معجزه آتورواستاتین: موارد مصرف قرص آتورواستاتین چیست؟

آتورواستاتین
۱۸ مرداد

کلسترول بالا یکی از مشکلات خطرسازی است که می‌تواند باعث افزایش احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی شود. به همین دلیل لازم است به کمک برخی داروها این عارضه را مدیریت کنید. آتورواستاتین یا لیپیتور یکی از مهم‌ترین داروها برای دستیابی به این هدف مهم است. این دارو علاوه بر موارد گفته شده، می‌تواند از بروز عوارض قلبی در بیماران مبتلا به دیابت نوع دو، مشکلات عروق کرونر قلب و اختلالات مشابه هم جلوگیری کند. مصرف این دارو باید تحت نظر پزشک و با تجویز او باشد. اگر در این زمینه به راهنمایی تخصصی نیاز دارید، می‌توانید از مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

این دارو یکی از شناخته شده‌ترین داروهای خانواده استاتین است. این گروه از داروها به نام مهارکننده‌های ردوکتاز هم شناخته می‌شوند. مصرف آتورواستاتین در کنار حفظ رژیم غذایی مناسب، به کاهش سطح کلسترول بد خون (LDL)، افزایش کلسترول خوب (HDL) و کاهش تری‌گلیسرید خون کمک می‌کند. این دارو به عنوان قرص چربی خون آتورواستاتین یا لیپوفیکس هم شناخته می‌شود.

برای مطالعه بیشتر راجع به کلسترول و همه چیز درباره آن، حتما مقاله مرتبط با آن را بخوانید.


قرص آتورواستاتین برای چیست؟

داروی آتورواستاتین یکی از ترکیبات دارویی است که با هدف کاهش کلسترول خون در بیماران مبتلا به کلسترول خون بالا تجویز می‌شود. کلسترول در کنار تری‎گلیسرید، چربی‌هایی هستند که در بدن ساخته می‌شوند و مقداری از آن‌ها همیشه برای بدن ضروری است. اما اگر مقدار کلسترول تولیدی بدن که در کبد ساخته می‌شود، از حد مجاز فراتر رود، خطرناک بوده و می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی، سکته مغزی و حملات قلبی را افزایش دهد. قرص آتورواستاتین با کمک به کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب خون، از بروز این مشکلات جلوگیری می‌کند.

شما می‌توانید راجع به آزمایش چربی خون مطلبی را در حال بخوانید.

قرص لیپوفیکس چیست؟

آتورواستاتین با نام‌های دیگری از جمله لیپوفیکس هم شناخته می‌شود. مهم‌ترین نقش قرص لیپوفیکس، توانایی پیشگیری از مشکلات قلبی و مسائل مرتبط با آن است. پزشکان مصرف آن را برای افراد بالای ده سال مجاز می‌دانند. این دارو در دوزهای ده، بیست، چهل و هشتاد میلی‌گرمی موجود است و افراد می‌توانند بر اساس بیماری و تجویز پزشک خود به صورت روزانه از آن‌ها استفاده کنند.دوز ده میلی‌گرمی آن معمولا برای کودکان و نوجوانان زیر ۱۸ سال که به فشار خون خانوادگی یا کلسترول بالا دچار هستند تجویز می‌شود. علاوه بر این، مقدار دوز مجاز باید بر اساس میزان کلسترول خون افراد تعیین شود. مثلا در افرادی که لازم است کلسترول بدن خون آن‌ها بیش از ۴۵ درصد کاهش یابد، مصرف یک قرص آتورواستاتین ۴۰ میلی‌گرمی در روز توصیه می‌شود. به همین ترتیب از دیگر دوزهای آن یعنی آتورواستاتین ۲۰ یا ۱۰ و ۸۰ هم استفاده می‌کنند.

