haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

پیشنهادهای ساده برای کمک به فرد افسرده

کمک-به-فرد-افسرده
۱۹ فروردین

این که بدانیم باید به یک فرد مبتلا به افسردگی چه چیزهایی بگوییم همیشه هم کار آسانی نیست. چیزی که می‌گوییم قرار نیست عمیق یا شاعرانه باشد و فقط کاربردی‌ بودنش مهم است. باید بتوانیم بدون انتقال نگرانی‌مان حرف درست را بزنیم، هم‌دردی کنیم و راه‌حل داشته باشیم.خیلی وقت‌ها گفتن این‌که «نمی‌دانم چه باید بگوییم» کمک بزرگی است و در ادامه بهتر است اضافه کنیم که «حواس‌مان به او هست.» اما خیلی وقت‌ها هم باید بیشتر بگوییم و این‌جا انتخاب کلمات درست برای کمک به فرد افسرده اهمیت زیادی دارد.

 

راهکارهای‌ کمک به فرد افسرده

پیشنهادهای زیر می‌توانند برای بهتر کردن حس‌و‌حال فرد مبتلا به افسردگی کمک بزرگی باشند.

یک- من اهمیت می‌دهم.
همین کلمه‌های ساده برای کسی که گمان می‌کند تنهاست و تمام دنیا علیه‌اش است معجزه می‌کند. در آغوش بگیریدش یا دست روی شانه‌اش بگذارید و اجازه دهید بفهمد که شما به او و دنیایش اهمیت می‌دهید.
دو- آیا می‌توانم کمکی بکنم؟
افسردگی سنگینی ذهنی و فیزیکی زیادی روی فرد تحمیل می‌کند و کارهای بسیاری است که شما می‌توانید انجام دهید تا این فشارها کم شوند. او ممکن است نخواهد کمک شما را قبول کند و گمان کند که باعث زحمت‌تان می‌شود؛ اطمینان دهید که زحمتی نیست و در موقعیت مشابه او هم همین کار را برایتان می‌کرده. این را هم درنظر داشته باشید که فرد افسرده ممکن است به قدری آشفته باشد که حتی نداند در چه زمینه‌ای نیازمند کمک است. خودتان می‌توانید پیشنهادهایی بکنید که البته زمان هم در آن مشخص شده باشد: «فردا ساعت ۵ می‌توانم در کارهای خانه به تو کمک کنم.» یا این‌که «امروز عصر با هم چای بخوریم و کمی گپ بزنیم.» یا حتی «می‌توانم تو را تا مطب دکترت برسانم.»
سه- زندگی تو برای من اهمیت دارد.
افراد مبتلا به افسردگی عموما فکر می‌کنند که زندگی‌شان برای کسی اهمیت ندارد و حتی اگر اشتباه کنند هم کسی توجهی نمی‌کند. وقتی صادقانه به او بگویید که زندگی‌اش برایتان اهمیت دارد قدر و ارزش او را یادآوری می‌کنید و حس خوبی منتقل می‌کنید.
چهار- درکت می‌کنم.
اگر واقعا حرف‌های او را می‌فهمید به او بگویید که درکش می‌کنید و حس‌هایش به نظرتان عجیب نیست.
پنج- ایرادی ندارد که این‌طور فکر می‌کنی.
از قضاوت او دست بردارید و به او بگویید که فکرهایش هیچ ایرادی ندارد و همه ممکن است در ذهن‌شان چنین تصوراتی داشته باشند. در کنار این جمله‌ها باید یادمان باشد که مشکلش را جدی بگیریم و این حس را به او منتقل کنیم. به جای این‌که از او بخواهیم «فراموش کند» یا «سخت نگیرد» باید به او بگوییم «درک می‌کنیم که وضعیت سختی است» یا «درباره‌ی همه چیز می‌توانی با من حرف بزنی»»

 

در شرایط افسردگی آدم‌ها فکر می‌کنند که ضعیفند و حتما ایرادی دارند. افسردگی در نظر دیگران یک بیماری است اما برای کسی که با آن دست‌و‌پنجه نرم می‌کند یک خلاء شخصیتی به حساب می‌آید. باید به فردی که به ما پناه آورده بگوییم که این یک بیماری است که به خاطر نبودن تعادل‌های هورمونی به وجود آمده و به معنای ضعف او نیست. درواقع او با شجاعت بسیار در حـال مبارزه با این بیماری است و از خیلی‌های دیگر قوی‌تر است. در عین حـال باید این مطلب را همیشه اضافه کنیم که امید به بهبود وجود دارد و افسردگی قابل درمان است. و مهم‌ترین کاری که می‌توان برای کمک به دوست یا عزیزی که دچار افسردگی است، انجام داد شنیدن حرف‌های اوست. او باید بداند که ما فردی امن برای شنیدن سخنانش هستیم حتی اگر راه‌حلی نداشته باشیم.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «حال»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

علائم افسردگی در جوانان
علائم افسردگی در جوانان

افسردگی در جوانان جوانی حساس‌­ترین و مهم‌­ترین دوره در زندگی افراد است. جوانان در این دوره، حیاتی­‌ترین و اثربخش‌­ترین تصمیمات زندگی خود را می­‌گیرند مثل شروع کسب و کار، ادامه تحصیل، ازدواج و.... همه این تصمیمات اثرات طولانی مدت داشته و ناکامی و افسردگی در هر یک از آن‌­ها می‌­تواند جوان را دچار غم و ناامیدی کند. تغییرات این دوره می‌­توانند هیجان انگیز یا ترسناک باشند. هر تغییری می‌تواند استرس­‌زا باشد و استرس می­‌تواند تاثیرات زیادی در روحیه افراد بگذارد.علائم افسردگی در جوانان را باید بشناسیم و از آن ها جلوگیری کنیم.

