جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

تغییرات سینه در بارداری و نکات مهم آن

تغییرات سینه در بارداری
۱۲ شهریور

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

تغییرات سینه در بارداری از سه ماهه اول شروع می‌شود و در طول سفر بارداری ادامه می‌یابد. سینه ها ممکن است به دلیل افزایش جریان خون و نوسانات هورمونی حساس، متورم و سنگین تر شوند و این تغییرات منعکس کننده دگرگونی باورنکردنی است که در بدن یک زن رخ می دهد تا او برای غذا دادن به فرزند خود آماده شود. اگر برای تغییرات سینه خود و یا سایر موارد، احتیاج به گفتگو با پزشک را دارید می‌توانید با دکتر زنان آنلاین در خانه خومد گفتگو کرده و راهنمایی های لازم را دریافت نمایید.

برای انجام زایمان خود در بهترین کلینیک ها و توسط بهترین متخصصین، می‌توانید با ثبت درخواست در بخش زایمان اقساطی، از وام 5 تا 50 میلیونی که بدون نیاز به ضامن پرداخت می‌شود، برای انجام این کار استفاده کنید.

تغییرات قابل انتظار پس از بارداری

در دوران بارداری، تغییرات مختلفی در بدن زن برای حمایت از رشد و تکامل جنین رخ می‌دهد. یکی از تغییرات مهم افزایش حجم خون است. برای تامین اکسیژن و مواد مغذی کافی در بدن مادر و جنین در حال رشد، این یک صرورت است. در نتیجه، قلب باید خون بیشتری پمپاژ کند که منجر به افزایش ضربان قلب نیز می‌شود. علاوه بر این، تغییرات هورمونی باعث گشاد شدن رگ های خونی خواهد شد که منجر به کاهش فشار خون شده و این موضوع زنان باردار را مستعد ابتلا به سرگیجه یا غش می‌کند.

یکی دیگر از تغییرات قابل توجه در دوران بارداری رشد و بزرگ شدن رحم است. رحم، که محل نگهداری و تغذیه کودک در حال رشد است، به سرعت رشد می‌کند تا بتواند جنین در حال رشد را در خود جای دهد. این انبساط باعث ناراحتی و احساس یا حتی درد نیز می‌شود، زیرا رحم به اندام های اطراف مانند مثانه و روده فشار وارد می‌کند. علاوه بر این، رباط‌های حمایت‌کننده رحم برای جا دادن کودک در حال رشد کشیده می‌شوند که ای نیز منجر به کمردرد خفیف تا متوسط خواهد شد. یکی دیگر از تغییرات، تغییرات سینه در بارداری است که در ادامه مقاله به آن بیشتر می‌پردازیم.

تغییرات سینه در بارداری 3 ماهه اول

در طول سه ماه اول بارداری، تغییرات مختلفی در سینه رخ می‌دهد.

سینه ها شروع به بزرگ شدن می کنند و ممکن است نسبت به لمس نیز حساس شوند. علت آن نیز افزایش جریان خون و تغییرات هورمونی است. آرئول ها، که نواحی تیره اطراف نوک سینه ها هستند، بیشتر تیره می‌شوند که علت آن افزایش تولید هورمون استروژن است.

علاوه بر این، غدد مونتگومری، که برجستگی های کوچکی روی آرئول ها هستند، برجسته تر می‌شوند. این غدد روغن‌هایی تولید می‌کنند که نوک سینه‌ها را در دوران شیردهی روان نگه داشته و از آن‌ها محافظت می‌کنند. تغییر دیگری که ممکن است رخ دهد، ظاهر شدن سیاهرگ های آبی روی سینه ها است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که افزایش جریان خون باعث تغذیه جنین در حال رشد می‌شود.

علاوه بر این، نوک سینه ها ممکن است عمودی تر یا حساس تر شوند که علت آن نیز تغییرات هورمونی و افزایش جریان خون در سینه ها است. این تغییرات سینه در بارداری در سه ماه اول، طبیعی است و زمانی رخ می دهد که بدن برای شیردهی و رشد کودک آماده می‌شود.

تغییرات سینه در بارداری

تغییرات سینه در بارداری 3 ماهه دوم

در سه ماهه دوم بارداری و از هفته چهاردهم بارداری، تغییرات قابل توجهی در پستان رخ می‌دهد. با آماده شدن بدن برای شیردهی، سینه ها به رشد و بزرگ شدن ادامه می دهند.

بدن در سه ماه دوم بارداری تولید هورمون‌هایی از جمله استروژن و پروژسترون را افزایش می‌دهد. این هورمون ها غدد پستانی را تحریک کرده و در نتیجه باعث افزایش جریان خون و بزرگ شدن سینه ها می‌شود. رشد غدد پستانی از آنجایی بسیار مهم است که سینه‌ها را برای تولید شیر بعد از زایمان آماده می‌کند.

در نتیجه این تغییرات هورمونی، سینه‌ها حساس‌ و حساس‌تر می‌شوند. بزرگ شدن نوک سینه و آرئول نیز در این مرحله شایع است که هم بزرگ‌تر می‌شوند و هم تیره‌تر. این تغییر به افزایش سطح سلول های تولید کننده رنگدانه نسبت داده می‌شود که سینه ها را برای شیردهی آماده می کند.

