haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

رفتار همسرم را دوست ندارم، چکار کنم؟

پشتیبانی حال
رفتار همسرم را دوست ندارم
۲۵ فروردین

هنگامی که در رابطه هستید برخی از ویژگی‌های طرف مقابل را عاشقانه می‌پذیرید و بعضی دیگر را فقط تحمل می‌کنید؛ این جمله که ممکن است چندان خوشایند نباشد گزاره‌ای درست است. اما وقتی رفتار همسرتان را دوست ندارید و آن را تحمل می‌کنید، در ناخودآگاه‌تان خشم دارید و گاه نمی‌توانید این خشم را پنهان کنید و این در حالی‌ست که با پذیرش ویژگی‌ها و رفتارهای شریک زندگی‌تان آن‌طور که هست درواقع مواردی را که ذهن‌ به آنها انتقاد دارد در یک پکیج بزرگ‌تر قبول کرده‌اید و می‌توانید تیغ انتقاد را از آنها بردارید و دیگر اصراری بر تغییرشان نداشته باشید.
در این مقاله راهکارهایی را خواهیم دید که میتوانیم به دوستانی که مدام میگویند “رفتار همسرم را دوست ندارم” پیشنهاد دهیم.

چه رفتارهایی ممکن است شما را به ستوه بیاورد؟

از بین رفتارها و ویژگی‌های اخلاقی مختلفی که طرفین رابطه ممکن است در دیگری دوست نداشته باشند، برخی ویژگی‌های رفتاری بیش از بقیه آزاردهنده می‌شوند که عبارتند از:

باورهای مختلف درمورد پول؛

    • پول و مسائل مالی همیشه می‌تواند دلخوری و اختلاف ایجاد کند. خساست یا رفتاری که به خساست تعبیر می‌شود، دست‌و‌دلبازی بیش از حد و بی‌تفاوتی درمورد آینده از مواردی هستند که ممکن است در شریک زندگی‌تان دوست نداشته باشید.

شوخ‌طبعی یا جدی بودن بیش از حد؛

    • واقعیت این است که همه قوه‌ی طنز یکسانی ندارند و چیزی که برای یک نفر سرگرم‌کننده و شاد است برای دیگری این ویژگی را ندارد و اغلب افراد از این شکایت دارند که شریک زندگی‌شان بیش از حد شوخ است یا این‌که بسیار جدی‌ست. همین رفتار آنها را آزار می‌دهد و نمی‌توانند تحمل کنند. این تفاوت به ویژه در میهمانی‌ها و دورهمی‌ها خود را نشان می‌دهد و از آن به عنوان «سبک‌بودن» و یا «گند دماغ‌بودن» یاد می‌کنند.

عادت‌های مختلف رفتاری دیگر؛

زود بیدارشدن، دیر از خواب برخاستن، بی‌نظمی و شلختگی، به تعویق انداختن کارها، دیر حاضر شدن برای بیرون رفتن، توجه زیاد به جزئیات، بی‌توجهی به جزئیات، بلند حرف زدن، تند حرف‌زدن، خشم بی‌اندازه یا خونسردی بیش از حد، توداری بیش از اندازه، صدای دهان هنگام غذاخوردن و… در این دسته قرار می‌گیرند.

چطور باید با رفتارهایی که دوست‌شان ندارید کنار بیایید یا حتی دوست‌شان داشته باشید؟

پذیرشپذیرش رفتاری که به نظرتان دوست‌داشتنی نیست، به این معناست که بدها و خوب‌ها را کنار هم ببینید و اجازه دهید خوب‌ها بر بدها برتری پیدا کنند. این رویکرد با تحمل‌کردن تفاوت دارد. تحمل‌کردن به معنای این است که به خود بگویید هرلحظه از رفتارهای ناخوشایند طرف مقابل چشم‌پوشی می‌کنید و به مرور از این چشم‌پوشی خسته خواهید شد.

طبیعی‌ست که برای پذیرش رفتارهایی که به نظرتان ناخوشایند است، باید به خودتان آموزش دهید و این کار را بدون وسواس بیش از حد انجام دهید. وسواس و ریزبینی باعث می‌شود، بدون آن‌که متوجه باشید بر تعداد ویژگی‌های اخلاقی لیست سیاه‌تان افزوده شود.

