haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

کیست پستان در زنان / شناخت و درمان کیست های پستانی

تیم تحریریه حال
کیست پستان در زنان
۱۲ مهر

زنان زیادی در پستان خود یک یا چندین کیست پستان دارند. اما اکثرشان لازم نیست که نگران باشند؛ چون این کیست‌ها معمولا سرطانی نیستند. کیست‌های پستانی معمولا کیسه‌های حاوی مایع هستند.

آیا شما هم در پستان خود کیست دارید؟ اگر پاسختان به این سوال مثبت است، پس احتمالا می‌دانید که وقتی در معاینۀ پستان کیست را لمس می‌کنید، این احساس را دارید که به یک بادکنک کوچک پر از آب دست می‌زنید. البته گاهی هم بافت کیست‌ها محکم و سخت است.

کیست سینه معمولا نیازی به درمان ندارد؛ مگر آنکه بزرگ و دردناک بشود یا از وجودش احساس ناراحتی کنید. در این صورت کشیدن آب کیست سینه می‌تواند علائم آزاردهندۀ آن را کاهش بدهد.

کیست پستانی معمولا میان زنان زیر 50 سال شایع است؛ اما احتمال دارد که هر زنی در هر سن‌وسالی به آن مبتلا بشود. شیوع زیاد این بیماری در میان زنان، موجب شد که این مطلب را بنویسیم، تا دربارۀ کیست پستانی آگاهی‌رسانی کنیم و راه‌های درمانش را به شما معرفی نماییم. با ما همراه باشید. می‌توانید دراین زمینه با یک متخصص زنان و زایمان مشورت کنید.

دربارۀ کلسیفیکاسیون پستان بیشتر بخوانید.

کیست پستانی

کیست پستانی چیست؟

کیست پستان در زنان کیسۀ کوچکی است که درونش پر از مایع است. این کیست‌ها بیشتر در زنان 35 تا 50 ساله شایع است، به ویژه زنانی که هورمون درمانی کرده‌ باشند.

در بافت پستان مایعات مداوم تولید و دوباره جذب می‌شوند. وقتی میزان مایعات تولید شده، بیش از مایعات جذب شده باشد، کیست‌های پستانی تشکیل می‌شوند و اگر از قبل وجود داشته باشند، بزرگتر می‌شوند.

اکثر کیست‌های پستانی بسیار کوچک هستند. این کیست‌ها وقتی از حدی بزرگتر شوند، در معاینۀ پستان به راحتی قابل لمس هستند. بعضی از آن‌ها بافت نرمی دارند و بعضی دیگر سفت هستند. این کیست‌ها به سادگی در پستان حرکت می‌کنند.

درباره کیست تخمدان بیشتر بدانید

تفاوت كيست پستان و سرطان سينه

وقتی شما پستان خود را معاینه می‌کنید و توده‌ای را در پستان لمس می‌کنید، احتمالا دچار ترس می‌شوید و گمان می‌کنید که به سرطان سینه مبتلا شده‌اید. اما همیشه این‌طور نیست. گاهی توده‌ای که لمس می‌کنید یک کیست پستان ساده است که غیرسرطانی است و برای شما خطری ندارد.

کیست پستان

برخلاف کیست سینه که معمولاً کیسه‌ای پر از مایع است، تومور سینه یک تودۀ جامد است. تومورهای سینه خود به دو دستۀ خوش‌خیم و بدخیم تقسیم‌بندی می‌شوند. تومورهای خوش خیم مثل کیست‌های پستانی خطری ندارند. یعنی با وجود اینکه می‌توانند رشد کنند، اما به قسمت‌های دیگر بدن شما سرایت نمی‌کنند. اما تومورهای بدخیم می‌توانند از طریق جریان خون در بدن بیمار پخش شوند و تومورهای جدید تشکیل بدهند. در این حالت تومور سینه خطرناک و سرطانی است.

میان کیست پستان و تومور پستان تفاوت‌های آشکاری وجود دارد که در جدول زیر به آن می‌پردازیم:

کیست پستان تومور پستان
لمس آن درد دارد بدون درد است
بافت آن معمولا لطیف است بافت سختی دارد
با چرخۀ قاعدگی تغییر می‌کند در چرخۀ قاعدگی بدون تغییر است
معمولاً در بافت پستان به سادگی حرکت می‌کند نمی‌تواند به سادگی در بافت پستان حرکت کند

بیستر بخوانید: رژیم غذایی مناسب برای بیماران سرطانی

راه های تشخیص کیست پستان

نخستین راه تشخیص کیست پستان معاینۀ آن است. وقتی شما به صورت مرتب پستان خود را معاینه کنید، معمولا کیست‌های پستانی را که تا حدی بزرگ شده باشند، لمس می‌کنید. پزشک نیز در وهلۀ اول با معاینۀ فیزیکی کیست سینه را تشخیص می‌دهد.

