جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

بیماری الکلیسم / سوء مصرف الکل و آسیب های آن

بیماری الکلیسم
۰۶ اسفند

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

بیماری الکلیسم و اعتیاد به الکل بیماری جدی است که می تواند اثرات مخربی بر زندگی افراد داشته باشد. متأسفانه بسیاری از افراد از خطرات ناشی از این شرایط و اقداماتی که می توانند برای محافظت از خود انجام دهند بی اطلاع هستند. برای کمک به گسترش آگاهی، این پست، یک مرور کلی از سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل، از جمله علل آن، علائم، تشخیص، درمان، پیشگیری و مدیریت ارائه می دهد.

بیماری الکلیسم چیست

سوء مصرف الکل به عنوان استفاده بیش از حد یا نامناسب از الکل تعریف می شود، در حالی که اعتیاد به الکل یک بیماری مزمن و پیشرونده است که با ناتوانی در کنترل نوشیدن و وابستگی فیزیکی به الکل مشخص می شود. الکلیسم نوعی سوء مصرف الکل در نظر گرفته می شود، اما شدیدتر است و می تواند عواقب طولانی مدت داشته باشد.

علت سوء مصرف الکل

اعتیاد به الکل می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، محیط و سلامت روان باشد. ژنتیک می‌تواند در خطر ابتلا به سوء مصرف الکل یا اعتیاد به الکل در افراد نقش داشته باشد، زیرا تغییرات ژنتیکی خاص می‌تواند فرد را بیشتر به الکل معتاد کند. علاوه بر این، عوامل محیطی مانند فشار همسالان، استرس و دسترسی به الکل می تواند خطر ابتلا به اختلال مصرف الکل را در فرد افزایش دهد. مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگی، اضطراب و اختلال دوقطبی نیز می توانند در سوءمصرف الکل و اعتیاد به الکل نقش داشته باشند. درباره اعتیاد به مواد مخدر و درمان آن نیز می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

 

علائم بیماری الکلیسم

علائم اعتیاد به الکل می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد، اما برخی از علائم رایج بیماری الکلیسم عبارتند از:
• تغییرات در رفتار، مانند افزایش تحریک پذیری یا پرخاشگری
• نوشیدن بیش از حد مورد نظر یا برای مدت طولانی تر
• بی توجهی به مسئولیت ها یا فعالیت ها به دلیل نوشیدن الکل
• تجربه علائم ترک در هنگام عدم مصرف الکل
• ایجاد تحمل نسبت به الکل
• احساس نیاز به نوشیدنی برای آرام شدن یا احساس طبیعی بودن
• تجربه مشکلات جسمی یا روانی به دلیل نوشیدن الکل

نحوه تشخیص بیماری الکلیسم

تشخیص بیماری الکلیسم و سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل می تواند دشوار باشد، زیرا هیچ آزمایش واحدی وجود ندارد که بتواند تشخیص دهد که آیا یک فرد دارای اختلال مصرف الکل است یا خیر. در عوض، پزشکان معمولاً از ترکیبی از معاینات فیزیکی، ارزیابی‌های روان‌شناختی و آزمایش‌های آزمایشگاهی برای تشخیص سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل استفاده می‌کنند. علاوه بر این، پزشکان ممکن است سوالاتی در مورد عادات نوشیدنی و شیوه زندگی افراد بپرسند تا درک بهتری از وضعیت آنها داشته باشند.

بیماری الکلیسم

درمان بیماری الکلیسم

درمان سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل معمولاً شامل ترکیبی از مشاوره، داروها و تغییرات سبک زندگی است. مشاوره می تواند به فرد کمک کند تا علت اصلی مشکل نوشیدن خود را درک کند و استراتژی هایی را برای مدیریت هوس و جلوگیری از عود ایجاد کند. همچنین می توان از دارو برای کاهش هوس و علائم ترک استفاده کرد. علاوه بر این، تغییرات سبک زندگی مانند اجتناب از محرک ها، تعیین اهداف و شرکت در فعالیت های سالم می تواند به فرد کمک کند هوشیار بماند.

