haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

ازدواج پسر با دختر بزرگتر / آیا ازدواج کنم یا نه؟

ازدواج با دختر بزرگتر از پسر
۰۹ مهر

ازدواج پسر با دختر بزرگتر همیشه یکی از دغدغه های جوانان بوده و هست. بدیهی است که هر روابط عاشقانه با پستی و بلندی‌هایی همراه هستند. به هر حـال ازدواج و تشکیل خانواده تصمیمی مهم و جدی است که میتواند مسیر زندگی اینده افراد را تغییر دهد.بسیاری معتقدند که اگر عشق واقعی از راه برسد همه چیز آسان‌تر می‌شود. اما در این زمان هم عاشق ماندن خیلی مهمتر از عاشق شدن است.

اگر دست بر قضا تصمیم برای ازدواج با دختر بزرگتر گرفته اید، باید آگاه باشید که دوام و بقای این ازدواج مانند شنا کردن در جهت عکس رودخانه سخت ولی شدنی است. فاصله سنی در ازدواج همیشه مورد پژوهش و بررسی بوده است. زیرا زمانی که اطرافیان و خانواده‌تان با یک کلیشه اجتماعی برعکس مواجه می‌شوند که با عرف جامعه مغایر است رفتاری سخت گیرانه از خود نشان میدهند و این نوع برخورد میتواند روی رابطه شما تاثیر بگذارد.

در این مطلب قصد داریم درباره باید و نبایدهای مهم در ازدواج با دختر دو سال بزرگتر از پسر و نظرات روانشناسی پیرامون آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

آیا ازدواج پسر با دختر بزرگتر از خود صحیح است؟ چرا؟

پیشرفت علم و فناوری روی زندگی و رابط انسانی هم اثر گذاشته و تغییراتی در مناسبات بین زوجین ایجاد کرده است. در حـال حاضر خانم‌ها هم پا به پای مردان در جامعه حضور دارند و حتی تعداد نقش‌های بیشتری را نسبت به مردان به دوش می‌گیرند که نشانه‌ای از بلوغ و تکامل شخصیتی آنها است. بسیاری از مردان جوان تمایل دارند دختری را برای ازدواج انتخاب کنند که یک شریک زندگی بالغ و با اعتماد به نفس باشد. چنین زنانی یک متحد قوی و قابل اتکا هستند.

این زنان با داشتن عزت نفس بالا، نمی‌ترسند که کاستی‌های خود را بپذیرند و میدانند از زندگی چه می‌خواهند بنابراین کمتر در رابطه خود دچار سردرگمی می‌شوند. همچنین سن مناسب برای ازدواج برای هر فرد متفاوت است.

ازدواج با دختر بزرگتر از پسر

یکی از سوالات مهم در ازدواج سن مناسب برای ازدواج است.

به همین دلیل ازدواج با دختر یک یا دوسال بزرگتر برای پسران جذاب است. دختری که یک یا دوسال از پسر بزرگتر است؛ درک بهتری از شرایط زندگی دارد، کمتر تصمیمات خودخواهانه می‌گیرد. با اینکه جوانی و زیبایی دخترانه لازم را دارد به بلوغ اخلاقی و احساسی رسیده و مردان جوان درمواجه با چنین دختری به سادگی میتوانند این رشد اخلاقی را درک کنند و برای تشکیل یک زندگی موفق امیدوار باشند.

درباره سن مناسب ازدواج برای دختران و پسران می‌توانید این مطلب را مطالعه کنید.

ازدواج با دختر دوسال بزرگتر از پسر از نظر روانشناسی

دلایل انتخاب همسر و ازدواج با دختر بزرگتر که یکی دو سال بزرگتر است با انتخاب زنی بزرگتر از ۱۰ الی ۱۵ سال، فرق دارد. با وجود اینکه عشق و پیدا کردن شریک زندگی تا حدودی غیر منتظره است ولی تنها مردانی به ازدواج با زنی مسن‌تر (۱۰ یا ۱۵ سال بزرگتر) تمایل دارند که در کودکی توجه کافی به آنها نشده است.