سارا صاحبی
۲۹ / ۰۷ / ۹۹
افسردگی
انواع افسردگی و درمان آن

افسردگی چیست؟ افسردگی به تغییر خلق­ و خوی شدید و مداوم، غم عمیق و احساس ناامیدی گفته می­‌شود. گاهی ممکن است که خلق و خو تحریک پذیر به نظر برسد یا فرد مبتلا به افسردگی نتواند مانند گذشته از فعالیت­‌های لذت­‌بخش، لذت کافی ببرد. افسردگی اساسا چیزی فراتر از یک روح غمگین گذرا، یک روز بد یا غم و اندوه موقتی است. علائم افسردگی حداقل دو هفته ادامه دارد؛ اما معمولا ما‌‌‌‌ه‌­ها و سا‌‌ل‌­ها با فرد افسرده همراه خواهد بود. افسردگی مجموعه‌­ای از علائم با حـال روحی پایین است و این علائم به شکل قابل توجهی در افراد مختلف، می­‌تواند متفاوت باشد.

سارا صاحبی
۲۳ / ۰۷ / ۹۹
تاثیر مثبت اندیشی و تغییر سبک زندگی در درمان افسردگی
مشاوره فردی: چطور با تغییر سبک زندگی به درمان افسردگی بپردازم؟

چرا افسرده می‌شویم؟ به نظرتان کارهایی که در طول روز انجام می‌دهیم روی حس و حالمان اثری دارد؟ دقیقا. ما شبیه یک منبع جاذب انرژی هستیم. راههای درمان افسردگی همین کارهایی که انجام می‌دهیم، غذایی که می‌خوریم، حتی فکر و خیال‌هایمان؛ زندگی ما را می‌سازند. با این اوصاف یکی از بهترین روش‌ها برای درمان افسردگی تغییر سبک زندگی و مثبت اندیشی نسبت به وقایع، آدم‌ها و اتفاقات پیرامونمان است. در این مطلب قصد داریم چند تمرین ساده برای مثبت اندیشی و تغییر سبک زندگی را معرفی کنیم که برای درمان افسردگی موثر هستند. با ما همراه باشید. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۱۴ / ۱۲ / ۹۸
کمک به فرد مبتلا به افسردگی
چگونه به یک فرد مبتلا به افسردگی کمک کنیم؟

همه انسان‌ها گاهی احساس غم، اندوه و ناامیدی را تجربه می‌کنند. این یک احساس طبیعی است که در مواجهه با رویدادهای مختلف زندگی روی می‌دهد. اما اگر چنین احساسی برای مدت زمانی بیش از دو هفته تداوم داشته و یا بر جنبه‌های مختلف زندگی فرد تاثیرات منفی داشته باشد، می‌تواند نشانه بروز افسردگی باشد. افسردگی اغلب به آرامی فرد را درگیر می‌کند و گاهی حتی خود بیمار هم متوجه این تغییرات نمی‌شود. در بیشتر مواقع اعضای خانواده یا دوستان متوجه تغییرات رفتاری در او شده و تلاش می‌کنند به فرد برای درمان کمک کنندبه فرد برای درمان کمک کنند. نقش اطرافیان در درمان اختلالات روانی مثل افسردگی بسیار بزرگ و اثربخش است که در این مقاله به آن پرداخته می‌شود. اگر در این زمینه به راهنمایی تخصصی نیاز دارید، از مشاوره آنلاین کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۰۳ / ۰۹ / ۰۰
افسردگی فصلی
افسردگی فصلی / راههای پیشگیری و درمان افسردگی فصلی

افسردگی فصلی نوعی افسردگی است که مربوط به تغییرات در فصول است. این نوع افسردگی هر سال تقریباً در همان زمان آغاز می شود و به پایان می رسد. اگر مانند اکثر افراد مبتات به این افسردگی باشید، علائم شما از پاییز شروع می شود و تا ماه‌های پایانی زمستان ادامه می یابد، انرژی شما را می گیرید و باعث می‌شود احساس خستگی کنید. این علائم اغلب در ماه های بهار و تابستان برطرف می شود. افسردگی فصلی گاهی اوقات به عنوان "افسردگی زمستانی" نیز شناخته می شود زیرا علائم معمولاً در زمستان آشکارتر و شدیدتر هستند. برخی از افراد مبتلا به آن ممکن است در طول تابستان علائمی داشته و در طول زمستان احساس بهتری داشته باشند. درمان آن نیز ممکن است شامل نور درمانی (فوتوتراپی) ، روان درمانی و داروها باشد.

پشتیبانی حال
۰۸ / ۰۷ / ۹۸
مقابله-با-افسردگی
مقابله با افسردگی

اگر با افسردگی دست و پنجه نرم می کنید، به یاد داشته باشید که تنها نیستید بیش از 300 میلیون نفر در سراسر جهان با افسردگی زندگی می کنند و علت اصلی ناتوانی است.

پشتیبانی حال
۰۸ / ۰۷ / ۹۷