داروی مناسب برای سوء مصرف الکل

چندین دارو وجود دارد که می توان برای درمان سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل استفاده کرد. این داروها می توانند به کاهش هوس، جلوگیری از عود و مدیریت علائم ترک کمک کنند. برخی از رایج ترین داروهای مورد استفاده برای درمان سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل عبارتند از دی سولفیرام، نالترکسون، آکامپروسات و توپیرامات.

درمان های خانگی برای بیماری الکلیسم

چندین درمان خانگی وجود دارد که می تواند به فرد در مدیریت سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل کمک کند. این درمان‌ها شامل اجتناب از محرک‌ها، درگیر شدن در فعالیت‌های سالم، خوردن یک رژیم غذایی متعادل، استراحت زیاد، و اجتناب از افراد، مکان‌ها و چیزهایی است که ممکن است منجر به نوشیدن شود. علاوه بر این، هیدراته ماندن و تمرین تکنیک های آرامش بخش مانند تنفس عمیق و مدیتیشن مهم است.

راه‌های مدیریت الکلیسم

راه حل های مختلفی برای مدیریت سوء مصرف الکل و اعتیاد به الکل وجود دارد. اولین قدم این است که به دنبال کمک حرفه ای باشید، زیرا می تواند به شما کمک کند شرایط خود را درک کرده و استراتژی هایی برای مدیریت آن ایجاد کنید. علاوه بر این، ایجاد یک سیستم حمایتی از خانواده و دوستان که می توانند حمایت عاطفی و مسئولیت پذیری را ارائه دهند، مهم است. ضمن اینکه، ایجاد یک برنامه برای اجتناب از محرک ها و درگیر شدن در فعالیت های سالم نیز بسیار مهم است.

مشاوره برای درمان سوء مصرف الکل

اگر شما یا شخصی که می شناسید با سوء مصرف الکل یا اعتیاد به الکل دست و پنجه نرم می کنید، مهم است که به دنبال کمک‌های حرفه ای باشید. یک پزشک یا متخصص سلامت روان می‌تواند تشخیص دهد و یک برنامه درمانی ایجاد کند. علاوه بر این، یک مشاوره ترک اعتیاد آنلاین می تواند در طول روند بهبودی، راهنمایی‌های بسیار خوبی به شما ارائه کند.

مقالات مرتبط

عدم تمرکز
عدم تمرکز / نشانه های عدم تمرکز و رابطه آن با افسردگی

در دنیای پرشتاب امروزی که دائماً تحت بمباران اطلاعات هستیم، دامنه توجه ما به سرعت در حال کاهش است. این پدیده می تواند پیامدهای جدی و اساسی روی بهره وری ما نیز داشته باشد.

میلاد توکلی
۰۵ / ۰۲ / ۰۲
افسردگی در سالمندان
افسردگی در سالمندان / راه های پیشگیری و درمان افسردگی سالمندان

افسردگی در سالمندان زمانی خود را نشان می‌دهد که شما به عنوان فرزندان آن سالمندان با مشکلاتی برای برقراری ارتباط  با آنها روبرو خواهید شد. زیرا این افراد در زمانی که بیشترین نیاز را به شما دارند، ناخواسته گوشه گیر می‌شوند. با این حال، افسردگی در سالمندان در برخی موارد مورد توجه قرار نگرفته و درمان نمی‌شود، زیرا این باور اشتباه در برخی از افراد شکل گرفته است که بخشی طبیعی از پیری، افسردگی است. در واقع، افسردگی در سالمندان می تواند عواقب شدیدی از جمله کاهش عملکرد ذهنی و جسمی، کاهش کیفیت زندگی و افزایش خطر خودکشی داشته باشد و به همین جهت شناخت علائم و نشانه های افسردگی در افراد مسن و جستجوی درمان مناسب برای بهبود سلامت و رفاه کلی آنها ضروری است.