عروسی

ازدواج پسر با دختر بزرگتر خوب‌ها و بدی‌هایی دارد.

آنها به دنبال حضانت و مراقب زنی باتجربه هستند به همین دلیل این مردان به طور ناخودآگاه زنی را انتخاب می‌کنند که سنی نزدیک به مادر یا خواهر بزرگترشان دارد.

بیشتر بخوانید: سوالات مشاوره ازدواج

مزایای ازدواج با دختر بزرگتر از پسر

هر زنی میخواهد محبوب دل همسرش باشد و توسط مرد زندگی‌اش درک شود. مردان هم به دنبال زنی واقع گرا، با اعتماد به نفس و بالغ هستند. این اختلاف سنی بین دختر و پسر گاهی به برآورده شدن انتظارات بین آنها جامع عمل می‌پوشاند.

ازدواج با دختر دوسال بزرگتر از پسر با فرض اینکه هر دو آنها در اواخر دهه بیست سالگی یا اویل سی سالگی باشند دارای مزایای زیر است:

 • اگر فکر می‌کنید مرد حامی زن است، ازدواج با دختر بزرگتر از شما میتواند این ذهنیت‌تان را تغییر دهد. زنان بزرگتر میتوانند گاهی نقش یک حامی قوی و محکم را در زندگی مشترک برعهده بگیرند. طوری که به آنها تکیه کنید.
 • در کنار دختر بزرگتر میتوانید زمانهایی بی‌پروا باشید به خاطر مشکلات فریاد بزنید. آنها به خوبی درک می‌کنند همینطور نسبت به زنان دیگر تجربه بیشتری برای حل مشکلات دارند.
 • دختران بزرگتر از پسر میتوانند شرایط بحرانی را به خوبی مدیریت کنند و با جلوگیری از برخی اشتباهات مسیر موفقیت را هموارتر کنند.
 • چنین دخترانی در زمینه دانش، شغل، امور مالی و تصمیم گیری‌ها هم موفق‌تر هستند. اغلب از لحاظ مالی مستقلند و وابستگی چندانی به مرد ندارند.
 • چنین زنانی احساسات واقعی‌شان را به نمایش می‌گذارند و به بیان احساسات واقعی اهمیت می‌دهند.

درباره سوالات خواستگاری و اینکه بهترین سوالات برای شناخت همسر کدامتد، این مطلب را بخوانید

ازدواج با دختر بزرگتر

نکات ازدواج با دختر بزرگتر 

به طور کلی ازدواج پسر با دختر بزرگتر ایرادی ندارد البته شرایطی نیز مورد نیاز است تا این ازدواج موفق‌تر باشد. اما اگر اختلاف سنی خیلی زیاد باشد ممکن است مشکلاتی نیز به وجو بیاید که برخی از آن‌]ا عبارتند از:

 • حرف‌های از مد افتاده
 • عدم تفاهم فکری
 • نحوه برخود متفاوت با مشکلات
 • دید متفاوت نسبت به جامعه و آینده
 • بزرگ کردن مشلات یا کوچک شمردن آن‌ها
 • اختلاف در تحمل مشکلات و …

بنابراین ایرواج با ازدواج با دختر دوسال بزرگتر از پسر یا چند سال بزرگتر، به خودی خود مشکلی ندارد اما نیاز به بررسی بیشتری بین زن و مرد می‌باشد که این کار توسط مشاوره قبل از ازدواج آنلاین انجام خواهد شد

مشکلات احتمالی در ازدواج با دختر دوسال بزرگتر از پسر

خوبی‌ها و بدی‌ها در کنار هم معنا پیدا میکنند. برای تصمیم گیری درست هنگام ازدواج دختر بزرگتر از پسر باید مجموعه این مزایا و معایب را همراه با ملاک‌های اصلی ازدواجتان در نظر بگیرید به عنوان مثال؛

