haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

دلایل به وجود آمدن گرفتگی صدا چیست؟

پشتیبانی حال
گرفتگی صدا
۱۰ شهریور

همه ما در طول زندگی‌مان حداقل یک بار به گرفتگی صدا دچار شده‌ایم. صدا از طریق تارهای صوتی ایجاد می‌شود. تارهای صوتی در داخل حنجره به بزرگترین غضروف حنجره معروف به غضروف تیروئید یا (سیب آدم) متصل شده‌اند. زمانی‌که صحبت نمی‌کنیم تارهای صوتی باز است تا بتوانیم نفس بکشیم. هنگام صحبت کردن تارها به یکدیگر می‌رسند و صدا تولید می‌کنند. سپس با عبور هوا از میان آن‌ها هنگام بازدم هوا از ریه‌ها، ارتعاش ایجاد شده که باعث شکل‌گیری موج صوتی می‌شود.

برای آنکه صدا واضح و شفاف باشد، تارهای صوتی باید به‌صورت متقارن و منظم با هم ارتعاش کنند. میزان ارتعاش، تعیین‌کننده میزان صدا است. زمانیکه صدا خشن و گرفته است ممکن است تارهای صوتی به‌طور کامل بسته نشده و یا به‌صورت متقارن باهم ارتعاش نداشته باشند.

کیفیت صدا، میزان صدا و لحن آن با توجه به اندازه و شکل تارهای صوتی طنین‌نداز تعیین می‌شود. به همین دلیل صدا در افراد مختلف بسیار متفاوت است.

تغییرات فردی در صدا نتیجه این است که چقدر روی تارهای صوتی تنش ایجاد شود. به‌عنوان مثال، شل کردن تارهای صوتی صدا را عمیق‌تر می‌کند و یا با فشار آوردن به آن‌ها، تن صدا بالاتر می‌رود.


گرفتگی صدا چیست؟

گرفتگی صدا تغییرات غیرطبیعی در صدا است که به دلیل شرایط مختلف ایجاد می‌شود. گرفتگی صدا به معنای ایجاد تغییراتی در میزان و تن صدا است؛ از صدای ضعیف تا صدای عمیق و خشن.

گرفتگی صدا بسیار شایع بوده و تقریبا یک سوم افراد در زندگی‌شان به آن مبتلا می‌شوند. این مشکل در هر فرد با هر سنی می‌تواند بروز کند. اما در افرادی که سیگار می‌کشند و یا کسانی که روزانه از صدای خود به‌صورت حرفه‌ای استفاده می‌کنند مانند معلم‌ها، خوانندگان، اپراتورهای مرکز‌های تماس و… شایع‌تر است.

بیشتر بخوانید: مننژیت چگونه ایجاد می‌شود؟

علت گرفتگی ناگهانی صدا

گرفتگی صدا دلایل زیادی دارد اما بسیاری از آن‌ها جدی نیستند و پس از مدت کوتاهی از بین می‌روند. این دلایل عبارتند از:

 • زیاد صحبت کردن
 • تشویق با صدای بلند
 • آواز خواندن بیش از حد
 • استرس ذهنی یا عاطفی
 • باریک شدن تارهای صوتی به‌صورت طبیعی با افزایش سن
 • عفونت ناشی از سرماخوردگی یا سینوس و آلرژی‌ها که باعث متورم شدن تارهای صوتی می‌شود.
 • رفلاکس معده که منجر به بالا آمدن اسید معده شده و اگر به حنجره برسد باعث گرفتگی صدا می‌شود.
 • پارگی رگ خونی روی تار صوتی
 • بیماری یا اختلالات عصبی
 • سکته مغزی یا ابتلا به بیماری‌هایی مانند پارکینسون که ممکن است روی آن قسمت از مغز که عضلات حنجره را کنترل می‌کند تاثیر مخرب بگذارد.
 • ندول یا گره‌ صوتی، کیست‌ها و پولیپ‌ها. همه این موارد بافت‌های غیرسرطانی هستند که به‌دلیل اصطکاک یا فشار بیش از حد روی تارهای صوتی ایجاد می‌شوند.
 • فلج تارهای صوتی که ممکن است بنا به دلایلی مانند آسیب دیدگی، سرطان ریه یا تیروئید، عفونت سکته مغزی، تومورها و ام اس (MS) به‌وجود آید. در این حالت یک یا هر دو تار صوتی به‌درستی کار نمی‌کنند و بسته یا باز نمی‌شوند.
 • سرطان حنجره
 • پاپیلوماتوز تنفسی مکرر (RRP / پاپیلوماتوز حنجره) که در آن زگیل‌هایی در مجرای تنفسی فرد رشد می‌کند. این بیماری از عوارض HPV است.
 • دیسفونی ناشی از تنش عضلانی که باعث تغییر در صدا یا جنس صدا می‌شود. درواقع تنش زیاد عضلانی در داخل یا اطراف حنجره مانع کارکرد موثر صدا می‌شود.

