جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

مسمومیت غذایی سگ / هنگام مسمومیت سگ ها چه کنیم؟

مسمومیت غذایی سگ
۱۱ مهر

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

مسمومیت غذایی سگ برای دارندگان حیوانات خانگی از جمله سگ‌ها بسیار دردناک و ناراحت کننده است. وقتی صحبت از مسمومیت غذایی در انسان‌ها می‌شود، اغلب ما به یاد خوردن غذاهای آلوده به باکتری‌ها، سموم و علائمی مثل حالت تهوع، اسهال، درد شکم و… می‌افتیم. اما مسمومیت غذایی سگ ها کمی پیچیده‌تر از آن‌ چیزی است که در ما اتفاق می‌افتد. در واقع مسمومیت سگ با غذا دو حالت دارد: ممکن است سگ غذایی آلوده مصرف کرده یا غذایی که خورده است برای او نامناسب باشد! این مقاله به شما کمک می‌کند تا مواد غذایی نامناسب و ممنوعه برای سگ‌ها را بشناسید و با اقدامات ضروری در هنگام مسمومیت آن‌ها آشنا شوید.

علائم مسمومیت سگ با غذا

استفراغ به عنوان اصلی‌ترین نشانه مسمویمت غذایی در سگ‌ها شناخته می‌شود

علائم مسمومیت غذایی سگ

مسمومیت غذایی سگ ها بیش از آن‌چه فکر می‌کنید اتفاق می‌افتد. این موضوع به بازیگوشی و تلاش برای امتحان‌کردن چیزهای جدید توسط سگ‌ها مرتبط است. آن‌ها ممکن است به دلیل سرک‌کشیدن در کشوی غذاهای شما، ناخنک‌زدن به غذای گربه خانگی‌تان یا خوردن گوشت خام، ماهی، تخم مرغ، پنیر کپک‌زده و حتی خوردن مواد سمی مثل پاک‌کننده‌های شیمیایی، دچار مسمومیت شوند.

معمولا فاصله زمانی بین خوردن غذاهای آلوده یا نامناسب و بروز واکنش فیزیکی در سگ‌ها، بسیار کوتاه است. علائم و شدت آن هم به نوع مسمومیت و دلایل آن بستگی دارد. به طور کلی، شایع‌ترین علائم مسمومیت غذایی سگ ها عبارتند از:

 • اسهال
 • نفس‌نفس‌زدن و ترشح بزاق بیش از معمول
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تشنگی غیرعادی
 • ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع
 • گیجی و سرگیجه
 • فعالیت غیرطبیعی (فعالیت بدنی خیلی زیاد یا خیلی کم)
 • احساس گرفتگی در اندام‌ها
 • لرزش و تشنج

در موارد مسمومیت‌های شدید، سگ با علائمی مثل افزایش ضربان قلب، تشنج، کم‌خونی، نارسایی اندام‌ها و لرزش بدن مواجه می‌شود که بی‌توجهی و عدم درمان مناسب، می‌تواند مرگ او را در پی داشته باشد. اگر مشکوک هستید که سگ شما ممکن است مسمومیت غذایی داشته باشد و بیش از 24 ساعت از آن گذشته برای درمان سریع می‌توانید با دامپزشک آنلاین مشورت کنید و مراحل درمان را در خانه طی کنید.

مسمومیت غذایی سگ معمولا چندوقت طول می‌کشد؟

مدت زمان مسمومیت غذایی سگ بسته به عوامل مختلفی از جمله نوع و مقدار غذای آلوده مصرف شده، پاتوژن های خاص درگیر، و سن و سال سگ و البته پاسخ سیستم ایمنی بدن او متفاوت است. به طور کلی، علائم مسمومیت غذایی سگ در عرض چند ساعت یا تا چند روز پس از مصرف ظاهر می‌شود و این علائم ممکن است برای چند روز تا چند هفته باقی بماند.

درمان اولیه مسمومیت غذایی سگ در خانه

اقدامات اولیه ای وجود دارد که می‌توانید در خانه انجام دهید اما باید در جریان باشید که این مراحل نباید جایگزین مراقبت های دامپزشکی شود و بهتراست نظر یک متخصص را نیز جویا شده و در صورت نیاز دارو را برای سگتان تهیه کنید.