در طول سه ماهه دوم، غدد مونتگومری یا همان غدد کوچک روی سطح آرئول نیز برجسته تر خواهد شد. در این دوره به دلیل سفت شدن سینه ها، ممکن است خارش یا سوزش را نیز تجربه کنید.

زنان همچنین ممکن است نشت آغوز را در سه ماهه دوم به عنوان تغییرات سینه در بارداری تجربه کنند. آغوز اولین شیری است که توسط سینه ها تولید می شود و حاوی مواد مغذی ضروری برای نوزاد است. این نشت با تحریک نوک پستان یا فشار بر روی سینه ها ایجاد نمی‌شود.

تغییرات سینه در بارداری 3 ماهه سوم

با شروع آماده شدن غدد پستانی برای تولید شیر در 3 ماهه سوم، سینه‌ها بزرگ‌تر و سنگین‌تر می‌شوند و افزایش سطح استروژن و پروژسترون باعث تکثیر و رشد مجاری و غدد شیر نیز می‌شود. نوک سینه ها نیز برجسته تر و تیره تر شده و علاوه بر این، حساس‌تر نیر می‌شوند زیرا افزایش جریان خون و تغییرات هورمونی باعث افزایش حساسیت در بافت پستان می‌شود. این تغییرات باعث ایجاد احساس درد در سینه‌ها و ایجاد ناراحتی، به‌ویژه هنگام لمس یا در حین فعالیت بدنی خواهد شد.

به طور خلاصه، تغییرات سینه در بارداری ماه سوم، تغییرات قابل توجهی از جمله بزرگ شدن سینه ها، افزایش برجستگی نوک سینه ها، حساسیت به لمس و ترشح شیر می‌‌باشد.

تغییرات سینه در بارداری

راهنمایی برای تغییرات سینه در بارداری

در زمان تغییرات سینه در بارداری، می‌توانید اقدامات خاصی را برای کاهش ناراحتی و حفظ سلامت سینه خود انجام دهید که درواقع بخشی از مراقبت های دوران بارداری است.

از سینه بند مناسب استفاده کنید

در طول زمان تغییرات سینه در بارداری، سوتینی را انتخاب کنید که در آن راحت باشید. در اینجا چند نوع سوتین مناسب وجود دارد:

  •  سوتین های بارداری: این سوتین‌ها به طور خاص برای سازگاری با تغییرات اندازه و شکل سینه در دوران بارداری طراحی شده اند. سوتین های رایج دارای بند های پهن تر، قلاب های اضافی و مواد بهتری هستند.
  •  سوتین‌های ورزشی: سوتین‌های ورزشی گزینه بسیار خوبی در دوران بارداری هستند، به‌ویژه برای زنانی که فعالیت زیادی دارند.
  • . سوتین های بدون درز: سوتین های بدون درز از پارچه های کشسان هستند که می‌توانند با تغییر شکل سینه ها سازگار شوند.
  • سوتین های شیردهی: اگر قصد شیردهی دارید، سوتین های شیردهی در دوران بارداری را تهیه کنید.

البته اندام هر زنی متفاوت است، بنابراین با توجه به تغییرات سینه در بارداری خود، مدل‌ها و اندازه‌های مختلف را امتحان کنید تا بهترین مورد را پیدا کنید.

درباره سونوگرافی سینه بیشتر بدانید.

سینه بند مناسب

تقویم و تغذیه هفته به هفته بارداری

سینه های خود را مرطوب کنید

برای مرطوب نگه داشتن پوست و جلوگیری از خشکی یا خارش، از یک مرطوب کننده ملایم و بدون عطر استفاده کنید.

ماساژ ملایم سینه را تمرین کنید

ماساژ دایره ای ملایم می‌تواند به افزایش گردش خون، کاهش حساسیت و کاهش درد یا تورم سینه کمک کند.

از کمپرس سرد یا گرم استفاده کنید

با تغییرات سینه در بارداری برای کاهش حساسیت یا تورم از کمپرس سرد استفاده کنید و برای تسکین درد یا تورم به کمپرس گرم تغییر دهید. این کار به ویژه قبل از شیردهی مفید است

هیدراته بمانید

آب کافی بنوشید تا بدن خود را هیدراته نگه دارید، زیرا به سلامت کلی سینه شما کمک کرده و از خشکی یا ناراحتی جلوگیری می‌کند.

ارتباط با دکتر زنان

در مورد تغييرات سينه در بارداری یا نگرانی‌هایی که در دوران بارداری در سینه های خود تجربه می کنید گفتگو با دکتر زنان آنلاین و دریافت راهنمایی از خانه به شما اطمینان بیشتری داده و نیاز شما برای رفتن به مطب شلوغ پزشکان را نیز برطرف می‌سازد.

