haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

درمان کنه سگ / تشخیص و درمان کک و کنه در سگ ها

درمان کنه سگ
۲۶ مهر

وقتی کک و کنه در بدن سگ لانه کنند، از بدن او تغذیه می‌کنند. نیش کنه و کک می‌تواند باعث ابتلای سگ به عفونت و بیماری‌های جدی بشود. بنابراین اگر سگی را به سرپرستی گرفته‌اید، باید حتما دربارۀ عوارض نیش کک و کنه همه چیز را بدانید و دربارۀ نحوۀ درمان کنه سگ آگاهی‌ کافی داشته باشید.

کک‌ها و کنه‌ها معمولاً زمانی سراغ سگ شما می‌آیند که او در حال بازیگوشی در فضای باز است و روی چمن و میان بوته‌ها می‌غلتد. گرمای بدن سگ و بازدم او کک‌ها و کنه‌ها را خبر می‌کند که میزبان مناسبی دوروبرشان وجود دارد. بنابراین کک‌ها و کنه‌ها به سراغ سگ شما می‌آیند، به داخل موهای بدن سگ می‌خزند و به دنبال مکان مناسبی برای چسبیدن و تغذیه می‌گردند.

با توجه به اینکه در مجله سلامت «حال» در حال اطلاع‌رسانی دربارۀ انواع بیماری‌های حیوانات، به ویژه حیوانات خانگی، هستیم، تصمیم گرفتیم دربارۀ کنه سگ که بیماری شایعی در میان حیوانات است، بنویسیم. اگر سرپرستی سگی را برعهده دارید، یا قرار است به زودی صاحب یک سگ باشید، در این مطلب ما را همراهی کنید.

درباره مسمومیت غذایی سگ بیشتر بدانید.

نحوه تشخیص کک در سگ

کک‌ها حشرات ریزی هستند، ابعادشان کمتر از یک میلی‌متر است و رنگشان قهوه‌ای است. وقتی آن‌ها به تازگی وارد بدن سگ شده‌اند و هنوز تکثیر نشده‌اند، به سختی می‌توانیم وجودشان را تشخیص بدهیم.

کک‌ها پوست سختی دارند و به سادگی آسیب نمی‌بینند. آن‌ها می‌توانند تا 100 روز در بدن سگ باقی بمانند و روزانه در آن تخم‌گذاری کنند. کک‌ها برای حرکت کردن می‌جهند؛ آن‌ها حتی می‌توانند از بدن سگ به بیرون از آن، مثلا روی زمین و خاک و فرش یا حتی دست و پای شما بجهند.

وقتی کک بدن سگ را نیش بزند، باعث تورم و قرمزی و احساس خارش شدید در پوست سگ می‌شود. اگر نیش کک درمان نشود، حتی ممکن است باعث عفونت شود. بنابراین وقتی سگ شما بدن خود را دائما می‌خاراند، مهم است که علتش را در اولین فرصت ممکن پیدا کنید و در صورت وجود کک در بدن او، سگ خود را درمان کنید. این فوریت دربارۀ درمان کنه سگ هم وجود دارد که در بخش‌های بعدی درباره‌اش توضیح خواهیم داد.

دربارۀ ویروس کرونا در حیوانات بیشتر بخوانید.

مشکلاتی که کک برای سگ به وجود می‌آورد

وقتی کک بدن سگ را نیش بزند، سگ علائم زیر را تجربه می‌کند:

 • تورم، پوسته‌پوسته شدن و قرمزی در پوست
 • احساس خارش شدید و لیسیدن پوست
 • زخم‌های پوستی
 • ریزش مو
 • بی‌قراری
 • اگر نیش کک درمان نشود، حتی ممکن است باعث عفونت شود.

علائم کنه در سگ

علائم مبتلا شدن سگ به کنه

کنه‌ها نوعی انگل هستند و وقتی وارد بدن سگ شوند، از خون او تغذیه می‌کنند. آن‌ها معمولا در فصل‌های بهار و تابستان سگ‌ها را تهدید می‌کنند.

کنه‌ها برخلاف کک قابلیت جهش ندارند، و مدت کوتاهی روی بدن سگ به ویژه در گوش‌ها و زیربغل و کشاله‌های سگ باقی می‌مانند.

آن‌ها معمولا تخم‌گذاری را در خارج از بدن سگ و روی علف‌ها انجام می‌دهند. کنه‌های جدیدی که متولد می‌شوند، خودشان منتظر از راه رسیدن جانداران بعدی می‌مانند تا به بدن آن‌ها وارد شوند و برای تغذیه محکم به پوست آن‌ها بچسبند.