پذیرفتن نیازهای متفاوت فرد

با پذیرش فردیت طرف مقابل و رسمیت‌بخشیدن به نیازهای اوست که می‌توانید برخی از رفتارهای ناخوشایند را از یاد ببرید. طبیعی‌ست که نیازها و رویکردهای متفاوت افراد به زندگی‌ست که سبب بروز رفتارهای گوناگون می‌شود. به عنوان مثال وقتی بپذیرید طرف مقابل‌ فردی مسئول است که نگرانی‌اش درمورد آینده باعث می‌شود در برخی موارد قناعت کند، دیگر به او خسیس نخواهید گفت و دغدغه‌هایش در مورد پول جمع‌کردن را نیز درک می‌کنید و متوجه می‌شوید چرا با رستوران‌رفتن یا هزینه‌های اضافی مخالف است.

قضاوت‌نکردن
هیچ‌کس دوست ندارد مورد قضاوت ناعادلانه قرار بگیرد و اگر شما شریک‌زندگی‌تان را بدون شنیدن دلایلش قضاوت می‌کنید، به این معناست که او و رفتارش را نپذیرفته‌اید. بهترین راه این است که پیش از هر قضاوتی با خودتان خلوت و علت نارضایتی‌تان را از رفتار او مشخص کنید. برایش راه‌حل ارائه دهید و اگر نتوانستید آن را بپذیرید با او حرف بزنید و به دنبال راهکاری مشترک برای حل مساله بگردید.

 

نکته‌ی مهم این است که در کنار پایین آوردن حساسیت، باید به این مساله توجه داشته باشید که تحمل‌کردن اخلاقی که دوستش ندارید راه‌حل مشکل شما نیست.

اما وقت‌هایی هم هست که از اندام شریک زندگی‌تان راضی نیستید و نمی‌توانید با آن کنار بیایید. ممکن است از قبل نوع خاصی از هیکل و اندام را در ذهن داشته‌اید و حالا فرد مورد نظرتان با ایده‌آل‌هایتان زمین تا آسمان تفاوت داشته باشد. برخلاف آن‌چه که گمان می‌کنید، اندام و خوشایندی آن مساله‌ای حسی نیست و نمی‌توان گفت که به هیچ شکلی نمی‌توانید با آن کنار بیایید. بخش مهمی از داده‌های ذهنی شما به فرهنگ و تبلیغاتی‌ برمی‌گردد که همه روزه با آن روبه‌رو هستید. یعنی بدون آن‌که خواسته باشید، در طول سال‌ها قالب‌های خاصی در ذهن‌تان شکل گرفته که گمان می‌کنید ایده‌آل و استاندارد هستند. بنابراین اولین راهکار حل این مشکل، بررسی دقیق این استانداردها، جدا کردن سهم تبلیغات و رسانه‌ها و فشارهای جامعه برای اندام ایده‌آل است. پس از این مرحله است که می‌توانید استاندارد واقعی خود را ترسیم کنید.

با این‌حال روش‌هایی وجود دارد که می‌توانید خود را با شرایط موجود وفق دهید یا این‌که شریک زندگی‌تان را به استانداردهای مورد نظرتان نزدیک کنید.

بدیهی‌ست مواردی مثل بلندی یا کوتاهی قد یا شکل دست یا پا را نمی‌توان تغییر داد، اما همیشه برای چاقی یا لاغری بیش از حد، چاره وجود دارد. می‌توانید برنامه‌های ورزشی دونفره در نظر بگیرید و با هم ورزش کنید، با هم رژیم بگیرید یا شریک زندگی‌تان را برای رسیدن به وزن مورد نظر یا هیکل مطلوب حمایت کنید.

با این‌حال باید گفت هیچ استانداردی برای اندام و هیکل وجود ندارد، جز استاندارد سلامتی.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید.یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «حال»‌ وصل شوید.


مقالات مرتبط

بعد از طلاق چه میگذرد؟
بعد از طلاق دنیا چه رنگی است؟

زندگی بعد از طلاق برای زنان و مردان با حاشیه‌ها و مشکلاتی همراه است. اما جدا از گرو کشیدن‌های مهریه، تقسیم اموال، دادگاه، حضانت فرزندان و غیره، جدایی بیشتر شبیه یک دوراهی است. بعد از جدایی دو انتخاب دارید: فرصتی دوباره برای بازسازی زندگی یا نابود کردن باقی عمرتان.