 

داروی گرفتگی صدا

درمان و دارو گرفتگی صدا بستگی به علت گرفتگی دارد اما به طور کلی با مصرف مایعات ولرم و استراحت دادن به تارهای صوتی آن را بهبود بخشید

درمان و داروی گرفتگی صدا

درمان و رفع گرفتگی صدا به شرایط و عواملی که باعث آن شده، بستگی دارد. این درمان‌ها به شرح زیر است:

 • اگر به دلیل زیاد صحبت کردن دچار این مشکل شده‌اید، باید به صدا و حنجره استراحت دهید و برای مدت زمانی صحبت نکنید. همچنین به اندازه کافی آب ولرم بنوشید.

اگر فرد با توجه به نوع فعالیتش باید به‌صورت مکرر صحبت کند یا آواز بخواند بهتر است به آسیب‌شناس گفتار و زبان مراجعه کند. آسیب‌شناس تمرین‌هایی به او می‌دهد که به نگرفتن صدا کمک می‌کند.

 • گرفتگی صدا به‌دلیل عفونت سرماخورگی یا سینوس نیاز به گذراندن دوره رفع عفونت دارد. بهتر است در این دوره از داروهای سرماخوردگی بدون نسخه استفاده کنید. البته به‌صورت معمول پزشک برای رفع این عفونت‌ها آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند.
 • در گرفتگی صدا به سبب ریفلاکس معده نیز باید معده مورد درمان قرار گیرد. در این‌گونه موارد از آنتی‌اسید‌ها و بازدارنده‌های پمپ پروتون استفاده می‌شود.
 • بهترین درمان برای خونریزی‌های صوتی، استراحت صوتی است. یعنی فرد تا جایی که امکان دارد صحبت نکند.
 • برای هر بیماری و اختلال عصبی درمان‌های متنوعی وجود دارد. فرد باید در این‌گونه موارد کاملا تحت نظر پزشک دارو‌های مربوطه را مصرف کند.
 • درمان گرفتگی صدا به دلیل ندول‌ها و گره‌های صوتی، کیست‌ها و پولیپ‌ها نیازمند تغییرات در رژیم غذایی، صدا درمانی با آسیب‌شناس گفتار و زبان است. در بعضی موارد جراحی هم توصیه می‌شود.
 • فلج تارهای صوتی بستگی به نوع و مدت زمان آن دارد که با صوت درمانی و گاهی جراحی بهبود می‌یابند.
 • اگر صدا به‌دلیل سرطان حنجره گرفته باشد، سرطان باید درمان شود. این درمان شامل پرتو درمانی، شیمی درمانی، ایمنی درمانی و جراحی است.
 • پاپیلوماتوز تنفسی مکرر (RRP / پاپیلوماتوز حنجره) هیچ درمان قطعی ندارد. بنابراین توصیه می‌شود که برای مبتلا نشدن به این بیماری، پیشگیری‌های لازم انجام شود. اما به‌طورکلی روی بیماران مبتلا به PRP درمان‌هایی نظیر جراحی، دارو درمانی و… انجام می‌شود. به طور معمول درمان این بیماری مستلزم تلاش هماهنگ چندین متخصص در زمینه‌های مختلف مانند داخلی، گوش و حلق و بینی، حنجره‌شناسان، آسیب شناسان گفتار و… است.
 • برای درمان دیسفونی ناشی از تنش عضلانی معمولا از صوت درمانی با آسیب ‌شناس گفتار و درمان استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: خواص جعفری برای کبد

رفع سریع گرفتگی صدا

 • تنفس هوای مرطوب
 • استراحت دادن به تارهای صوتی (صحبت نکردن)
 • نوشیدن فراوان مایعات (غیر از الکل و کافئین) برای رفع کم‌آبی بدن
 • سیگار نکشیدن
 • در معرض دود قرار نگرفتن
 • صاف نکردن گلو
 • استفاده نکردن از ضد احتقان‌ها
 • خودداری از زمزمه و پچ‌پچ کردن

 

