جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

درمان قوز گردن / همه راه های رفع قوز گردن

درمان قوز گردن
تاریخ بروزرسانی : ۲۹ اردیبهشت

این مقاله توسط میلاد دودانگه تایید شده است.

”شما میتوانید با 15% تخفیف با این پزشک به صورت آنلاین صحبت کنید.“

تصویر https://haal.ir/Storage/Profile/ProfilePic/p-8d67b873-76bb-48aa-afaa-077d884c08bc.jpg
میلاد دودانگه
پزشک عمومی و خانواده
برای کپی کد تخفیف اینجا کلیک کنید

قوز گردن در صورت عدم درمان منجر به ناراحتی، درد و کاهش تحرک شما خواهد شد. پس درمان قوز گردن و انتخاب بهترین راهکار، می‌تواند یک اصل اساسی برای مقابله با این مشکل عمومی باشد. در این بخش از مجله سلامت، گزینه‌های درمانی موثر برای کیفوز گردن را بررسی می‌کنیم و در مورد استراتژی‌هایی برای بهبود وضعیت بدن، تسکین درد و جلوگیری از انحراف ستون فقرات صحبت می‌کنیم.


تصویر خدمات اقساطی

قوز گردن چیست؟

آیا می دانستید که گردن ما انحنای طبیعی دارد و تقریباً شبیه به شکل C است؟. اسم این انحنا، لوردوز است و همان چیزی است که به ما اجازه می‌دهد بدون نیاز به خم کردن سرمان به عقب،مستقیم به جلو نگاه کنیم.

اما بخش جالب اینجاست، گاهی اوقات، این منحنی می‌تواند صاف یا حتی معکوس شود و چیزی به نام کیفوز گردنی یا “قوز گردن را ایجاد کند. وقتی این اتفاق می‌افتد، نگاه طبیعی ما شروع به کج شدن به سمت پایین می‌کند، مثل اینکه دائماً به دنبال چیزی روی زمین هستیم. این وضعیت ممکن است برای هرکسی پیش بیاید، به خصوص اگر فرد، زمان زیادی را خمیده سپری کند، مانند زمانی که در حال ارسال پیامک یا مرور شبکه های اجتماعی در موبایل است.

علت قوز گردن

ستون فقرات وزن ما را حفظ می‌کند و به ما اجازه می‌دهد به راحتی خم شویم و بچرخیم. ضمن اینکه از نخاع ما نیز محافظت می‌کند و این همان ارتباط مهم بین مغز و بقیه بدن ما است.

با این حال، ستون فقرات ممکن است در طول زمان دچار مشکلاتی شود که منجر به از دست دادن تحرک، درد و بدشکلی‌های قابل مشاهده شود. یکی از این بدشکلی ها قوز گردن است که از نظر پزشکی به عنوان کیفوز گردنی نیز می‌گویند.

برخی از علل شایع قوز گردن عبارتند از:

روماتیسم ستون فقرات: این بیماری التهابی باعث می‌شود مهره‌های ستون فقرات به هم جوش بخورند و حالت خمیده ایجاد می‌کنند. روماتیسم ستون فقرات (اسپوندیلیت آنکیلوزان) معمولاً برای اولین بار در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی ظاهر می‌شود.

بیماری دژنراتیو دیسک: دیسک های ستون فقرات به طور طبیعی ارتفاع خود را در طول زمان از دست می‌دهند. در برخی افراد، انحطاط دیسک در گردن منجر به بی ثباتی و انحنای ستون فقرات به جلو می‌شود که معمولا در میانسالی ظاهر می‌شود.

ناهنجاری‌های مادرزادی: برخی از افراد با رشد غیرطبیعی مهره‌ها به دنیا می‌آیند که خطر ابتلا به کیفوز گردنی را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر به موقع تشخیص و درمان نشود.

تومورهای ستون فقرات: رشد غیرطبیعی یا همان تومور در ستون فقرات، به خصوص در کودکان و نوجوانان، باعث خم شدن ستون فقرات به سمت جلو و گسترش تومور می‌شود.

آسیب یا تروما: سقوط، تصادف رانندگی یا آسیب‌های دیگر که باعث دررفتگی یا شکستگی مهره‌های گردن می‌شود، ممکن است باعث انحنای غیرطبیعی به جلو شود. البته جراحی قبلی ستون فقرات نیز گاهی اوقات به ایجاد کیفوز گردنی کمک می‌کند.