تشخیص کیست پستان

روش‌های دیگر تشخیص کیست پستانی عبارتند از:

  • ماموگرافی: کیست‌های بزرگ و خوشه‌های کیست‌های کوچک معمولا با ماموگرافی قابل مشاهده هستند. اما مشاهدۀ کیست‌های کوچک یا میکروکیست‌ها با ماموگرافی دشوار است.
  • سونوگرافی پستان: سونوگرافی می‌تواند به پزشک کمک کند که تشخیص دهد تودۀ سینه پر از مایع است یا جامد. در نتیجۀ به کمک سونوگرافی پزشک می‌تواند تشخیص دهد که توده سینه غیرسرطانی است یا احتمال سرطانی بودن آن وجود دارد.
  • آسپیراسیون با سوزن ظریف: دراین روش پزشک یک سوزن نازک را به تودۀ سینه وارد می‌کند. اگر با وارد کردن سوزن به توده، مایع بیرون بیاید و توده از بین برود، به معنای آن است که توده یک کیست پستانی بوده است. اگر این مایع خونی نباشد و توده ناپدید شود، بیمار نیاز به درمان یا آزمایش بیشتری ندارد. اما اگر مایع خارج شده خونی باشد یا با وجود خارج شدنش توده از بین نرود، پزشک معمولا نمونه‌ای از مایع را برای آزمایش بیشتر به آزمایشگاه می‌فرستد. اگر مایعی از توده خارج نشود، به این معنی است که توده جامد است و احتمالا از بافت توده برای آزمایش بیشتر نمونه‌برداری می‌شود.

بیماری التهابی لگن و راه‌های درمان آن را بشناسید

درمان خانگی و داروهای کیست پستانی

برای آنکه علائم کیست سینه کمتر آزارتان بدهد، می‌توانید کارهای زیر را انجام بدهید:

  • لباس زیر  مناسب بپوشید. یک سینه بند که از سینه‌هایتان محافظت کند و در عین حال راحت باشد، علائم ناراحت‌کننده را تخفیف می‌دهد.
  • کمپرس آب گرم یا کیسۀ یخ می‌تواند به کاهش درد پستان شما کمک کند.
  • کمتر کافئین بنوشید. البته مطالعات نشان نداده‌اند که رابطۀ مستقیمی میان کافئین و کیست سینه وجود دارد. اما تجربۀ بسیاری از زنان نشان می‌دهد که کاهش کافئین علائمشان را بهبود می‌دهد. شما هم این روش را امتحان کنید.
  • داروهای مسکن بدون نسخه می‌توانند به کاهش درد شما کمک کنند. برای مثال استفاده از استامینوفن، ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم می‌تواند برایتان مفید باشد.
  • در طب سنتی هم داروهایی برای درمان کیست سینه توصیه شده است. البته توصیه می‌کنیم که برای مصرف این داروها با پزشکتان مشورت کنید. ماساژ سینه با روغن گل پامچال یا روغن کرچک یکی از روش‌های توصیه شده در طب سنتی است. به نظر می‌رسد نوشیدن دمنوش رازیانه هم برای درمان کیست پستانی مفید باشد.

 

سخن آخر

اگر در معاینۀ پستان‌های خود در خانه برجستگی یا بافتی غیرطبیعی را احساس کردید حتما از متخصص زنان و زایمان راهنمایی بگیرید. تا بتواند دقیقا تشخیص دهد این برجستگی شما یک کیست ساده است که برای شما خطری ندارد، یا توده‌ای است که نیازمند درمان و رسیدگی جدی است.

 

سوالات متداول

علت کیست پستانها چیست؟

علت کیست پستان هنوز شناخته شده نیست. اکثر محققان معتقدند که کیست بر اثر نوسانات هورمونی به وجود می‌آید. به همین دلیل کیست سینه در میان زنانی که هورمون درمانی‌ کرده‌اند یا به سن یائسگی رسیده‌اند، شایع‌تر است.

براي كيست سينه چه بخوريم؟

کیست سینه معمولا با درمان پزشکی و تخلیۀ مایع درون آن درمان می‌شود. اما معمولا توصیه می‌کنند که افراد مبتلا به کیست سینه میوه و سبزی فراوان بخورند. همچنین در طب سنتی توصیه شده که برای درمان کیست پستان دمنوش رازیانه بنوشید.

 

 

 

 

منابع

https://www.mayoclinic.org

https://www.ncbi.nlm.nih.gov

https://my.clevelandclinic.org

https://www.healthdirect.gov.au

https://www.healthline.com

مقالات مرتبط