haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

بیماری HPV / شناسایی بیماری زگیل تناسلی و درمان آن

سارا صاحبی
بیماری hpv
۰۷ آبان

بیماری HPV بیماری عفونی بسیار رایجی است که در اثر فعالیت گروهی از ویروس‌ها ایجاد می‌شود. فعالیت این ویروس‌ها روی پوست تاثیر می‌گذارد و ده‌ها نوع مختلف دارد. اگرچه وجود این ویروس‌ها در اکثر مواقع مشکل جدی ایجاد نمی‌کند، اما در برخی افراد باعث بروز عوارضی مثل زگیل تناسلی یا سرطان می‌شود.

سرطان دهانه رحم از مهم‌ترین این بیماری‌هاست که بیش‌تر موارد ابتلا به آن، در میان افراد مبتلا به HPV دیده می‌شود. این موضوع نشان‌دهنده اهمیت و لزوم شناخت و آگاهی درباره این بیماری است. ما در این مقاله تلاش کردیم شما را با مواردی مانند انواع بیماری HPV، راه‌های انتقال و درمان آن آشنا کنیم.

مشاوره پزشکی

بیماری hpv چیست

بیماری hpv نام عمومی گروهی از عفونت‌های مقاربتی است که در اثر فعالیت ویروس پاپیلومای انسانی در بدن ایجاد می‌شود. این بیماری شایع‌ترین عفونت مقاربتی در آمریکا و بسیاری از نقاط جهان است. ویروس HPV می‌تواند باعث چند نوع عفونت در بدن شود که برخی از آن‌ها، خطر ابتلا به انواعی از سرطان را در انسان افزایش می‌دهند. سرطان دهانه رحم، واژن، مقعد، آلت تناسلی، حلق و حنجره از جدی‌ترین بیماری‌های مرتبط با HPV هستند.

بیش‌تر افرادی که به بیماری hpv آلوده می‌شوند، دچار سرطان نمی‌شوند. چون سیستم ایمنی بدن با این ویروس مبارزه می‌کند. اما در صورتی که سیستم ایمنی نتواند به خوبی از پس این کار برآید و ویروس برای مدت طولانی در بدن باقی بماند، ممکن است باعث آسیب به سلول‌ها و ایجاد تغییرات غیرطبیعی شود که به سرطان منجر خواهد شد.

راه های انتقال اچ پی وی

استفاده از کاندوم اگرچه تاثیر قطعی در پیشگیری از HPV ندارد اما تا حدی از ابتلای به آن جلوگیری می‌کند

بیماری hpv مردان

مردان هم مانند زنان در معرض خطر ابتلا به این بیماری قرار دارند. آلوده‌شدن به ویروس اچ پی وی ریسک ابتلا به برخی از سرطان‌ها مثل سرطان پنیس (آلت تناسلی) و مقعد را در میان مردان افزایش می‌دهد. البته آلودگی به این ویروس در همه مردان باعث بروز علائم نمی‌شود؛ بلکه بسیاری از افراد ممکن است حتی از ابتلای خود بی‌خبر باشند.

برخی دیگر از مردان مبتلا، دچار زگیل تناسلی در ناحیه مقعد، آلت تناسلی یا سطح کیسه بیضه می‌شوند. چه فرد نشانه‌ای از ابتلا داشته باشند یا نه، می‌تواند این بیماری را به زن یا مرد دیگری که با او رابطه جنسی دارد انتقال دهد. گسترش بیماری HPV در میان کسانی که روابط جنسی متعدد و محافظت‌نشده دارند بسیار زیاد است.

درباره رضایت جنسی بیشتر بدانید

انواع بیماری اچ پی وی

بیش از صد نوع ویروس پاپیلومای انسانی وجود دارد. حدود ۴۰ نوع آن در طول تماس جنسی منتقل می‌شوند و می‌توانند دهان، گلو و ناحیه تناسلی یعنی واژن، دهانه رحم، آلت تناسلی، کیسه بیضه و مقعد و رکتوم را آلوده کنند. دو گروه از شایع‌ترین انواع ویروس HPV عبارتند از:

ویروس اچ پی وی ۱۶ و ۱۸

این دو ویروس اگرچه علامت خاصی در بدن ایجاد نمی‌کنند، اما عامل اصلی بیش‌تر موارد ابتلا به سرطان دهانه رحم در جهان هستند. این ویروس‌ها باعث ایجاد زگیل نمی‌شوند.

