همواره یک مساله انگیزاننده می باشد . برای بعضی از افراد استفاده از روش های تشویقی تاثیر بیشتری نسبت به سایر روش ها دارد .

در این مقاله سعی کردیم شما را با موضوع اعتیاد به فضای مجازی ، علائم ، عوارض و درمان آن آشنا کنیم . امیدواریم مطالب بیان شده مفید واقع شده باشد .

مقالات مرتبط

مواردی که باید به عملکرد خانم ها اعتماد کرد منابع:
چند و چون اعتماد به زنان در محیط کار

به عنوان یک رئیس شرکت، همکار، دوست یا همسر آیا اعتماد به خانم ها در وجودتان جاری است؟

پشتیبانی حال
۲۸ / ۰۸ / ۹۸
علائم مصرف شیشه – بهترین آزمایش تشخیص اعتیاد به شیشه

مت آمفتامین یا شیشه یک نوع ماده مخدر صنعتی است که می‌تواند منجر به اعتیاد شدید شود. وابستگی و سوء مصرف این ماده در سراسر جهان به یک موضوع مداوم و گسترده تبدیل شده است که مشکلات جدی فردی و اجتماعی را در پی داشته و گاهی منجر به مرگ می‌شود. دانستن علائم مصرف شیشه به شما این امکان را می‌دهد تا متوجه شوید که شخصی از این ماده خطرناک استفاده می‌کند یا خیر. هر چه فرد به استفاده مداوم از شیشه ادامه می‌دهد، علائم بیرونی بیشتری را از خود نشان داده که بیانگر وابستگی شدیدتر او به این ماده است.

سارا صاحبی
۱۲ / ۰۲ / ۰۰
همه چیز درباره تربیت فرزند
همه آنچه باید درباره تربیت فرزند بدانید

همه افرادی که اقدام می‌کنند تا مسئولیت و رسالتی را به خود تحت عنوان پدر و مادر بودن بیفزایند، فاصله سنی زیادی با فرزندشان دارند.

پشتیبانی حال
۲۶ / ۰۵ / ۹۸
حال-چطور اختلاف نظر با خانواده ام را مدیریت کنم
مدیریت اختلاف با خانواده چطور ممکن است؟

مدیریت اختلاف با خانواده موضوع مهمی است، چون خانواده عزیزترین افراد زندگی هستند و ارتباط درست با آنها یکی از راه‌های لذت بردن از زندگی است. آدم‌های مختلف نظرات و دیدگاه‌های متنوعی نسبت به دنیای پیرامونشان، اتفاقات و موقعیت‌ها دارند.

پشتیبانی حال
۰۱ / ۱۰ / ۹۸
حال-ویژگی های مدیر خوب و حرفه ای
ویژگی های یک مدیر حرفه‌ای چیست؟

بحران کاری واژه‌ای است که این روزها آن را زیاد می‌شنویم. در نگاه اول بحران کاری مربوط به پیدا کردن شغل مناسب با توانایی و علایق افراد است. اما بحران کاری را میتوان در توانایی شرکت‌ها برای حفظ و نگهداری نیروی انسانی هم دید.

پشتیبانی حال
۱۷ / ۰۹ / ۹۸