میلاد توکلی
۱۰ / ۰۲ / ۰۲
تروما
تروما چیست؟ – انواع ترومای روحی، جسمی و روش های درمان

تروما پاسخی به واقعه‌ای است که برای فرد بسیار استرس‌زا است. به عنوان مثال می‌توان به حضور در منطقه جنگی، بلایای طبیعی یا یک حادثه اشاره کرد. تروما می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علایم جسمی و عاطفی شود اما هرکسی که یک رویداد استرس‌زا را تجربه کند لزوما دچار تروما نمی‌شود. انواع مختلفی از تروما وجود دارد؛ برخی از افراد علایمی پیدا می‌کنند که پس از چند هفته برطرف می‌شوند، در حالی که برخی عوارضی طوانی‌مدت دارند. با درمان، افراد می‌توانند علت اصلی آسیب را برطرف کنند و راه‌های سازنده‌ای برای مدیریت علایم خود پیدا کنند. در این مقاله در حال، انواع مختلف تروما، نشانه‌های آن و گزینه‌های درمانی موجود را مورد بحث قرار می‌دهیم.

پشتیبانی حال
۲۰ / ۰۴ / ۰۰
افسردگی شدید
افسردگی شدید / شناخت علائم و درمان قطعی افسردگی شدید

افسردگی شدید یک وضعیت سلامت روان است که با احساس مداوم غم، ناامیدی و بی ارزشی مشخص می شود. افراد مبتلا به افسردگی شدید ممکن است عدم علاقه به فعالیت هایی را که زمانی از آنها لذت می بردند، مشکل در خواب یا خواب زیاد، خستگی، تغییر در اشتها یا وزن، و افکار مرگ یا خودکشی را تجربه کنند.افسردگی شدید می تواند در زندگی روزمره، روابط و عملکرد شغلی یا مدرسه اختلال ایجاد کند. این یک بیماری جدی است که نیاز به درمان حرفه ای دارد که ممکن است شامل درمان، دارو یا ترکیبی از هر دو باشد. برای افرادی که علائم افسردگی شدید را تجربه می کنند مهم است که از مشاوره روانشناسی آنلاین کمک بگیرند.

پشتیبانی حال
۰۸ / ۰۵ / ۹۷
افسردگی فصلی
افسردگی فصلی / راههای پیشگیری و درمان افسردگی فصلی

افسردگی فصلی نوعی افسردگی است که مربوط به تغییرات در فصول است. این نوع افسردگی هر سال تقریباً در همان زمان آغاز می شود و به پایان می رسد. اگر مانند اکثر افراد مبتات به این افسردگی باشید، علائم شما از پاییز شروع می شود و تا ماه‌های پایانی زمستان ادامه می یابد، انرژی شما را می گیرید و باعث می‌شود احساس خستگی کنید. این علائم اغلب در ماه های بهار و تابستان برطرف می شود. افسردگی فصلی گاهی اوقات به عنوان "افسردگی زمستانی" نیز شناخته می شود زیرا علائم معمولاً در زمستان آشکارتر و شدیدتر هستند. برخی از افراد مبتلا به آن ممکن است در طول تابستان علائمی داشته و در طول زمستان احساس بهتری داشته باشند. درمان آن نیز ممکن است شامل نور درمانی (فوتوتراپی) ، روان درمانی و داروها باشد.

پشتیبانی حال
۰۸ / ۰۷ / ۹۸
علائم افسردگی
علائم افسردگی / شناخت نشانه های افسردگی در همه افراد

علائم افسردگی ویژگی‎‌های خاص و متفاوتی از یک ناراحتی چند روزه دارند. احساس غم و ناراحتی که در زمان فقدان‌‎ها، چالش‌‎های زندگی و... پشت سر می‎‌گذاریم، در واقع واکنش طبیعی بدن در برابر آن‎‌هاست. اما وقتی این احساسات طاقت‎‌فرسا شوند، نشانه‌‎های جسمی ایجاد کنند و برای مدت طولانی ادامه یابند، ممکن است ما را از زندگی طبیعی و فعال بازدارند. مخصوصا علائم افسردگی در جوانان می‌تواند خیلی متغیر باشد. تعیین این که آیا احساسات تاریک، دائمی و متزلزل ما در نتیجه افسردگی است یا نه، باید اولین قدم برای درمان و بهبودی باشد.

پشتیبانی حال
۲۸ / ۱۰ / ۹۹
نظرات کاربران
افزودن نظر