haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

راه های سفید کردن دندان / چگونه دندان خود را سفید کنیم

تیم تحریریه حال
سفید کردن دندان
۲۵ آبان

همه لبخند زیبا را دوست دارند و دندان‌ها در زیبایی لبخند تأثیر زیادی دارند. به همین دلیل خیلی‌ها مایلند دندان‌هایشان را درخشان و سفیدتر کنند و حاضرند برای این کار هزینه کنند. به همین دلیل، این روزها سفید کردن دندان یکی از خدمات رایج دندانپزشکی است.

البته شاید بپرسید که این کار چگونه انجام می‌شود؟ آیا انجام این کار بدون زیان است؟ هزینۀ سفید کردن دندان چقدر است؟ آیا می‌توان به روش کم‌هزینه‌ای در خانه، دندان‌ها را سفید و درخشان کرد؟ ما در این مطلب می‌خواهیم به این پرسش‌ها پاسخ بدهیم. با ما همراه باشید.

چرا سفید کردن دندان ها یک دغدغه است؟

روشن است که دندان‌های سفید ظاهر شما را زیباتر می‌کند. لبخند بر رابطۀ میان افراد تأثیرگذار است و زمانی که دندان‌های درخشانی داشته باشید، این لبخند زیبایی دوچندانی خواهد داشت. به همین دلیل کسانی که مایلند دندان‌هایشان را سفید کنند، می‌گویند که این کار در بالا بردن اعتمادبه‌نفس‌شان نقش دارد و رابطه‌شان با دیگران را بهبود می‌بخشد؛ به خصوص اگر بخواهند برای بار اول با کسی ملاقات کنند.

درباره جراحی دندان عقل بیشتر بدانید

سفید کردن دندان ها همچنین باعث می‌شود که جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسید. دندان‌های شما در طول زمان تیره‌تر می‌شوند؛ چون رنگدانه‌های موجود در مواد خوراکی مثل قهوه و چای و نوشابه‌ها و همچنین مصرف تنباکو باعث تغییر رنگ دندان می‌شوند. سفید کردن دندان موجب می‌شود که رنگ این مواد از دندان‌های شما پاک شود و ظاهر جوان‌تر و زیباتری پیدا کنید.

برای آشنایی و درمان آبسه دندان این مطلب را بخوانید

دندان سفید

راه های سفید کردن دندان در خانه

شاید بپرسید که آیا می‌توان بدون دردسرِ مراجعه به دندانپزشک و صرف هزینه، دندان‌هایمان را سفید کنیم؟ بله، راه‌هایی برای روشن‌تر کردن دندان‌ها در خانه وجود دارد که در این بخش به آن‌ها اشاره می‌کنیم. اما باید به دو نکته توجه داشته باشید:

 • سفید کردن دندان در مطب یک دندانپزشک در مقایسه با روش‌های خانگی نتیجه‌بخش‌تر است؛ یعنی میزان سفید شدن دندان‌ها در مطب یک دندانپزشک بسیار بیش‌تر از خانه است.
 • سفید کردن دندان در خانه زمان‌بر می‌باشد. لازم است که روش‌های خانگی را به صورت مداوم به مدت چند هفته یا چند ماه انجام دهید.

اما به هر ترتیب روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید برای روشن کردن دندان‌هایتان در خانه انجام بدهید:

روغن کشی

منشأ این روش سنتی هندوستان است. در این روش شما روغن را در اطراف دهان می‌چرخانید؛ این کار به حذف باکتری‌هایی که  به پلاک روی دندان تبدیل می‌شوند، کمک می‌کند.

می‌توانید برای این کار از روغن نارگیل استفاده کنید. یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را در دهان خود بریزید و در دهان بچرخانید. اگر روغن نارگیل در دمای اتاق جامد است، چند ثانیه صبر کنید که روغن در دهان شما ذوب شود. عمل روغن کشی را 15 تا 20 دقیقه ادامه دهید.

