haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

دلایل به وجود آمدن گرفتگی صدا چیست؟

گرفتگی صدا
۱۰ شهریور

همه ما در طول زندگی‌مان حداقل یک بار به گرفتگی صدا دچار شده‌ایم. صدا از طریق تارهای صوتی ایجاد می‌شود. تارهای صوتی در داخل حنجره به بزرگترین غضروف حنجره معروف به غضروف تیروئید یا (سیب آدم) متصل شده‌اند. زمانی‌که صحبت نمی‌کنیم تارهای صوتی باز است تا بتوانیم نفس بکشیم. هنگام صحبت کردن تارها به یکدیگر می‌رسند و صدا تولید می‌کنند. سپس با عبور هوا از میان آن‌ها هنگام بازدم هوا از ریه‌ها، ارتعاش ایجاد شده که باعث شکل‌گیری موج صوتی می‌شود.

برای آنکه صدا واضح و شفاف باشد، تارهای صوتی باید به‌صورت متقارن و منظم با هم ارتعاش کنند. میزان ارتعاش، تعیین‌کننده میزان صدا است. زمانیکه صدا خشن و گرفته است ممکن است تارهای صوتی به‌طور کامل بسته نشده و یا به‌صورت متقارن باهم ارتعاش نداشته باشند.

کیفیت صدا، میزان صدا و لحن آن با توجه به اندازه و شکل تارهای صوتی طنین‌نداز تعیین می‌شود. به همین دلیل صدا در افراد مختلف بسیار متفاوت است.

تغییرات فردی در صدا نتیجه این است که چقدر روی تارهای صوتی تنش ایجاد شود. به‌عنوان مثال، شل کردن تارهای صوتی صدا را عمیق‌تر می‌کند و یا با فشار آوردن به آن‌ها، تن صدا بالاتر می‌رود.


گرفتگی صدا چیست؟

گرفتگی صدا تغییرات غیرطبیعی در صدا است که به دلیل شرایط مختلف ایجاد می‌شود. گرفتگی صدا به معنای ایجاد تغییراتی در میزان و تن صدا است؛ از صدای ضعیف تا صدای عمیق و خشن.

گرفتگی صدا بسیار شایع بوده و تقریبا یک سوم افراد در زندگی‌شان به آن مبتلا می‌شوند. این مشکل در هر فرد با هر سنی می‌تواند بروز کند. اما در افرادی که سیگار می‌کشند و یا کسانی که روزانه از صدای خود به‌صورت حرفه‌ای استفاده می‌کنند مانند معلم‌ها، خوانندگان، اپراتورهای مرکز‌های تماس و… شایع‌تر است.

بیشتر بخوانید: مننژیت چگونه ایجاد می‌شود؟

علت گرفتگی ناگهانی صدا

گرفتگی صدا دلایل زیادی دارد اما بسیاری از آن‌ها جدی نیستند و پس از مدت کوتاهی از بین می‌روند. این دلایل عبارتند از:

 • زیاد صحبت کردن
 • تشویق با صدای بلند
 • آواز خواندن بیش از حد
 • استرس ذهنی یا عاطفی
 • باریک شدن تارهای صوتی به‌صورت طبیعی با افزایش سن
 • عفونت ناشی از سرماخوردگی یا سینوس و آلرژی‌ها که باعث متورم شدن تارهای صوتی می‌شود.
 • رفلاکس معده که منجر به بالا آمدن اسید معده شده و اگر به حنجره برسد باعث گرفتگی صدا می‌شود.
 • پارگی رگ خونی روی تار صوتی
 • بیماری یا اختلالات عصبی
 • سکته مغزی یا ابتلا به بیماری‌هایی مانند پارکینسون که ممکن است روی آن قسمت از مغز که عضلات حنجره را کنترل می‌کند تاثیر مخرب بگذارد.
 • ندول یا گره‌ صوتی، کیست‌ها و پولیپ‌ها. همه این موارد بافت‌های غیرسرطانی هستند که به‌دلیل اصطکاک یا فشار بیش از حد روی تارهای صوتی ایجاد می‌شوند.
 • فلج تارهای صوتی که ممکن است بنا به دلایلی مانند آسیب دیدگی، سرطان ریه یا تیروئید، عفونت سکته مغزی، تومورها و ام اس (MS) به‌وجود آید. در این حالت یک یا هر دو تار صوتی به‌درستی کار نمی‌کنند و بسته یا باز نمی‌شوند.
 • سرطان حنجره
 • پاپیلوماتوز تنفسی مکرر (RRP / پاپیلوماتوز حنجره) که در آن زگیل‌هایی در مجرای تنفسی فرد رشد می‌کند. این بیماری از عوارض HPV است.
 • دیسفونی ناشی از تنش عضلانی که باعث تغییر در صدا یا جنس صدا می‌شود. درواقع تنش زیاد عضلانی در داخل یا اطراف حنجره مانع کارکرد موثر صدا می‌شود.

