haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

قارچ پا / شناسایی و راه های درمان قارچ پوست پا

قارچ پا
۱۴ آبان

اگر عادت دارید که به مدت طولانی کفش‌های تنگ و بسته بپوشید و پاهایتان در کفش زیاد عرق می‌کند، ممکن است به قارچ پا مبتلا بشوید. این عفونت پوستی معمولا از بین انگشتان پا شروع می‌شود. وقتی به قارچ پا مبتلا بشوید، پوست پاهایتان دچار خارش می‌شود، تغییر رنگ می‌دهد و شکل پوسته پوسته پیدا می‌کند.

نکتۀ مهم آن است که این بیماری مسری است و ممکن است با حوله و لباس آلوده و … منتقل بشود. پس اگر دچار این بیماری پوستی هستید مراقب باشید که آن را به دیگران انتقال ندهید و البته این مطلب را برای آگاهی بیشتر بخوانید.

قارچ پا چیست

شاید دانستن این نکته برایتان جالب باشد که نام دیگر قارچِ پا «بیماری پای ورزشکار» است. علت این نامگذاری شایع بودن بیماری قارچِ پا میان ورزشکاران است، چون پاهای آن‌ها برای ساعت‌های طولانی در کفش ورزشی است.

قارچ‌ها همه‌جا زندگی می‌کنند، در خاک، روی گیاهان، و حتی روی پوست شما. این موجودات محیط‌های گرم و مرطوب را دوست دارند و در آن به شدت تکثیر می‌شوند. به همین دلیل در شرایط عادی معمولا خطری برای ما ندارند، اما در صورتی که تکثیر بشوند، ما را به بیماری و عفونت دچار می‌کنند.

قارچ پا

قارچ پا لایه‌های بیرونی پوست و ناخن‌ها را دچار بیماری می‌کند. به قارچ پوست پا کچلی پا و به عفونت قارچی ناخن اونیکومیکوزیس هم می‌گویند. این بیماری پیچیده نیست و معمولا به سادگی درمان می‌شود، مگر در مواردی که فرد بیماری دیابت داشته باشد، یا سیستم ایمنی او ضعیف باشد. دربارۀ درمان این بیماری در ادامه صحبت خواهیم کرد، اما قبل از آن می‌خواهیم دربارۀ علائم و علل قارچ پا توضیح بدهیم.

دربارۀ تقویت سیستم ایمنی بدن بیشتر بخوانید.

علائم و نشانه های قارچ پا

نشانه‌های قارچِ پا را بشناسید:

 • خارش و سوزش بین انگشتان پا یا کف پا
 • تاول‌هایی که خارش دارند
 • ترک خوردگی و کنده شدن پوست روی پا، بین‌انگشتان و کف پا
 • خشکی پوست کف پا یا کناره‌های پا
 • تغییر رنگ، ضخامت و شکنندگی ناخن‌های پا
 • جدا شدن ناخن از بسترش

در صورت مشاهدۀ این علائم میتوانید به صورت آنلاین با دکتر آنلاین پوست صحبت کنید و مشاوره یا دارو دریافت کنید

مراچعه به پزشک پوست و مو برای قارچ پا

علت های ایجاد قارچ پا

به موارد زیر توجه کنید؛ اگر این رفتارها را انجام می‌دهید، احتمال مبتلا شدن شما به قارچ پا بالاتر از بقیه است:

 • راه رفتن در اماکن عمومی با پای برهنه، به ویژه اتاق‌های رختکن، دوش‌ها و استخرهای شنا
 • استفاده از جوراب، کفش یا حوله مشترک با فرد مبتلا
 • پوشیدن جوراب‌ها و کفش‌های تنگ و بسته که راه تهویۀ هوا را می‌بندند
 • عرق کردن پا به مدت طولانی
 • خیس نگه داشتن پاها برای مدت طولانی
 • وجود آسیب جزئی در پوست یا ناخن پا (قارچ‌ها می‌توانند به درون آن نفوذ کنند)

درباره پینه پا و درمان آن این مطلب را مطالعه کنید

همچنین بیماری دیابت یا ضعف سیستم ایمنی بدن (یا حتی مصرف داروهای سرکوب‌کنندۀ سیستم ایمنی) احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهند.

