haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

بیماری اسهال / از علت تا داروهای مناسب درمان اسهال

بیماری اسهال 
۲۳ بهمن

بیماری اسهال (diarrhea) یک بیماری شایع پزشکی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. اسهال با مدفوع مکرر و آبکی مشخص می شود و می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. اسهال می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله عفونت های باکتریایی یا ویروسی، عدم تحمل غذایی یا برخی داروها ایجاد شود. درک علل، علائم و درمان اسهال به منظور پیشگیری و مدیریت موثر در درمان اسهال بسیار مهم است.

بیماری اسهال چیست؟

اسهال یک وضعیت پزشکی است که با مدفوع مکرر و آبکی بروز می‌کند. ممکن است خفیف یا شدید متغیر باشد و از چند روز تا چند هفته ادامه داشته باشد. بیماری اسهال معمولاً به دلیل عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد می شود، اما می تواند به دلیل عدم تحمل غذایی یا برخی داروها نیز ایجاد شود.

اسهال می تواند حاد (کوتاه مدت) یا مزمن (طولانی مدت) باشد. اسهال حاد معمولاً توسط یک ویروس یا باکتری ایجاد می شود و معمولاً در عرض چند روز برطرف می شود. اسهال مزمن معمولاً به دلیل یک بیماری زمینه ای مانند سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا بیماری التهابی روده (IBD) ایجاد می شود.

علت ایجاد اسهال

اسهال می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله عفونت های باکتریایی یا ویروسی، عدم تحمل غذایی یا برخی داروها ایجاد شود. عفونت های باکتریایی مانند E.coli و سالمونلا شایع ترین علت اسهال هستند. عفونت های ویروسی مانند روتاویروس و نورویروس نیز می توانند باعث اسهال شوند. عدم تحمل غذایی مانند عدم تحمل لاکتوز نیز می تواند باعث اسهال شود. برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها نیز می توانند باعث اسهال شوند.

علائم بیماری اسهال

شایع ترین علائم اسهال، مدفوع مکرر و آبکی است. علائم دیگر ممکن است شامل گرفتگی شکم، حالت تهوع، استفراغ، تب و نفخ باشد. اسهال همچنین می تواند منجر به کم آبی بدن شود که می تواند باعث سرگیجه، خستگی و خشکی دهان شود.

علت اسهال

نحوه تشخیص بیماری اسهال

اسهال معمولا بر اساس علائم و سابقه پزشکی بیمار تشخیص داده می شود. ممکن است یک معاینه فیزیکی برای بررسی علائم کم آبی انجام شود. نمونه مدفوع ممکن است برای آزمایش عفونت های باکتریایی یا ویروسی گرفته شود. آزمایش خون ممکن است برای بررسی عدم تعادل الکترولیت انجام شود. برای انجام آزمایش های خود می‌توانید از بخش آزمایش در منزل نیز استفاده کنید و بدون مراجعه به آزمایشگاه، کار خود را انجام دهید.

نحوه درمان بیماری اسهال

درمان اسهال به علت اصلی آن بستگی دارد. اگر علت عفونت باکتریایی یا ویروسی باشد، ممکن است آنتی بیوتیک یا داروهای ضد ویروسی تجویز شود. اگر علت عدم تحمل غذایی باشد، اجتناب از غذای مزاحم ممکن است کمک کند. اگر علت آن داروهای خاصی باشد، ممکن است نیاز به قطع یا تغییر دارو باشد اما معمولا برای درمان آن اگر همراه با دلپیچه یا حالت تهوع باشد، از آمپول های تزریقی مانند آمپول اکتراوتاید استفاده می‌شود تا به سرعت درمان شود. البته شما می‌توانید این آمپول را نیز در منزل تزریق کنید. کافیست از بخش تزریقات در منزل، خدمت مورد نظر را انتخاب و منتظر حضور تزریقاتچی در منزل باشد