 

داروی گرفتگی صدا

درمان و دارو گرفتگی صدا بستگی به علت گرفتگی دارد اما به طور کلی با مصرف مایعات ولرم و استراحت دادن به تارهای صوتی آن را بهبود بخشید

درمان و داروی گرفتگی صدا

درمان و رفع گرفتگی صدا به شرایط و عواملی که باعث آن شده، بستگی دارد. این درمان‌ها به شرح زیر است:

 • اگر به دلیل زیاد صحبت کردن دچار این مشکل شده‌اید، باید به صدا و حنجره استراحت دهید و برای مدت زمانی صحبت نکنید. همچنین به اندازه کافی آب ولرم بنوشید.

اگر فرد با توجه به نوع فعالیتش باید به‌صورت مکرر صحبت کند یا آواز بخواند بهتر است به آسیب‌شناس گفتار و زبان مراجعه کند. آسیب‌شناس تمرین‌هایی به او می‌دهد که به نگرفتن صدا کمک می‌کند.

 • گرفتگی صدا به‌دلیل عفونت سرماخورگی یا سینوس نیاز به گذراندن دوره رفع عفونت دارد. بهتر است در این دوره از داروهای سرماخوردگی بدون نسخه استفاده کنید. البته به‌صورت معمول پزشک برای رفع این عفونت‌ها آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.
 • در گرفتگی صدا به سبب ریفلاکس معده نیز باید معده مورد درمان قرار گیرد. در این‌گونه موارد از آنتی‌اسید‌ها و بازدارنده‌های پمپ پروتون استفاده می‌شود.
 • بهترین درمان برای خونریزی‌های صوتی، استراحت صوتی است. یعنی فرد تا جایی که امکان دارد صحبت نکند.
 • برای هر بیماری و اختلال عصبی درمان‌های متنوعی وجود دارد. فرد باید در این‌گونه موارد کاملا تحت نظر پزشک دارو‌های مربوطه را مصرف کند.
 • درمان گرفتگی صدا به دلیل ندول‌ها و گره‌های صوتی، کیست‌ها و پولیپ‌ها نیازمند تغییرات در رژیم غذایی، صدا درمانی با آسیب‌شناس گفتار و زبان است. در بعضی موارد جراحی هم توصیه می‌شود.
 • فلج تارهای صوتی بستگی به نوع و مدت زمان آن دارد که با صوت درمانی و گاهی جراحی بهبود می‌یابند.
 • اگر صدا به‌دلیل سرطان حنجره گرفته باشد، سرطان باید درمان شود. این درمان شامل پرتو درمانی، شیمی درمانی، ایمنی درمانی و جراحی است.
 • پاپیلوماتوز تنفسی مکرر (RRP / پاپیلوماتوز حنجره) هیچ درمان قطعی ندارد. بنابراین توصیه می‌شود که برای مبتلا نشدن به این بیماری، پیشگیری‌های لازم انجام شود. اما به‌طورکلی روی بیماران مبتلا به PRP درمان‌هایی نظیر جراحی، دارو درمانی و… انجام می‌شود. به طور معمول درمان این بیماری مستلزم تلاش هماهنگ چندین متخصص در زمینه‌های مختلف مانند داخلی، گوش و حلق و بینی، حنجره‌شناسان، آسیب شناسان گفتار و… است.
 • برای درمان دیسفونی ناشی از تنش عضلانی معمولا از صوت درمانی با آسیب ‌شناس گفتار و درمان استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: خواص جعفری برای کبد

رفع سریع گرفتگی صدا

 • تنفس هوای مرطوب
 • استراحت دادن به تارهای صوتی (صحبت نکردن)
 • نوشیدن فراوان مایعات (غیر از الکل و کافئین) برای رفع کم‌آبی بدن
 • سیگار نکشیدن
 • در معرض دود قرار نگرفتن
 • صاف نکردن گلو
 • استفاده نکردن از ضد احتقان‌ها
 • خودداری از زمزمه و پچ‌پچ کردن

