haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

دیستروفی عضلانی / علل و راه های درمان ضعیف شدن ماهیچه ها

سارا صاحبی
دیستروفی عضلانی
۰۱ آبان

دیستروفی عضلانی گروهی از بیماری‌ها هستند که باعث ضعف پیش‌رونده و کاهش توده عضلانی در مبتلایان می‌شوند. این بیماری با نام انگلیسی Muscular dystrophy که به اختصار MD نامیده می‌شود، یک بیماری ارثی و ژنتیکی است و انواع مختلفی دارد. تاکنون درمانی برای دیستروفی عضلانی شناخته نشده است و روش‌های درمانی موجود می‌توانند تا حدی به مدیریت علائم و کاهش روند بیماری کمک کنند.

بیماران مبتلا باید تحت نظر پزشک متخصص، مصرف داروها و اقدامات درمانی خاصی را پیگیری کنند. برای مشاوره آسان با پزشک خود می‌توانید از مشاوره آنلاین مغز و اعصاب حال استفاده کنید. اگر به دنبال کسب اطلاعات بیش‌تر درباره این بیماری و شناخت روش‌های درمانی آن هستید، مطالعه این مقاله به شما کمک خواهد کرد.

مشاوره پزشکی

بیماری دیستروفی عضلانی مادرزادی

دیستروفی عضلانی مادرزادی (congenital muscular dystrophy) یک اصطلاح کلی برای گروهی از بیماری‌های عضلانی ژنتیکی است که در بدو تولید یا اوایل دوره نوزادی روی می‌دهد. شدت پیشرفت آن بسته به نوع بیماری متفاوت است. اما معمولا به آرامی پیش می‌رود و در مواردی می‌تواند به کوتاه‌شدن عمر بیمار منجر شود.

دیستروفی عضلانی مادرزادی یا CMD معمولا با کاهش توان عضلانی فرد مشخص می‌شود؛ اما علائم دیگری هم دارد که برخی از شایع‌ترین آن‌ها عبارتند از:

  • ضعف و تحلیل عضلانی پیش‌رونده یا آتروفی
  • مفاصل ثابت غیرطبیعی
  • سفتی ستون فقرات
  • تاخیر در رسیدن به نقاط عطف حرکتی مثل نشستن یا ایستادن بدون کمک

بعضی از این بیماران در مواردی دچار مشکلات تغذیه و عوارض تنفسی می‌شوند. ضعف عضلانی ناشی از آن ممکن است بهبود ‌یابد، ثابت بماند یا با نقایص ساختاری مغز بدتر شود. در واقع این بیماری می‌تواند با برخی از اشکال ذهنی هم همراه باشد که شدت، علائم خاص و پیشرفت این اختلالات بسیار متفاوت است.

درباره گرفتگی عضله گردن بیشتر بدانید

دیستروفی عضلانی مادرزادی

علائم اولیه دیستروفی مادرزادی معمولا در بدو تولد یا نخستین ماه‌های زندگی آشکار می‌شود

انواع دیستروفی عضلانی

پزشکان بیش از سی نوع MD را شناسایی کرده‌اند هر یک به دلیل جهش ژنتیکی مخصوص آن بیماری ایجاد می‌شود. مثلا دیستروفی دوشن و بکر در اثر یک جهش ژنتیکی که منجر به فقدان یا کمبود دیستروفین می‌شود، روی می‌دهد. رایج‌ترین انواع دیستروفی عضلانی را در ادامه مشاهده می‌کنید:

دیستروفی عضلانی دوشن

این شکل از دیستروفی عضلانی شایع‌ترین نوع این بیماری است. علائم آن معمولا در کودکان دو تا پنج ساله نمایان می‌شود و شامل اختلال در دویدن، راه‌رفتن و پریدن است. پیشرفت آن می‌تواند بر عملکرد قلب و ریه‌های کودک هم اثر بگذارد.