 • به مدت 12 ساعت از غذا دادن به سگ خودداری کنید تا فرصت استراحت و بهبودی را به بدن او بدهید. در این مدت فقط مقدار کمی آب بدهید.
 • غذاهای ملایم و آسان هضم را بعدبه او بدهید.
 • با تشویق سگ خود به نوشیدن آب یا دادن تکه های یخ، آب مرغ کم سدیم یا مایعات هیدراتاسیون توصیه شده توسط دامپزشک از کم آبی بدن جلوگیری کنید.
 • مراقب علائم کم آبی مانند بی حالی، خشکی لثه ها و از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست باشید.
 • پروبیوتیک‌ها و آنزیم‌های گوارشی برای کمک به بازیابی سلامت روده بسیار مناسب است.
 • در دوران نقاهت از مصرف غذاهای چرب، غنی یا تند پرهیز کنید. رژیم غذایی طبیعی سگ خود را به آرامی طی چند روز معرفی کنید.

اگر علائمی مانند استفراغ، اسهال یا بی حالی بیش از 24 ساعت ادامه یافت یا اگر سگ شما بسیار بیمار به نظر می رسد یا خون در استفراغ/مدفوع دارد، حتما با دامپزشک آنلاین مشورت کنید.

سگ ها به چه دلایلی دچار مسمومیت می‌شوند

 • زباله‌های آلوده
 • مسمومیت غذایی سگ با سم
 • خوردن برخی غذاهای مخصوص انسان
 • مسمومیت با غذای کنسرو شده 
 • مسمومیت سگ ها با خوردن مدفوع
 • مسمومیت غذایی سگ با خوردن غذای خام یا نیم پز

مواد غذایی نامناسب برای سگ ها

اگر تا به حال از سگی نگهداری کرده‌اید، می‌دانید که آن‌ها همه چیز را امتحان می‌کنند. به همین دلیل، احتمال مسمومیت غذایی در سگ ها بسیار زیاد است. به جز مواردی که منجر به آلوده‌شدن سگ‌ها به سموم، باکتری‌ها و انگل‌ها و در نتیجه مسمومیت می‌شوند، گروهی از غذاهای انسانی هم هستند که به دلیل نامناسب‌بودن برای این حیوانات، آن‌ها را مسموم می‌کنند. این مواد غذایی عبارتند از:

 • شکلات
 • الکل
 • قهوه و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار
 • آووکادو
 • برخی از آجیل‌ها مثل ماکادمیا
 • سیر و پیاز
 • شیر و سایر لبنیات
 • انگور و کشمش
 • غذای گربه
 • خوراکی‌های شور
 • مخمر

درباره غذای پرندگان خانگی و نحوه خرید آن می‌توانید به مطلب مشخص شده مراجعه کنید.

در صورتی که در خانه خود از سگ نگهداری می‌کنید، لازم است مراقب مواد غذایی که در دسترس آن‌ها قرار می‌دهید باشید. اگرچه برخی از این موارد نام‌برده‌شده تنها باعث مسمومیت مقطعی و موقتی می‌شوند، اما مصرف بعضی دیگر از آن‌ها مثل شکلات تلخ می‌تواند برای سگ‌ها کشنده باشد! به جز این موارد، سه گروه عمده از ترکیبات هستند که می‌توانند باعث مسمومیت غذایی سگ‌ ها شوند:

زباله‌

یکی از سرگرمی‌های سگ‌ها، مشغول‌شدن با زباله‌هاست. بنابراین توصیه می‌شود که آن‌ها را از زباله‌ها دور نگه‌ دارید. از آن‌جا که در زباله‌ها احتمالا غذاهای فاسد‌شده یا کپک‌زده وجود دارد، یکی از اصلی‌ترین دلایل مسمومیت سگ با غذا خواهد بود. از سوی دیگر، این زباله‌ها حاوی باکتری‌های خطرناکی هستند که پس از آلوده‌کردن سگ، باعث مسموم‌شدن او می‌شوند.

 

ممکن است بخواهید دربارۀ انواع خاک گربه بیشتر بخوانید.

غذاهای نامناسب برای سگ‌ها

مصرف شکلات می‌تواند برای سگ‌ها بسیار خطرناک و حتی مرگبار باشد

مدفوع

هر نوع مدفوعی می‌تواند باعث مشکلات جدی گوارشی و مسمومیت در سگ‌ها شود. آلوده‌شدن غذای سگ با مدفوع یا تماس حیوان با آن زمینه‌ساز مسمومیت غذایی سگ‌ ها خواهد شد.