قرص لیپوفیکس چیست

قرص لیپوفیکس یا آتورواستاتین در دوز کم برای افراد زیر ۱۸ سال تجویز می‌شود

معجزه آتورواستاتین

قرص لیپوفیکس یک داروی پیشگیرانه عمومی است که نسبت به انواع داروهای تجاری، قیمت کمتر و مناسبی دارد. معجزه آتورواستاتین در این است که مصرف آن در کنار رعایت رژیم غذایی، کاهش وزن و ورزش می‌تواند باعث کاهش خطراتی مثل سکته مغزی یا حملات قلبی شود. این دارو باعث بهبود سطح کلسترول در افراد مبتلا به انواع آن شده و می‌تواند به جلوگیری از تجمع کلسترول در عروق بدن هم کمک کند. گرفتگی عروق یکی از اصلی‌ترین عوامل ایجاد سکته است.

البته مصرف آن همیشه به تنهایی کافی نیست و گاهی پزشکان مصرف همزمان آن با دیگر داروهای کاهنده کلسترول و… را تجویز می‌کنند. به طور کلی، هدف استفاده از چنین داروهایی این است که لیپو پروتئین با چگالی پایین یا LDL را در بدن کاهش و لیپو پروتئین با چگالی بالا یا HDL را افزایش دهد. در نتیجه قدرت و توانایی بدن برای دفع LDL از طریق کبد بالا رفته و سطح کلسترول بد بدن کاهش می‌یابد.

در حال بخوانید: علائم بیماری پروانه ای

آتورواستاتین و لاغری

افرادی که با تجویز پزشک به استفاده از لیپوفیکس روی می‌آورند، مبتلایان به کلسترول خون بالا یا چربی خون هستند. این افراد اغلب دارای اضافه وزن بوده و پزشک به آن‌ها توصیه می‌کند در کنار مصرف دارو، با کمک ورزش و رژیم غذایی سعی کنند وزن اضافی خود را کاهش دهند. این موضوع باعث شده است تا برخی افراد تصور کنند که ارتباطی بین مصرف آتورواستاتین و لاغری وجود دارد.

علاوه بر این شما می‌توانید راجع به اینکه کمبود وزن چیست و چه خطراتی دارد، مطلبی را بخوانید.

در این بین، افرادی سودجو هم با عنوان تبلیغاتی قرص چربی سوز آتورواستاتین سعی در افزایش فروش آن داشته‌اند. در صورتی که لیپوفیکس چربی‌سوز نبوده و فقط باعث کاهش کلسترول و تری گلیسرید در بدن می‌شود. باید توجه کنید که مصرف خودسرانه این دارو مجاز نیست و با وجود این که داروی کم خطریست، اما در برخی افراد می‌تواند باعث بروز مشکلات کبدی، سرگیجه، درد عضلانی و اختلالات گوارشی شود. پس بهتر است حتما پیش از مصرف، در مورد وضعیت سلامتی خود با یک پزشک مشورت کنید.

در حال بخوانید: روش های درمان زونا

قرص آتورواستاتین و دیابت

برخی از پزشکان معتقدند که مصرف قرص‌های استاتین می‌تواند ریسک ابتلا به دیابت را افزایش دهد. نتایج یک تحقیق انجام شده در دانشگاه کویینزلند استرالیا نشان داد احتمال ابتلا به دیابت نوع دو در افراد دریافت‌کننده استاتین در مقایسه با افراد دیگر، ۳۳ درصد بیشتر است. این تحقیق بر روی هشت هزار زن سالمند و به مدت ده سال انجام شد. آن‌ها همچنین به این نتیجه رسیدند که اگر دوز استاتین مصرفی بالاتر باشد، خطر ابتلا به دیابت تا ۵۰ درصد افزایش می‌یابد.

درباره دیابت استرسی در حال بخوانید.

