haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

مسمومیت غذایی سگ / هنگام مسمومیت سگ ها چه کنیم؟

مسمومیت غذایی سگ
۱۱ مهر

مسمومیت غذایی سگ برای دارندگان حیوانات خانگی از جمله سگ‌ها بسیار دردناک و ناراحت کننده است. وقتی صحبت از مسمومیت غذایی در انسان‌ها می‌شود، اغلب ما به یاد خوردن غذاهای آلوده به باکتری‌ها، سموم و علائمی مثل حالت تهوع، اسهال، درد شکم و… می‌افتیم. اما مسمومیت غذایی سگ ها کمی پیچیده‌تر از آن‌ چیزی است که در ما اتفاق می‌افتد. در واقع مسمومیت سگ با غذا دو حالت دارد: ممکن است سگ غذایی آلوده مصرف کرده یا غذایی که خورده است برای او نامناسب باشد! این مقاله به شما کمک می‌کند تا مواد غذایی نامناسب و ممنوعه برای سگ‌ها را بشناسید و با اقدامات ضروری در هنگام مسمومیت آن‌ها آشنا شوید.

علائم مسمومیت سگ با غذا

استفراغ به عنوان اصلی‌ترین نشانه مسمویمت غذایی در سگ‌ها شناخته می‌شود

مواد غذایی نامناسب برای سگ ها

اگر تا به حال از سگی نگهداری کرده‌اید، می‌دانید که آن‌ها همه چیز را امتحان می‌کنند. به همین دلیل، احتمال مسمومیت غذایی در سگ ها بسیار زیاد است. به جز مواردی که منجر به آلوده‌شدن سگ‌ها به سموم، باکتری‌ها و انگل‌ها و در نتیجه مسمومیت می‌شوند، گروهی از غذاهای انسانی هم هستند که به دلیل نامناسب‌بودن برای این حیوانات، آن‌ها را مسموم می‌کنند. این مواد غذایی عبارتند از:

 • شکلات
 • الکل
 • قهوه و سایر نوشیدنی‌های کافئین‌دار
 • آووکادو
 • برخی از آجیل‌ها مثل ماکادمیا
 • سیر و پیاز
 • شیر و سایر لبنیات
 • انگور و کشمش
 • غذای گربه
 • خوراکی‌های شور
 • مخمر

درباره غذای پرندگان خانگی و نحوه خرید آن می‌توانید به مطلب مشخص شده مراجعه کنید.

در صورتی که در خانه خود از سگ نگهداری می‌کنید، لازم است مراقب مواد غذایی که در دسترس آن‌ها قرار می‌دهید باشید. اگرچه برخی از این موارد نام‌برده‌شده تنها باعث مسمومیت مقطعی و موقتی می‌شوند، اما مصرف بعضی دیگر از آن‌ها مثل شکلات تلخ می‌تواند برای سگ‌ها کشنده باشد! به جز این موارد، سه گروه عمده از ترکیبات هستند که می‌توانند باعث مسمومیت غذایی سگ‌ ها شوند:

زباله‌

یکی از سرگرمی‌های سگ‌ها، مشغول‌شدن با زباله‌هاست. بنابراین توصیه می‌شود که آن‌ها را از زباله‌ها دور نگه‌ دارید. از آن‌جا که در زباله‌ها احتمالا غذاهای فاسد‌شده یا کپک‌زده وجود دارد، یکی از اصلی‌ترین دلایل مسمومیت سگ با غذا خواهد بود. از سوی دیگر، این زباله‌ها حاوی باکتری‌های خطرناکی هستند که پس از آلوده‌کردن سگ، باعث مسموم‌شدن او می‌شوند.

 

ممکن است بخواهید دربارۀ انواع خاک گربه بیشتر بخوانید.