وضعیت نامناسب: خمیدگی برای دوره‌های طولانی، به ویژه در دوران رشد، به تدریج باعث انحنای غیرطبیعی گردن به جلو شده و در طول زمان بدتر می‌شود.

علائم کیفوز گردن

هنگامی که انحنای گردن بزرگ و باعث قوز گردن شود، می‌تواند منجر به علائم دردناکی بشود.

برخی از علائم قوز گردن عبارتند از:

 • مشکل در حرکت آزادانه سر و گردن: با برجسته تر شدن انحنای گردن، دامنه حرکت به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.
 • مشکلات بلع: انحنای غیرطبیعی گردن و فشردگی مری، بلع مواد غذایی جامد و مایعات را چالش برانگیز خواهد کرد.
 • سردرد: کیفوز گردن منجر به سردردهای تنشی مزمن ناشی از فشار بر عضلات گردن و مهره‌ها می‌شود.
 • سرگیجه: هنگامی که انحنای گردن کار نمی‌کند، بر روی سیستم دهلیزی تأثیر گذاشته و منجر به سرگیجه و کلافگی می‌شود.
 • فشردگی عصب: انحنای غیرطبیعی گردن بر نخاع و ریشه های عصبی که از ستون فقرات گردنی خارج می‌شوند فشار وارد می‌کند و باعث درد، بی حسی و ضعف در شانه‌ها، بازوها و دست‌ها می‌شود.
 • عدم کنترل دست: فشرده شدن اعصاب گردنی، گاهی منجر به کاهش کنترل حرکتی و قدرت در دست‌ها می شود.
 • ضعف عضلانی: فشار عصبی ناشی از قوز گردن منجر به از دست دادن قدرت در شانه ها، بازوها و دست ها می شود.
 • مشکلات مثانه و روده: در موارد شدید، قوز گردن می‌تواند قسمت تحتانی نخاع و اعصابی را که اندام‌های لگنی را کنترل می‌کنند، فشرده کرده و منجر به بی‌اختیاری یا احتباس روده یا مثانه شود.
 • درد: اکثر افراد مبتلا به قوز گردن، گردن درد مزمنی را تجربه می‌کنند که ممکن است به پشت سر، شانه‌ها و بازوها گسترش یابد.
 • مشکلات راه رفتن: با پیشرفت بیماری، قوز گردن بر تعادل، هماهنگی بدن و پاها تأثیر می‌گذارد و باعث زمین خوردن اقراد می‌شود.

تشخیص قوز گردن

انحنای غیرطبیعی گردن همیشه علائم قابل توجهی ایجاد نمی‌کند، بنابراین تشخیص آن معمولاً با آزمایش‌های تصویربرداری شروع می‌شود. برخی از آزمایشات رایج برای کیفوز گردن عبارتند از:

اشعه ایکس

اشعه ایکس ساده گردن می‌تواند از بین رفتن لوردوز گردنی را تشخیص دهد و نشان دهد که آیا ستون فقرات گردنی C شکل رو به جلو (کیفوز) یا S شکل (لوردوز) هستند. اشعه ایکس همچنین نشانه‌هایی از ساییدگی مهره‌ها یا دیسک‌ها را که به تغییر شکل گردن کمک می‌کنند، نشان می‌دهد.

سی تی اسکن

سی تی اسکن تصاویر مقطعی ایجاد می‌کند که جزئیات مهمی در مورد ساختارهای استخوانی ستون فقرات نشان می‌دهد. این کار، شکستگی‌ها، خارهای استخوانی، تنگ شدن کانال نخاعی و سایر ناهنجاری هایی را که ممکن است با کیفوز گردنی همراه باشد یا منجر به آن شود، تشخیص می‌دهد.

ام ​​آر آی

این روش از یک میدان مغناطیسی قوی برای ایجاد تصاویر دقیق از بافت‌های نرم و همچنین استخوان‌ها استفاده می‌کند. MRI معمولا بهترین راه برای بررسی مشکلات دیسک گردن، نخاع و ریشه‌های عصبی است که ممکن است به انحنای غیرطبیعی گردن مربوط باشد. ضمن اینکه کمک می‌کند پزشک متوجه شود که آیا فشرده سازی عصبی یا میلوپاتی وجود دارد یا خیر.

