haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

رسیدن به آرامش درون با تمرکز ذهنی

تمرکز
۱۴ مرداد

تمرکز ذهنی یک روند بزرگ نه تنها در فرهنگ های رایج بلکه در درمان معاصر است. بسیاری از مشاوران این ورژن از شیوه های سنتی شرقی را به
عنوان راهی برای ترویج آرامش و کاهش استرس در مراجعان به کار می برند. تبدیل به یک عنوان تمرینی محبوب برای مشاوران شده است، زیرا شواهدی وجود دارد که تمرکز ذهنی به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند.به عنوان یک درمانگر، من اغلب راهکارهای شناخته شده مبتنی بر تمرکز ذهنی را در کارم برای کمک به مراجعان برای مقابله با مشاغل و زندگی پر از استرس، ترکیب می کنم. در تمرینات ، تمرکز ذهنی را در مبارزه با اضطراب و کمال گرائی به طور خاص موثر دانسته ام.کلید تمرکز ذهنی تجسم کننده در واقع به یک ناظر مشتاق تبدیل شدن است . استفاده از پنج حس- بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه – می تواند در درک جهان اطرافتان به شما کمک کند. آنها می توانند کمک بزرگی به شما بکنند که در لحظه زندگی کنید .
گاهی اوقات بیشتر آنچه که ما در جهان اطرافمان مشاهده می کنیم تنها نویز در پس زمینه است . با تسریع در توصیف محیط پیرامونمان، ما اجازه می دهیم که به طور کامل از جهان اطراف مان شکرگذاری کنیم. وقتی توجه مان را به نقش خود به عنوان یک ناظر جلب می کنیم، دلواپسی ها و نگرانی های دیگر تمایل به محو شدن در پس زمینه را پیدا می کنند.

 

نمونه هایی از اثر تمرکز ذهنی در زندگی روزانه

در ژاپن یک مفهوم به نام “shinrin-yoku” وجود دارد که به معنی “حمام جنگلی” است. این فرایند شامل گذراندن زمان در طبیعت و پیاده روی است. این خروج از شلوغی و شلوغی زندگی روزمره باعث آرامش می شود. این تمرین شامل راه رفتن در طبیعت و استفاده از پنج حس به عنوان ابزار برای اتصال به محیط طبیعی ما است.

تمرکز-ذهنی

در یک پیاده روی درجنگل ممکن است صدای برگ ها یا شکستن شاخه های افتاده زیر کفش های خود را بشنوید و یا گرمای ملایم خورشید را از لابلای درختان حس کنید. مکان های عجیب و غریب ممکن است شامل صداهای آرامش بخش مانند آبشار و ترانه های شیرین پرندگان کوچک باشد. اما لزوما” نباید در یک مکان عجیب و غریب زندگی کنید تا تمرکز ذهنی داشته باشید.

گاهی اوقات توصیف کردن تمرکز ذهنی ، دشوار است. یکی از راه های بسیار مفید من این است که به مراجعان خود یک ویدئو در مورد مراقبه چای نشان می دهم  .من اعتقاد دارم به تشویق افرادی که ذهن شان درگیر زمان حـال است بر تمرکز بر آنچه که ما اغلب به آن توجهی نمی کنیم .

من اغلب یک نمونه از تمرین مدیتیشن چای را به اشتراک می گذارم زیرا این چیزی است که برای بسیاری از افراد قابل دسترسی است. این فرآیند شامل یک فرآیند متفکرانه و روشمند تهیه یک فنجان چای، ایجاد یک فضای آرام برای لذت بردن از آن و تمرکز بر تجربه آن لحظه است.

وقتی که من این نوع مدیتیشن را تمرین می کنم، از حس هایم استفاده می کنم تا به همه چیز از بوی چای، گرمای فنجان تا درجه حرارت اتاق و صندلی ای که در آن نشسته ام، توجه داشته باشم. کل فرایند ممکن است حدود 10- 15 دقیقه بطول بیانجامد . این می تواند کمک کان تا یک روز جدید را شروع کنم.