غذاهای نامناسب برای سگ‌ها

مصرف شکلات می‌تواند برای سگ‌ها بسیار خطرناک و حتی مرگبار باشد

مدفوع

هر نوع مدفوعی می‌تواند باعث مشکلات جدی گوارشی و مسمومیت در سگ‌ها شود. آلوده‌شدن غذای سگ با مدفوع یا تماس حیوان با آن زمینه‌ساز مسمومیت غذایی سگ‌ ها خواهد شد.

حیوانات مرده

اجساد حیوانات، حشرات و… حامل باکتری‌ها و انگل‌های خطرناکی هستند که در صورت ورود به بدن سگ‌ها، باعث مشکلات گوارشی، درد شکم و سایر مشکلاتی می‌شوند که نشان‌دهنده مسمومیت غذایی هستند.

درباره ویروس کرونا در حیوانات بیشتر بدانید

اشتباهات رایج در زمان مسمومیت غذایی سگ ها

اگر حس می‌کنید که سگ شما حال خوبی ندارد و ناگهان دچار بیماری و بی‌حالی شده است، باید به دنبال علت آن بگردید. در صورتی که هیچ دلیل قابل توجهی برای وضعیت فعلی سگ خود پیدا نمی‌کنید، این می‌تواند نشانه مسمومیت غذایی باشد. بدترین کاری که در این شرایط می‌توانید انجام دهید این است به صورت خودسرانه به او دارو یا غذا بخورانید. این کار شرایط را از آن‌چه که هست بدتر خواهد کرد.

راه های درمان کنه سگ را در اینجا بخوانید

به عنوان یک قاعده کلی در هنگام مسمومیت سگ‌ها با غذا، اولین کار این است که با دامپزشک تماس بگیرید یا با یک دامپزشک آنلاین مشورت کنید. اگر به دامپزشک دسترسی ندارید، بهتر است به مدت ۲۴ ساعت از دادن غذا به سگ خودداری کنید و فقط در این مدت به او اجازه دهید آب بنوشد. در صورت قطع‌شدن علائم مسمومیت از جمله استفراغ، کمی غذا به او بدهید. اما در صورتی که با مصرف آب هم دچار استفراغ می‌شود، بلافاصله او را به کلینیک دامپزشکی انتقال دهید.

مشاوره با دامپزشک

علت و علائم مسمومیت غذایی در سگ ها

مسمومیت غذایی سگ ها بیش از آن‌چه فکر می‌کنید اتفاق می‌افتد. این موضوع به بازیگوشی و تلاش برای امتحان‌کردن چیزهای جدید توسط سگ‌ها مرتبط است. آن‌ها ممکن است به دلیل سرک‌کشیدن در کشوی غذاهای شما، ناخنک‌زدن به غذای گربه خانگی‌تان یا خوردن گوشت خام، ماهی، تخم مرغ، پنیر کپک‌زده و حتی خوردن مواد سمی مثل پاک‌کننده‌های شیمیایی، دچار مسمومیت شوند.

معمولا فاصله زمانی بین خوردن غذاهای آلوده یا نامناسب و بروز واکنش فیزیکی در سگ‌ها، بسیار کوتاه است. علائم و شدت آن هم به نوع مسمومیت و دلایل آن بستگی دارد. به طور کلی، شایع‌ترین علائم مسمومیت غذایی سگ ها عبارتند از:

 • اسهال
 • نفس‌نفس‌زدن و ترشح بزاق بیش از معمول
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تشنگی غیرعادی
 • ناتوانی در کنترل ادرار و مدفوع
 • گیجی و سرگیجه
 • فعالیت غیرطبیعی (فعالیت بدنی خیلی زیاد یا خیلی کم)
 • احساس گرفتگی در اندام‌ها

در موارد مسمومیت‌های شدید، سگ با علائمی مثل افزایش ضربان قلب، تشنج، کم‌خونی، نارسایی اندام‌ها و لرزش بدن مواجه می‌شود که بی‌توجهی و عدم درمان مناسب، می‌تواند مرگ او را در پی داشته باشد. با مشاهده نخستین علائم مسمومیت سگ با غذا، حتما با یک دامپزشک تماس بگیرید و راهنمایی‌های لازم را برای کنترل شرایط دریافت کنید.