معاینه عصبی

پزشک ارتوپد، قدرت، حس و رفلکس‌های عضلانی اندام فوقانی و تحتانی را آزمایش می‌کند تا بررسی کند که آیا سیگنال‌های عصبی به درستی از گردن و به وسیله نخاع منتقل می‌شوند یا خیر. کاهش عملکرد عصبی نشان دهنده نیاز به درمان سریع قوز گردن دارد.

تست دامنه حرکتی

حرکت دادن سر و گردن در موقعیت‌های مختلف برای ارزیابی میزان انعطاف پذیری و تحرک انجام می‌شود. از دست دادن دامنه حرکتی یکی از علائم قوز گردن است.

برای تشخیص قوز گردن، ترکیبی از نتایج آزمایش به همراه تاریخچه پزشکی و معاینه کامل مورد نیاز است و براساس نتایج، بهترین درمان قوز گردن که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم انتخاب می‌شود.

آیا قوز گردن درمان می‌شود؟

بله با توجه به وضعیت بیمار، ابتدا درمان‌های غیر جراحی مانند فیزیوتراپی، تمرینات گردن و … انجام خواهد شد و در صورت عدم درمان، روش‌های جراحی برای درمان قوز گردن استفاده می‌شود.

متخصص قوز گردن

متخصص درمان انواع کیفوز که به عنوان ارتوپد یا متخصص ستون فقرات نیز شناخته می‌شود، یک متخصص پزشکی است که شرایط مربوط به انحنای غیرطبیعی ستون فقرات مانند کیفوز را تشخیص و درمان می‌کند.

کیفوز می‌تواند در هر سنی رخ دهد، اما در افراد مسن، به ویژه افراد بالای 40 سال شایع‌تر است و می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله پوکی استخوان، شکستگی، بیماری شوئرمن، وضعیت نامناسب، ضعف عضلانی و بیماری دژنراتیو دیسک باشد.

فیزیوتراپیست‌ها با کمک به بیماران برای رفع محدودیت‌های عملکردی، ایجاد قدرت، بهبود تعادل و جلوگیری از بدتر شدن وضعیت، نقش مهمی در درمان کیفوز دارند. آن‌ها از تکنیک‌های مختلفی از جمله آموزش هم‌ترازی وضعیتی، تمرینات کششی و تقویتی، تمرینات تعادلی، آموزش فعالیت‌های روزانه مناسب و سایر راه‌های درمان استفاده می‌کنند.

قوز گردن ارثی

قوز ارثی گردن، یا کیفوز خانوادگی از طریق خانواده‌ها منتقل می‌شود و عوامل ژنتیکی نقش مهمی در ایجاد آن دارند.

علت اصلی قوز ارثی گردن، استعداد ژنتیکی برای رشد غیرطبیعی ستون فقرات است. محققان چندین جهش ژنتیکی و ناهنجاری‌های کروموزومی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند به ایجاد قوز گردن ارثی کمک کند. این عوامل ژنتیکی بر شکل‌گیری و رشد مهره‌ها تأثیر گذاشته و منجر به انحنای بیش‌ازحد رو به جلو در قسمت فوقانی ستون فقرات می‌شوند.

اگر هر دو والدین استعداد ژنتیکی برای ذخیره چربی اضافی در ناحیه گردن داشته باشند، فرزندان آن‌ها به احتمال زیاد به قوز گردن مبتلا می‌شوند. البته ژنتیک تنها یکی از عواملی است که در ایجاد کیفوز گردن نقش دارد.

علائم قوز گردن ارثی شامل موارد زیر است:

 •  قوز یا برآمدگی قابل مشاهده در پشت گردن
 •  مشکل در حفظ وضعیت بدنی خوب
 •  درد یا ناراحتی در گردن، شانه ها یا قسمت بالای کمر
 •  کاهش دامنه حرکتی در گردن و قسمت بالایی پشت
 •  مشکلات تنفسی به دلیل تغییر انحنای ستون فقرات

درمان قوز گردن

بسته به شدت و علت زمینه ای، چندین گزینه درمانی برای کیفوز گردن یا گردن قوزدار وجود دارد.

درمان قوز گردن

فیزیوتراپی و ورزش

برای کیفوز دهانه رحم خفیف تا متوسط ​​بدون بی ثباتی، فیزیوتراپی هدفمند و ورزش، مفید است که باعث بهبود وضعیت بدن، کشش و تقویت گردن می‌شود. یوگا یا تای چی نیز می‌تواند به افزایش انعطاف پذیری و قدرت گردن کمک کند.