 • ممکن است خانواده، جامعه و اطرافیانتان شما و دختر مورد علاقه‌تان را به سخره بگیرند و از تصمیمتان انتقاد کنند.
 • شاید فکر کنید دو سه سال اختلاف سنی چیز مهمی نیست ولی در فرزندآوری میتواند اثرگذار باشد. اگر از آن دسته مردانی هستید که نمیخواهید تا چند سال بعد صاحب فرزند شوید باید به سن باروری همسرتان نیز توجه داشته باشید.
 • افراد در سنین بالاتر انعطاف پذیری کمتری دارند بنابراین اگر شخصیت‌های مختلفی دارید شاید رسیدن به یک توافق در رابطه برایتان سخت‌تر باشد.
 • باید در رابطه‌تان هوشمندی بیشتری به کار بگیرید زنان بزرگتر به سادگی از انتظارات خود نمی‌گذرند و به همان اندازه که به شما توجه و محبت دارند باید نیازهایشان را برآورده کنید.

در کنار تمامی مسائلی که در ازدواج با دختر بزرگتر از پسر از پسر وجود دارد همیشه یک چالش ذهن خانم‌های بزرگتر را درگیر می‌کند.

اینکه آیا یک مرد جوانتر میتواند آنها را درک کند و به شناخت مشترکی از نیازها، احساسات، تفکرات و.. برسند؟

برای پاسخ به این سوال باید مشخص کنید؛ چه چیزی شما را کنار هم نگه می‌دارد.

برگشت به رابطه قبلی و نکاتی مربوط به آن را بیشتر بشناسید

ازدواج با دختر بزرگتر از پسر

در ازدواج علاوه بر سن باید مسائل مهم دیگری در نطر گرفته شود.

نقش کلی تفاوت سنی در موفقیت ازدواج

برای درک عمیق تر نقس تفاوت سنی در ازدواج و ازدواج با دختر بزرگتر می توانید به این پادکست که درباره نقش تفاوت سنی در موفقیت ازدواج است، گوش دهید.

اگر تنها شعله‌های عشق و عواطف یا جاذبه‌های جنسی شما را کنار هم نگه داشته؛ ممکن است در درک متقابل دچار مشکل شوید. برای آگاهی نسبت به این موضوع باید بیشتر با همدیگر در ارتباط باشید و با شریک زندگی خود آشنا شوید. در مورد تمایل او برای رسیدن به سازش آگاهی کسب کنید. مجموعه این اطلاعات میتواند شما را برای گرفتن تصمیمی درست و عاقلانه یاری کند.

وقتی زوجی را در مرحله پیش از ازدواج می‌بینیم پیشنهاد می‌کنیم که برای عملی کردن تصمیم ازدواج‌شان عجله نکنند و تلاش کنند وقت بیشتری رو در جهت شناخت هم بگذرانند.یکی دیگر از پیشنهادها که امروزه دیگر به اندازه گذشته غریب نیست مشاوره پیش از ازدواج است. این مشاوره می‌تواند آنلاین یا حضوری یا تلفنی باشد. یکی از خدماتی که سامانه روانشناسی آنلاین «حال» ارائه می‌کند، مشاوره ازدواج آنلاین است.

مشاوره آنلاین روانشناسی

سوالات متداول درباره ازدواج با دختر بزرگتر

ازدواج با دختر بزرگتر از پسر از نظر روانشناسی

عمل روانشناسی این کار را رد نمی‌کند اما آن را مستلزم داشتن شرایطی می‌داند که در صورت وجود آن شرایط، ازدواج با دختر بزرگتر هیچ مشکلی نخواهد داشت.