تشخیص کنه همیشه کار آسانی نیست و گاهی دامپزشک می‌تواند آن را تشخیص دهد. اما نیش کنه علائمی دارد که با آگاهی درباره‌شان، می‌توانیم تشخیص دهیم که سگمان دچار نیش کنه شده است؛ البته این علائم بسته به نوع کنه ممکن است متفاوت باشد:

 • خارش شدید پوستی
 • بی‌قراری حیوان
 • ریزش مو در حیوان
 • خراشیدگی پوستی
 • تغییر در صدای پارس سگ
 • از دست دادن اشتها
 • تنفس سخت
 • بی‌حالی و …

اگر این علائم را در سگ خود مشاهده کردید، باید فوراً با دامپزشک تماس بگیرید و برای درمان کنه سگ خود اقدام کنید.

می‌توانید راه های درمان اسهال گربه را در این مقاله بخوانید

درمان کنه سگ

راه های درمان کنه سگ

اولین نکته‌ای که باید یادآوری کنیم، این است که پیشگیری بهتر از درمان کنه سگ است؛ شاید بپرسید که چگونه می‌توانید این کار را بکنید؟ آیا قرار است که سگ خانگی خود را در خانه حبس کنید؟ خیر! اما هرزمان که سگ خود را برای گردش به بیرون می‌برید، پس از بازگشت او را به صورت کامل معاینه کنید. کنه‌ها عاشق لانه کردن در بین انگشتان، پشت گوش، کشالۀ ران و زیربغل سگ شما هستند.

برای معاینه لازم است که کنه‌ها را بشناسید و بتوانید آن‌ها را تشخیص دهید؛ آن‌ها قبل از اینکه از بدن سگ تغذیه کنند به اندازۀ یک دانه یا هستۀ سیب هستند. پس از آنکه کنه به پوست سگ می‌چسبد و از خون او تغذیه می‌کند، اندازه‌اش بزرگ می‌شود. یک کنه می‌تواند روزانه 4 تا 5 میلی‌لیتر ازخون سگ را بمکد.

برای پیدا کردن کنه در بدن سگتان، دست‌هایتان را در داخل خز بکشید. اگر تودۀ کوچکی پیدا کردید که به سادگی از بین نمی‌رود، احتمالا به یک کنه برخورده‌اید. برای برداشتن کنه از روی بدن سگتان نکات زیر را رعایت کنید:

 • از یک موچین استفاده کنید و این کار را به آرامی انجام دهید.
 • دستکش بپوشید؛ چون ممکن است آن‌ها به شما بیماری منتقل کنند.
 • کنه را در میان انگشتانتان له نکنید، زیرا خونشان ناقل بیماری است.
 • کنه‌ها را در توالت یا سینک نریزید؛ آن‌ها را در الکل بیندازید تا از بین بروند.
 • اگر کنه در پوست سگ فرو رفته و خود را به بدن او چسبانده، ممکن است جداکردنش دشوار باشد. سعی کنید که با موچین کنه را مستقیماً بیرون بکشید؛ اگر نتوانستید از یک دامپزشک کمک بگیرید.

 

سخن آخر درباره کنه سگ

اگر تا کنون دربارۀ کک و کنه سگ اطلاعات کافی نداشتید، اکنون که این مطلب را خوانده‌اید، می‌توانید وجود کنه و کک را در بدن سگتان تشخیص بدهید و احتمالا برای درمانش در خانه اقدام کنید. برای آنکه از انتقال بیماری‌های عفونی از کک و کنه به سگتان جلوگیری کنید، لازم است که او را دائما معاینه کنید. اگر این حشرات موذی سگ شما را نیش زده‌اند، به شما پیشنهاد می‌کنیم که از خدمات دامپزشک تلفنی برای درمان کنه سگ مشورت کنید.