پذیرش زندگی با تمرکز ذهنی تأثیر مثبت بر اضطراب و افسردگی دارد و متناسب با تقریبا هر روال روزانه است. این یک فلسفه است که می تواند برای هر گونه فعالیت مانند نوشیدن چای، تفکر و یا حتی شستن ظروف استفاده شود. با تمرکز و توجه به  پنج حس خود می توانیم، به بخشی از خودمان متصل می شویم که اغلب از جهان اطراف ما جدا شده است. در آن لحظه ما واقعا می توانیم آرامش را احساس کنیم.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

درمان-حمله-پانیک
راهكارهای عملی درمان حمله پانیک

هریک از ما احتمالا در طول عمرمان یک یا دوبار گرفتار حمله پانیک شده‌ایم اما برخی افراد به دفعات بیشتر دچار این نوع حمله شده و گرفتار آن هستند. از این رو، برخی  راه‌های کنترل و شیوه‌های درمان به این افراد کمک بسزایی خواهد کرد.پزشکان به طور کلی، این افراد را با کمک روان‌درمانی و تجویز دارو درمان می‌کنند. هرکدام از این راه‌ها به زمان نیاز دارد اما وقتی افراد به طور مداوم و از روی برنامه پیگیر درمان شوند، از آرامش خاطر برخوردار شده و تقریبا هیچگونه مشکل ابدی آن‌ها را تهدید نمی‌کند. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۱۶ / ۱۱ / ۹۷
مثبت اندیشی
به جنگ مشکلات رویم، با سلاح مثبت اندیشی

ذهن‌های مثبت قدرتمندتر هستند و اراده و تمایل بیشتری به انجام فعالیت‌های مفید دارند. شاید همیشه اتفاقات و روزگار بر وفق مرادمان نباشد ولی میتوانیم با کمی تلاش و اجرای تکنیک‌های ساده مثبت اندیشی اوضاع را کمی بهبود دهیم.

پشتیبانی حال
۱۱ / ۰۶ / ۹۸
راههای-خوش-بین-بودن
۵ راه ساده برای تبدیل شدن به فردی خوش بین

واضح است که آنچه در مغز شما اتفاق می افتد بر روی بدن شما تأثیر می گذارد . نگاه کردن به نیمه روشن و خوش بین بودن همیشه آسان نیست، اما بعضی از دلایل عملی وجود دارد که چرا شما باید یک دیدگاه خوش بینانه اتخاذ کنید.

پشتیبانی حال
۲۵ / ۰۹ / ۹۷
مزایای مشاوره آنلاین پزشکی
مزایای مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین یک گزینه عالی برای افراد پرمشغله، خجالتی و حتی کسانی است که در مناطق حاشیه‌ای شهرها زندگی می کنند. در مشاوره آنلاین مجبور نیستید تا یک مطب رانندگی کنید یا در صف منتظر بمانید. شما طبق برنامه خود از طریق اتصال اینترنتی با مشاور خود صحبت می‌کنید. درست مثل صحبت کردن با یک مشاور واقعی، اما از هر کامپیوتر یا موبایلی که به اینترنت متصل است.

پشتیبانی حال
۰۳ / ۰۴ / ۹۷
حال- چرا نمیتونم به خواسته هایم برسم
با احساس عقب ماندن از زندگی چیکار کنم؟

آیا تا به حـال به این فکر کرده اید که مسیر دست یابی به هدف تان درست نیست؟

پشتیبانی حال
۰۲ / ۱۰ / ۹۸
مشاوره-روانشناسی
چند دلیل برای استفاده از مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی موضوعی نیست که بسیاری از مردم بتوانند براحتی در مورد آن صحبت کنند، یا حتی ممکن است از رفتن نزد روانشناس ترس داشته باشند. باید تلاش شود تا مراقبت از سلامت روان امری عادی باشد. مدیریت بحران یا بیماری های روانی تنها بخشی از روان درمانی است. باید بپذیریم گاهی اوقات ما نیاز به کمک روانشناسی برای تبدیل شدن به بهترین نسخه از خودمان و زندگی شادتر داریم.اگر تاکنون سعی نکردید با یک مشاور متخصص روانشناسی کار کنید، ممکن است متوجه شوید که این کار برای شما مفید است. در اینجا چهار دلیل برای اینکه شما حداقل یک بار باید یک مشاوره را امتحان کنید.

پشتیبانی حال
۲۸ / ۰۷ / ۹۷

2 دیدگاه