 

گرفتگی صدا در کودکان

صدای کودکان به‌صورت معمول به‌دلایلی همچون سرماخوردگی‌های مکرر، صحبت با صدای بلند، فریاد زدن، آلرژی و… دچار گرفتگی می‌شود

گرفتگی صدا در کودکان

صدای بسیاری از کودکان هنگام احتقان ناشی از سرماخوردگی، حساسیت فصلی، استفاده بیش از حد از صدا مانند فریاد زدن، خشن، خشک یا ضعیف می‌شود. در این‌گونه موارد تارهای صوتی دچار چین‌خوردگی شده یا ملتهب می‌شوند. التهاب می‌تواند در تکان دادن تارهای صوتی به طور طبیعی اختلال ایجاد کرده و باعث گرفتگی صدا شود.

اگر این مشکل در کودک برای چند روز متوالی ادامه پیدا کرد، حتما باید پزشک مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است کودک دچار یک بیماری مزمن شده باشد.

تشخیص علت گرفتگی صدا

با توجه به علائم موجود در فرد، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی سابقه پزشکی و داروهای مصرفی شخص را چک کرده و سپس سوال‌های زیر را می‌پرسد:

 • مدت زمان گرفتگی صدا
 • چگونگی بروز علائم (تدریجی یا ناگهانی)
 • سابقه عفونت دستگاه تنفس فوقانی
 • وجود علائم دیگر
 • سابقه سیگار کشیدن
 • سابقه استفاده از الکل

سپس پزشک متخصص، وجود هرگونه توده را در مسیر حنجره بررسی می‌کند. در مسیر تشخیص دلیل ممکن است فعالیت‌هایی مانند نمونه‌برداری، اسکن تومورگرافی و تصویربرداری مغناطیسی (MRI) روی فرد انجام شود.

 

سوالات متداول

گرفتگی صدا چیست؟

گرفتگی صدا یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که به‌صورت معمول یک سوم افراد در زندگی‌شان آن را تجربه می‌کنند. این اتفاق اغلب به دلیل اختلال‌هایی در تارهای صوتی افراد رخ می‌دهد که به‌راحتی قابل درمان است.

چرا گرفتگی صدا به‌وجود می‌آید؟

التهاب یا لارنژیت حنجره یکی از شایع‌ترین دلایل گرفتگی صدا است که معمولا به‌دلیل تورم موقتی تارهای صوتی ناشی از سرماخوردگی، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی یا آلرژی اتفاق می‌افتد.البته گرفتگی صدا می‌تواند دلایل دیگری همچون استفاده بیش ‌از اندازه از تارهای صوتی مانند زیاد صحبت کردن، فریاد زدن، وجود بیماری‌های مربوط به حنجره، وجود پلیپ و گره در تارهای صوتی و… داشته باشد.

برای رفع گرفتگی صدا چه  بخورم؟

پزشک متخصص بعد از بررسی علت گرفتگی صدا با تشخیص مناسب‌ترین روش درمانی، گرفتگی صدا را درمان می‌کند. البته اگر شخص به‌دلیل سرما خوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی دچار گرفتگی صدا باشد، با خوردن مایعات ولرم و داروهای برطرف‌کننده عفونت، مسکن و همچنین استراحت دادن به حنجره و تارهای صوتی می‌توان آن را برطرف کند.

چه زمانی برای گرفتگی صدا باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر گرفتگی صدا در فردی بیشتر از ۳ هفته به‌طول انجامید و یا در کنار گرفتگی صدا، یکی از علائم مشکل در تنفس، احساس درد هنگام صحبت کردن، احساس درد هنگام بلعیدن، سرفه‌های خونی، مشکل در بلعیدن، وجود توده در گردن و ناحیه حنجره، قطع کامل صدا در چند روز متوالی وجود داشت، باید به پزشک مراجعه شود.