ویروس اچ پی وی ۱۱ و 6

این دو نوع ویروس نسبت به انواع قبلی، خطر کم‌تری دارند؛ اما در بیش‌تر مبتلایان باعث بروز زگیل‌های تناسلی می‌شوند. انواع زگیل‌هایی که در اثر این ویروس‌ها ایجاد می‌شوند شامل زگیل‌های مسطح، میخچه کف پا، زگیل‌های رایج و زگیل‌های پریونگال (اطراف ناخن‌های دست و پا) و زبانی هستند.

علائم بیماری HPV

انواع ضایعات پوستی در نقاط مختلف بدن از جمله میخچه‌های پا می‌توانند در اثر ویروس HPV ایجاد شوند

راه های انتقال بیماری HPV

بیماری HPV به راحتی از طریق تماس با پوست فرد ناقل ویروس منتقل می‌شود. انتقال ویروس hpv در حین رابطه جنسی محافظت‌نشده بسیار آسان است و فرد ناقل می‌تواند آن را به همه افرادی که با آن‌ها رابطه جنسی دارد منتقل کند. به همین دلیل رابطه جنسی واژینال، مقعدی و دهانی را به عنوان اصلی‌ترین عامل انتقال این بیماری در نظر می‌گیرند. یک فرد مبتلا به بیماری HPV می‌تواند عفونت را به دیگران انتقال دهد؛ حتی اگر خود او هیچ نشانه یا علامتی از بیماری را نداشته باشد.

به این نکته توجه کنید که صرفا رابطه جنسی کامل عامل انتقال این بیماری نیست؛ بلکه هر نوع تماس پوست به پوست با فرد مبتلا می‌تواند شما را درگیر کند. همه افرادی که از نظر جنسی فعال هستند و فقط با یک نفر رابطه دارند هم ممکن است به این بیماری مبتلا شوند.

شناخت علائم hpv

برخی افراد تا سال‌ها بعد از ابتلا هیچ علامتی ندارند و این موضوع، تشخیص بیماری hpv را دشوار می‌کند. البته بیش‌تر مبتلایان به این بیماری، به زگیل دچار می‌شوند. این زگیل‌ها می‌توانند در نواحی مختلف بدن و به شکل‌های مختلفی دیده شوند. رایج‌ترین نوع آن، به شکل برآمدگی‌های کوچک تکی یا گروهی در ناحیه تناسلی است که می‌تواند برآمده یا مسطح باشد.

یک پزشک متخصص زنان یا یک متخصص پوست و مو می‌تواند به راحتی از طریق بررسی این زگیل‌ها، آن‌ها را تشخیص دهد. این زگیل‌ها معمولا درد و ناراحتی ایجاد نمی‌کنند؛ اما در برخی افراد باعث احساس خارش و حساسیت می‌شوند. زگیل‌ها مستعد آسیب و خونریزی هستند و لمس آن‌ها ممکن است آزاردهنده باشد.

تست پاپ اسمیر

تست پاپ اسمیر مهم‌ترین راه برای پیشگیری و تشخیص زودهنگام سرطان دهانه رحم در بیماران مبتلا به HPV است

درمان بیماری hpv

در حال حاضر هیچ روش قطعی برای درمان بیماری HPV وجود ندارد. اما با استفاده از راهکارهایی می‌توان از اثرات منفی این ویروس بر سلامتی بدن جلوگیری کرد. علاوه بر این، انواعی از واکسن‌ها هم وجود دارد که می‌تواند از افراد در برابر ابتلا به انواع خاصی از این ویروس محافظت کند.