جوش شیرین برای سفید کردن دندان

به مسواک خود جوش شیرین بمالید و دندان‌های خود را با آن مسواک بزنید. جوش شیرین خاصیت سفیدکنندگی دارد. این ماده یک سایندۀ ملایم است که می‌تواند لکه‌های سطحی روی دندان‌ها را پاک کند. این ماده همچنین محیطی قلیایی در دهان شما ایجاد می‌کند که مانع از رشد باکتری‌ها می‌شود.

آب‌ اکسیژنه برای سفیدی دندان

آب اکسیژنه هم یک عامل سفیدکنندۀ دندان است که باکتری‌های دهان را از بین می‌برد. مردم سال‌ها از این ماده برای ضدعفونی کردن زخم‌هایشان هم استفاده می‌کردند.

 

میوه و سبزیجات

خوردن میوه و سبزیجات علاوه بر آنکه برای بدن شما مفید است، می‌تواند به سلامت دندان‌هایتان هم کمک کند. جویدن میوه و سبزیجات می‌تواند موجب پاک کردن تدریجی پلاک‌های دندان شود. برای مثال می‌گویند که توت‌فرنگی و آناناس در سفید کردن دندان‌ها مؤثر هستند.

جلوگیری از ایجاد لکه روی ‌دندان‌ها

به نبایدها هم باید توجه کنید. یعنی خوردن و نوشیدن غذاهایی که باعث زرد شدن دندانهایتان می‌شود را محدود کنید (برای مثال چای و نوشابه) و پس از مصرفشان دندان‌هایتان را مسواک بزنید.

مسواک و نخ دندان

مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید. تمیز نگاه‌داشتن مداوم دندان‌ها به سفید ماندن دندان‌ها کمک بسیاری می‌کند.

اگر درباره مراقبت از دندان کودکان نیاز به اطلاعات بیشتری دارید احتما این مطلب را بخوانید

سفید کردن دندان با مسواک

سفید کردن دندان با زغال

بعضی‌ها می‌گویند که سفید کردن دندان با زغال واقعیت دارد. آن‌ها معتقدند که زغال خاصیت آنتی باکتریال دارد و به ضدعفونی کردن دهان کمک می‌کند و همچنین به دلیل داشتن خاصیت سایندگی می‌توان لکه‌های روی دندان را پاک کند.

البته پژوهش‌ها نشان نمی‌دهد که زغال واقعا چنین خاصیتی داشته باشد و حتی بعضی دندانپزشکان می‌گویند که این کار ممکن است به مینای دندان آسیب بزند. به همین دلیل راه‌حل‌های جایگزینی برای استفاده از زغال به وجود آمده و آن تولید خمیردندان‌ها و نخ‌دندان‌های زغالی است.

داروی گیاهی برای سفید شدن دندان

استفاده از داروی گیاهی از راهکارهای خانگی برای سفید کردن دندان است. همان‌طور که گفتیم این روش‌ها:

 • از نظر عملی ثابت نشده‌اند.
 • به اندازۀ سفید کردن دندان در مطب دندانپزشکی نتیجه بخش نیستند.
 • نیاز به استمرار دارند. یعنی باید به مدت چند هفته یا چندماه آن‌ها را انجام بدهید.

از جمله روش‌های سفید کردن دندان با استفاده از گیاهان به شرح زیر است:

 • چرخاندن روغن‌های گیاهی در دهان مثل روغن نارگیل
 • جویدن سبزیجات
 • مسواک زدن با جوش‌شیرین (ترجیحا همراه با آب لیموترش)
 • گذاشتن مخلوط (خمیر) توت فرنگی، نمک و جوش شیرین روی دندان‌ها
 • مالیدن سرکۀ سیب روی دندان‌ها

دربارۀ درمان دندان قروچه بیشتر بدانید.

سفید کردن دندان با لیزر

سفید کردن دندان با لیزر

یکی از روش‌های دندانپزشکان برای سفید کردن دندان، استفاده از لیزر است. این روش از نظر علمی ثابت شده است. از محاسن این روش می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدت تابش لیزر کوتاه است و همین باعث می‌شود که احتمال آسیب دیدن دندان‌ها کم باشد.
 • از لثه‌ها در برابر لیزر محافظت می‌شود.
 • اثر آن نسبتا طولانی است (7 تا 10 سال).
 • همراه با درد نیست.
 • موجب حساسیت در دندان‌ها نمی‌شود.