نشانه های سرطان در گربه را اینجا بخوانید

راه‌های درمان مسمومیت غذایی سگ

اولین اقدام درمانی برای رفع مسمومیت غذایی سگ ها، وادار‌کردن آن‌ها به استفراغ و پاکسازی معده است. این کار می‌تواند منابع غذایی آلوده را خارج کند و سگ را به حالت طبیعی خود برگرداند. برای وادارکردن سگ به استفراغ می‌توان از یک قاشق چایخوری پراکسید هیدروژن استفاده کرد. شما می‌توانید این کار را با راهنمایی دامپزشک در خانه یا کلینیک انجام دهید.

درمان مسمومیت سگ با غذا

بررسی علائم مسمومیت و پاکسازی معده در خانه یا تحت نظر دامپزشک مهم‌ترین کار برای درمان مسمومیت غذایی سگ‌هاست

پس از آن، هر دو ساعت مقدار بسیار کمی جوش شیرین را با آب مخلوط و در جرعه‌های کوچک به سگ خود بخورانید. چای زنجبیل هم به پاکسازی معده سگ کمک می‌کند. کپسول اسیدوفیلوس یا مقدار کمی از ترکیبات حاوی پروبیوتیک هم می‌تواند در بهبود حال سگ شما نقش داشته باشد.

بیشتر بخوانید: 10 علت غذا نخوردن گربه ها

برای درمان اسهال و تغذیه سگ خود در یکی دو روز پس از مسمومیت هم لازم است یک رژیم غذایی شامل آب و شیر نارگیل، پودر زنجبیل یا زنجبیل تازه و محصولات پروبیوتیک را در نظر بگیرید. فراموش نکنید که استفراغ ناشی از مسمومیت غذایی سگ‌ می‌تواند باعث کم‌آبی بدن شود و دهیدراته‌ماندن برای طولانی‌مدت، سگ را دچار مشکلاتی می‌کند. برای پیشگیری از این وضعیت، هر دو ساعت با توجه به جثه سگ خود، بین پنج تا چهل سی‌سی آب به او بدهید.

 

کلام پایانی

سگ‌ها موجودات بازیگوشی هستند و علاقه زیادی به غذا و امتحان‌کردن خوراکی‌های جدید دارند. به همین دلیل مسمومیت غذایی یک اتفاق رایج در آن‌ها است. مسمومیت غذایی سگ تجربه‌ای است که اکثر صاحبان سگ آن را تجربه می‌کنند. آگاهی از این که سگ‌تان چه چیزی را به چه مقدار خورده است، می‌تواند به درمان مسمومیت کمک کند. اگر در شرایطی قرار دارید که هیچ دامپزشکی در اطراف شما نیست، اصلا نگران نباشید. مشاوره با دامپزشک آنلاین حال می‌تواند در چنین شرایطی به نجات سگ مسموم‌شده شما کمک کند. خدمات آنلاین سامانه حال به صورت ۲۴ ساعته و در تمام روزهای هفته دردسترس شماست.

مشاوره با دامپزشک

 

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”سگم غذا نمیخوره چه کار کنم؟” answer-0=”سگ‌ها به دلایل مختلفی مثل اضطراب، درد در اندام‌ها یا دهان و دندان، تکرار یا بی‌کیفیت‌بودن غذا، حسادت به سایر حیوانات خانگی، واکسن‌زدن، مشکلات گوارشی و مسمومیت بی‌اشتها شوند. برای یافتن علت اصلی بی‌اشتهایی سگ خود با دامپزشک مشورت کنید.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”چه چیزی برای مسمومیت سگ خوب است؟” answer-1=”هر زمان که متوجه مسمومیت سگ خود شدید، اولین کار این است که او را وادار به استفراغ کنید. بهتر است این کار را با راهنمایی دامپزشک انجام دهید و پس از آن، در وعده‌های غذایی کوچک به او غذاهای مخصوص یا خوراکی‌های سبک پخته‌شده و آب کافی بدهید.” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