گرفتگی صدا در کودکان

صدای کودکان به‌صورت معمول به‌دلایلی همچون سرماخوردگی‌های مکرر، صحبت با صدای بلند، فریاد زدن، آلرژی و… دچار گرفتگی می‌شود

گرفتگی صدا در کودکان

صدای بسیاری از کودکان هنگام احتقان ناشی از سرماخوردگی، حساسیت فصلی، استفاده بیش از حد از صدا مانند فریاد زدن، خشن، خشک یا ضعیف می‌شود. در این‌گونه موارد تارهای صوتی دچار چین‌خوردگی شده یا ملتهب می‌شوند. التهاب می‌تواند در تکان دادن تارهای صوتی به طور طبیعی اختلال ایجاد کرده و باعث گرفتگی صدا شود.

اگر این مشکل در کودک برای چند روز متوالی ادامه پیدا کرد، حتما باید پزشک مراجعه کنید؛ زیرا ممکن است کودک دچار یک بیماری مزمن شده باشد.

تشخیص علت گرفتگی صدا

با توجه به علائم موجود در فرد، پزشک متخصص گوش و حلق و بینی سابقه پزشکی و داروهای مصرفی شخص را چک کرده و سپس سوال‌های زیر را می‌پرسد:

 • مدت زمان گرفتگی صدا
 • چگونگی بروز علائم (تدریجی یا ناگهانی)
 • سابقه عفونت دستگاه تنفس فوقانی
 • وجود علائم دیگر
 • سابقه سیگار کشیدن
 • سابقه استفاده از الکل

سپس پزشک متخصص، وجود هرگونه توده را در مسیر حنجره بررسی می‌کند. در مسیر تشخیص دلیل ممکن است فعالیت‌هایی مانند نمونه‌برداری، اسکن تومورگرافی و تصویربرداری مغناطیسی (MRI) روی فرد انجام شود.

 

سوالات متداول

گرفتگی صدا چیست؟

گرفتگی صدا یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که به‌صورت معمول یک سوم افراد در زندگی‌شان آن را تجربه می‌کنند. این اتفاق اغلب به دلیل اختلال‌هایی در تارهای صوتی افراد رخ می‌دهد که به‌راحتی قابل درمان است.

چرا گرفتگی صدا به‌وجود می‌آید؟

التهاب یا لارنژیت حنجره یکی از شایع‌ترین دلایل گرفتگی صدا است که معمولا به‌دلیل تورم موقتی تارهای صوتی ناشی از سرماخوردگی، عفونت دستگاه تنفسی فوقانی یا آلرژی اتفاق می‌افتد.البته گرفتگی صدا می‌تواند دلایل دیگری همچون استفاده بیش ‌از اندازه از تارهای صوتی مانند زیاد صحبت کردن، فریاد زدن، وجود بیماری‌های مربوط به حنجره، وجود پلیپ و گره در تارهای صوتی و… داشته باشد.

برای رفع گرفتگی صدا چه  بخورم؟

پزشک متخصص بعد از بررسی علت گرفتگی صدا با تشخیص مناسب‌ترین روش درمانی، گرفتگی صدا را درمان می‌کند. البته اگر شخص به‌دلیل سرما خوردگی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی دچار گرفتگی صدا باشد، با خوردن مایعات ولرم و داروهای برطرف‌کننده عفونت، مسکن و همچنین استراحت دادن به حنجره و تارهای صوتی می‌توان آن را برطرف کند.

چه زمانی برای گرفتگی صدا باید به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر گرفتگی صدا در فردی بیشتر از ۳ هفته به‌طول انجامید و یا در کنار گرفتگی صدا، یکی از علائم مشکل در تنفس، احساس درد هنگام صحبت کردن، احساس درد هنگام بلعیدن، سرفه‌های خونی، مشکل در بلعیدن، وجود توده در گردن و ناحیه حنجره، قطع کامل صدا در چند روز متوالی وجود داشت، باید به پزشک مراجعه شود.


منابع

nyulangone.org

my.clevelandclinic.org

 

مقالات مرتبط

درمان سرفه
روش‌ های خانگی درمان سرفه

درمان سرفه با روش‌های خانگی مناسب زمانی است که سرفه‌های شما نشانۀ یک بیماری جدی و خطرناک نباشد. سرفه مداوم آزاردهنده است، اما خودش بیماری نیست. سرفه واکنشی طبیعی در برابر آلودگی، ترشحات و عوامل محرکی است که وارد دستگاه تنفسی شده است. بنابراین سرفه یک مکانیسم دفاعی است که هدفش محافظت از مجاری تنفسی و پاکسازی آن‌هاست.

