haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

آزمایش ایدز در خانه / نحوه انجام آزمایش HIV و هزینه آن

آزمایش ایدز در خانه
۱۲ اردیبهشت

آزمایش ایدز در خانه یک راه آسان اما موثر برای آگاهی از وجود ویروس ایدز در بدن است. به دلیل مسائل فرهنگی نادرست و قبح اجتماعی نسبت به بیماری ایدز، برخی افراد از انجام آزمایش ایدز خودداری می‌کنند و این موضوع می‌تواند سلامت و آینده آن‌ها را تحت تاثیر قرار دهد. در صورتی که برخی از انواع این آزمایش، به ویژه در مدت زمانی کوتاه بعد از قرار گرفتن در معرض ویروس ایدز، بیماری را تشخیص می‌دهد و این موضوع می‌تواند برای تشخیص زودهنگام ابتلا و پیشگیری از تشدید بیماری موثر باشد.

اگر به هر دلیلی نمی‌خواهید آزمایش ایدز را در آزمایشگاه انجام دهید یا وقت کافی برای مراجعه حضوری ندارید، می‌توانید در سریع‌ترین زمان ممکن از طریق سرویس آزمایش در منزل، آزمایش ایدز را در خانه انجام دهید.

ایدز چیست

بیماری HPV یا ویروس نقص ایمنی انسانی (human immunodeficiency virus) نوعی ویروس است که با حمله به سلول‌های سیستم ایمنی بدن، افراد را در برابر انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها آسیب‌پذیر می‌کند. این وضعیت در صورت عدم درمان موثر می‌تواند منجر به بیماری ایدز (AIDS) یا سندرم نقص ایمنی اکتسابی (acquired immunodeficiency syndrome) شود.

در واقع ایدز یک بیماری مزمن است که به صورت بالقوه می‌تواند تهدیدکننده زندگی باشد. ویروس اچ آی وی با آسیب رساندن به سیستم ایمنی، بدن را در مقابل انواع بیماری‌ها و عفونت‌ها ناتوان می‌کند و این موضوع در موارد شدید می‌تواند منجر به مرگ شود.

نوع انسانی بیماری ایدز در اواخر دهه هشتاد میلادی از آفریقای مرکزی و با منشاء نوعی شامپانزه، در میان انسان‌ها گسترش یافت و تا امروز تحقیقات زیادی برای درمان و کنترل آن انجام شده است. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که ممکن است سال‌ها طول بکشد تا اچ آی وی به تدریج سیستم ایمنی را ضعیف کند و شما به ایدز مبتلا شوید.

با این که هیچ درمانی برای HIV/AIDS وجود ندارد، اما داروها می‌توانند عفونت را کنترل کرده و از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند. درمان‌های ضدویروسی برای اچ آی وی مرگ و میر ناشی از ایدز را در سراسر جهان کاهش داده است و بیماران می‌توانند زندگی طولانی و سالمی را در کنار خانواده خود تجربه کنند.

علائم ایدز را در این مطلب بیشتر بشناسید

ویروس ایدز

ایدز چگونه منتقل می شود

طبق گفته وب سایت www.hiv.gov ایدز را می‌توان نوعی عفونت مقاربتی دانست. در واقع ویروس اچ آی وی از طریق برقراری رابطه جنسی می‌تواند از یک فرد ناقل به سالم منتقل شود. البته این تنها راه انتقال ایدز نیست! تماس با خون آلوده بیمار به هر شکلی از جمله تزریق مواد مخدر یا هر نوع تزریقات با سوزن‌های مشترک غیر استریل می‌تواند افراد سالم را به آن مبتلا کند.

از سوی دیگر، امکان انتقال ویروس از مادر به نوزاد هم وجود دارد. به طور کلی عوامل انتقال ایدز را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • رابطه جنسی محافظت نشده و داشتن شرکای جنسی متعدد (رابطه مقعدی از واژینال خطرناک‌تر است)
  • ابتلا به بیماری‌های مقاربتی و داشتن زخم‌های باز در ناحیه تناسلی
  • تزریق دارو یا مواد مخدر از طریق سرنگ‌های مشترک
  • انتقال از مادر به جنین در طول دوران بارداری، حین زایمان و شیردهی

آزمایش ایدز چگونه است

تنها راه موثر برای اطلاع از این که شما به اچ آی وی مبتلا هستید یا نه این است که آزمایش ایدز بدهید. آگاهی از وضعیت ابتلا به شما کمک می‌کند تا بتوانید تصمیمات موثری برای زندگی خود و سایر اعضای خانواده‌تان بگیرید. البته آزمایش ایدز با تشخیص پزشک می‌تواند یکی از آیتم‌های چکاپ سالانه شما هم باشد. تشخیص اولیه این بیماری از طریق آزمایش خون یا بزاق قابل انجام است. تست‌های موجود برای تشخیص بیماری ایدز عبارتند از:

تست ترکیبی آنتی ژن/ آنتی بادی

آنتی ژن‌ها مواد موجود روی سلول هستند که معمولا ظرف چند هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس، در خون بیمار قابل شناسایی هستند. علاوه بر این، زمانی که سیستم ایمنی شما در معرض ویروس HIV قرار می‌گیرد، آنتی بادی تولید می‌کند. ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا آنتی بادی‌ها در خون قابل تشخیص باشند. بنابراین بهتر است تست ترکیبی آنتی ژن- آنتی بادی را دو تا شش هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس انجام دهید. این یک آزمایش‌ ساده است که از طریق دریافت نمونه خون از ورید بازویی افراد انجام می‌شود.

کیت انجام آزمایش ایدز

تست آنتی بادی

این آزمایش‌ها می‌توانند آنتی بادی‌های HIV را در خون یا بزاق بیمار شناسایی کنند. بیش‌تر تست‌های خانگی ایدز، آزمایش آنتی بادی هستند. بهترین زمان انجام آن بین سه تا ۱۲ هفته پس از قرار گرفتن در معرض ویروس است.

آزمایش اسید نوکلئیک (NATs)

این آزمایش برای تشخیص بار ویروسی انجام می‌شود و در واقع ویروس واقعی را در خون شما جست‌وجو می‌کند. اگر احتمال می‌دهید که در چند هفته گذشته در معرض ویروس چ آی وی بوده‌اید، این تست یکی از موثرترین آزمایش‌هایی است که از سوی پزشک برای شما تجویز می‌شود.

تشخیص ایدز در خانه

برای انجام آزمایش ایدز و تشخیص ابتلا به آن همیشه نیازی به خروج از خانه و انجام آزمایش در آزمایشگاه نیست. اگر امکان مراجعه به آزمایشگاه برای شما فراهم نیست، می‌توانید به دو شکل این کار را در خانه انجام دهید:

استفاده از کیت خانگی

این کیت‌های تشخیصی که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند، سریع‌ترین و آسان‌ترین راه آزمایش ایدز در خانه هستند. کیت‌های خانگی در دو نوع برای بررسی نمونه خون و بزاق در دسترس قرار دارند. شما می‌توانید با استفاده از این کیت‌ها مطابق دستورالعمل روی بسته اقدام کنید. البته با توجه به احتمال خطا در اعلام نتیجه، بهتر است تست‌های دیگری هم برای اطمینان انجام دهید.

انجام آزمایش ایدز در خانه

در این روش کارشناسان آزمایشگاه پس از انجام هماهنگی‌های لازم به آدرس شما مراجعه و نمونه خون مورد نیاز را در منزل از شما می‌گیرند. سپس آن را به آزمایشگاه منتقل کرده و بررسی‌های لازم بر روی نمونه خون انجام می‌شود. برای این کار شما نیازی به خروج از خانه ندارید و نتیجه آزمایش هم با دقت بالا و در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای شما ارسال خوهد شد.

آزمایش HIV

جواب آزمایش ایدز در خانه چقدر طول میکشد

کیت‌های خانگی تشخیص ایدز به سرعت نتیجه را به شما نشان می‌دهد. این زمان معمولا بین ۱۵ تا ۲۰ دقیقه خواهد بود. سایر آزمایش‌های تشخیص ویروس ایدز بسته به نوع آزمایش ممکن است بین ۶ تا ۲۴ ساعت طول بکشند تا نتیجه آن‌ها قابل دریافت باشد. البته این مدت زمان برای بررسی نتیجه اولیه است و نتیجه نهایی که قابل اعلام به بیمار است.

جواب آزمایش ایدز در خانه به طور کلی بین 1 تا 3 روز کاری پس از انجام آزمایش آماده می‌شود. پس از دریافت نمونه خون، فرآیند آزمایش معمولاً حدود 20 دقیقه طول می کشد و پس از آن ممکن است چند روز طول بکشد تا نتایج شما آماده شود.

آزمایش ایدز مثبت

مثبت بودن آزمایش ایدز به این معنی است که شواهدی از ویروس اچ آی وی در بدن شما وجود دارد. بسته به نوع آزمایش، این ممکن است مقادیر قابل تشخیصی از خود ویروس یا موادی باشد که فقط در زمان وجود ویروس توسط سیستم ایمنی بدن، شناسایی یا تولید می‌شود.