بریسینگ

بریس، برای حمایت خارجی از گردن و کاهش فشار از روی استخوان‌های ستون فقرات و بافت‌های نرم استفاده می‌شود. بریس به تنظیم مجدد ستون فقرات و کاهش انحنای رو به جلو قسمت بالایی کمر کمک می کند

بریس گردن وسیله ای حمایتی است که در اطراف گردن قرار می گیرد تا حرکت آن را محدود کند. ثبات را فراهم می کند. البته هدف اصلی، کاهش وضعیت سر به جلو است. ضمن اینکه به فرد یادآوری می‌کند که وضعیت بدنی مناسب را حفظ کرده و خم نشود.

کنترل درد

داروهای ضد التهابی، شل‌کننده‌های عضلانی، ماساژ درمانی، استفاده از گرما / یخ می‌تواند به کاهش درد ناشی از کیفوز گردن کمک کند و فیزیوتراپی یا حرکت را آسان‌تر کند. تزریق استروئید اپیدورال نیز براساس نظر پزشک، تسکین طولانی‌تری را ایجاد می‌کند.

درمان قوز گردن با سلول های بنیادی

یک گزینه درمانی جدیدتر برای قوز گردن، درمان با تزریق سلول های بنیادی است. سلول های بنیادی از چربی یا مغز استخوان خود بیمار برداشت می‌شود و به دیسک‌ها و مفاصل فاست ستون فقرات گردنی تزریق می‌شود. سلول های بنیادی به بازسازی دیسک آسیب دیده و بافت های مفصلی کمک کرده و درد را کاهش می‌دهند و باعث کاهش پیشرفت منحنی می‌شوند. با این حال، هنوز برای تعیین کامل اثربخشی، به شواهد بیشتری نیاز است.

دیسککتومی و فیوژن قدامی گردن (ACDF)

دیسک‌های بین مهره‌ای آسیب دیده را از بین می‌برد و مهره‌های گردنی مجاور را برای ثبات به هم می‌چسباند.

همجوشی دهانه رحم خلفی

مهره‌های پشت گردن را از طریق یک برش در پشت گردن به هم متصل می‌کند و ممکن است برای پایداری بیشتر با ابزار دقیقی مانند پیچ ​​و میله استفاده شود.

رزکسیون ستون مهره ها

تهاجمی ترین روش، شامل برداشتن قسمت هایی از مهره برای بازگرداندن تراز عمودی قبل از جوش خوردن مهره های باقی مانده است. فقط در موارد قوز گردن شدید و سفت و سخت و البته زمانی که سایر روش ها جواب نمی‌دهد، این روش استفاده می‌شود.

درمان قوز گردن با استئوتومی

این روش، برش دقیق مهره برای صاف شدن ستون فقرات گردنی قبل از همجوشی است. البته تهاجمی است و ممکن است پس از عمل به بریس طولانی مدت نیاز داشته باشد.

پس از جراحی، معمولاً یک دوره بریس بندی و سپس فیزیوتراپی و توانبخشی نیز نیاز است تا بهبودی کامل ایجاد شود.

درمان قوز گردن با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی بخش کلیدی درمان قوز گردن است و شامل یک ارزیابی جامع و برنامه ریزی فردی برای اصلاح تغییر وضعیت است و شامل کارهای زیر می‌شود:

درمان قوز گردن با فیزیوتراپی

 • تمرینات قفسه سینه برای اصلاح تراز ستون فقرات
 •  تمرینات ROM گردن برای افزایش دامنه حرکت و پیشرفت از طریق محدوده محدود
 • توصیه های ارگونومی برای بهبود عادات وضعیتی
 • تمرینات عضلات مرکزی برای بهبود وضعیت سر
 • کشش سینه برای کاهش تنش و بهبود انعطاف پذیری در عضلات جلویی شانه
 • کشش قسمت فوقانی پشت برای بازگرداندن دامنه حرکتی در عضلات پشت
 • فشردن کتف برای تمرین مجدد عضلات کوچکتر پشت که بیش از حد بار شده اند
 • انقباضات گردنی برای افزایش دامنه حرکتی در ستون فقرات

برای این حرکات می‌توانید فیزیوتراپی گردن در منزل را نتز تجربه کنید و این کار را با متخصص در خانه خودتان انجام دهید.

