جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

چگونه نسبت به انتقاد ها حساس نباشیم

حساس-بودن-به-انتقاد
۱۰ مهر

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

حساسیت نسبت به انتقاد دردناک است، و اغلب زمانی اتفاق می افتد که اعتماد به نفس شما کم است . صرفنظر از این که انتقادات توجیه پذیراست یا نه ، نظر منفی نسبت به خود عزت نفس تان را پایین نگه می دارد یا آن را تشدید می کند. شما ممکن است قادر به جلوگیری از انتقادات دیگران از خودتان نباشید، اما می توانید انتخاب کنید که چگونه به این انتقادات پاسخ دهید . در حقیقت، ضروری است که به این موضوع حساسیت نداشته باشید تا بتوانید واقعیت را از وهم و دروغ جدا کنید و بدون در نظرگرفتن آنچه که هر کس می تواند در مورد شما بگوید، می تواند به ارزش خودتان اعتماد داشته باشد.

چهار راه برای جلوگیری ازحساسیت بیش از حد به انتقاد

به آنچه که گفته می شود، به دقت توجه کنید
اگر نسبت به انتقاد حساسیت دارید، مهم است که واقعا به آنچه که مردم درباره شما می گویند گوش کنید. سپس می توانید ارزیابی کنید که آیا نظرات آنها واقعیت دارد یا نه. شاید نظرات آنها به هیچ وجه انتقادی نباشد، اما شما آنها را به صورت انتقاد تفسیر می کنید. همچنین ممکن است این باشد که انتقاد آنها از شما بر اساس تزلزل شخصیت خود آنها است. علاوه بر این، اظهارات آنها در مورد شما تا حدودی می تواند بر اساس چگونگی انجام امور آنطور که واقعا” هستند باشد و شامل اغراق یا چیزی غیر واقعی باشد. بنابراین به نکات دقیق وظریف دقت کنید. زمانی را به تفکردرباره نظرات مردم در مورد خودتان اختصاص دهید ، به جای واکنش خشم آلود به سمت خودتان .
از حق خودت دفاع کن
اگر احساس می کنید که انتقاد ازشما ناعادلانه است، نترسید از اینکه چیزی بگوید. هنگامی که شما اعتماد به نفس تان پایین است، آسان است که عادت داشته باشید که کورکورانه نظرات منفی در موردخودتان را قبول کنید. اما هیچکس – بطور مطلق هیچکس – نباید به طور پیش فرض این حق راداشته باشد شما را در اختیار بگیرد ، این شامل نزدیکترین دوستان و اعضای خانواده شما می شود. مطمئنا شما نمی خواهید حالت دفاعی داشته باشید و بلافاصله هر انتقادی را درباره شما ، در تلاش برای محافظت از اعتماد به نفس و غرورتان را انکار می کنید .راه ایجاد عزت نفس سالم ، تثبیت حقیقتی در مورد خودتان و داشتن اعتماد به نفس برای بیان این حقیقت است.
در-مقابل-انتقاد-پیشگام-باشید
در مورد انتقاد پیشگام باشید
گاهی اوقات حساسیت بیش از حد به انتقاد باعث می شود که توانایی شما برای تغییر آسیب ببیند . توجه به برخی انتقادات دیگران در مورد شما اغلب می توانید یک آلارم برای بیدارکردن تان باشد. ممکن است برخی از حقایق مهم در آنچه که آنها می گویند وجود داشته باشد که شما نیاز دارید آنرا بپذیرید. خودتان را در مورد آن ملامت نکنید. شما برخی نقاط کور، برخی ایرادات ، و برخی نقاط ضعف دارید . هیچ کس کامل نیست. شما شخص عجیب و غریبی نیستید که مقدر است که شکست بخورید به این خاطر که گاهی اوقات گمراه می شوید یا می توانستید کارها را بهتر انجام دهید.بسیاری از انتقادات سازنده هستند، بنابراین از آن ها اینطور استفاده کنید. نظرات دیگران را بشنوید و به منظور بهبود خود اقداماتی را انجام دهید.
اجازه بدهید مورد انتقاد قرار گیرید
هر گاه اعتماد به نفس من کم می شود، من می بینم که در الگویی مضحک و ناسالم که مردم درباره من چه می گویند گرفتار شده ام . من احساس خشم و ناراحتی را نسبت به خودم و هر کس که از من انتقاد می کند، پایان می دهم. تمرکز بر مسائلی که باعث ناراحتی شما شده اند تنها باعث ناراحتی بیشتر می شود. این باعث می شود شما در مورد خودتان احساس بدی داشته باشید. واقعیت این است هیچ نکته مثبتی در بازبینی دوباره انتقادات وجود ندارد، حتی اگر ذهن تان شما را فریب می دهد که این را مورد توجه قرار دهید. شما نمی توانید چیزی را که فردی در مورد شما گفته تغییر دهید. شما نمیتوانید به عقب برگردید و آن استدلال منطقی را که در سرتان ایجاد کرده اید ارائه دهید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که اجازه دهید انتقادات ادامه پیدا کنند . این مربوط به گذشته است شما باید بتوانید به سرعت از نقد ها عبور کنید. با انجام این کار، شما می توانید خطاهای خود را با بخشش مدیریت کنید .

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

 

مقالات مرتبط

استرس-امتحان
راههای مقابله با استرس امتحان

آیا شما هم این تجربه را داشته‌اید که باوجود آن‌ که ساعت‌های زیادی برای درسی زحمت کشیده‌اید، روز امتحان هیچ‌چیز در ذهن‌تان نمانده باشد؟ آیا شده که هنگام درس‌خواندن از شدت استرس نتوانید کلمه‌ای را به‌خاطر بسپارید؟ شما هم در روز امتحان دست‌هایتان عرق می‌کند و انگار توی دل‌تان رخت می‌شویند؟ تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید استرس و فشار روز امتحان را کم‌‌تر کنید و مثل بعضی‌ها که عین خیال‌شان هم نیست، سر جلسه حاضر شوید؟ البته این را هم بگوییم که به‌ هر حـال کمی استرس طبیعی است؛ آن‌چه اهمیت دارد این است که این حس نباید بر کارایی شما تاثیر منفی بگذارد. در ادامه راهکار هایی برای کاهش استرس را برایتان آورده ایم.

پشتیبانی حال
۱۳ / ۱۱ / ۹۷
تکنیک های ارتباط با کودک درون
توسعه فردی: چطور ارتباط بهتری با کودک درون ام داشته باشم؟

برای همه ما پیش آمده که گاهی صدایی از درونمان بشنویم، این صدا را به نام کودک درون می‌شناسیم.

پشتیبانی حال
۱۳ / ۰۸ / ۹۸
رژيم غذايی و سلامت روان

رژیم غذایی و سلامت روان تحقیقات نشان می دهد که آنچه که می خوریم ممکن است نه تنها سلامت جسمی ما، بلکه سلامت روحی و روانی ما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

پشتیبانی حال
۰۵ / ۱۰ / ۹۷
كسب-بهداشت-روان
۱۲ نکته مفید برای بهداشت روانی

هر کس به طریق خود مراقب سلامت روان اش است و یک سازماندهی مجدد ارزشمند را برای فرد فراهم میکند که فرد را مثبت تر و خلاق تر می کند.در اینجا ما برخی نکات برای داشتن  روانی سالم را به شما معرفی می کنیم :

پشتیبانی حال
۱۴ / ۰۷ / ۹۷
نظرات کاربران
افزودن نظر