دربارۀ قارچ واژن بیشتر بدانید.

نحوه تشخیص بیماری قارچ پوست پا

پزشک متخصص پوست و مو برای تشخیص قارچ پا، پای بیمار و ناخن‌هایش را معاینه می‌کند و بررسی می‌کند که آیا علائم فیزیکی قارچ را دارد یا خیر (به این علائم در بخش‌های قبلی اشاره کردیم). همچنین ممکن است دست‌ها و کشاله‌های ران را هم بررسی کند. زیرا احتمال سرایت بیماری به این بخش‌های بدن هم وجود دارد.

گاهی پزشک نمونه‌ای از پوست یا ناخن را برای آزمایش ارسال می‌کند. در آزمایشگاه، روی نمونۀ پوست و ناخن آزمایش کشت قارچ انجام می‌دهند و نتیجه را به پزشک اعلام می‌کند.

درباره پماد کالاندولا و موارد مصرف آن در این مطلب بخوانید

تشخیص قارچ پا

عوارض بیماری قارچ پا

قارچ پا گاهی می‌تواند باعث ایجاد عوارضی بشود که پیش‌بینی‌اش را نمی‌کردید. بعضی از این عوارض خفیف هستند. برای مثال ممکن است پوست شما به قارچ واکنش آلرژیک داشته باشد و در نتیجه تاول بزند. یا مثلا ممکن است قارچ پا را درمان کنید، اما عفونت قارچی دوباره بازگردد.

عوارض شدیدتری هم ممکن است رخ بدهد. مثلا ممکن است قارچ پا باعث ایجاد عفونت باکتریایی ثانویه بشود. در این صورت پا متورم و دردناک می‌شود، حتی ممکن است چرک کند و بیمار دچار تب بشود. همچنین احتمال دارد که این عفونت به سیستم لنفاوی سرایت کند.

همه راه های درمان قارچ پا

در این بخش می‌خواهیم به راه‌های درمان قارچِ پا بپردازیم. قارچ پا خیلی اوقات به سادگی و با داروهای بدون نسخه درمان می‌شود؛ اما گاهی نیاز به داروهای تجویزی پزشک هم دارد. همچنین می‌خواهیم دربارۀ مراقبت‌های خانگی و طب مکمل یا سنتی برای درمان این بیماری برایتان توضیح بدهیم.

همه علت‌های درد کف پا را در این مطلب بخوانید

درمان قارچ پا با داروهای بدون نسخه

قارچ پا خیلی اوقات با داروهای بدون نسخه درمان‌پذیر است. بعضی از این داروها عبارتند از:

 • میکونازول (دزنکس)
 • تربینافین
 • کلوتریمازول
 • بوتنافین
 • تولنفتات (تیناکتین)

علائم قارچ پا

داروهای تجویزی پزشک

داروهایی که در صورت مراجعه به پزشک برایتان تجویز می‌شود، شامل موارد زیر است:

 • داروهای ضد قارچ خوراکی مانند ایتراکونازول (اسپورانوکس)، قرص فلوکونازول (دیفلوکان)، یا تربینافین (لامیزیل)
 • داروهای استروئیدی موضعی برای بهبود التهاب‌های دردناک، مثل هیدروکورتیزون، تریامسینولون و بتامتازون
 • آنتی بیوتیک‌ خوراکی (در صورتی که دچار عفونت باکتریایی ثانویه شده باشید)

مراقبت در منزل برای درمان قارچ پا

ممکن است پزشک از شما بخواهد که پاهایتان را در آب نمک یا سرکۀ رقیق شده با آب قرار بدهید. در صورتی که پاهایتان تاول زده باشد، این کار به خشک شدن تاول‌ها کمک می‌کند.