وضعیت اچ آی وی مثبت اغلب پس از انجام دو آزمایش تایید می‌شود. پس از آن پزشک برای تعیین درمان‌های ضدویروسی مناسب و پیشرفت بیماری، احتمالا آزمایش‌های دیگری را هم برای شما تجویز می‌کند. آزمایش ایدز مثبت کاذب نادر است، به این معنی که آنتی بادی‌ها یا آنتی ژن‌های HIV به اشتباه در خون شناسایی می‌شود. آزمایش ایدز منفی کاذب رایج‌تر است و اغلب به دلیل انجام آزمایش زودهنگام روی می‌دهد. به همین دلیل لازم است هر آزمایش را طبق توصیه پزشک و در زمان‌بندی مقرر انجام دهید.

تست ایدز

هزینه آزمایش ایدز در سال 1402

ارزان‌ترین راه تشخیص ایدز، انجام آزمایش آنتی بادی است که با توجه به نوع بیمه‌ای که تحت پوشش آن قرار دارید، حدود 100 هزار تومان یا کمی بیش‌تر است. اما پزشکان معمولا برای اعلام نتیجه مثبت، انجام تست بار ویروسی یا برخی دیگر از آزمایش‌ها را هم ضروری می‌دانند. در واقع افرادی که نتیجه آزمایش آن‌ها پس از انجام تست تشخیص سریع یا آزمایش آنتی بادی مثبت باشد، باید تست بار ویروسی را انجام دهند. این آزمایش نسبت به سایر آزمایش‌های ایدز گران‌تر است و بر اساس تعرفه‌های مصوب در برخی از آزمایشگا‌ه‌ها با مبلغی بین یک و نیم تا بیش از سه میلیون تومان انجام می‌شود.

انجام آزمایش ایدز در خانه

اگر احساس می‌کنید اخیرا در معرض ویروس اچ آی وی بوده‌اید، بهترین راه برای راحتی خیال از ابتلا به ایدز این است که آزمایش ایدز در خانه بدهید. انجام آزمایش زودهنگام علاوه بر این که شما را از ابتلا یا عدم آلودگی به ویروس مطمئن می‌کند، می‌تواند به تصمیم‌گیری موثر در مورد درمان‌های فوری یا اقدامات پیشگیرانه هم کمک کند.

بهترین و ساده‌ترین راه برای این کار، انجام آزمایش ایدز در خانه است. شما به این شیوه می‌توانید بدون نیاز به مراجعه حضوری به آزمایشگاه و صرف وقت و انتظار طولانی در محیط آن، به راحتی همین کار را در خانه خودتان و در فضایی کاملا امن، با رعایت کامل مسائل بهداشتی انجام دهید.

سامانه حال به عنوان یک مرجع تخصصی برای ارائه خدمت بهداشتی و سلامتی در منزل، این امکان را برای شما فراهم کرده است تا در سریع‌ترین زمان ممکن بتوانید آزمایش ایدز در خانه بدهید. شما برای انجام این کار تنها باید درخواست آزمایش ایدز در خانه را در سایت یا اپلیکیشن حال ثبت کنید.

پس از آن، کارشناسان حال برای انجام هماهنگی‌های لازم با شما تماس می‌گیرند و سفیران این مجموعه برای دریافت نمونه، در زمان مقرر به آدرس ارائه شده مراجعه خواهند کرد. نتیجه این آزمایش معمولا در کوتاه‌ترین زمان ممکن در اختیار شما قرار می‌گیرد و می‌توانید به راحتی آن را برای پزشک خود ارسال کنید.

آزمایش ایدز در خانه

بهترین پزشک برای تفسیر نتایج آزمایش ایدز

پس از دریافت نتیجه آزمایش ایدز خود به پزشکی نیاز دارید که بتواند آن را به بهترین شکل برای شما تفسیر کند. یک دکتر عفونی آنلاین همان شخصی است که شما برای این کار به او نیاز دارید. البته می‌توانید برای تفسیر آزمایش خون این مطلب را نیز بخوانید.

اگر در حال حاضر به پزشک متخصص بیماری‌های عفونی به صورت حضوری دسترس ندارید، اصلا نگران نباشید. پزشکان مجرب سامانه حال به صورت ۲۴ ساعته و در تمامی روزهای هفته آماده پاسخگویی به سوالاتتان هستند. شما می‌توانید پس از دریافت نتیجه آزمایش به سرعت با یکی از این پزشکان حال مشورت کرده و راهنمایی‌های لازم را دریافت کنید.

سوالات متداول

مقالات مرتبط

آزمایش بیماری های مقاربتی
آزمایش بیماری های مقاربتی / هزینه آزمایش خون std

آزمایش بیماری های مقاربتی یا STD همیشه بخشی از معاینه منظم یا معاینه متخصص زنان نیست. بنابراین در بیشتر مواقع برای آزمایش STD باید خودتان از پزشک درخواست کنید و با او در مورد زندگی جنسی خود صادق باشید، تا پزشک به شما کمک کنند بهترین آزمایش را انتخاب کنید.