ازدواج با دختر بزرگتر از نظر اسلام چگونه است؟

سن دختر به نسبت سن پسر اهمیتی در اسلام ندارد و معیاری برای خوشبختی نمی باشد

ازدواج با دختری که 10 سال بزرگتر است جایز است؟

این کار به خاطر اختلاف سن زیاد چندان توصیه نمی‌شود و حتما لازم است هر دو نفر از مشاوره آنلاین ازدواج استفاده کنند و مشاوره بگیرند.

ازدواج با دختر 8 سال بزرگتر جایز است؟

ازدواج با دختر 8 سال بزرگتر از پسر، به خاطر اختلاف سن زیاد چندان توصیه نمی‌شود و حتما لازم است هر دو نفر از مشاوره آنلاین ازدواج استفاده کنند و مشاوره بگیرند.

مقالات مرتبط

اختلاف شوهر با خانواده زن
اختلاف شوهر با خانواده زن / چطور شوهرم با خانوادم خوب باشه؟

اختلاف شوهر با خانواده زن یا برعکس، اختلاف زن با خانواده شوهر از مشکلاتی است که بسیاری از زوجین دارند اما راه حل آن را نمی‌دانند. یکی از دوستان قدیمی‌ام به تازگی ازدواج کرده آخرین باری که به ملاقاتش رفتم خیلی نگران رابطه همسر و خانواده خودش بود. انگار به دلیل یک اختلاف کوچکی که بینشان رخ داده بود همسرش دیگر تمایلی به گذراندن آخر هفته ها با خانواده اش از خود نشان نمی‌داد. این تغییر رویه برای دوستم هم خیلی سخت بود چون کمتر از قبل میتوانست خانواده‌اش را ملاقات کند و همیشه نگران تنش بین روابط آنها بود».

پشتیبانی حال
۳۰ / ۰۶ / ۹۸
همسر-شكاك
راه‌های برخورد با همسر شکاک کدامند؟

عشق و اعتماد به‌هم وابسته هستند. هر کدام نباشد، یک جای زندگی می‌لنگد. شک و بی‌اعتمادی رابطه را لرزان و عشق را کم‌رنگ می‌کند. همسر شکاک می‌خواهد از موقعیتش مطمئن شود. او می‌ترسد شما را از دست بدهد. اما شک آدم‌ها را به هم نزدیک نمی‌کند. خوب است راه‌های برخورد با همسر شکاک را بدانید و برای بهتر شدن رابطه‌ تلاش کنید. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۰۹ / ۱۱ / ۹۷
رابطه زناشویی
رضایت از رابطه زناشویی / راه های افزایش رضایت جنسی در خانواده

رابطه زناشویی خوب یکی از بزرگترین مشکلات زوجین در روابط عاشقانه و زندگی مشتریک است. بعضی افراد فکر می‌کنند با گذشت زمان و طولانی شدن ازدواجشان ممکن است رابطه زناشویی آنها تکراری و خسته کننده شود. در حالی که این یک قاعده کلی نیست و شما میتوانید با استفاده از تکنیک‌های ساده‌ای روابط صمیمانه جنسی و رضایت‌تان از زندگی زناشویی را افزایش دهید.

پشتیبانی حال
۳۰ / ۰۷ / ۹۸
آزمایش اعتیاد ازدواج شامل چیست
آزمایش اعتیاد ازدواج شامل چیست؟ / تست اعتیاد قبل از ازدواج در ۱۴۰۱

ازدواج و انتخاب یک شریک و همراه برای ادامه زندگی یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین تصمیماتی است که هر زن و مردی در طول زندگی خود می‌گیرد. به همین دلیل لازم است که آن‌ها دقت و توجه کافی در این زمینه داشته باشند تا تصمیمی آگاهانه و مناسب گرفته شود. یکی از نکاتی که باید پیش از ازدواج به آن توجه کرد، اعتیاد یا سوء مصرف مواد مخدر در افراد است. زندگی با یک همسر معتاد می‌تواند به هرج و مرج در زندگی، تحریک عاطفی و حتی خشونت در رابطه زناشویی منجر شود. این موضوع به زن یا مرد و فرزندان حاصل از این رابطه، از نظر جسمی و روانی آسیب می‌زند و آن‌ها را تحت فشار زیادی قرار می‌دهد. به همین دلیل لازم است که افراد، پیش از ازدواج، آزمایش خون قبل از ازدواج بدهند. اگر می‌خواهید بدانید که آزمایش اعتیاد شامل چیست این مقاله را تا انتها مطالعه کنید. ضمنا برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه می‌توانید از پزشکان متخصص حال مشاوره آنلاین بگیرید.

