haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

چگونه نسبت به انتقاد ها حساس نباشیم

پشتیبانی حال
حساس-بودن-به-انتقاد
۱۰ مهر

حساسیت نسبت به انتقاد دردناک است، و اغلب زمانی اتفاق می افتد که اعتماد به نفس شما کم است . صرفنظر از این که انتقادات توجیه پذیراست یا نه ، نظر منفی نسبت به خود عزت نفس تان را پایین نگه می دارد یا آن را تشدید می کند. شما ممکن است قادر به جلوگیری از انتقادات دیگران از خودتان نباشید، اما می توانید انتخاب کنید که چگونه به این انتقادات پاسخ دهید . در حقیقت، ضروری است که به این موضوع حساسیت نداشته باشید تا بتوانید واقعیت را از وهم و دروغ جدا کنید و بدون در نظرگرفتن آنچه که هر کس می تواند در مورد شما بگوید، می تواند به ارزش خودتان اعتماد داشته باشد.

چهار راه برای جلوگیری ازحساسیت بیش از حد به انتقاد

به آنچه که گفته می شود، به دقت توجه کنید
اگر نسبت به انتقاد حساسیت دارید، مهم است که واقعا به آنچه که مردم درباره شما می گویند گوش کنید. سپس می توانید ارزیابی کنید که آیا نظرات آنها واقعیت دارد یا نه. شاید نظرات آنها به هیچ وجه انتقادی نباشد، اما شما آنها را به صورت انتقاد تفسیر می کنید. همچنین ممکن است این باشد که انتقاد آنها از شما بر اساس تزلزل شخصیت خود آنها است. علاوه بر این، اظهارات آنها در مورد شما تا حدودی می تواند بر اساس چگونگی انجام امور آنطور که واقعا” هستند باشد و شامل اغراق یا چیزی غیر واقعی باشد. بنابراین به نکات دقیق وظریف دقت کنید. زمانی را به تفکردرباره نظرات مردم در مورد خودتان اختصاص دهید ، به جای واکنش خشم آلود به سمت خودتان .
از حق خودت دفاع کن
اگر احساس می کنید که انتقاد ازشما ناعادلانه است، نترسید از اینکه چیزی بگوید. هنگامی که شما اعتماد به نفس تان پایین است، آسان است که عادت داشته باشید که کورکورانه نظرات منفی در موردخودتان را قبول کنید. اما هیچکس – بطور مطلق هیچکس – نباید به طور پیش فرض این حق راداشته باشد شما را در اختیار بگیرد ، این شامل نزدیکترین دوستان و اعضای خانواده شما می شود. مطمئنا شما نمی خواهید حالت دفاعی داشته باشید و بلافاصله هر انتقادی را درباره شما ، در تلاش برای محافظت از اعتماد به نفس و غرورتان را انکار می کنید .راه ایجاد عزت نفس سالم ، تثبیت حقیقتی در مورد خودتان و داشتن اعتماد به نفس برای بیان این حقیقت است.
در-مقابل-انتقاد-پیشگام-باشید
در مورد انتقاد پیشگام باشید
گاهی اوقات حساسیت بیش از حد به انتقاد باعث می شود که توانایی شما برای تغییر آسیب ببیند . توجه به برخی انتقادات دیگران در مورد شما اغلب می توانید یک آلارم برای بیدارکردن تان باشد. ممکن است برخی از حقایق مهم در آنچه که آنها می گویند وجود داشته باشد که شما نیاز دارید آنرا بپذیرید. خودتان را در مورد آن ملامت نکنید. شما برخی نقاط کور، برخی ایرادات ، و برخی نقاط ضعف دارید . هیچ کس کامل نیست. شما شخص عجیب و غریبی نیستید که مقدر است که شکست بخورید به این خاطر که گاهی اوقات گمراه می شوید یا می توانستید کارها را بهتر انجام دهید.بسیاری از انتقادات سازنده هستند، بنابراین از آن ها اینطور استفاده کنید. نظرات دیگران را بشنوید و به منظور بهبود خود اقداماتی را انجام دهید.
اجازه بدهید مورد انتقاد قرار گیرید
هر گاه اعتماد به نفس من کم می شود، من می بینم که در الگویی مضحک و ناسالم که مردم درباره من چه می گویند گرفتار شده ام . من احساس خشم و ناراحتی را نسبت به خودم و هر کس که از من انتقاد می کند، پایان می دهم. تمرکز بر مسائلی که باعث ناراحتی شما شده اند تنها باعث ناراحتی بیشتر می شود. این باعث می شود شما در مورد خودتان احساس بدی داشته باشید. واقعیت این است هیچ نکته مثبتی در بازبینی دوباره انتقادات وجود ندارد، حتی اگر ذهن تان شما را فریب می دهد که این را مورد توجه قرار دهید. شما نمی توانید چیزی را که فردی در مورد شما گفته تغییر دهید. شما نمیتوانید به عقب برگردید و آن استدلال منطقی را که در سرتان ایجاد کرده اید ارائه دهید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که اجازه دهید انتقادات ادامه پیدا کنند . این مربوط به گذشته است شما باید بتوانید به سرعت از نقد ها عبور کنید. با انجام این کار، شما می توانید خطاهای خود را با بخشش مدیریت کنید .