پزشکان روش‌های خاصی را برای حذف زگیل تناسلی مورد استفاده قرار می‌دهند که به افراد مبتلا به این بیماری کمک می‌کند. استفاده از داروهایی مثل پودوفیلوکس یا روش‌های موضعی مثل فریزکردن زگیل‌ها از جمله راهکارهایی هستند که مشاوره با پزشک برای بیمار مشخص خواهد کرد.

بیماری HPV پرخطر هم پیش از تبدیل‌شدن به سرطان قابل کنترل است؛ به شرطی که وضعیت بیمار به طور منظم، از طریق تست پاپ‌ اسمیر و آزمایش hpv ارزیابی شود. استفاده از کاندوم هم اگرچه محافظت کاملی در برابر ویروس اچ پی وی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند شانس ابتلا به آن را تا حدی کاهش دهد.

داروهای افزایش میل جنسی را بشناسید

درمان بیماری HPV

استفاده از داروهای موضعی یا جراحی می‌تواند به رفع زگیل‌های HPV کمک کند

آزمایش hpv در منزل

انجام آزمایش HPV معمولا از سوی پزشک برای کسانی که دارای ضایعات پوستی مثل زگیل هستند یا زنانی که نتیجه تست پاپ اسمیر آن‌ها غیرطبیعی است، تجویز می‌شود. انجام این آزمایش در آزمایشگاه ممکن است برای برخی افراد نگران‌کننده باشد یا همه، وقت کافی برای مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایش hpv نداشته باشند.

در این صورت می‌توانید آزمایش HPV در منزل را از طریق خدمات آنلاین حال انجام دهید. این آزمایش نیاز به ناشتابودن ندارد و تنها شامل نمونه‌برداری سطحی از ضایعات پوستی مشکوک است. این نمونه‌ها در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرند و نتیجه، در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بیمار ارسال می‌شود.

کلام پایانی درباره بیماری hpv

اچ پی وی عفونت شایعی است که ابتلا به آن در بیش‌تر مبتلایان نگران‌کننده نیست؛ اما این موضوع نباید شما را از پیگیری و کنترل آن غافل کند. افراد آلوده به ویروس HPV باید به طور منظم از نظر وضعیت سلامتی خود بررسی شوند. انجام آزمایش، غربالگری سرطان، تست پاپ اسمیر و… راهکارهایی هستند که می‌توانند هر نوع تغییر خطرناک در سلول‌های بدن را به سرعت شناسایی و درمان‌های جدی را امکان‌پذیر کنند. اگر برای طرح سوالات خود در مورد بیماری HPV نگران هستید یا احساس شرم و خجالت دارید، می‌توانید به صورت محرمانه با مشاوران آنلاین سامانه حال مشورت کنید.

 

سوالات متداول درباره بیماری hpv

آیا بیماری hpv درمان دارد؟

معمولا سیستم ایمنی بدن می‌تواند به تنهایی با ویروس‌های عامل این بیماری مبارزه کند. اما در صورتی که این ویروس‌ها باعث ایجاد زگیل شوند، می‌توان زگیل‌ها را از طریق روش‌های جراحی، درمان‌های دارویی و موضعی برطرف کرد.

زگیل تناسلی ناشی از اچ پی وی در چه نواحی از بدن است؟

این زگیل‌ها می‌تواند در سطح پوست یا بافت مخاطی هر نقطه‌ای از بدن به ویژه دهان و گلو، واژن، دهانه رحم، مقعد، آلت تناسلی و کیسه بیضه ایجاد شود.

ویروس hpv چیست؟

ویروس HPV ویروس پاپیلومای انسانی است که بیش از صد نوع مختلف دارد. انواع مختلف آن می‌توانند باعث ایجاد درجات مختلفی از بیماری HPV شوند که جدی‌ترین آن‌ها، بروز سرطان در اندام‌های تناسلی بدن است.

 

منابع

cdc.gov

mayoclinic.org

my.clevelandclinic.org

macmillan.org.uk

plannedparenthood.org

 

 

مقالات مرتبط

3 دیدگاه