حیوانات مرده

اجساد حیوانات، حشرات و… حامل باکتری‌ها و انگل‌های خطرناکی هستند که در صورت ورود به بدن سگ‌ها، باعث مشکلات گوارشی، درد شکم و سایر مشکلاتی می‌شوند که نشان‌دهنده مسمومیت غذایی هستند.

درباره ویروس کرونا در حیوانات بیشتر بدانید

اشتباهات رایج در زمان مسمومیت غذایی سگ ها

اگر حس می‌کنید که سگ شما حال خوبی ندارد و ناگهان دچار بیماری و بی‌حالی شده است، باید به دنبال علت آن بگردید. در صورتی که هیچ دلیل قابل توجهی برای وضعیت فعلی سگ خود پیدا نمی‌کنید، این می‌تواند نشانه مسمومیت غذایی باشد. بدترین کاری که در این شرایط می‌توانید انجام دهید این است به صورت خودسرانه به او دارو یا غذا بخورانید. این کار شرایط را از آن‌چه که هست بدتر خواهد کرد.

راه های درمان کنه سگ را در اینجا بخوانید

اگر به دامپزشک دسترسی ندارید، بهتر است به مدت ۲۴ ساعت از دادن غذا به سگ خودداری کنید و فقط در این مدت به او اجازه دهید آب بنوشد. در صورت قطع‌شدن علائم مسمومیت از جمله استفراغ، کمی غذا به او بدهید. اما در صورتی که با مصرف آب هم دچار استفراغ می‌شود حتما با دامپزشک مشورت کنید.

مشاوره با دامپزشک

نشانه های سرطان در گربه را اینجا بخوانید

راه‌های درمان مسمومیت غذایی سگ

اولین اقدام درمانی برای رفع مسمومیت غذایی سگ ها، وادار‌کردن آن‌ها به استفراغ و پاکسازی معده است. این کار می‌تواند منابع غذایی آلوده را خارج کند و سگ را به حالت طبیعی خود برگرداند. برای وادارکردن سگ به استفراغ می‌توان از یک قاشق چایخوری پراکسید هیدروژن استفاده کرد. شما می‌توانید این کار را با راهنمایی دامپزشک در خانه یا کلینیک انجام دهید.

درمان مسمومیت سگ با غذا

بررسی علائم مسمومیت و پاکسازی معده در خانه یا تحت نظر دامپزشک مهم‌ترین کار برای درمان مسمومیت غذایی سگ‌هاست

پس از آن، هر دو ساعت مقدار بسیار کمی جوش شیرین را با آب مخلوط و در جرعه‌های کوچک به سگ خود بخورانید. چای زنجبیل هم به پاکسازی معده سگ کمک می‌کند. کپسول اسیدوفیلوس یا مقدار کمی از ترکیبات حاوی پروبیوتیک هم می‌تواند در بهبود حال سگ شما نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: 10 علت غذا نخوردن گربه ها

برای درمان اسهال و تغذیه سگ خود در یکی دو روز پس از مسمومیت هم لازم است یک رژیم غذایی شامل آب و شیر نارگیل، پودر زنجبیل یا زنجبیل تازه و محصولات پروبیوتیک را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که استفراغ ناشی از مسمومیت غذایی سگ‌ می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شود و دهیدراته‌ماندن برای طولانی‌مدت، سگ را دچار مشکلاتی می‌کند. برای پیشگیری از این وضعیت، هر دو ساعت با توجه به جثه سگ خود، بین پنج تا چهل سی‌سی آب به او بدهید.

کلام پایانی

سگ‌ها موجودات بازیگوشی هستند و علاقه زیادی به غذا و امتحان‌کردن خوراکی‌های جدید دارند. به همین دلیل مسمومیت غذایی یک اتفاق رایج در آن‌ها است. مسمومیت غذایی سگ تجربه‌ای است که اکثر صاحبان سگ آن را تجربه می‌کنند. آگاهی از این که سگ‌تان چه چیزی را به چه مقدار خورده است، می‌تواند به درمان مسمومیت کمک کند. اگر در شرایطی قرار دارید که هیچ دامپزشکی در اطراف شما نیست، اصلا نگران نباشید. مشاوره با دامپزشک آنلاین حال می‌تواند در چنین شرایطی به نجات سگ مسموم‌شده شما کمک کند. خدمات آنلاین سامانه حال به صورت ۲۴ ساعته و در تمام روزهای هفته دردسترس شماست.