البته این مورد تنها آزمایش در این زمینه نبوده است. تحقیقات انجام شده بر روی ۱۷۰ هزار نفر در سال ۲۰۱۱ هم نشان داد که احتمال ابتلا به دیابت در مصرف‎کنندگان استاتین حدود نه درصد بیشتر از سایرین است. تحقیق دیگری هم توسط کلینیک مایو بر روی ۱۶۲ هزار زن بین ۵۰ تا ۷۹ ساله نشان داد که استاتین‌ها می‌تواند ریسک ابتلا به دیابت را در آنان افزایش دهند. مطالعه دیگری هم که در سال‌های اخیر در فنلاند انجام شد، حدود هشت هزار مرد ۴۷ تا ۷۳ ساله را به مدت شش سال مورد بررسی قرار داد. بر اساس یافته‌های این تحقیق مشخص شد که درمان با استاتین می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع دو را بالا ببرد.

محققان با شناخت رابطه قرص آتورواستاتین و دیابت دریافتند که هر چه دریافت استاتین توسط بدن بیشتر باشد، احتمال بروز دیابت هم بالاتر خواهد بود. این مسئله احتمالا به کاهش حساسیت نسبت به هورمون انسولین و ترشح آن مرتبط است. گرچه دانشمندان هنوز در مورد آن مطمئن نیستند اما می‌گویند بهتر است استفاده از دوزهای بالای این دارو با احتیاط انجام شود. ضمنا افرادی که لازم است لیپوفیکس را به شکل روزانه و منظم مصرف کنند، باید حتما به صورت دوره‌ای از نظر وضعیت قند خون بررسی شده و در صورت لزوم، مصرف دارو قطع شود یا میزان آن کاهش یابد.

قرص آتورواستاتین و دیابت

پزشکان توصیه می‌کنند که مصرف‌کنندگان دوز بالای لیپوفیکس به طور منظم میزان قند خون خود را بررسی کنند

البته استاتین‌ها از جمله لیپوفیکس، داروهای بسیار مهمی در کنترل کلسترول خون هستند و تصمیم‌گیری در مورد مصرف یا عدم مصرف آن‌ها به میزان فواید آن برای بدن بستگی دارد. به عبارت دیگر با توجه به این که ابتلا به دیابت در اثر مصرف استاتین یک احتمال است، ممکن است عدم مصرف لیپوفیکس از ترس ابتلا به دیابت، خطرات بیشتری برای بدن داشته باشد. عدم مصرف این دارو و به تبع آن بالا رفتن کلسترول خون منجر به افزایش احتمال بروز حملات قلبی و سکته‌های مغزی خواهد شد. بهترین تصمیم‌گیرنده در این زمینه پزشک معالج شماست. بیماران می‌توانند تحت نظر پزشک به صورت منظم دارو مصرف کرده و چکاپ‌های سلامتی را هم انجام دهند.


عوارض آتورواستاتین

لیپوفیکس از جمله داروهایی است که برای کنترل کلسترول خون مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما لازم است که بیماران پیش از مصرف از نظر وضعیت سلامتی کبد و بارداری بررسی شده و در حین مصرف از رژیم غذایی و ورزش هم برای کنترل وزن خود کمک بگیرند. ضمنا این دارو با برخی از داروهای قلبی، قرص‌های پیشگیری از بارداری، آنتی بیوتیک‌ها و… تداخل داشته و مصرف همزمان آن‌ها مجاز نیست. بهتر است در مورد داروهای مصرفی خود با پزشک صحبت کنید. به طور کلی به نظر می‌رسد که زنان، افراد بالای ۸۰ سال، بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید، بیماران کبدی و کلیوی و معتادان به الکل بیش از دیگران در معرض عوارض آتورواستاتین هستند. مصرف همزمان آب گریپ فروت با استاتین‌ها هم تداخل داشته و برای مصرف آن باید با پزشک خود صحبت کنید.