ادمین
۱۴ / ۰۱ / ۰۲
تست گلوکز بارداری
تست گلوکز بارداری / تست تحمل گلوکز بارداری چگونه انجام میشود

تست گلوکز بارداری یک آزمایش معمول در دوران بارداری است که سطح گلوکز یا قند خون زنان باردار را بررسی می‌کند. آزمایش‌های غربالگری گلوکز بارداری شامل تست غربالگری یا چالش گلوکز و تست تحمل گلوکز هستند. در صورتی که نتیجه آزمایش اول نشان‌دهنده احتمال ابتلا به دیابت نباشد، نیازی به تست دوم نیست. این آزمایش معمولا از سوی ماما یا پزشک زنان آنلاین در سه ماهه دوم بارداری (بین هفته‌های ۲۴ تا ۲۸) تجویز می‌شود. عدم تشخیص و کنترل دیابت بارداری خطرناک است و می‌توند به سلامت مادر و جنین لطمه بزند. اگر می‌خواهید بدانید تست گلوکز بارداری چیست و چطور انجام می‌شود، با ما تا پایان این مطلب همراه باشید.

سارا صاحبی
۱۴ / ۰۱ / ۰۲
آزمایش هورمون
آزمایش هورمون / لیست کامل آزمایش هورمونی برای آقایان و خانم ها

آزمایش هورمون یک روش پزشکی برای اندازه گیری سطح هورمون های مختلف در بدن است. هورمون ها پیام رسان های شیمیایی هستند که از طریق جریان خون حرکت کرده و عملکردهای مختلف بدن مانند رشد و تکامل، متابولیسم و تولید مثل را تنظیم می‌کنند. آزمایش هورمونی می‌تواند برای تشخیص و نظارت بر شرایط مربوط به عدم تعادل هورمونی مانند اختلالات تیروئید، دیابت و ناباروری استفاده شود.

میلاد توکلی
۱۱ / ۰۲ / ۰۲
آزمایش ویتامین دی
آزمایش ویتامین دی / ویتامین D در آزمایش خون

آزمایش ویتامین دی سطح ویتامین D را در خون اندازه گیری می کند. این آزمایش برای غربالگری سطوح پایین ویتامین D مورد استفاده قرار می گیرد تا قبل از ایجاد مشکلات سلامتی با مکمل ها درمان شود. ویتامین D به بدن کمک می کند تا کلسیم را جذب و استخوان های قوی را حفظ کند.

ادمین
۱۴ / ۰۱ / ۰۲
آزمایش کم خونی
آزمایش کم خونی / عکس جواب آزمایش کم خونی + تفسیر

کم خونی یک بیماری است که در آن سطح گلبول‌های قرمز خون یا هموگلوبین کم می‌شود. هموگلوبین، اکسیژن را در داخل گلبول‌های قرمز که وظیفه انتقال اکسیژن را بر عهده دارند، حمل می‌کند. آزمایش کم خونی به منظور شناسایی نوع و میزان کم خونی در بیمار انجام می‌شود. هموگلوبین غنی از آهن است و به خون، رنگ قرمز می‌دهد. عوامل مختلفی به کم خونی منجر می‌شوند و به دلیل این که معمولا یک بیماری زمینه‌ای عامل اصلی آن است، تشخیص و درمان سریع کم خونی بسیار مهم است. برای مشاوره در این زمینه می‌توانید از مشاوره آنلاین پزشکی حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۱۵ / ۰۳ / ۰۰
آزمایش پروتئین خون
آزمایش پروتئین خون / تست پروتئین خون برای چیست

آزمایش پروتئین خون یک آنالیز پزشکی است که سطح پروتئین های خاص در خون را اندازه گیری می کند. این آزمایش وجود، کمیت و عملکرد پروتئین های مختلف را که برای عملکرد طبیعی بدن مهم هستند، تعیین می کند. پروتئین های اندازه گیری شده در این آزمایش شامل آلبومین، گلوبولین و فیبرینوژن در میان سایرین است. این پروتئین ها نقش های مختلفی در بدن دارند، مانند حفظ تعادل مایعات، انتقال مواد مغذی و حمایت از سیستم ایمنی. سطوح غیر طبیعی این پروتئین ها در خون می تواند نشان دهنده بیماری های مختلف مانند بیماری های کبدی یا کلیوی، التهاب و اختلالات خونی باشد.

سارا صاحبی
۱۵ / ۰۱ / ۰۲