بالش برای قوز گردن

به گفته متخصصان ارتوپد، افراد مبتلا به قوز گردن به بالشی نیاز دارند که تراز طبیعی ستون فقرات را حفظ کند.

بالش کانتور با شکل منحصربه‌فرد خود که روی گردن و قسمت بالایی پشت قرار می‌گیرد به کاهش فشار و ناراحتی کمک می‌کند. این نوع بالش به گونه‌ای طراحی شده است که از انحنای طبیعی ستون فقرات پیروی می‌کند و باعث تراز مناسب و کاهش فشار روی گردن و شانه‌ها می‌شود.

درمان قوز گردن با گردنبند

برای بزرگسالانی که رشد ستون فقرات آن‌ها هنوز متوقف نشده است، گردنبند یا بریس یک گزینه درمانی مناسب برای کنترل پیشرفت انحنای گردن است. این گردنبندها برای افراد مبتلا به قوز گردن خفیف یا متوسط ​​مفید است و به آن‌ها کمک می‌کند تا وضعیت بدنی مناسب خود را در طول روز حفظ کنند.

گردنبندهای طبی به انواع نرم و سخت دسته بندی می شوند که گزینه‌های نرم محبوبیت بیشتری دارند و شامل گردنبندهای طبی فوم ساده و ابری می‌شوند. گردنبندهای سخت مانند گردنبندهای طبی فیلادلفیا، مینروا و هالو در موارد خاصی و بسته به شرایط بیمار و شدت کیفوز گردن توصیه می‌شوند.

ورزش برای قوز گردن

اگر از زندگی با قوز گردن، خسته شده اید؟ برای درمان قوز گردن ورزش را در نظر بگیرید و با ترکیبی از تمرینات، کشش ها و اصلاحات وضعیتی، حالت طبیعی خود را به دست آورده و درد ناشی از آن را کاهش دهید.

ورزش برای قوز گردن

قبل از شروع هر برنامه ورزشی، حتما با متخصص ارتوپد آنلاین یا فیزیوتراپ مشورت کنید تا مطمئن شوید که تمرینات را به درستی انجام می دهید. برای این کار می‌توانید از بخش فیزیوتراپی در منزل نیز استفاده و این کار را در خانه انجام دهید.

1. خم کردن گردن: عضلات گردن خود را با حرکت آرام سر به سمت بالا و پایین تقویت کنید و هر بار چانه خود را به مدت 3 ثانیه پایین نگه دارید. برای 5 ست تکرار کنید.
2. چرخش گردن: سر خود را به یک طرف بچرخانید و پشت و گردن خود را صاف نگه دارید و 2 ثانیه نگه دارید. در طرف دیگر تکرار کنید.
3. کشش گردن: بایستید و شانه های خود را به عقب و سر را در یک خط صاف قرار دهید. سر خود را به عقب خم کنید، به سقف نگاه کنید و 5 ثانیه نگه دارید.
4. انقباض گردن (انقباض گردن): با حرکت دادن سر به عقب و پایین آوردن چانه، وضعیت بدنی مناسب را تمرین کنید. 3 ثانیه نگه دارید و 10 بار تکرار کنید.
5. شانه بالا انداختن: در این تمرین برای درمان قوز گردن، در حالی که سر و گردن خود را ثابت نگه دارید، هر دو شانه را بالا بیاورید. 3 ثانیه نگه دارید و 10 بار تکرار کنید.
6. خم شدن جانبی گردن: سر خود را به آرامی به یک طرف خم کنید و 5 ثانیه نگه دارید. در طرف دیگر تکرار کنید.
7. کشش: به صورت مورب رو به دیوار بایستید و آرنج و ساعد خود را روی دیوار قرار دهید. بدن خود را به دور از دیوار بچرخانید تا زمانی که کشش را در قفسه سینه خود احساس کنید. 30 ثانیه نگه دارید و در سمت دیگر تکرار کنید.
8. انقباضات کتف: روی شکم دراز بکشید و دستانتان را کنارتان بگذارید. تیغه های شانه خود را به هم و به سمت پاهای خود بکشید، دستان خود را یک اینچ از زمین بلند کنید. 30 ثانیه نگه دارید و 2 بار دیگر تکرار کنید.
9. چانه: برای درمان قوز گردن در این تمرین، بلند بنشینید و چانه خود را به سمت عقب بکشید و با انگشتان خود فشار بیش از حد وارد کنید. 30 ثانیه نگه دارید و 2 بار دیگر تکرار کنید.
10. ارتفاع دو طرفه شانه با چرخش بیرونی: بایستید و یک نوار مقاومتی الاستیک کوتاه در هر دو دست بگیرید. دستان خود را به سمت بیرون بچرخانید، کشش روی باند را افزایش دهید، در حالی که آرنج خود را در کنار خود و مچ دست خود را در وضعیت خنثی نگه دارید. هر دو بازو را بالا بیاورید تا بازوی شما موازی با زمین شود. به حالت شروع بازگردید و در مجموع 10 بار تکرار کنید.