مشاوره آنلاین با دامپزشک

سوالات متداول درباره درمان کنه سگ

[sc_fs_faq html=”true” headline=”h2″ img=”” question=”راه درمان خانگی کنه سگ چیست؟” img_alt=”” css_class=””] درمان کنه سگ در خانه با معاینه مرتب بدن سگ امکان‌پذیر است. هربار که سگ را بیرون می‌برید، پس از بازگشت در میان خزه‌های بدنش دست بکشید و اگر حشرات ریز یا برجستگی‌های غیرعادی دیدید، برای جدا کردن آن‌ها از بدن سگتان اقدام کنید. [/sc_fs_faq]

 

“مراقبت از سلامت فردی یک امر مهم انسانیست، زیرا بر فرصت‌های ما برای پیگیری اهداف زندگی تأثیر مستقیم دارد؛ درد و رنج را کاهش داده و شرایط مورد نیاز برای برنامه ریزی درباره آینده را فراهم می‌کند. «حال» با شعار حال خوب برای همه شکل گرفت تا خدمات پزشکی به شکلی کامل و جامع در اختیار همه افراد قرار بگیرد”

 

منابع

https://nexgard.com.au

https://pets.webmd.com

https://www.vieravet.com

 

 

مقالات مرتبط

علت غذا نخوردن گربه ها
۱۰ علت غذا نخوردن گربه ها

اگر در گذشته تجربه نگهداری از گربه‌ها را داشته‌اید یا هنوز از این موجودات زیبا و بازیگوش نگهداری می‌کنید، حداقل یک بار، علت غذا نخوردن گربه خود را جست‌و‌جو کرده‌اید! دست‌کشیدن گربه‌ها از غذاخوردن کار غیرمعمولی نیست. آن‌ها گاهی بدون هیچ توضیحی غذا نمی‌خورند و سپس، به همان شکل غیرقابل‌توضیح، مجدد شروع به خوردن غذا می‌کنند.

سارا صاحبی
۱۱ / ۰۵ / ۰۱
قارچ پوستی گربه
قارچ پوستی گربه / شایع ترین بیماری پوستی گربه و درمان آن

حیوانات هم از قارچ‌ها در امان نیستند! اگر تجربۀ نگه‌داری از یک گربه را داشته باشید، ممکن است سروکارتان با قارچ پوستی گربه افتاده باشد. گربه‌ها هم مثل ما میزبان هاگ‌های قارچ هستند. گاهی که شرایط گرم و مرطوب است، قارچ‌ها روی بدن میزبانشان تکثیر می‌شوند و پوست و ناخن گربه را عفونی می‌کنند، به خصوص اگر گربه بالغ نباشد یا سیستم ایمنی نیرومندی برای مبارزه با عفونت نداشته باشد.

تیم تحریریه حال
۱۷ / ۰۸ / ۰۱
سرطان در گربه ها
سرطان در گربه ها / افزایش بیماری سرطان در حیوانات

سرطان در گربه ها به حدی شده که آمار آن تکان دهنده و شوکه کننده است. آیا می‌دانید که از هر پنج گربه یکی از آن‌ها به سرطان مبتلا می‌شود؟ به نظر آمار تکان‌دهنده‌ای از سرطان در گربه ها است. بنابراین کسانی که گربه خانگی دارند یا در زمینه حمایت از حیوانات فعالیت می‌کنند، لازم است که دربارۀ این بیماری در گربه‌ها و حیوانات دیگر آگاهی بیشتری داشته باشند.

تیم تحریریه حال
۲۷ / ۰۶ / ۰۱
درمان حساسیت به گربه
درمان حساسیت به گربه / کنترل کردن آلرژی به گربه

درمان حساسیت به گربه چگونه است؟ آیا می‌توان امیدوار بود کسانی که به گربه آلرژی دارند بتوانند از زندگی در کنار این موجودات زیبا و بازیگوش لذت ببرند؟

سارا صاحبی
۱۹ / ۰۷ / ۰۱
درمان سرماخوردگی گربه
درمان سرماخوردگی گربه / راه هایی برای جلوگیری از سرماخوردگی گربه

همۀ ما فراوان سرما خورده‌ایم؛ علائمش را هم می‌شناسیم: از عطسه و سرفه تا تب و بدن درد. اگر این علائم خیلی شدید نباشد، در خانه، با استراحت و سوپ و داروهای بدون نسخه، بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کنیم. اما وقتی گربۀ ما سرما بخورد، باید چه کاری انجام بدهیم؟ آیا درمان سرماخوردگی گربه شبیه به درمان سرماخوردگی در انسان است؟

تیم تحریریه حال
۳۰ / ۰۷ / ۰۱
اسهال گربه
درمان اسهال گربه / داروی مناسب برای رفع اسهال در گربه

اسهال گربه مانند انسان‌هاست و باعث کم آبی بدن حیوان می‌شود؛ اما تشخیص اسهال گربه گاهی آسان نیست؛ چون آن‌ها معمولا مدفوع خودشان را زیر خاک پنهان می‌کنند.

تیم تحریریه حال
۲۰ / ۰۷ / ۰۱