haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

هپاتیت c / راه های انتقال و درمان هپاتیت سی

تیم تحریریه حال
هپاتیت c
۰۲ آبان

هپاتیت C یک بیماری عفونی در کبد است. عامل این بیماری ویروس هپاتیت C یا HCV است. این بیماری از طریق خون آلوده منتقل می‌شود و می‌تواند کوتاه مدت (حاد) یا بلندمدت (مزمن) باشد.

هپاتیت سی مزمن بیماری خطرناکی است و می‌تواند حتی باعث نارسایی کبد یا سرطان کبدی شود. نکتۀ مهم آن است که خیلی از کسانی که به هپاتیت سی مزمن مبتلا هستند، علائمی ندارند و زمانی متوجه بیماری خود می‌شوند که بیماری پیشرفت کرده است.

از آن‌جایی که هیچ واکسنی برای هپاتیت c وجود ندارد، بهترین راه این است که دربارۀ این بیماری بیشتر بدانیم و از رفتارهای پرخطری که ما را به این بیماری مبتلا می‌کند، پرهیز کنیم. این مطلب را در مجله سلامت «حال» با همین هدف تهیه کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

مشاوره آنلاین متخصص گوارش و کبد

هپاتیت c چیست

هپاتیت سی یک عفونت ویروسی است که باعث التهاب کبد می‌شود. این بیماری گاهی ممکن است به کبد آسیب جدی بزند. هپاتیت سی از طریق تماس با خون فرد بیمار سرایت می‌کند.

همان‌طور که گفتیم هپاتیت c دو نوع دارد: کوتاه مدت یا حد، بلندمدت یا مزمن. هپاتیت سی حاد اگر درمان نشود، می‌تواند به هپاتیت سی مزمن تبدیل شود و به کبد آسیب بزند.

هپاتیت سی

هپاتیت سی تا زمانی که به کبد آسیب جدی نزند، علائم خاصی ندارد. بنابراین خیلی از افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، از آن خبر ندارند. اما حتی وقتی علائم این بیماری بروز می‌کند، ممکن است با بیماری‌های دیگر، مثلا آنفولانزا، اشتباه گرفته شود. علائم هپاتیت C به شرح زیر است:

 • دردهای عضلانی
 • تب
 • احساس خستگی
 • کم‌ اشتهایی
 • معده درد
 • احساس کسالت

تفاوت های آنفولانزا و سرماخوردگی را در اینجا بخوانید

بنابراین تنها راه تشخیص هپاتیت سی آزمایش است. به همین دلیل است که در ایالات متحد آمریکا توصیه شده که همۀ افراد بین 18 تا 79 سال تست هپاتیت سی بدهند. حتی آن‌هایی که علائمی از بیماری کبدی ندارند.

راههای انتقال هپاتیت c

همان‌طور که گفتیم، خون مهم‌ترین منشأ انتقال هپاتیت c است؛ بر این اساس، موارد زیر ممکن است باعث سرایت این بیماری بشوند:

 • تزریق خون آلوده
 • استفاده از تیغ و مسواک مشترک
 • استفاده از سوزن یا سرنگ مشترک استریل نشده
 • انتقال از مادر باردار به نوزاد متولد نشده

این بیماری ممکن است با تماس جنسی هم منتقل شود، اما در مقایسه با انتقال از راه خون شایع نیست.

دربارۀ هپاتیت و راه‌های درمان آن بیشتر بخوانید.

ویروس هپاتیت سی

هپاتیت c و ازدواج

همان‌طور که گفتیم، انتقال هپاتیت سی از طریق رابطۀ جنسی چندان شایع نیست، اما امکان‌پذیر است. به همین دلیل یکی از آزمایش‌های لازم در دوران قبل از ازدواج، آزمایش هپاتیت سی است. برای انجام این آزمایش نمونۀ خون از زوج‌ها گرفته می‌شود.

اگر نتیجۀ آزمایش نشان می‌داد که یکی از زوج‌ها مبتلا به هپاتیت c است، جای نگرانی ندارد. فقط لازم است که زوج نکاتی بهداشتی ضروری را رعایت کنند؛ برای مثال:

 • زوج هنگام رابطۀ جنسی باید از کاندوم استفاده کنند.
 • از انجام فعالیت جنسی که باعث ایجاد زخم یا خونریزی می‌شود (مثلا رابطۀ مقعدی) پرهیز کنند.
 • اگر یکی از زوجین در اندام جنسی خود دچار زخم شده است، تا خوب شدن زخم نباید رابطۀ جنسی برقرار کرد.
 • از وسایل مشترک مثل مسواک و نخ دندان و خلال دندان نباید استفاده کرد.
 • اگر فردی که دچار هپاتیت سی است، دچار زخم و خونریزی شد، همسر او باید با استفاده از دستکش به او کمک کند تا خون با بدنش تماس نداشته باشد.

به طور کلی، انتقال هپاتیت c به سادگی اتفاق نمی‌افتد. اما وقتی پای زخم و خونریزی در میان است، لازم است که مراقبت زیادی کنید. زیرا مهم‌ترین منشأ انتقال این بیماری خون است.

درباره نشانه های هپاتیت B بیشتر بدانید.