 

منابع

petmd.com

pets.webmd.com

blog.petwellbeing.com

drbasko.com

 

 

 

سوالات متداول

مقالات مرتبط

خاک گربه
خاک گربه / راهنمای خرید بهترین خاک گربه

خاک گربه یا بستر گربه یکی از ضروری‌ترین چیزهایی است که برای نگهداری گربه در خانه به آن نیاز دارید. گربه‌ها به‌طور غریزی تمایل دارند که ادرار و مدفوع خود را دفع کنند؛ بنابراین عدم وجود خاک مناسب در خانه، شرایط را برای نگهداری آن‌ها سخت می‌کند.

سارا صاحبی
۱۴ / ۰۶ / ۰۱
قارچ پوستی گربه
قارچ پوستی گربه / شایع ترین بیماری پوستی گربه و درمان آن

حیوانات هم از قارچ‌ها در امان نیستند! اگر تجربۀ نگه‌داری از یک گربه را داشته باشید، ممکن است سروکارتان با قارچ پوستی گربه افتاده باشد. گربه‌ها هم مثل ما میزبان هاگ‌های قارچ هستند. گاهی که شرایط گرم و مرطوب است، قارچ‌ها روی بدن میزبانشان تکثیر می‌شوند و پوست و ناخن گربه را عفونی می‌کنند، به خصوص اگر گربه بالغ نباشد یا سیستم ایمنی نیرومندی برای مبارزه با عفونت نداشته باشد.

تیم تحریریه حال
۱۷ / ۰۸ / ۰۱
ویروس کرونا در حیوانات
کرونا در حیوانات / چطور حیوانات خانگی را از ویروس کرونا ایمن نگه داریم؟

وجود ویروس کرونا و بیماری همه‌گیر ناشی از آن، آن‌قدر ما را نگران سلامتی خود و عزیزانمان کرده، که ممکن است بعضی از ما از ابتلای حیوانات به این بیماری غافل باشیم. اما کسانی که با حیوانات دائما در تماس هستند، دربارۀ خطرات ویروس کرونا در حیوانات، معمولاً نگرانی‌تری جدی دارند.

تیم تحریریه حال
۰۲ / ۰۵ / ۰۱
درمان سرماخوردگی گربه
درمان سرماخوردگی گربه / راه هایی برای جلوگیری از سرماخوردگی گربه

همۀ ما فراوان سرما خورده‌ایم؛ علائمش را هم می‌شناسیم: از عطسه و سرفه تا تب و بدن درد. اگر این علائم خیلی شدید نباشد، در خانه، با استراحت و سوپ و داروهای بدون نسخه، بعد از چند روز بهبود پیدا می‌کنیم. اما وقتی گربۀ ما سرما بخورد، باید چه کاری انجام بدهیم؟ آیا درمان سرماخوردگی گربه شبیه به درمان سرماخوردگی در انسان است؟

تیم تحریریه حال
۳۰ / ۰۷ / ۰۱
اسهال گربه
درمان اسهال گربه / داروی مناسب برای رفع اسهال در گربه

اسهال گربه مانند انسان‌هاست و باعث کم آبی بدن حیوان می‌شود؛ اما تشخیص اسهال گربه گاهی آسان نیست؛ چون آن‌ها معمولا مدفوع خودشان را زیر خاک پنهان می‌کنند.

تیم تحریریه حال
۲۰ / ۰۷ / ۰۱
دیابت در گربه
دیابت در گربه / درمان دیابت ملیتوس در گربه ها

دیابت در گربه و در انسان ویژگی‌های مشخص و یکسانی دارد! وقتی بدن گربه‌ها نتواند هورمون انسولین را به درستی تولید کند، یا وقتی بدنشان به انسولین تولیدشده پاسخ مناسبی ندهد، آن‌ها دچار دیابت یا دیابت ملیتوس می‌شوند؛ زیرا میزان گلوکز در خون بالا می‌رود.

تیم تحریریه حال
۰۶ / ۰۷ / ۰۱
نظرات کاربران
افزودن نظر

سلام. لبنیات مصرفی انسان برای سگ و گربه مناسب نیست و موجب مشکلات روده ای می شود. اگر نیاز به دادن لبنیات هست در مقدار خیلی کم ماست پروبیوتیک کم چرب یا شیر بدون لاکتوز بدید.

دکتر یاسین باقری
2 ماه پیش
0

سلام من سگم یک سالشه تقریبا از پنیر ما زیاد خورده مشکلی واسش پیش میاد؟چیکار کنم؟میتونم قطره دایمتیکون یا شربت لاکتولوز یکم بدم بهش کولیک هم داره

سمیرا
3 ماه پیش
0