داروی مناسب برای بیماری اسهال

نوع دارویی که برای درمان اسهال استفاده می شود به علت اصلی آن بستگی دارد. ممکن است برای درمان عفونت های باکتریایی آنتی بیوتیک تجویز شود. برای درمان عفونت های ویروسی ممکن است داروهای ضد ویروسی تجویز شود. قرص لوپرامید ممکن است برای کاهش دفعات مدفوع و کمک به علائم تجویز شود و یا همانطور که گفته شد آمپول اکتراوتاید نیز تجویز می‌شود. می‌توانید درباره قرص اسهال نیز این مطلب را بخوانید

بهترین راه برای پیشگیری از بیماری اسهال

بهترین راه برای پیشگیری از اسهال رعایت بهداشت در مصرف مواد غذایی است. قبل از دست زدن به غذا، دست های خود را کاملا با آب و صابون بشویید. از خوردن غذاهای آلوده به باکتری یا ویروس خودداری کنید. از نوشیدن آب از منابع مشکوک نیز خودداری کنید.

راه های مدیریت بیماری اسهال

بهترین راه برای مدیریت کردن بیماری اسهال، هیدراته ماندن است. مایعات زیادی مانند آب، آبگوشت شفاف یا نوشیدنی های الکترولیتی بنوشید. از نوشیدنی های کافئین دار و الکلی خودداری کنید. وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. از غذاهایی که دارای چربی و فیبر بالا هستند خودداری کنید.

بیماری اسهال 

درمان های خانگی برای اسهال

چندین درمان خانگی وجود دارد که ممکن است به کاهش علائم اسهال کمک کند. چای زنجبیل ممکن است به کاهش حالت تهوع و گرفتگی شکم کمک کند. پروبیوتیک ها، مانند ماست، ممکن است به بازگرداندن تعادل باکتری های مفید در روده کمک کنند. موز، برنج، سس سیب و نان تست ممکن است به سفت شدن مدفوع کمک کند. ضمن اینکه چای نبات نیز در این دوران بسیار توصیه می‌شود.

بهترین متخصص برای درمان بیماری اسهال

اسهال یک بیماری شایع پزشکی است که می تواند در اثر عوامل مختلفی از جمله عفونت های باکتریایی یا ویروسی، عدم تحمل غذایی یا برخی داروها ایجاد شود.

اگر مدفوع مکرر و آبکی دارید، مهم است که با یک پزشک عمومی آنلاین مشورت کنید. او علت اصلی را تشخیص دهد و بهترین درمان را توصیه کند. اگر اسهال شما شدید یا مداوم است، ممکن است لازم باشد با دکتر گوارش آنلاین نیز مشورت کنید.

“مراقبت از سلامت فردی یک امر مهم انسانیست، زیرا بر فرصت‌های ما برای پیگیری اهداف زندگی تأثیر مستقیم دارد؛ درد و رنج را کاهش داده و شرایط مورد نیاز برای برنامه ریزی درباره آینده را فراهم می‌کند. «حال» با شعار حال خوب برای همه شکل گرفت تا خدمات پزشکی به شکلی کامل و جامع در اختیار همه افراد قرار بگیرد”

سوالات متداول

مقالات مرتبط

درمان رفلاکس معده چگونه انجام می‌شود؟ | علائم و دلایل

درمان رفلاکس معده نیازمند اطلاع درباره چگونگی پیش‌آمدن مشکل رفلاکس معده است. این درمان اغلب موارد می‌تواند به سادگی و با چند دارو انجام شود. در برخی از موارد نیز نیاز به درمان‌های پیچیده‌اری نیاز دارد. اما پیش از آن‌که بدانیم علائم و درمان رفلاکس معده چیست، بیایید نگاهی به تعریف این مشکل بندازیم.