رژیم غذایی بیماران هپاتیت c

پزشکان به بیماران مبتلا به هپاتیت، از جمله هپاتیت سی، نکاتی را برای رژیم غذایی توصیه می‌کنند. برای مثال:

 • بیمار در روز مقدار زیادی میوه و سبزی بخورد تا فیبر، اسیدفولیک، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین B6 و پتاسیم لازم را دریافت کند.
 • پروتئین اهمیت زیادی دارد، زیرا به بازسازی سلول‌های کبد کمک می‌کند. این پروتئین در مواد غذایی مثل ماهی، مرغ، گردو، تخم مرغ و سویا وجود دارد.
 • لبنیات مثل شیر و ماست و پنیر منبع خوبی برای پروتئین و کلسیم هستند.
 • غلات کامل مثل برنج قهوه‌ای، نان‌هایی که با آرد سبوس‌دار تهیه شده‌اند و … برای بیمار مفیدند و فیبر، ویتامین‌های ب، زینک، آهن و منیزیم بدن او را تأمین می‌کنند.
 • بیمار کمتر از غذاهای چرب (مثل غذاهای سرخ شده) و نمک و شکر مصرف کند.
 • غذا در وعده‌های متعدد و کم حجم صرف شود. زیرا خیلی از افراد مبتلا به هپاتیت C کمتر احساس گرسنگی می‌کنند و کم اشتها هستند. کوچک کردن وعدۀ غذایی می‌تواند به آن‌ها کمک کند.

 در مجموع فرد مبتلا به هپاتیت سی برای داشتن رژیم غذایی مفید، باید با پزشک مشورت کند.

مشاوره با متخصص گوارش و کبد

راه درمان هپاتیت c

درمان هپاتیت سی اهمیت زیادی دارد و باید خیلی زود، قبل از آنکه به کبد آسیب جدی بزند، برای درمانش اقدام کرد.

پزشکان برای درمان هپاتیت c داروهایی را تجویز می‌کنند که از تکثیر ویروس HCV در بدن جلوگیری کنند. این داروهای ضد ویروسی معمولا برای چند هفته مصرف می‌شوند و هدف این است که 12 هفته پس از اتمام درمان، ویروس HCV در بدن بیمار وجود نداشته باشد.

تا همین اواخر مهم‌ترین داروهای درمان هپاتیت C اینترفرون پگیله و ریباویرین بود. اما محققان در حال دستیابی به روش‌های درمان و داروهای ضدویروسی جدیدتری هستند و به پیشرفت‌های زیادی در درمان هپاتیت C رسیده‌اند.

علائم کبد چرب را بیشتر بشناسید

آسیب کبدی ناشی از هپاتیت سی

اگر عفونت هپاتیت سی آن‌قدر پیشرفت کرده که موجب نارسایی کبد شده باشد، ممکن است پزشک پیشنهاد پیوند کبد را بدهد. در این عمل جراحی کبد فرد بیمار با یک کبد سالم جایگزین می‌شود. این کبد سالم اکثرا کبد اهدایی یک فرد فوت شده است.

البته پیوند کبد به تنهایی هپاتیت سی را درمان نمی‌کند. همیشه احتمال بازگشت عفونت هست؛ به همین دلیل لازم است که با داروهای ضد ویروسی از آسیب دیدن کبد پیوندی جلوگیری کرد.

دربارۀ درمان هپاتیت A بیشتر بدانید.

سخن پایانی درباره هپاتیت c

بیماری هپاتیت C قابل درمان است، اما در صورت عدم درمان می‌تواند بسیار خطرناک باشد و کبد ما را که از حیاتی‌ترین اعضای بدنمان است، از کار بیندازد. این بیماری تا پیش از رسیدن به مراحل پیشرفته، علائم آشکاری ندارد و واکسنی هم برای آن ساخته نشده است. بنابراین پیشگیری از آن اهمیت زیادی دارد.

اگر فکر می‌کنید که در معرض انتقال این بیماری بوده‌اید، حتما آزمایش بدهید. پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات آزمایش در خانه سامانۀ «حال» است. همچنین اگر نتیجۀ آزمایش مثبت بود، نگران نباشید. با کمک یک متخصص گوارش و کبد می‌توانید این بیماری را کنترل و درمان کنید. می‌توانید با متخصصان گوارش و کبد شرکت «حال» مشورت کنید.

 

سوالات متداول

آیا هپاتیت c کشنده است؟

هپاتیت سی مزمن در صورتی که به کبد آسیب جدی بزند و باعث نارسایی یا سرطان کبد بشود، می‌تواند کشنده باشد.

آیا هپاتیت c واگیردار است؟

راه سرایت هپاتیت سی تماس با خون آلوده است. تماس با خون و زخم فرد مبتلا و استفاده از سوزن و تیغ و مسواک مشترک، مهم‌ترین راه‌های انتقال هپاتیت C هستند.

 

“مراقبت از سلامت فردی یک امر مهم انسانیست، زیرا بر فرصت‌های ما برای پیگیری اهداف زندگی تأثیر مستقیم دارد؛ درد و رنج را کاهش داده و شرایط مورد نیاز برای برنامه ریزی درباره آینده را فراهم می‌کند. «حال» با شعار حال خوب برای همه شکل گرفت تا خدمات پزشکی به شکلی کامل و جامع در اختیار همه افراد قرار بگیرد”

 

منابع

https://www.cdc.gov

https://www.mayoclinic.org

https://www.healthline.com

https://www.nhs.uk

مقالات مرتبط