haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

رسیدن به آرامش درون با تمرکز ذهنی

پشتیبانی حال
تمرکز
۱۴ مرداد

تمرکز ذهنی یک روند بزرگ نه تنها در فرهنگ های رایج بلکه در درمان معاصر است. بسیاری از مشاوران این ورژن از شیوه های سنتی شرقی را به
عنوان راهی برای ترویج آرامش و کاهش استرس در مراجعان به کار می برند. تبدیل به یک عنوان تمرینی محبوب برای مشاوران شده است، زیرا شواهدی وجود دارد که تمرکز ذهنی به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند.به عنوان یک درمانگر، من اغلب راهکارهای شناخته شده مبتنی بر تمرکز ذهنی را در کارم برای کمک به مراجعان برای مقابله با مشاغل و زندگی پر از استرس، ترکیب می کنم. در تمرینات ، تمرکز ذهنی را در مبارزه با اضطراب و کمال گرائی به طور خاص موثر دانسته ام.کلید تمرکز ذهنی تجسم کننده در واقع به یک ناظر مشتاق تبدیل شدن است . استفاده از پنج حس- بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه – می تواند در درک جهان اطرافتان به شما کمک کند. آنها می توانند کمک بزرگی به شما بکنند که در لحظه زندگی کنید .
گاهی اوقات بیشتر آنچه که ما در جهان اطرافمان مشاهده می کنیم تنها نویز در پس زمینه است . با تسریع در توصیف محیط پیرامونمان، ما اجازه می دهیم که به طور کامل از جهان اطراف مان شکرگذاری کنیم. وقتی توجه مان را به نقش خود به عنوان یک ناظر جلب می کنیم، دلواپسی ها و نگرانی های دیگر تمایل به محو شدن در پس زمینه را پیدا می کنند.

 

نمونه هایی از اثر تمرکز ذهنی در زندگی روزانه

در ژاپن یک مفهوم به نام “shinrin-yoku” وجود دارد که به معنی “حمام جنگلی” است. این فرایند شامل گذراندن زمان در طبیعت و پیاده روی است. این خروج از شلوغی و شلوغی زندگی روزمره باعث آرامش می شود. این تمرین شامل راه رفتن در طبیعت و استفاده از پنج حس به عنوان ابزار برای اتصال به محیط طبیعی ما است.

تمرکز-ذهنی

در یک پیاده روی درجنگل ممکن است صدای برگ ها یا شکستن شاخه های افتاده زیر کفش های خود را بشنوید و یا گرمای ملایم خورشید را از لابلای درختان حس کنید. مکان های عجیب و غریب ممکن است شامل صداهای آرامش بخش مانند آبشار و ترانه های شیرین پرندگان کوچک باشد. اما لزوما” نباید در یک مکان عجیب و غریب زندگی کنید تا تمرکز ذهنی داشته باشید.

گاهی اوقات توصیف کردن تمرکز ذهنی ، دشوار است. یکی از راه های بسیار مفید من این است که به مراجعان خود یک ویدئو در مورد مراقبه چای نشان می دهم  .من اعتقاد دارم به تشویق افرادی که ذهن شان درگیر زمان حـال است بر تمرکز بر آنچه که ما اغلب به آن توجهی نمی کنیم .

من اغلب یک نمونه از تمرین مدیتیشن چای را به اشتراک می گذارم زیرا این چیزی است که برای بسیاری از افراد قابل دسترسی است. این فرآیند شامل یک فرآیند متفکرانه و روشمند تهیه یک فنجان چای، ایجاد یک فضای آرام برای لذت بردن از آن و تمرکز بر تجربه آن لحظه است.

وقتی که من این نوع مدیتیشن را تمرین می کنم، از حس هایم استفاده می کنم تا به همه چیز از بوی چای، گرمای فنجان تا درجه حرارت اتاق و صندلی ای که در آن نشسته ام، توجه داشته باشم. کل فرایند ممکن است حدود 10- 15 دقیقه بطول بیانجامد . این می تواند کمک کان تا یک روز جدید را شروع کنم.