طب سنتی یا مکمل برای درمان قارچ پا

می‌گویند که روغن درخت چای در درمان قارچِ پا مفید است. در سال 2002 یک پژوهش نشان داده که محلول 50 درصدی روغن درخت چای برای درمان بیماری پای ورزشکاران یا همان قارچ پا اثرگذار بوده است.

همچنین در طب سنتی استعمال این گیاهان روی پوست مبتلا به قارچ توصیه می‌شود: خمیر زردچوبه (مخلوط زردچوبه و روغن نارگیل)، سرکۀ سیب، سیر (مخلوط سیر رنده شده و روغن زیتون یا نارگیل)، جوشاندۀ گیاه شیرین بیان، ژل گیاه آلوئه ورا.

سخن پایانی درباره قارچ پا

همان‌طور که گفتیم قارچ پا بیماری ساده‌ای است، اما می‌تواند دچار پیچیدگی هم بشود اگر:

1- بعد از درمان دوباره عود کند

2- فرد دیابت داشته باشد

3- بیمار دچار ضعف سیستم ایمنی باشد

4- قارچ باعث عفونت ثانویه بشود

بنابراین بهتر است از این بیماری پیشگیری کنید. بهترین راه پیشگیری این است که اگر ورزشکار هستید، یا مجبورید برای مدت طولانی کفش بپوشید، از کفش‌ها و جوراب‌هایی استفاده کنید که راه تهویۀ هوا را مسدود نمی‌کنند؛ دوم در محیط استخر و باشگاه با پای برهنه راه نروید و سوم از حوله و جوراب مشترک با دیگران استفاده نکنید.

اگر دچار قارچ پا شده‌اید به شما پیشنهاد می‌کنیم که با متخصصان پوست و مو در سامانۀ «حال» مشورت کنید.

مراچعه به پزشک پوست و مو برای قارچ پا

سوالات متداول درباره قارچ پا

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h2″ question-0=”علت قارچ کف پا چیه؟” answer-0=”وقتی پاهایمان در معرض تهویه هوا نباشد، یعنی به مدت طولانی کفش‌های بسته و تنگ بپوشیم، ممکن است دچار قارچِ پا بشویم. راه رفتن با پاهای برهنه در استخر و محیط عمومی و استفاده از جوراب و حوله مشترک با فردی که به این بیماری مبتلاست، دلایل دیگر ابتلا به این بیماری است.” image-0=”” headline-1=”h2″ question-1=”آیا جوش شیرین برای درمان قارچ پا موثره؟” answer-1=”گفته می‌شود که جوش شیرین خاصیت ضدعفونی دارد و در درمان قارچ‌های پوستی هم موثر است. اما در این زمینه حتما باید با پزشک متخصص مشورت کنید. ” image-1=”” count=”2″ html=”true” css_class=””]

منابع

https://www.healthline.com

https://www.mayoclinic.org

https://www.medicalnewstoday.com

مقالات مرتبط

اگزما
اگزما چیست / بهترین قرص برای درمان اگزما

اگزما که به نام درماتیت آتوپیک نیز شناخته می شود، یک بیماری مزمن پوستی است که میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد. با قرمزی، خارش و التهاب پوست مشخص می شود که می تواند بسیار ناراحت کننده و حتی دردناک باشد. در حالی که هیچ درمانی برای اگزما وجود ندارد، درمان ها و تغییراتی در شیوه زندگی وجود دارد که می تواند به مدیریت این بیماری و کاهش علائم آن کمک کند.

