haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

چگونه نسبت به انتقاد ها حساس نباشیم

حساس-بودن-به-انتقاد
۱۰ مهر

حساسیت نسبت به انتقاد دردناک است، و اغلب زمانی اتفاق می افتد که اعتماد به نفس شما کم است . صرفنظر از این که انتقادات توجیه پذیراست یا نه ، نظر منفی نسبت به خود عزت نفس تان را پایین نگه می دارد یا آن را تشدید می کند. شما ممکن است قادر به جلوگیری از انتقادات دیگران از خودتان نباشید، اما می توانید انتخاب کنید که چگونه به این انتقادات پاسخ دهید . در حقیقت، ضروری است که به این موضوع حساسیت نداشته باشید تا بتوانید واقعیت را از وهم و دروغ جدا کنید و بدون در نظرگرفتن آنچه که هر کس می تواند در مورد شما بگوید، می تواند به ارزش خودتان اعتماد داشته باشد.

چهار راه برای جلوگیری ازحساسیت بیش از حد به انتقاد

به آنچه که گفته می شود، به دقت توجه کنید
اگر نسبت به انتقاد حساسیت دارید، مهم است که واقعا به آنچه که مردم درباره شما می گویند گوش کنید. سپس می توانید ارزیابی کنید که آیا نظرات آنها واقعیت دارد یا نه. شاید نظرات آنها به هیچ وجه انتقادی نباشد، اما شما آنها را به صورت انتقاد تفسیر می کنید. همچنین ممکن است این باشد که انتقاد آنها از شما بر اساس تزلزل شخصیت خود آنها است. علاوه بر این، اظهارات آنها در مورد شما تا حدودی می تواند بر اساس چگونگی انجام امور آنطور که واقعا” هستند باشد و شامل اغراق یا چیزی غیر واقعی باشد. بنابراین به نکات دقیق وظریف دقت کنید. زمانی را به تفکردرباره نظرات مردم در مورد خودتان اختصاص دهید ، به جای واکنش خشم آلود به سمت خودتان .
از حق خودت دفاع کن
اگر احساس می کنید که انتقاد ازشما ناعادلانه است، نترسید از اینکه چیزی بگوید. هنگامی که شما اعتماد به نفس تان پایین است، آسان است که عادت داشته باشید که کورکورانه نظرات منفی در موردخودتان را قبول کنید. اما هیچکس – بطور مطلق هیچکس – نباید به طور پیش فرض این حق راداشته باشد شما را در اختیار بگیرد ، این شامل نزدیکترین دوستان و اعضای خانواده شما می شود. مطمئنا شما نمی خواهید حالت دفاعی داشته باشید و بلافاصله هر انتقادی را درباره شما ، در تلاش برای محافظت از اعتماد به نفس و غرورتان را انکار می کنید .راه ایجاد عزت نفس سالم ، تثبیت حقیقتی در مورد خودتان و داشتن اعتماد به نفس برای بیان این حقیقت است.
در-مقابل-انتقاد-پیشگام-باشید
در مورد انتقاد پیشگام باشید
گاهی اوقات حساسیت بیش از حد به انتقاد باعث می شود که توانایی شما برای تغییر آسیب ببیند . توجه به برخی انتقادات دیگران در مورد شما اغلب می توانید یک آلارم برای بیدارکردن تان باشد. ممکن است برخی از حقایق مهم در آنچه که آنها می گویند وجود داشته باشد که شما نیاز دارید آنرا بپذیرید. خودتان را در مورد آن ملامت نکنید. شما برخی نقاط کور، برخی ایرادات ، و برخی نقاط ضعف دارید . هیچ کس کامل نیست. شما شخص عجیب و غریبی نیستید که مقدر است که شکست بخورید به این خاطر که گاهی اوقات گمراه می شوید یا می توانستید کارها را بهتر انجام دهید.بسیاری از انتقادات سازنده هستند، بنابراین از آن ها اینطور استفاده کنید. نظرات دیگران را بشنوید و به منظور بهبود خود اقداماتی را انجام دهید.
اجازه بدهید مورد انتقاد قرار گیرید
هر گاه اعتماد به نفس من کم می شود، من می بینم که در الگویی مضحک و ناسالم که مردم درباره من چه می گویند گرفتار شده ام . من احساس خشم و ناراحتی را نسبت به خودم و هر کس که از من انتقاد می کند، پایان می دهم. تمرکز بر مسائلی که باعث ناراحتی شما شده اند تنها باعث ناراحتی بیشتر می شود. این باعث می شود شما در مورد خودتان احساس بدی داشته باشید. واقعیت این است هیچ نکته مثبتی در بازبینی دوباره انتقادات وجود ندارد، حتی اگر ذهن تان شما را فریب می دهد که این را مورد توجه قرار دهید. شما نمی توانید چیزی را که فردی در مورد شما گفته تغییر دهید. شما نمیتوانید به عقب برگردید و آن استدلال منطقی را که در سرتان ایجاد کرده اید ارائه دهید. بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که اجازه دهید انتقادات ادامه پیدا کنند . این مربوط به گذشته است شما باید بتوانید به سرعت از نقد ها عبور کنید. با انجام این کار، شما می توانید خطاهای خود را با بخشش مدیریت کنید .