سارا صاحبی
۱۶ / ۱۲ / ۹۹
درمان دل درد در خانه
درمان دل درد در خانه / داروهای دل درد را بشناسید

درمان دل درد در خانه را افرادی که علاقه بیشتری به درمان‌های سنتی دارند انتخاب می‌کنند. دل درد، دلپیچه و سایر احساسات ناراحت کننده‌ای که در ناحیه شکم، زیر شکم و معده خود احساس می‌کنید نشانه عملکرد دستگاه گوارش است. می‌توان گفت تمام افراد ار کودکی تا بزرگسالی ممکن است این دردها را تجربه کنند.

ندا ناجی
۱۹ / ۰۶ / ۰۱
نارسایی کلیه
علائم نارسایی کلیه و همه روش های درمانی آن

نارسایی کلیه زمانی اتفاق می‌افتد که کلیه‌های شما دیگر نتوانند مواد زائد و سموم را از خون شما تصفیه کنند و سطح مایعات بدنتان را در سطح تعادل نگاه دارند. مبتلا شدن به بیماری کلیوی به این معنی نیست که فرد دچار نارسایی کلیه شده است. اما مشکل اینجاست که وقتی نارسایی از نوع مزمن باشد، تا زمانی که فرد 85 تا 90 درصد از کارایی کلیه را از دست نداده باشد، معمولاً علائم بیماری را مشاهده نمی‌کند. بنابراین با اینکه نارسایی کلیه یک شبه اتفاق نمی‌افتد، اما در برخی موارد به صورت ناگهانی خودش را نشان می‌دهد.

تیم تحریریه حال
۲۸ / ۰۴ / ۰۱
آنسفالوپاتی کبدی
آنسفالوپاتی کبدی از نشانه ها تا درمان آن

آنسفالوپاتی کبدی را چقدر می‌شناسید؟ آیا گمان می‌کنید نام یک بیماری کبدی است؟ درست است، آنسفالوپاتی در میان بیمارانی شایع است که دچار نارسایی کبدی شده باشند؛ اما این بیماری در واقع یک آسیب مغزی، یا به عبارت دیگر یک بیماری عصبی-روانپزشکی است. به این نوع بیماری‌ها، بیماری ثانویه می‌گویند.

تیم تحریریه حال
۰۸ / ۰۵ / ۰۱
درمان یبوست در کودکان
یبوست در کودکان را چطور درمان کنیم؟

یبوست یک مشکل گوارشی بسیار رایج در کودکان است. این عارضه در کودکان به معنی دفع مدفوع سفت، دشوار و کمتر از حد معمول است. دفع مکرر مدفوع در کودکان که اغلب با اسهال اشتباه گرفته می‌شود، گاهی نشان دهنده یبوست بدی است که باعث انسداد قسمت انتهایی روده می‌شود. شایع‌ترین علائم یبوست معمولا آموزش زودهنگام توالت رفتن در کودکان و تغییر در رژیم غذایی کودک است. یبوست در کودکان معمولا موقت است؛ اما در عین حـال بسیار مهم و جدی تلقی می‌شود. لازم است این علل ایجاد عارضه زود تشخیص داده شده و درمان شود تا از تبدیل آن به یک معضل جدی و مزمن جلوگیری کند. اگر در مورد درمان یبوست در کودکان به راهنمایی تخصصی نیاز دارید، می‌توانید از مشاوره دکتر آنلاین کودکان استفاده کنید.

سارا صاحبی
۳۰ / ۰۸ / ۰۰
درمان آنفولانزای معده
درمان آنفولانزای معده / واکسن و توصیه های دارویی برای آنفولانزای معده

همه ما با آنفولانزای تنفسی آشنایی داریم و احتمالا بارها به آن مبتلا شده‌ایم. اما چیزی شبیه به همین عفونت ویروسی می‌تواند به جای ریه، در معده اتفاق بیفتد. به این عارضه، گاستروانتریت یا آنفولانزای معده می‌گویند که با علائمی مثل تهوع، اسهال رقیق و درد معده همراه است.

سارا صاحبی
۰۴ / ۰۷ / ۰۱