پذیرش زندگی با تمرکز ذهنی تأثیر مثبت بر اضطراب و افسردگی دارد و متناسب با تقریبا هر روال روزانه است. این یک فلسفه است که می تواند برای هر گونه فعالیت مانند نوشیدن چای، تفکر و یا حتی شستن ظروف استفاده شود. با تمرکز و توجه به  پنج حس خود می توانیم، به بخشی از خودمان متصل می شویم که اغلب از جهان اطراف ما جدا شده است. در آن لحظه ما واقعا می توانیم آرامش را احساس کنیم.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

نکاتی برای افراد با شخصیت بسیار حساس (HPS)
نکاتی برای افراد با شخصیت بسیار حساس (HPS)

من همواره فردی بسیار حساس بوده ام . زمانی که من یک دختر کوچک بودم، معلمانم در "پرونده" ام خلق و خوی من را بسیار حساس یادداشت کرده بودند زیرا به راحتی گریه می کردم. نظر آنها در مورد من این بود : من بیش از حد توسط پدر و مادرم لوس شده بودم ، عزت نفس من کم بود، و یا من از نظر احساسی ، بسیارحساس بودم. وقتی بزرگتر شدم، شروع به حساس شدن به چیزهای دیگر کردم.گیج و حواس پرت می شوم اگر افراد بیشماری در اطراف من وجود داشته باشند یا همهمه در اطرافم باشد. عطرهای با رایجه قوی باعث می شوند من احساس سرگیجه و تهوع کنم. من احساس خوبی ندارم وقتی دمای هوا در مکانی که هستم بالا است . هنگامی که من نوجوان بودم پزشک دوران کودکی ام ، من را دارای یک "شخصیت حساس" تشخیص داد. چیزی که یادم هست اینه که بدن من نمی توانست با یه سری چیزهای خاص کنار بیاید مانند کافئین یا داروهای قوی - و دکتر من میگفت که کاملا طبیعی است . طبیعی؟ این آخرین چیزی بود که احساس کردم. تا سه سال پیش بود که اصطلاح مناسب برای من معرفی شد: من شخصی بسیار حساس هستم. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۲۹ / ۰۷ / ۹۷
استرس-میانسالی
رابطه میانسالی و حافظه

تحقیقات نشان داده است که افراد میانسال در چهل و پنجاه سالگی با افزایش سطوح کورتیزول، هورمون مرتبط با استرس، در مقایسه با افرادی که از سن یکسان ولی دارای سطح کورتیزول متوسط هستند، درامور مربوط به آگاهی و حافظه عملکرد بدتری دارند. سطح کورتیزول خون نیز با حجم کوچکتر مغز ارتباط دارد. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۱۳ / ۰۸ / ۹۷
راه های ایجاد انگیزه
راه‌های ایجاد انگیزه و با انگیزه ماندن

بی‌انگیزگی فقط مختص دانش آموزان و دانشجویان نیست. بسیاری از افراد جامعه که با روزمرگی دست و پنجه نرم می‌کنند، از بی‌انگیزگی رنج می‌برند. بی‌انگیزه بودن می‌تواند زندگی فردی، اجتماعی و روابط فرد با دیگران را تحت تاثیر قرار بدهد و حتی موجب افسردگی شود. دانستن راه‌های ایجاد انگیزه به شم کمک می کند تا با بی انگیزگی مبارزه کنید.

پشتیبانی حال
۱۰ / ۰۴ / ۹۸
رژيم غذايی و سلامت روان

رژیم غذایی و سلامت روان تحقیقات نشان می دهد که آنچه که می خوریم ممکن است نه تنها سلامت جسمی ما، بلکه سلامت روحی و روانی ما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

پشتیبانی حال
۰۵ / ۱۰ / ۹۷
پنیک اتک یا حمله هراس
پنیک اتک یا حمله هراس چیست؟

پنیک اتک یا حمله هراس نوعی حمله شدید و ناگهانی است که با واکنش­‌های شدید بدنی همراه می‌­شود. این نوع حملات می­‌توانند بسیار ترسناک باشند. افرادی که دچار حمله هراس می­‌شوند، تصور می­‌کنند که کنترل خود را از دست داده‌­اند، دچار حمله قلبی شده یا در حـال مرگ هستند.

سارا صاحبی
۰۲ / ۱۰ / ۹۹
كنترل-اضطراب
بهترين راههای كنترل اضطراب

دلشوره و اضطراب از پرسش‌ها و شک‌های کوچک شروع می‌شود و ممکن است به جایی برسد که دیگر پرسش‌ها تمام نشوند؛ اگر در امتحان قبول نشوم چه؟ اگر غذایم خوش‌مزه نشود، چه کار کنم؟ اگر دوشنبه پولم را نگیرم چطور جواب صاحب‌خانه را بدهم؟ اینجاست که باید به فکر کنترل این اضطراب باشیم؟مسئله سر این جمله‌هایی نیست که بیشترشان با «اگر» شروع می‌شود، بلکه بحث بر سر این است که چطور با اضطراب مواجه شویم و مقابلش بایستیم تا ماندگار نشود و تمام وجودمان را تسخیر نکند و بتوانیم از زندگی نهایت لذت را ببریم.

پشتیبانی حال
۱۴ / ۱۱ / ۹۷

2 دیدگاه