سارا صاحبی
۱۷ / ۰۳ / ۰۰
غر زدن
علت غر زدن در زنان و مردان و روش های کنترل آن

چرا هرگز سطل زباله را بیرون نمی‌گذاری؟ کی قرار است کمی با هم وقت بگذرانیم؟ چرا نمی‌توانی ظرف‌ها را در ماشین ظرفشویی بچینی؟ همیشه خرد کردن گوشت با منه! این جمله‌ها برای شما آشنا هستند؟ اگر این جمله‌ها زیاد توسط شما به زبان می‌آیند، احتمالا از افرادی هستید که همیشه غر می‌زنید. واژه غر زدن در زبان فارسی به معنی زیر لب و با خشم سخن گفتن است. در فرهنگ لغت وبستر هم به تحریک کردن یا سرزنش و اصرار مداوم تعریف می‌شود. یکی از اصلی‌ترین مشکلات غر مداوم این است که معمولا اثرگذار نیست و به ندرت آن‌چه که فرد در حین غر زدن می‌خواهد، به دست می‌آورد. اگر از این کار خسته شده‌اید و می‌خواهید علت غر زدن در خود یا همسرتان را شناسایی کنید، از روان شناس انلاین حال کمک بگیرید.

پشتیبانی حال
۲۳ / ۰۳ / ۰۰
جواب-نه-خواستگار
چگونه به خواستگار جواب نه بدهیم؟

وقتی توی فیلم‌ها از دختری خواستگاری می‌شود، معمولا چشمانش برق می‌زند و با خوشحالی می‌گوید: «بله!» اما پاسخ همه‌ی پیشنهادهای ازدواج مثبت نیست. ممکن است شما به‌ هر دلیلی تمایل به ازدواج نداشته باشید یا خواستگار فرد مناسبی برای شما نباشد. در این مقاله راهکارهای صحیح برای دادن جواب نه به خواستگار را بررسی میکنیم

پشتیبانی حال
۲۵ / ۰۱ / ۹۸

9 دیدگاه

 • سلام
  اگه فردی کمبود نداشته باشه و در سن کم در یک نگاه عاشق دختری ۳_۴ سال بزرگتر بشه رو چیه ؟

 • سلام و وقت همه عزیزان که مسج مرا می بیند بخیر باشه انشالله
  بنده شهزاده هستم از افغانستان
  راستش من با دختر مدت سه سال است که دوست خیلی صمیمی هستم
  و حالا می خواهم که همرایش ازدواج کنم
  البته هردوی ما این را می خواهیم
  اما او از من دو سال بزرگ است
  سوال من این است
  که آیا در آینده خدای نکرده دچار مشکل میشوم
  ممنون

 • سلام میخواستم بدونم اگر مشکل مالی وجود داشته باشه و پسر با سن ۱۶ سه سال از دختر کوچکتر باشه و مخالفت شدید خانواده ها امکان ازدواج و از بین نرفتن عشق و علاقه هست؟

 • من چکارکنم که دختر بزرگتر از خودم پیشنهاد ازدواجم را رد نکنه

 • سلام من عاشق دختری شدم که ۵ سال از بزرگتر هست و اون هم عاشق من است ، از دیدگاه روانشناسی موردی ندارد؟؟؟

  • چندینت مورد هست که باید روانشناس باهاتون بررسی کنه که اگر اوکی باشه فاصله سنی چندان اهمیتی نخواهد داشت