پشتیبانی حال
۰۴ / ۰۴ / ۰۰
آفتاب سوختگی
چگونه آفتاب سوختگی را درمان کنیم؟

فزمانی که بیش از حد و بدون محافظت در مقابل آفتاب قرار می‌گیرید، پوست دچار آفتاب سوختگی می‌شود. به محض مشاهده اثرات آفتاب سوختگی لازم است کارهایی انجام دهید که سوختن ادامه پیدا نکند و پوست‌تان هرچه زودتر ترمیم شود. اولین کاری که باید انجام دهید، رفتن به مکانی است که در آن از تابش آفتاب در امان باشید. در ادامه این مطلب در مورد آفتاب سوختگی، دلایل آن و مراقبت‌های اولیه مورد نیاز در صورت سوختن مقابل آفتاب را می‌خوانیم.

ندا ناجی
۰۴ / ۰۵ / ۰۰
ریزش مو
چطور از شر ریزش مو خلاص شویم؟!

ریزش مو به یکی از معضلات شایع در جامعه امروزی تبدیل شده که سن و سال و جنسیت هم نمی‌شناسد. ریزش موی سر مسئله‌ای است که افراد در برهه‌های زمانی مختلفی از زندگی خود دچار آن می‌شوند و سعی دارند تا علل ریزش مو را بدانند و برای درمان اقدام کنند.

پشتیبانی حال
۳۱ / ۰۳ / ۰۰
بهترین دارو برای جوش صورت
بهترین دارو برای جوش صورت / با جوش صورت خداحافظی کنید

بهترین دارو برای جوش صورت سوالیست که بسیاری از افراد با آن درگیر هستند؛ چون جوش‌ها انواع مختلفی دارند و به دلایل متفاوتی ایجاد می‌شوند. برخی افراد به دنبال درمان‌های سریع و فوری هستند. البته که این کار در برخی از جوش‌ها موثر است، اما انواعی از جوش‌های صورت نیاز به درمان طولانی‌مدت، مصرف دارو و مراقبت‌های بهداشتی بیش‌تری دارد.

سارا صاحبی
۰۲ / ۰۹ / ۰۱
بیماری پسوریازیس
درباره بیماری پوستی پسوریازیس بیشتر بدانید

شاید عنوان پسوریازیس برای بسیاری از ما ناشناخته باشد البته به غیر از گروهی از افراد که به این بیماری پوستی مبتلا شده‌اند. اگر شما هم از این دسته هستید، احتمالا نگرانی‌هایی از این بابت دارید؛ از یک دیدگاه می‌توان این نگرانی را به جا دانست، چرا که بیماری‌های پوستی علاوه بر مشکلاتی که تمام بیماری‌ها ایجاد می‌کنند، افراد را درباره ظاهرشان نیز دچار دغدغه می‌کنند. اما اگر خودتان یا نزدیکانتان به پسوریازیس مبتلا شده‌اید، نگران نباشید این بیماری نیز مانند بسیاری از دیگر بیماری‌ها درمان خود را دارد. ما نیز در این مقاله کوشیده‌ایم تا حد ممکن اطلاعاتی را درباره این بیماری در اختیارتان بگذاریم و به پرسش‌هایتان پاسخ دهیم.

زهرا علی‌دوست
۳۱ / ۰۳ / ۰۰
آکنه
آکنه چیست / بهترین روش های درمان آکنه

آکنه اصطلاحی است که برای توصیف انواع جوش‌های روی پوست به کار برده می‌شود. پوست صورت، سینه، شانه‌ها و پشت، شایع‌ترین مکان برای رشد آکنه‌هاست. اگر می‌خواهید بدانید که آکنه چیست باید بگوییم که نوعی بیماری پوستی است و هنگامی رخ می‌دهد که فولیکول‌های مو با چربی و سلول‌های مرده پوست پر شود. با این که میزان شیوع این عارضه در میان نوجوانان بیشتر است، اما در هر سنی ممکن است ایجاد شود. بسته به شدت آن، آکنه می‌تواند باعث ایجاد زخم در پوست، عفونت و حتی مشکلات روانی مرتبط با آن به ویژه در مورد نوجوانان شود.

سارا صاحبی
۰۳ / ۰۳ / ۰۰