سوالات متداول

من مشتاق خلق مطالبی جذاب هستم که مخاطبانم را مجذوب کند. خواه نوشتن پست‌های وبلاگ، تولید ویدیو، یا تولید محتوای رسانه‌های اجتماعی باشد، تلاش می‌کنم مطالب آموزنده‌ای را ارائه کنم و با نگاهی دقیق به جزئیات و درک عمیق ترجیحات مخاطبان محتوایی سرگرم کننده و یا آموزنده ارائه کنم.

مقالات مرتبط

درمان اسهال در بارداری
برای درمان اسهال در بارداری چی بخورم؟

اسهال در دوران بارداری ممکن است در نتیجه افزایش سطح هورمون‌ها یا بسیاری از دلایل دیگر باشد که بر سیستم گوارشی تأثیر می‌گذارند و منجر به تغییر در حرکات روده شوند. در ادامه این مقاله درباره عوارض آن و راه های درمان اسهال در بارداری توضیح خواهیم داد. البته در هر محله از بارداری خود می‌توانید از طریق مشاوره با دکتر زنان آنلاین بهترین راهکار را درباره این موضوع و بسیاری از موضوعات دیگر دریافت کرده و از خانه مراحل درمان را طی کنید.

میلاد توکلی
۱۸ / ۰۶ / ۰۲
برای درمان عفونت ادراری در بارداری چه بخوریم
برای درمان عفونت ادراری در بارداری چه بخوریم

در دوران بارداری، به دلیل تغییرات فیزیولوژیکی مختلف، زنان بیشتر مستعد ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری (UTIs) هستند. در صورت عدم درمان عفونت ادرار در بارداری عواقب جدی مانند عفونت کلیه یا زایمان زودرس ممکن است در انتظار مادر باشد. در هر لحظه می‌توانید با دکتر زنان آنلاین درباره نشانه ها و علائم خود صحبت کرده و مراحل درمان را در خانه طی کنید.

میلاد توکلی
۱۱ / ۰۶ / ۰۲
برای باهوش شدن جنین چه بخوریم
برای باهوش شدن جنین چه بخوریم؟

برای باهوش شدن جنین چه بخوریم؟ این سوالی است که بسیاری از والدین در ذهن خود دارند، زیرا باعث رضایت آن‌ها در آینده و افزایش قدرت انتخاب کودک مراحل بعدی زندگی او خواهد شد. مفهوم باهوش شدن جنین به رشد توانایی های شناختی و ارتباطات عصبی در مرحله قبل از تولد اشاره دارد و پایه و اساس رشد شناختی، عاطفی و جسمی کودک را در آینده است. هرچند که خوداکی ها صرفا باعث باهوش شدن جنین نمی‌شوند، اما تاثیر زیادی در آن دارند.

میلاد توکلی
۳۱ / ۰۵ / ۰۲
هفته دوم بارداری
هفته دوم بارداری / نشانه ها، علائم و تغذیه در هفته دوم بارداری

در هفته دوم بارداری، بدن شما برای تخمک گذاری آماده می شود و درواقع زمانی است که یکی از تخمدان های شما تخمک را برای آماده شدن برای لقاح آزاد می کند. همانطور که بدن شما برای تخمک گذاری آماده می شود، پوشش داخلی رحم (به نام آندومتر) شروع به ضخیم شدن می کند. این ضخیم شدن برای ایجاد یک محیط مغذی برای یک جنین بالقوه ضروری است. در این مرحله مهم است که به سیگنال های بدن خود توجه کنید. ممکن است گرفتگی خفیف، نفخ یا حساس شدن سینه‌ها را تجربه کنید که همه اینها طبیعی هستند زیرا بدن شما برای تخمک‌گذاری آماده می‌شود. در حالی که ممکن است هنوز باردار نشده باشید اما باید مراقبت از خود را طوری شروع کنید که انگارباردار هستید. یعنی یک رژیم غذایی سالم بخورید، هیدراته بمانید و استراحت کافی داشته باشید.

تیم تحریریه
۱۹ / ۰۲ / ۰۲
تغذیه در دوران بارداری
تغذیه در دوران بارداری / لیست مواد غذایی مناسب برای مادران باردار

تغذیه در دوران بارداری و غذاهای مناسب این دوران از مهم‌ترین سوالاتی است که ذهن یک مادر باردار و اطرافیان او را درگیر می‌کند. اگرچه داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل برای همه افراد مفید است، اما اهمیت این موضوع برای کسی که فرزندی را در درون خود پرورش می‌دهد، اگر با علائم بارداری هم آشنایی ندارید می‌توانید آن را در این مطلب بخوانید.

سارا صاحبی
۲۵ / ۱۰ / ۰۱
رابطه_جنسی-بارداری
رابطه‌ جنسی در دوران بارداری

زنان باردار و همسران‌شان اغلب این پرسش برایشان پیش می‌آید که آیا رابطه‌ جنسی در دوران بارداری برای سلامت جنین ضرر دارد یا خیر؟ آنها حتی این نگرانی را دارند که مبادا رابطه‌ جنسی در این دوران به سقط جنین منجر شود.

پشتیبانی حال
۰۳ / ۰۲ / ۹۸
نظرات کاربران
افزودن نظر