نکات تکمیلی ورزش برای قوز گردن

با گنجاندن یک مولتی ویتامین با کیفیت بالا در برنامه روزانه خود، سلامت استخوان را حفظ کنید.
برای افزایش شدت تمرینات و تقویت ماهیچه‌های گردن خود از یک مهار گردن یا صفحات ضربه گیر استفاده کنید.

جراحی قوز گردن و بازیابی تراز ستون فقرات

برای افرادی که از قوز گردن شدید، رنج می‌برند، جراحی موثرترین راه حل برای کاهش درد مزمن و بهبود وضعیت بدنی است. درواقع جراحی کیفوز گردن می‌تواند گزینه مناسبی برای بیمارانی باشد که علائم ناتوان‌کننده‌ای مانند ضعف عضلانی، بی‌حسی، یا مشکلات هماهنگی بدن را تجربه می‌کنند.

نوع روش جراحی به شدت کیفوز و سلامت کلی بیمار بستگی دارد و جراحان یکی از تکنیک‌های زیر برای ترمیم ستون فقرات گردنی را استفاده می‌کنند:

رویکرد خلفی: این روش شامل ایجاد یک برش در پشت گردن برای دسترسی به ستون فقرات است. این روش برای بیمارانی با ستون فقرات انعطاف‌پذیرتر مانند بیماران مبتلا به روماتیسم ستون فقرات استفاده می‌شود.
رویکرد قدامی: در این تکنیک، جراح از طریق یک برش نزدیک گلو به ستون فقرات دسترسی پیدا می کند. این روش معمولا برای بیمارانی با ستون فقرات سفت‌تر استفاده می‌شود.
روش ترکیبی قدامی و خلفی: این روش شامل ایجاد برش‌های قدامی و خلفی برای اصلاح جامع‌تر ستون فقرات است.

هدف از جراحی قوز کمر

در طول این عمل، جراحان ممکن است بخش‌های استخوانی را بردارند یا تغییر شکل دهند، دیسک های مصنوعی را وارد کنند، یا استئوتومی (برش و تراز مجدد استخوان ها) را برای رسیدن به اهداف زیر انجام دهند.

 • از بین بردن فشار روی نخاع و اعصاب که باعث درد، بی حسی و ضعف می‌شود.
 • بازگرداندن تراز ستون فقرات
 • تثبیت ستون فقرات با استفاده از صفحات فلزی، میله‌ها یا پیچ‌ها

جراحی فیوژن ستون فقران

این روش معمولاً برای افرادی توصیه می شود که:

 • قوز گردن شدیدبا انحنای 50 درجه یا بیشتر دارند
 • علائم عصبی مانند ضعف عضلانی، بی حسی یا گزگز دارند
 • درد مداومی دارند که به دارو یا فیزیوتراپی پاسخ نمی‌دهد

عوارض جراحی قوز گردن

عوارض قابل توجه آن، شامل عفونت، خونریزی و آسیب عصبی است اما سایر عوارض، شامل موارد زیر می‌شود:

 • محدوده حرکتی محدود در گردن بعد از جراحی.
 • احتمال خرابی سخت افزار استفاده شده و نیاز به جراحی دوم.
 • بستری در بیمارستان بین 3-7 روز.
 • داروهای ضد درد و فیزیوتراپی برای بهبودی ضروری هستند.
 • بهبودی کامل و بازگشت به فعالیت های عادی چندین ماه طول می‌کشد.

درمان قوز گردن در خانه

در حالی که جراحی گزینه‌ای برای قوز شدید است، روش‌های متعددی برای مدیریت و حتی کاهش قوز در خانه نیز وجود دارد که مقرون به صرفه بوده و می‌توانند تحرک شما را به میزان قابل توجهی بهبود بخشند.