 

 

منابع

petmd.com

pets.webmd.com

blog.petwellbeing.com

drbasko.com

 

 

 

مقالات مرتبط

ویروس کرونا در حیوانات
کرونا در حیوانات / چطور حیوانات خانگی را از ویروس کرونا ایمن نگه داریم؟

وجود ویروس کرونا و بیماری همه‌گیر ناشی از آن، آن‌قدر ما را نگران سلامتی خود و عزیزانمان کرده، که ممکن است بعضی از ما از ابتلای حیوانات به این بیماری غافل باشیم. اما کسانی که با حیوانات دائما در تماس هستند، دربارۀ خطرات ویروس کرونا در حیوانات، معمولاً نگرانی‌تری جدی دارند.

تیم تحریریه حال
۰۲ / ۰۵ / ۰۱
دیابت در گربه
دیابت در گربه / درمان دیابت ملیتوس در گربه ها

دیابت در گربه و در انسان ویژگی‌های مشخص و یکسانی دارد! وقتی بدن گربه‌ها نتواند هورمون انسولین را به درستی تولید کند، یا وقتی بدنشان به انسولین تولیدشده پاسخ مناسبی ندهد، آن‌ها دچار دیابت یا دیابت ملیتوس می‌شوند؛ زیرا میزان گلوکز در خون بالا می‌رود.

تیم تحریریه حال
۰۶ / ۰۷ / ۰۱
درمان کنه سگ
درمان کنه سگ / تشخیص و درمان کک و کنه در سگ ها

وقتی کک و کنه در بدن سگ لانه کنند، از بدن او تغذیه می‌کنند. نیش کنه و کک می‌تواند باعث ابتلای سگ به عفونت و بیماری‌های جدی بشود. بنابراین اگر سگی را به سرپرستی گرفته‌اید، باید حتما دربارۀ عوارض نیش کک و کنه همه چیز را بدانید و دربارۀ نحوۀ درمان کنه سگ آگاهی‌ کافی داشته باشید.

تیم تحریریه حال
۲۶ / ۰۷ / ۰۱
اسهال گربه
درمان اسهال گربه / داروی مناسب برای رفع اسهال در گربه

اسهال گربه مانند انسان‌هاست و باعث کم آبی بدن حیوان می‌شود؛ اما تشخیص اسهال گربه گاهی آسان نیست؛ چون آن‌ها معمولا مدفوع خودشان را زیر خاک پنهان می‌کنند.

تیم تحریریه حال
۲۰ / ۰۷ / ۰۱
درمان حساسیت به گربه
درمان حساسیت به گربه / کنترل کردن آلرژی به گربه

درمان حساسیت به گربه چگونه است؟ آیا می‌توان امیدوار بود کسانی که به گربه آلرژی دارند بتوانند از زندگی در کنار این موجودات زیبا و بازیگوش لذت ببرند؟

سارا صاحبی
۱۹ / ۰۷ / ۰۱
علت غذا نخوردن گربه ها
۱۰ علت غذا نخوردن گربه ها

اگر در گذشته تجربه نگهداری از گربه‌ها را داشته‌اید یا هنوز از این موجودات زیبا و بازیگوش نگهداری می‌کنید، حداقل یک بار، علت غذا نخوردن گربه خود را جست‌و‌جو کرده‌اید! دست‌کشیدن گربه‌ها از غذاخوردن کار غیرمعمولی نیست. آن‌ها گاهی بدون هیچ توضیحی غذا نمی‌خورند و سپس، به همان شکل غیرقابل‌توضیح، مجدد شروع به خوردن غذا می‌کنند.

سارا صاحبی
۱۱ / ۰۵ / ۰۱