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

 

مقالات مرتبط

راههاي-جلوگيري-از-اضطراب
چند راه ساده‌ برای جلوگيری از اضطراب

زندگی ما همواره با تغییرات و دگرگونی‌هایی همراه است و تا پیش از آنکه خود را با آن تغییرات سازگار  نماییم، در حالت  تنش قرار می گیریم و دچار اضطراب میشویم.تغییراتی که موجب اضطراب و استرس می شود لزوماً هم ناخوشایند نیستند. باید از راهکارهای جلوگیری از اضطراب برای مقابله با این مشکل استفاده کرد، اما چون تعادل  پیشین ما با زندگی به هم می‌خورد و هنوز با شرایط جدید سازگاری پیدا نکردیم، موجب اضطراب می‌شود.

پشتیبانی حال
۰۶ / ۱۱ / ۹۷
كنترل-اضطراب
بهترين راههای كنترل اضطراب

دلشوره و اضطراب از پرسش‌ها و شک‌های کوچک شروع می‌شود و ممکن است به جایی برسد که دیگر پرسش‌ها تمام نشوند؛ اگر در امتحان قبول نشوم چه؟ اگر غذایم خوش‌مزه نشود، چه کار کنم؟ اگر دوشنبه پولم را نگیرم چطور جواب صاحب‌خانه را بدهم؟ اینجاست که باید به فکر کنترل این اضطراب باشیم؟مسئله سر این جمله‌هایی نیست که بیشترشان با «اگر» شروع می‌شود، بلکه بحث بر سر این است که چطور با اضطراب مواجه شویم و مقابلش بایستیم تا ماندگار نشود و تمام وجودمان را تسخیر نکند و بتوانیم از زندگی نهایت لذت را ببریم.

پشتیبانی حال
۱۴ / ۱۱ / ۹۷
عشق در نگاه اول
آیا واقعا می‌توان در نگاه اول عاشق شد؟

«شاید احمقانه به نظر برسد اما از لحظه‌ای که برای اولین بار دیدمت، دیگر نتوانستم تو را از ذهنم خارج کنم.» این جمله‌ای از یک کتاب است، اما حالا می‌خواهیم بررسی کنیم آیا چنین چیزی در واقعیت نیز ممکن است؟ بسیاری از افراد درباره عشق در نگاه اول صحبت کرده‌اند. زنی در مورد معشوق خود چنین می‌گوید: ‌«من در نگاه اول عاشق او شدم. اولین باری که در زندگی احساس شعف کردم، زمانی بود که او را دیدم. احساسی بسیار خوشایند، لطیف و بسیار بدوی. احساسی غافل‌گیرکننده، نفس‌گیر و فراگیر. احساسی که پیش از آن برایم آشنا نبود.» عشق در نگاه اول را نمی‌توان به سادگی توصیف کرد. تا جایی که برخی از افراد امکان آن را از اساس زیر سوال برده و ادعا می‌کنند تنها چیزی که ممکن است در نگاه اول بوجود بیاید، کشش جنسی است. اما به راستی چگونه می‌توانیم پس از یک نگاه کوتاه به‌طور عمیقی عاشق شویم؟ چگونه چنین نگاهی می‌تواند ما را به این باور برساند که می‌خواهیم باقی عمر خود را در آغوش غریبه‌ای بگذرانیم که برای اولین بار او را می‌بینیم؟ اگر می‌خواهید پاسخ این سوالات را بدانید، در این مطلب با ما همراه باشید.

ندا ناجی
۰۵ / ۱۱ / ۰۰
مزایای مشاوره آنلاین پزشکی
مزایای مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین یک گزینه عالی برای افراد پرمشغله، خجالتی و حتی کسانی است که در مناطق حاشیه‌ای شهرها زندگی می کنند. در مشاوره آنلاین مجبور نیستید تا یک مطب رانندگی کنید یا در صف منتظر بمانید. شما طبق برنامه خود از طریق اتصال اینترنتی با مشاور خود صحبت می‌کنید. درست مثل صحبت کردن با یک مشاور واقعی، اما از هر کامپیوتر یا موبایلی که به اینترنت متصل است.

پشتیبانی حال
۰۳ / ۰۴ / ۹۷
استرس-امتحان
راههای مقابله با استرس امتحان

آیا شما هم این تجربه را داشته‌اید که باوجود آن‌ که ساعت‌های زیادی برای درسی زحمت کشیده‌اید، روز امتحان هیچ‌چیز در ذهن‌تان نمانده باشد؟ آیا شده که هنگام درس‌خواندن از شدت استرس نتوانید کلمه‌ای را به‌خاطر بسپارید؟ شما هم در روز امتحان دست‌هایتان عرق می‌کند و انگار توی دل‌تان رخت می‌شویند؟ تا به‌حال به این فکر کرده‌اید که چطور می‌توانید استرس و فشار روز امتحان را کم‌‌تر کنید و مثل بعضی‌ها که عین خیال‌شان هم نیست، سر جلسه حاضر شوید؟ البته این را هم بگوییم که به‌ هر حـال کمی استرس طبیعی است؛ آن‌چه اهمیت دارد این است که این حس نباید بر کارایی شما تاثیر منفی بگذارد. در ادامه راهکار هایی برای کاهش استرس را برایتان آورده ایم.

پشتیبانی حال
۱۳ / ۱۱ / ۹۷