با توجه به این موارد سفید کردن دندان با لیزر می‌تواند بسیار بهتر از سایر روش ها باشد.

خدمات دندانپزشکی اقساطی

سفید کردن دندان با کامپوزیت

بعضی افراد به دلیل آنکه دندان‌هایشان رنگ و ظاهر نامطلوبی دارد، برای سفید کردن دندان‌هایشان از روش کامپوزیت استفاده می‌کنند. کامپوزیت دندان یک مادۀ خمیری شکل است و به شکل روکش روی دندان استفاده می‌شود.

روش سفید کردن دندان با کامپوزیت مزایایی دارد که باعث شده بین مردم محبوبیت داشته باشد؛ برای مثال:

 • استحکام و مقاومت خوبی دارد.
 • نصب آن سریع است.

البته باید اشاره کنیم که دندانپزشک برای نصب کامپوزیت، دندان‌های شما را مقداری تراش می‌دهد. البته این تراش جزئی خواهد بود.

اگر می‌خواهید برای سفید کردن دندان هایتان اقدامم کنید بهتر است از دندانپزشک بپرسید که چه روشی برای سفید کردن دندان های شما مناسب‌تر است. برای مثال ممکن است دندانپزشک تشخیص بدهد که کامپوزیت برای دندان‌های شما مناسب نیست و باید از روش ایمن‌تری برای سفید کردن دندان‌هایتان استفاده کنید. برای این کار می‌توانید از مشاوره انلاین با دندانپزشک استفاده کنید.

در این مطلب دربارۀ روش انجام بلیچینگ دندان بیشتر توضیح داده‌ایم.

علاوه بر مشاوره با دندانپزشک اگر هزینه خدمتی که روی دندان شما انجام می‌شود، زیاد است می‌توانید  از خدمات اقساطی حال نیز استفاده کنید که به شما کمک می‌کند که با خیال راحت دندان‌هایتان را زیباتر و درخشان‌تر کنید و هزینۀ آن را به صورت قسطی بپردازید صمن اینکه استفاده از این سرویس اقساطی نیاز به ضامن و دسته چک نیز ندارد.

خدمات اقساطی دندانپزشکی

 

سوالات متداول

برای سفید کردن دندان چه باید کرد؟

اولین راه داشتن دندان‌های سفید پیشگیری از تغییر رنگ آن‌هاست. برای این کار لازم است که خوردن موادغذایی مثل قهوه و چای و نوشابه و همچنین مصرف تنباکو را محدود کنید؛ نکتۀ دوم آن است که بهداشت دهان و دندان خود را به کمک مسواک زدن و نخ دندان کشیدن رعایت کنید. اگر همچنان دوست دارید دندان‌هایتان سفیدتر و درخشان‌تر باشد، یا باید نزد یک دندانپزشک مراجعه کنید تا بهترین روش سفید کردن دندان را به شما پیشنهاد دهد، یا اینکه از یکی از روش‌های خانگی (که در این مطلب به آن‌ها اشاره شد) استفاده کنید. توجه داشته باشید که سفید کردن دندان به روش‌ خانگی نیاز به صبر و مداومت دارد و البته به اندازۀ سفید کردن دندان نزد دندانپزشک نتیجه‌بخش نیست.

راه سفید شدن دندان فوری چیست؟

راه سفید کردن فوری دندان مراجعه به دندانپزشک و استفاده از روش‌های حرفه‌ای سفید کردن دندان است.

بهترین سفید کننده دندان چیست؟

روش‌های خانگی برای سفید کردن دندان از نظر عملی ثابت شده نیستند. در نتیجه نمی‌توان گفت که کدامیک از آن‌ها بهترین هستند. اما اگر می‌خواهید به میزان قابل توجهی دندان‌هایتان سفیدتر شود، لازم است از یک دندانپزشک کمک بگیرید.

منابع

https://www.healthline.com

https://www.modernagedentistry.com

https://www.nhs.uk

مقالات مرتبط