درباره گرفتگی عضلات و درمان آن بیشتر بدانید

دیستروفی عضلانی بکر

این بیماری دومین نوع رایج دیستروفی است که می‌تواند از پنج تا شصت سالگی آشکار شود. معمولا علائم اولیه در سنین نوجوانی مشاهده می‌شود و ماهیچه‌های لگن، ران، شانه و در نهایت قلب را درگیر می‌کند.

دیستروفی عضلانی فاسیوسکاپولوهومرال

این بیماری سومین دیستروفی رایج است که علائم آن قبل از بیست سالگی بروز می‌کند. این نوع دیستروفی اغلب ماهیچه‌های صورت، بالای بازوها و تیغه‌های شانه را درگیر می‌کند.

درباره انحراف ستون فقرات بیشتر بدانید

دیستروفی عضلانی دوشن

دیستروفی دوشن شایع‌ترین نوع این بیماری است که پس از عضلات، ممکن است قلب و ریه‌ها را هم درگیر کند

دیستروفی عضلانی میوتونیک

این بیماری با ناتوانی در شل‌کردن عضلات بعد از انقباض مشخص می‌شود و معمولا عضلات سر و گردن را در مراحل اولیه درگیر می‌کند.

دیستروفی عضلانی مادرزادی

این بیماری از بدو تولد تا دو سالگی ظاهر می‌شود و معمولا به کندی پیشرفت می‌کند. اما در برخی از کودکان سرعت پیشرفت بیماری بالا می‌رود و به اختلال شدید منجر می‌شود.

دیستروفی عضلانی کمربند اندام

معمولا ابتدا لگن و شانه‌ها درگیر می‌شوند و افراد در بلندکردن قسمت جلوی پا مشکل دارند. به همین دلیل بیش از افراد عادی بر زمین می‌افتند. شروع آن اغلب از دوران نوجوانی و کودکی است.

دیستروفی عضلانی چشمی

این شکل نادر از بیماری دیستروفی عضلانی باعث ضعیف‌‌شدن عضلات پلک‌ها و گلو می‌شود و معمولا در سنین بالای چهل سالگی بروز می‌کند. این بیماران به عوارضی مثل افتادگی پلک و اختلال در بلع دچار می‌شوند.

با بیماری آراکنوئیدیت بیشتر آشنا شوید

درمان دیستروفی عضلانی با طب سنتی

بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی باید حتما تحت نظر پزشک متخصص مغز و اعصاب، درمان خود را پیگیری کنند. بعضی از روش‌های درمانی رایج برای این بیماران شامل دارودرمانی (مثل مصرف استروئیدها برای بهبود قدرت عضلات)، عمل جراحی (برای اصلاح ناهنجاری‌های وضعیتی مانند اسکولیوز) و کمک‌های حرکتی (شامل فیزیوتراپی و کاردرمانی) است. البته به بیش‌تر بیماران توصیه می‌شود که از خدمات روانشناسی برای مقابله با تاثیرات عاطفی بیماری هم کمک بگیرند.

درمان دیستروفی در طب سنتی

برخی از پزشکان معتقدند که طب سوزنی می‌تواند به کاهش علائم بیماران مبتلا به دیستروفی عضلانی کمک کند

علاوه بر این، گروهی از پزشکان در تلاش هستند تا با کمک‌گرفتن از طب سنتی و روش‌های درمانی جایگزین، سرعت پیشرفت MD را کُند کنند و قدرت ماهیچه‌های افراد را بهبود دهند. در واقع این روش تلاش می‌کند تا از بدتر‌شدن تدریجی علائم و عوارض ناشی از آن بکاهد.

استفاده از رژیم غذایی حاوی ویتامین D، مواد معدنی و آنتی اکسیدان‌ها، ترکیبات تقویت‌کننده سیستم ایمنی و محصولات طبیعی افزایش‌دهنده انرژی مثل جنسینگ هم می‌تواند به بهبود حال این بیماران کمک کند. در حال حاضر، برخی از پزشکان از طب سوزنی، ماساژ تویینا، مکمل‌های گیاهی و اصلاح تغذیه برای بهبود این بیماران استفاده می‌کنند.

