جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

ابترکس 5م گ آمپول

EBETREX 5MG/1ML AMP

خرید دارو
مشخصات
نام عمومی: METHOTREXATE SODIUM INJECTION PARENTERAL 5 mg/1mL 1MILLILITER
دسته بندی: بدون دسته بندی
شکل دارو:

تزریق

نحوه مصرف:

وریدی

محدودیت برای شیردهی:

مصرف تزریق ابترکس 5 میلی‌گرم آمپول در دوران شیردهی مجاز است.

محدودیت بارداری: در این گروه، مطالعاتی بر روی حیوانات باردار انجام شد که نشان از اثرات جانبی بر روی جنین را داشت اما این آزمایشات به صورت گسترده و کافی در مورد جنین انسان انجام نشده است. این گروه از داروها تنها زمانی برای مادران باردار تجویز می‌شوند که منافع آن‌ها از مضراتش بیشتر باشد.
مصرف دامپزشکی:

ندارد

بیماری های مرتبط

تزریق ابترکس 5 میلی‌گرم آمپول در درمان بیماری‌هایی مانند درد شدید، آپنه مزمن، سرطان، آدم ریه، بزاق شدید و آندر بیلیوم استفاده می‌شود.
موارد مصرف

متوتركسات در درمان كارسينوم سینه، سر و گردن، ريه، تومور تروفوبلاستيك، لوسمي لنفوسيتيك حاد، لوسمي مننژيال، لنفوم ‌هاي غيرهوچكيني، ميكوزفونگوئيد، استئوساركوما، پسوريازیس، آرتريت روماتوئيد، كارسينوم گردن رحم، تخمدان، مثانه، كليه، پروستات و بيضه، لوسمي ميلوسيتيك حاد، ميلوم مولتيپل، آرتريت ناشي از پسوريازیس و درماتوميوزيت مصرف می شود. | ابترکس 5م گ آمپول یک داروی ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است که برای درمان بیماری هایی مانند التهاب مفاصل، دردهای عضلانی و استخوانی، التهابات تنفسی و دردهای پس از عمل جراحی استفاده می شود. همچنین ممکن است در برخی از موارد برای کاهش تب و التهابات مرتبط با عفونت ها نیز تجویز شود. با این حال، قبل از استفاده از هر دارویی، بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که این دارو برای شرایط خاص شما مناسب است.

عوارض و هشدار ها

عوارض

قبل از مصرف ابترکس 5 میلی‌گرم آمپول، باید به پزشک درباره تاریخچه بیماری‌ها، داروهای مصرفی قبلی، حساسیت‌ها و بارداری اطلاع داد.

هشدارها

تزریق ابترکس 5 میلی‌گرم آمپول ممکن است عوارضی مانند خواب آلودگی، سردرد، تهوع و استفراغ، تعریق، احساس خواب آلودگی بعد از بیدار شدن، مشکلات روانی، تنگی نفس، تنگی مسیر هوایی، صداهای عجیب یا ناز یک بلع، بروز برادی‌کاردی، برادی‌اقتصادی، تغییرات تیرگی بینی، و بروز خستگی ایجاد کند.

تداخل دارویی

تزریق ابترکس 5 میلی‌گرم آمپول با داروهای مخصوصاً سایر مهارکننده‌های مغزی و خواب‌آور، مسکن‌ها، آرام‌بخش‌ها و البته الکل تداخل دارد.

نکات قابل توصیه

نكات قابل توصيه 1- در تزريق دارو از راه غلاف طناب نخاعي، مقادير زيادي متوتركسات وارد جريان خون مي‎-شود. بنابراین در بيماراني كه به طور سيستميك نيز دارو دريافت می ‌کنند تنظيم مجدد مقدار مصرف سيستميك توصيه مي ‎شود. 2- تعداد لكوسيت ‎‌ها و پلاكت‎‌ ها 10-7 روز بعد از تجويز دارو به حداقل مي ‎رسد و 7 روز بعد به ميزان طبيعي برمی‌ گردد. 3- در بيماران مبتلا به آسيت، انسداد مجراي گوارش،‌ وجود ترشحات جنب يا صفاق و عيب كار كليه ممكن است مقادير بيشتر و يا مدت زمان مصرف طولاني‎ تر لوكوورين لازم باشد. توصيه مي‎ شود طول مدت مصرف لوكوورين بر اساس غلظت پلاسمايي متوتركسات تعيين گردد. 4- در درمان پسوريازيس، بعد از دستیابی به پاسخ باليني مطلوب مقادير مصرف دارو تدريجاً كاهش داده شود و زمان استراحت (قطع مصرف دارو) به حداكثر زماني كه پاسخ مناسب را ايجاد كند،‌ افزايش يابد.

مشاوره سریع

داروها و مکمل های مرتبط

0.1 درصد قطره چشمی پاتانول
طریقه مصرف : چشم پزشکی
0.5 mg/2 ml آمپول دیگوکسین
طریقه مصرف : وریدی
0.5mg/2 ml آمپول دیگوسین استروپ
طریقه مصرف : وریدی
10 mg/ml 1ویتامین کا
طریقه مصرف : وریدی
10 mg/ml آمپول کوناکیون
طریقه مصرف : وریدی
1000 mg/ 10 ml آمپول متوترکسات
طریقه مصرف : وریدی

تشخیص تداخل دارویی

شما از این بخش میتونید وجود یا عدم تداخل دارویی بین دو دارو را بررسی کنید

مشاهده نتیجه