مصرف لیپوفیکس هم مانند هر داروی دیگری با عوارض جانبی همراه است. برخی از مهم‌ترین این عوارض آن شامل اختلالات گوارشی مثل یبوست یا اسهال، سردرد، گرفتگی عضلات و ایجاد حالت تهوع هستند. اگر در اثر مصرف این دارو با احساس کشیدگی در عضلات، تنگی نفس یا ورم بدن و بثورات پوستی مواجه شدید، حتما با پزشک خود یا مرکز فوریت‌های پزشکی تماس بگیرید. بعضی از مهم‌ترین عوارض آتورواستاتین عبارتند از:

مشکلات کبدی

در برخی موارد ممکن است مصرف داروهای استاتین باعث بالا رفتن آنزیم‌های کبدی و التهاب کبد شوند. در صورتی که این افزایش التهاب شدید باشد، پزشک می‌تواند داروی مصرفی بیمار را تغییر دهد. اما در صورت خفیف بودن آن می‌توان به مصرف دارو ادامه داد. برخی از پزشکان ترجیح می‌دهند برای بررسی اثر دارو بر کبد، میزان آنزیم‌های کبدی را قبل و کمی بعد از شروع مصرف دارو بررسی کنند.

آسیب و درد عضلانی

احساس درد، ضعف و خستگی در عضلات یکی از شایع‌ترین شکایت مصرف‎کنندگان این دارو است. چنین دردی می‌تواند از خفیف تا بسیار شدید متغیر باشد. البته برخی از پزشکان معتقدند این عارضه جانبی احتمالا جنبه روانی داشته و در افرادی که نمی‌دانند درد عضلانی یکی از عوارض این دارو است، نسبت به کسانی که از عوارض جانبی آن آگاه هستند، کمتر بروز می‌کند. مصرف دوز بالای استاتین‌ها یا مصرف همزمان آن‌ها با داروهای خاص دیگر در موارد نادری باعث بروز مشکلی به نام رابدومیولیز می‌شود. این عارضه منجر به نارسایی کلیه و آسیب به کبد در کنار درد شدید عضلانی و تحلیل ماهیچه‌ها خواهد شد. احتمال بروز آن تنها چند مورد در هر یک میلیون نفر است.

مشکلات عصبی

احتمال بروز گیجی، سردرگمی و اختلال حافظه در میان برخی از مصرف‌کنندگان این دارو هم مشاهده می‌شود. پزشکان می‌گویند این عوارض با قطع مصرف دارو برطرف خواهند شد. با این حـال اگر چنین مشکلاتی برای شما آزاردهنده بوده و باعث اختلال در روند زندگی شما می‌شوند، حتما در مورد آن با پزشک خود مشورت کنید.

افزایش قند خون

سازمان غذا و دارو معمولا بر روی بسته‌های لیپوفیکس در مورد افزایش مصرف قند خون هشدارهایی را درج می‌کند. مصرف آن می‌تواند مقدار گلوکز یا قند خون را در برخی افراد افزایش داده و بیماران را در معرض پیش دیابت یا دیابت قرار دهد. البته مزایای مصرف این دارو بیشتر از خطر افزایش قند خون است و تا زمانی که بالا رفتن قند خون نگران‌کننده نباشد، می‌توان به مصرف آن ادامه داد.

عوارض آتورواستاتین

مصرف آتورواستاتین ممکن است باعث مشکلات گوارشی، نفخ، سردرد و… شود

برای کنترل این عوارض جانبی لازم است در طول دوره مصرف دارو به صورت منظم تحت نظر پزشک باشید و تغییرات ایجاد شده را به او اطلاع دهید. گاهی یک وقفه کوتاه در مصرف دارو با تجویز پزشک می‌تواند نحوه اثرگذاری و اثرات جانبی آن را در بیمار نشان دهند.