تیم تحریریه حال
۲۰ / ۰۲ / ۰۱
دیابت: علل، علائم و درمان

بیماری دیابت با مقادیر بالای گلوکز در خون تعریف می‌­شود. انواع مختلفی از دیابت وجود دارد که رایج‌­ترین آن، دیابت نوع یک و نوع دو است. غذایی که توسط انسان خورده می‌­شود، در هنگام هضم به اجزای اصلی آن تجزیه می­‌شود. در این بین، کربوهیدرات‌­ها به قندهای ساده‌­تر مثل گلوکز تجزیه می­‌شوند. گلوکز یه منبع انرژی حیاتی برای سلول­‌های بدن است. برای تامین انرژی سلول­‌ها، گلوکز باید از جریان خون خارج شده و به سلول­‎ها برسد. برای کمک به ورود گلوکز به سلول‌­های بدن، وجود هورمونی به نام انسولین لازم است. عضوی در شکم به نام پانکراس (لوزالمعده) هورمون انسولین را می­‌سازد. در یک فرد سالم، هر زمان که سطح گلوکز خون افزایش یابد، تولید انسولین در لوزالمعده هم افزایش می‌­یابد و انسولین به سلول‌­های بدن امکان می‌­دهد که گلوکز را دریافت کنند. در بیماری دیابت، توانایی پانکراس در تولید انسولین یا پاسخ سلول­‌ها به انسولین تغییر می‌­کند.

سارا صاحبی
۱۱ / ۰۹ / ۹۹
برای عرق دست و پا به چه دکتری مراجعه کنیم؟

عرق دست و پا اگر بیش از حد و غیر طبیعی باشد و به دلایلی غیر از گرما و ورزش بوجود بیاید، در پزشکی اصطلاحا به آن هایپرهیدروزیس می‌­گویند. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۲۵ / ۰۲ / ۹۹
لوپوس چیست؟
لوپوس چیست و چه روش هایی برای درمان آن وجود دارد؟

لوپوس نوعی بیماری خود ایمنی است که در آن سیستم ایمنی بدن بیش‌فعال شده و به بافت سالم و طبیعی حمله می‌کند. علائم این بیماری شامل التهاب، تورم و آسیب به مفاصل، پوست، کلیه‌ها، خون، قلب و ریه‌هاست. به دلیل ماهیت پیچیده لوپوس، مردم گاهی اوقات آن را «بیماری هزار چهره» می‌نامند.

پشتیبانی حال
۱۹ / ۰۳ / ۰۰
اوتیسم
انواع مختلف اوتیسم و راه های درمان

شناخت اوتیسم و نشانه‌های ​​افرادی که در این طیف قرار دارند با آگاهی آغاز می شود، اما به همین‌جا ختم نمی‌شود. اگر در انتظار فرزندی هستید که قرار است به دنیا بیاید یا در فرزندتان و حتی در خودتان نشانه‌هایی از اوتیسم را مشاهده می‌کنید، نیاز است با اوتیسم و نشانه‌های آن بیشتر آشنا شوید. ASD نوعی اختلال عصبی و رشدی است که از اوایل کودکی آغاز می‌شود، در طول زندگی فرد ادامه پیدا می‌کند و در نحوه‌ی رفتار او و تعاملش با دیگران، برقراری ارتباط و یادگیری تاثیر می‌گذارد.

ندا ناجی
۳۰ / ۰۳ / ۰۰
سالک
نکاتی درباره بیماری سالک و علائم و درمان آن

بیماری سالک یک بیماری انگلی است که بعد از مالاریا، در رده دوم بیماری‌های انگلی مهم قرار دارد. این بیماری مخصوص مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری بوده و به دلیل عفونت ناشی از انگل‌ لیشمانیا ایجاد می‌شود. کانون‌های اصلی بیماری سالک در ایران، استان‌های سیستان و بلوچستان، اصفهان، سمنان، یزد، خوزستان، هرمزگان، فارس، گلستان و بوشهر هستند. انگل لیشمانیا از طریق گزش پشه خاکی آلوده منتشر می‌شود و معمولا ۳ تا ۱۲ ماه بعد از گزش، علائم اولیه بیماری آشکار می‌شود. در واقع، انگلی که از طریق گزش پشه‌های خاکی آلوده به انسان سرایت می‌کند، این بیماری را به وجود می‌آورد. برای دریافت راهنمایی از پزشکان متخصص درباره این بیماری می‌توانید از دکتر آنلاین پوست حال کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۲۸ / ۰۴ / ۰۰