1. تصحیح وضعیت بدن و ارگونومی

با تراز کردن شانه‌ها به عقب و حفظ وضعیت خنثی در ستون فقرات.
محل کار و محیط خانه خود را تنظیم کنید تا فشار گردن به حداقل برسد.
هنگام خواب و نشستن، از بالش‌های نگهدارنده استفاده کنید.

2. تمرینات

کشش های ملایم گردن و تمرینات حرکتی برای بهبود دامنه حرکتی
انجام هاتا یوگا یا سایر ورزش‌های مناسب
تمرینات تقویتی گردن را با راهنمایی فیزیوتراپیست انجام می‌شود

3. گرما و یخ درمانی

برای کاهش التهاب و درد، کمپرس یخ یا کمپرس سرد را به مدت 20 دقیقه روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید.
از یک کمپرس گرم برای تسکین سفتی و درد ماهیچه ها استفاده کنید.

5. تغذیه و هیدراتاسیون

یک رژیم غذایی و غنی از مواد مغذی مانند کلسیم، ویتامین D و اسیدهای چرب امگا 3 باعث حفظ سلامت ستون فقرات می‌شود.

درمان قوز گردن با طب سنتی

چند درمان قوز گردن با طب سنتی در ادامه ذکر شده است که می‌تواند کمک کننده باشد.

طب سوزنی

طب سوزنی یک روش باستانی چینی است که شامل فرو کردن سوزن های نازک در نقاط خاصی از بدن برای تحریک جریان انرژی و بهبودی است. بر اساس مطالعه ای که در مجله علوم ارتوپدی منتشر شده است، طب سوزنی می تواند با افزایش قدرت عضلانی و کاهش درد به بهبود کیفوز کمک کند.

فیزیوتراپی

فیزیوتراپی یکی از اجزای حیاتی طب سنتی برای درمان قوز گردن است. یک فیزیوتراپ، برنامه ورزشی سفارشی برای کمک به بهبود وضعیت بدن، تقویت عضلات پشت و گردن و افزایش انعطاف پذیری ایجاد کند. درواقع فیزیوتراپی می‌تواند به طور قابل توجهی قوز گردن را در بیماران با موارد خفیف تا متوسط ​​بهبود بخشد.

ماساژ درمانی

ماساژ درمانی به کاهش درد و ناراحتی مرتبط با قوز گردن کمک می‌کند. ماساژ به شل شدن عضلات سفت، بهبود گردش خون و کاهش التهاب کمک می‌کند.

داروی گیاهی

برخی گیاهان دارویی مانند زردچوبه، زنجبیل و پوست درخت بید دارای خواص ضد التهابی هستند که به کاهش درد و التهاب کمک می‌کنند. ترکیبی از این گیاهان می‌تواند به طور قابل توجهی کیفوز گردن را در بیماران با موارد خفیف تا متوسط ​​بهبود بخشد.

کلام پایانی از «حال»

برای به حداقل رساندن تأثیر قوز گردن بر زندگی روزمره رسیدن به بهبودی، حفظ تراز ستون فقرات و انجام تمرینات مناسب ضروری است. در طول ورزش، وضعیت طبیعی ستون فقرات را حفظ کنید و از قوز کردن خودداری کنید. هنگامی که برای بلند کردن چیزی سنگین خم می‌شوید، زانوهای خود را کاملا خم کنید و پشت خود را صاف نگه دارید تا از فشار اضافی بر ستون فقرات جلوگیری کنید. از تمریناتی که شامل خم شدن ستون فقرات است، مانند دراز و نشست، دوری کنید. هرگز هنگام بلند کردن اجسام، ستون فقرات خود را نچرخانید، زیرا این کار می تواند منجر به آسیب یا ناراحتی بیشتر شود.

با رعایت این بایدها و نبایدها، علائم قوز گردن کاهش خواهد یافت اما همواره مشاوره با یک پزشک آنلاین به شما توصیه می‌شود تا بهترین روش درمان قوز گردن با توجه به وضعیت خودتان به شما پیشنهاد شود.

سوالات متداول

تصویر نویسنده
میلاد توکلی

میلاد توکلی

از سال 95 کار تولید محتوا را شروع کردم و علاوه بر اینکه حدود 5 سال است که در بخش پزشکی فعالیت دارم، علاقمند به تولید محتوا در این زمینه هم هستم.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

جستجو

جدیدترین مقالات