گاهی پزشک با تغییر در دوز مصرفی دارو می‌تواند عوارض آن را کاهش دهد. داشتن فعالیت بدنی سبک و منظم ممکن است به تقویت عضلات و جلوگیری از دردهای ماهیچه‌ای ناشی از مصرف دارو کمک کند. در صورت تشدید عوارض، گاهی پزشک ترجیح می‌دهد به جای آن از داروهای دیگری برای کنترل کلسترول خون بیماران استفاده کند. در هر صورت، قطع مصرف دارو باعث بالا رفتن ناگهانی کلسترول و افزایش ریسک سکته می‌شود. پس به هیچ عنوان این دارو را به صورت خودسرانه قطع نکرده و یا دوز مصرفی خود را کاهش ندهید و حتما تغییرات لازم را با تجویز پزشک اعمال کنید.

حرف آخر

آتورواستاتین یکی از داروهای خانواده استاتین‌ها است که برای کنترل سطح کلسترول خون در بیماران مبتلا به چربی خون استفاده می‌شود. این دارو نقش مهمی در پیشگیری از سکته مغزی، حملات قلبی و تجمع کلسترول در عروق بدن دارد و می‌تواند تری گلیسرید خون را هم کاهش دهد. به همین دلیل با وجود برخی عوارض جانبی، مصرف کنترل شده آن با تجویز پزشک می‌تواند در درمان این بیماران بسیار موثر باشد. به مصرف‌کنندگان این دارو توصیه می‌شود که در طول مصرف آن به طور منظم با پزشک خود در ارتباط باشند و آزمایشات دوره‌ای لازم را حتما انجام دهند. شما می‌توانید برای دریافت راهنمایی‌های لازم در مورد داروی آتورواستاتین از مشاوره دارویی حال کمک بگیرید. آیا شما تجربه‌ای در مورد مصرف استاتین‌ها دارید؟ در طی مصرف، عوارضی داشته‌اید؟

 

سوالات متداول

قرص آتورواستاتین برای چیست؟

این دارو یکی از خانواده استاتین‌ها است که توسط پزشک برای کاهش چربی بد خون یا LDL و افزایش چربی خوب خون یا HDL و کاهش تری‌گلیسرید در بیماران مبتلا به کلسترول بالا و چربی خون تجویز می‌شود.

قرص لیپوفیکس برای چیست؟

قرص لیپوفیکس نام دیگر داروی آتورواستاتین است برای کنترل کلسترول خون و جلوگیری از بروز سکته مغزی، حملات قلبی و جلوگیری از تجمع کلسترول در عروق در بیماران مبتلا به کلسترول خون بالا استفاده می‌شود.

عوارض جانبی آتورواستاتین چیست؟

این قرص ممکن است باعث بروز عوارض جانبی مثل اسهال یا یبوست، نفخ شکم، احساس درد و کشیدگی در عضلات بدن، فراموشی موقت یا اختلال در حافظه و… شود که با پایان دوره مصرف دارو برطرف خواهند شد.

آیا مصرف آتورواستاتین ۱۰ بی خطر است؟

این دارو حتی در دوزهای کم آن باید حتما با تجویز پزشک مصرف شود. مصرف آتورواستاتین ۱۰ معمولا برای بیماران مبتلا به هایپرکلسترولمی خفیف و یا بیماران بین ۱۰ تا ۱۸ سال تجویز می‌شود.

هنگام مصرف آتورواستاتین از چه غذاهایی باید اجتناب کرد؟

پزشکان توصیه می‌کنند که در هنگام مصرف این دارو از خوردن الکل و غذاهای چرب که باعث افزایش کلسترول خون می‌شوند خودداری کنید. ضمنا مصرف همزمان آن با گریپ فروت اختلال داشته و باعث بروز عوارض جانبی می‌شود.

برای مصرف داروی آتورواستاتین از چه پزشکی راهنمایی بگیریم؟

به بیماران توصیه می‌شود که در طول مصرف آتورواستاتین تحت نظر یک پزشک متخصص داخلی یا قلب و عروق بوده و به طور منظم وضعیت خود را به او اطلاع دهند. برای این منظور می‌توانید از مشاوران حال کمک بگیرید.


منابع

reference.medscape.com

www.drugs.com

medlineplus.gov

www.medicalnewstoday.com

www.pritikin.com

مقالات مرتبط