منابع

nyulangone.org

my.clevelandclinic.org

 

مقالات مرتبط

آیا خارش مقعد نشانه یک بیماری جدی است
آیا خارش مقعد نشانه یک بیماری جدی است؟

خارش مقعد می‌تواند نشانه یک بیماری پوستی باشد که باعث ایجاد خارش در این ناحیه می‌شود. خارش مقعد ممکن است در شب یا پس از مدفوع بدتر شود. گاهی خاراندن، احتمال آسیب و عفونت را بالا می‌برد. خاراندن ناحیه مقعد باعث تحریک بیشتر می‌شود و به جای تسکین، احساس خارش آن را بدتر می‌کند. اگر چرخه خارش و خراش دادن ناحیه مقعد با ناخن ادامه پیدا کند می‌تواند منجر به ناراحتی شدید، درد و سوزش شود.

ندا ناجی
۱۱ / ۰۸ / ۰۰
آندومتریوز
آندومتریوز چیست و چگونه درمان می‌شود؟

آندومتریوز یک اختلال اغلب دردناک است که شامل رشد بافت آندومتر در خارج از رحم می‌شود. بافت آندومتر به طور طبیعی فضای درون رحم را پوشش می‌دهد. کمتر پیش می‌آید که آندومتریوز به نواحی خارج از لگن سرایت کند و به‌طور معمول لوله‌های رحمی، تخمدان و بافت پوشاننده لگن را درگیر می‌کند.

پشتیبانی حال
۱۶ / ۰۵ / ۰۰
سندرم پای بیقرار چیست و علل و روش های درمان آن کدامند؟

سندرم پاهای بیقرار یا Restless legs syndrome که به اختصار به آن RLS می‌گویند، وضعیتی است که معمولا احساس ناخوشایندی در پا مثل گزگز کردن ایجاد شده که باعث می‌شود به صورت ناخودآگاه پاهایمان را تکان بدهیم. سندرم پای بیقرار معمولا در ساعات پایانی شب یا زمان خواب، در حالتی که فرد نشسته یا دراز کشیده اتفاق می‌افتد. حرکت دادن پاها، مالش دادن یا راه رفتن، به‌طور موقت می‌تواند احساس ناخوشایندی که فرد در پاهایش حس می‌کند را کاهش دهد. با این حـال تکان دادن پا در هنگام خواب، کیفیت خواب راحت را تا حد زیادی کم می‌کند. راجع به خواب راحت بیشتر بخوانید.

پشتیبانی حال
۰۵ / ۱۲ / ۹۹
دلایل خستگی و بی حالی
دلایل خستگی و بی حالی در طی روز، و درمان آن

خستگی یک نشانه است و نه یک بیماری. بنابراین برای درمان آن، در قدم نخست می بایست دلیل خستگی مشخص شود. خستگی و بی حالی می تواند ناشی از مشکلات پزشکی بوده، و یا مرتبط به سبک زندگی، یا مسائل مرتبط به محل کار، یا مسائل روانشاختی باشد. در مقاله پیش رو به توضیح هر یک از این موارد می پردازیم.

پشتیبانی حال
۱۷ / ۰۴ / ۹۸
حساسیت فصلی
علائم حساسیت فصلی و روش های درمان آن

حساسیت فصلی که به آن آلرژی فصلی هم می‌گویند، معمولا با نشانه‌هایی مثل عطسه‌های کلافه‌کننده و طولانی (مخصوصا در فضای آزاد)، سرفه، در مواردی کهیر و خارش‌های پوستی یا علائم دیگری آشکار می‌شود. می‌توانید درباره درمان کهیر پوستی و راه های آن مطلب مشخص شده را نیز مطالعه کنید.

پشتیبانی حال
۱۰ / ۰۳ / ۰۰
بیماری تالاسمی
بیماری تالاسمی / مبارزه با کم خونی ارثی یا ژنتیکی

بیماری تالاسمی با نام انگلیسی Thalassaemia به گروهی از بیماری‌های ارثی و ژنتیکی گفته می‌شود که بر ماده‌ای به نام هموگلوبین در خون تاثیر می‌گذارند. افراد مبتلا به این بیماری، هموگلوبین تولید نمی‌کنند یا میزان تولید این ماده در بدن آن‌ها به حدی کم است که باعث اختلال در انتقال اکسیژن در بدن می‌شود. به همین دلیل این بیماران بسیار کم‌خون هستند و اغلب علائمی مانند خستگی، تنگی نفس و رنگ‌پریدگی در آن‌ها مشاهده می‌شود. مطالعه این مقاله به شما کمک می‌کند تا آگاهی خود را درباره بیماری تالاسمی، انواع و علائم آن افزایش دهید.

سارا صاحبی
۰۴ / ۰۸ / ۰۱