همه چیز درباره درد بازو را در اینجا بخوانید

روش های درمانی و داروهای دیستروفی عضلانی دوشن

دیستروفی عضلانی دوشن (DMD یا Duchenne Muscular Dystrophy) شدیدترین و شایع‌ترین شکل دیستروفی است که بیش‌تر، پسران را در اوایل کودکی مبتلا می‌کند. افراد مبتلا به آن در بیش‌تر موارد نهایتا تا سی سالگی زندگی می‌کنند. اما در حال حاضر، امید به زندگی در این گروه بالا رفته و برخی از پسران مبتلا در کالج تحصیل می‌کنند، شغل دارند و حتی تشکیل خانواده می‌دهند.

اگرچه تاکنون هیچ روش درمانی قطعی برای آن معرفی نشده است، اما بیماران می‌توانند از روش‌هایی مانند کاردرمانی و فیزیوتراپی برای جلوگیری از تغییر شکل ستون مهره‌ها و قفسه سینه کمک بگیرند. خوشبختانه در حال حاضر چند استراتژی جدید مانند ژن‌درمانی، پرش اگزون، توقف خواندن کدون و ترمیم ژن به کار گرفته شده است. آزمایش‌های بالینی انسانی برای برخی از این استراتژی‌ها در حال انجام است.

درمان دیستروفی عضلانی

دیستروفی درمان قطعی ندارد؛ اما فیزیوتراپی و کاردرمانی می‌تواند به کاهش عوارض ناشی از بیماری کمک کند

در سال ۲۰۱۶، سازمان غذا و داروی آمریکا، داروی اتپلیرسن را به عنوان اولین داروی اصلاح‌کننده این بیماری تایید کرد. پس از آن، داروی دیگری به نام دفلازاکورت هم مورد تایید قرار گرفت. جدیدترین این داروها که در سال ۲۰۱۹ تایید شد، یک داروی پرش اگزون است که بخشی از دی ان ای به نام اگزون ۵۳ را هدف قرار می‌دهد. این استراتژی برای درمان افرادی که دارای جهش تاییدشده در ژن هستند به کار گرفته می‌شود.

کلام پایانی درباره این بیماری

بیش از سی بیماری دیستروفی عضلانی وجود دارد که باعث ضعف دائمی عضلات می‌شود. این بیماری ارثی و ژنتیکی است و درمان قطعی برای آن وجود ندارد. اما با استفاده از روش‌هایی می‌توان کیفیت زندگی بیماران را ارتقا داد. ضمنا بیش‌تر این بیماران برای بهبود وضعیت عاطفی و روانی خود به مشاوره تخصصی روانشناسی و همراهی مناسب اطرافیان نیاز دارند. اگر برای طرح سوالات خود در این زمینه نیاز به مشاوره فوری با پزشکان متخصص دارید، می‌توانید از سامانه مشاوره آنلاین پزشکی و روانشناسی حال بخش مشاوره کمک بگیرید.

مشاوره پزشکی

 

سوالات متداول درباره دیستروفی عضلانی

نام داروی جدید دیستروفی عضلانی چیست؟

در حال حاضر از داروهایی مانند دفلازکورت که نوعی داروی کاهش‌دهنده التهاب عضلانی است برای درمان این بیماران استفاده می‌شود. اما روش‎‌های مبتنی بر ژن‌درمانی مثل پرش اگزون ۵۳ را می‌توان به عنوان جدیدترین روش درمانی آن معرفی کرد.

دیستروفی عضلانی در چه سنی بروز می کند؟

علائم انواع مختلف این بیماری ممکن است از بدو تولد تا شصت سالگی روی دهد. نوع مادرزادی آن معمولا در بدو تولد آشکار می‌شود. اما شایع‌ترین شکل این بیماری آن که بیش‌تر در پسران مشاهده می‌شود، در سنین بین دو تا پنج سالگی کودک را درگیر می‌کند.

 

 

منابع

rarediseases.org

pubmed.ncbi.nlm.nih.gov

myartofwellness.com

mda.org

my.clevelandclinic.org

مقالات مرتبط