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

 

مقالات مرتبط

فعالیت‌های مفیدی در قرنطینه خانگی کرونا
چطور از روزهای قرنطینه روزهای مفید بسازیم؟

وقتی مجبوریم برخلاف میلمان کاری را انجام دهیم. اول با آن مقابله می‌کنیم. ماندن در خانه یا همان قرنطینه خانگی یکی از همان بر خلاف میل هاست. کم کم به آن عادت می‌کنیم و در نهایت تسلیمش می‌شویم. اما همیشه کسانی هستند که به اتفاقات زندگی‌شان از دریچه دیگری نگاه می‌کنند. این تفاوت نه تنها در سبک زندگی بلکه در روند زندگی‌شان اثر می‌گذارد. این روزها که با بحران کرونا و استرس ناشی از آن مواجه بوده و ناچار به قرنطینه خانگی هستیم. خودمان تصمیم می‌گیریم که شرایط را چطور مدیریت کنیم. نتیجه این مدیریت میتواند به یک موفقیت در زندگی‌مان تبدیل شود یا برای همیشه سبک زندگیمان را تغییر دهد. در این مطلب قصد داریم برخی از فعالیت‌های قرنطینه کرونایی را معرفی کنیم که کمتر به آنها توجه شده یا در موردشان صحبت می‌شود.

پشتیبانی حال
۲۸ / ۱۲ / ۹۸
موفقیت
روانشناسی موفقیت

پشتیبانی حال
۲۳ / ۰۷ / ۹۷
حال- چرا نمیتونم به خواسته هایم برسم
با احساس عقب ماندن از زندگی چیکار کنم؟

آیا تا به حـال به این فکر کرده اید که مسیر دست یابی به هدف تان درست نیست؟

پشتیبانی حال
۰۲ / ۱۰ / ۹۸
رضایت-از-زندگی
چگونه رضایت از زندگی را افزایش دهیم؟

برای همه ما ممکن است پیش آمده باشد که احساس کرده ایم در یک وضعیت گیرافتاده ایم و بدون جهت روشنی به جلو حرکت کرده ایم. این می تواند در همه زمینه ها، از جمله روابط ما با دیگران، دوستی، شغل و حرفه، ارتقای خود و یا در تحصیلات اتفاق بیافتد و در نهایت در سطح رضایت از زندگی فرد تاثیر بگذارد .

پشتیبانی حال
۲۶ / ۰۸ / ۹۷
مزایای مشاوره آنلاین پزشکی
مزایای مشاوره آنلاین

مشاوره آنلاین یک گزینه عالی برای افراد پرمشغله، خجالتی و حتی کسانی است که در مناطق حاشیه‌ای شهرها زندگی می کنند. در مشاوره آنلاین مجبور نیستید تا یک مطب رانندگی کنید یا در صف منتظر بمانید. شما طبق برنامه خود از طریق اتصال اینترنتی با مشاور خود صحبت می‌کنید. درست مثل صحبت کردن با یک مشاور واقعی، اما از هر کامپیوتر یا موبایلی که به اینترنت متصل است.

پشتیبانی حال
۰۳ / ۰۴ / ۹۷
پانیک چیست و چه درمانی دارد؟
مشاوره فردی: همه آنچه درباره حملات پانیک باید بدانید

یکی از مهم و رایج ترین حمله‌های روانشناختی که متاسفانه روز به روز در حـال افزایش است،‌ حملات پانیک یا اصطلاحا پانیک اتک است. عواملی در بروزحمله های پانیک موثر هستند که می‌توان تا حدودی آنها را تحت کنترل قرار داد.

پشتیبانی حال
۱۱ / ۰۸ / ۹۸