پشتیبانی حال
۲۴ / ۰۶ / ۹۸
نحوه برخورد صحیح با همسر پرخاشگر

پرخاشگری یکی از خصوصیت‌های رفتاری ناهنجار است که متاسفانه در میان افراد جامعه روز به روز در حـال گسترش است. برخورد با فرد پرخاشگر زمانی بسیار مهم می‌شود که این فرد همسر شما باشد و شما بارها در مقابل رفتارهای او قرار بگیرید. این مسئله می‌تواند روی شدت و کیفیت لذت بردن از زندگی تاثیر بگذارد. اما نحوه برخورد با همسر پرخاشگر چگونه است؟ باید در مقابل فریاد‌های او بی‌توجهی نشان داد؟ سکوت کرد؟ مقابله به مثل کرد؟ و یا چندین رفتار دیگری که هر شخص با توجه به ویژگی‌های رفتاری از خود نشان می‌دهد. در ادامه راهکارهایی را به شما ارائه می‌دهیم که نه تنها به شما کمک می‌کند برخورد صحیح با همسر پرخاشگر خود داشته باشید، بلکه به مرور شاهد اصلاح بسیاری از رفتارهای پرخاشگرانه همسر خود شوید.

پشتیبانی حال
۲۳ / ۰۴ / ۹۸
دعوای زن و شوهر
دعوای زن و شوهر / طلاق یا ادامه زندگی با تغییر روش

می‌گویند دعوا نمک زندگی زناشویی است؛ آیا این حرف صحیح است؟ اگر دعوای زن و شوهر بالا گرفت و شوری این نمک آن‌قدر زیاد شد که دیگر قابل تحمل نبود، باید چه کرد؟

تیم تحریریه حال
۲۶ / ۰۹ / ۰۱
حال-بازگشت به رابطه قبلی راه درستی است
مدیریت روابط عاطفی: بازگشت به رابطه قبلی درست است؟

برای اکثر افراد گذشتن از یک رابطه سخت است به ویژه زمانی که مدت زمان با هم بودنشان به چندین سال می‌رسد. با این حـال همیشه دلایلی وجود دارند که تحمل یک رابطه را دشوار می‌کنند. طوری که ممکن است تصمیم بگیرید به آن خاتمه دهید. قبل از اینکه بگوییم بازگشت به رابطه قبلیبازگشت به رابطه قبلی کار درستی است یا اشتباه؛ بهتر است ببینیم؛ چرا از رابطه خارج شده‌ایم؟

پشتیبانی حال
۰۶ / ۰۹ / ۹۸
اختلافات زن و شوهر
اختلافات زن و شوهر / راه حل اختلافات زناشویی قبل از طلاق

اختلافات زن و شوهر یک جزء جدایی ناپذیر همه ازدواج‌هاست. عدم وجود اختلاف در زندگی زناشویی آرزویی محال است؛ چون وقتی که یک زن و مرد از دو پیشینه، دیدگاه، فرهنگ، خانواده و سلیقه در کنار هم قرار می‌گیرند، محال است کاملا شبیه هم شوند! این یک واقعیت است.

سارا صاحبی
۱۵ / ۰۹ / ۰۱
نحوه برخورد با همسر برونگرا
شریک عاطفی برونگرا: چطور زبان همسر برونگرایم رو بفهم؟

برخی از افراد تصور می‌کنند که همسرشان باید از لحاظ روحیات و شخصیت کاملا مشابه خودشان باشد و برخی هم افرادی با روحیات متفاوت را برای ازدواج انتخاب می‌کنند. واقعیت این است که فرقی نمی‌کند افراد دارای چه روحیات یا تیپ شخصیتی باشند. اگر نحوه برخورد با همسر برونگرا یا درونگرای خودتان را یاد بگیرید و با شرایط سازگار شوید، از زندگی‌تان لذت بیشتری می‌برید.

پشتیبانی حال
۳۱ / ۰۶ / ۹۸