ازدواج دختر بزرگتر با پسر کوچک تر (مزایا و معایب)

پشتیبانی حال
ازدواج با دختر بزرگتر از پسر
۲۷ مهر

بدیهی است که هر روابط عاشقانه با پستی و بلندی‌هایی همراه هستند. به هر حـال ازدواج و تشکیل خانواده تصمیمی مهم و جدی است که میتواند مسیر زندگی اینده افراد را تغییر دهد.بسیاری معتقدند که اگر عشق واقعی از راه برسد همه چیز آسان‌تر می‌شود. اما در این زمان هم عاشق ماندن خیلی مهمتر از عاشق شدن است. اگر دست بر قضا تصمیم برای ازدواج با دختر بزرگتر گرفته اید، باید آگاه باشید که دوام و بقای این ازدواج مانند شنا کردن در جهت عکس رودخانه سخت ولی شدنی است. فاصله سنی در ازدواج همیشه مورد پژوهش و بررسی بوده است. زیرا زمانی که اطرافیان و خانواده‌تان با یک کلیشه اجتماعی برعکس مواجه می‌شوند که با عرف جامعه مغایر است رفتاری سخت گیرانه از خود نشان میدهند و این نوع برخورد میتواند روی رابطه شما تاثیر بگذارد.

در این مطلب قصد داریم درباره باید و نبایدهای مهم در ازدواج با دختر دو سال بزرگتر از پسر و نظرات روانشناسی پیرامون آن صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

 

مشاوره آنلاین قبل ازدواج با بهترین مشاوران

 

آیا ازدواج پسر با دختر بزرگتر از خود صحیح است؟ چرا؟

پیشرفت علم و فناوری روی زندگی و رابط انسانی هم اثر گذاشته و تغییراتی در مناسبات بین زوجین ایجاد کرده است. در حـال حاضر خانم‌ها هم پا به پای مردان در جامعه حضور دارند و حتی تعداد نقش‌های بیشتری را نسبت به مردان به دوش می‌گیرند که نشانه‌ای از بلوغ و تکامل شخصیتی آنها است. بسیاری از مردان جوان تمایل دارند دختری را برای ازدواج انتخاب کنند که یک شریک زندگی بالغ و با اعتماد به نفس باشد. چنین زنانی یک متحد قوی و قابل اتکا هستند. این زنان با داشتن عزت نفس بالا، نمی‌ترسند که کاستی‌های خود را بپذیرند و میدانند از زندگی چه می‌خواهند بنابراین کمتر در رابطه خود دچار سردرگمی می‌شوند. همچنین سن مناسب برای ازدواج برای هر فرد متفاوت است.

 

ازدواج با دختر بزرگتر از پسر

یکی از سوالات مهم در ازدواج سن مناسب برای ازدواج است.

به همین دلیل ازدواج با دختر یک یا دوسال بزرگتر برای پسران جذاب است. دختری که یک یا دوسال از پسر بزرگتر است؛ درک بهتری از شرایط زندگی دارد، کمتر تصمیمات خودخواهانه می‌گیرد. با اینکه جوانی و زیبایی دخترانه لازم را دارد به بلوغ اخلاقی و احساسی رسیده و مردان جوان درمواجه با چنین دختری به سادگی میتوانند این رشد اخلاقی را درک کنند و برای تشکیل یک زندگی موفق امیدوار باشند.

ازدواج با دختر بزرگتر از نظر روانشناسی

دلایل انتخاب همسر و ازدواج با دختر بزرگتر که یکی دو سال بزرگتر است با انتخاب زنی بزرگتر از ۱۰ الی ۱۵ سال، فرق دارد. با وجود اینکه عشق و پیدا کردن شریک زندگی تا حدودی غیر منتظره است ولی تنها مردانی به ازدواج با زنی مسن‌تر (۱۰ یا ۱۵ سال بزرگتر) تمایل دارند که در کودکی توجه کافی به آنها نشده است.

ازدواج با دختر بزرگتر از پسر

ازدواج پسر با دختر بزرگتر خوب‌ها و بدی‌هایی دارد.

آنها به دنبال حضانت و مراقب زنی باتجربه هستند به همین دلیل این مردان به طور ناخودآگاه زنی را انتخاب می‌کنند که سنی نزدیک به مادر یا خواهر بزرگترشان دارد.

بیشتر بخوانید: سوالات مشاوره ازدواج

مزایای ازدواج با دختر بزرگتر از پسر

هر زنی میخواهد محبوب دل همسرش باشد و توسط مرد زندگی‌اش درک شود. مردان هم به دنبال زنی واقع گرا، با اعتماد به نفس و بالغ هستند. این اختلاف سنی بین دختر و پسر گاهی به برآورده شدن انتظارات بین آنها جامع عمل می‌پوشاند.

ازدواج با دختر یک سال بزرگتر با فرض اینکه هر دو آنها در اواخر دهه بیست سالگی یا اویل سی سالگی باشند دارای مزایای زیر است:

 • اگر فکر می‌کنید مرد حامی زن است، ازدواج با دختر بزرگتر از شما میتواند این ذهنیت‌تان را تغییر دهد. زنان بزرگتر میتوانند گاهی نقش یک حامی قوی و محکم را در زندگی مشترک برعهده بگیرند. طوری که به آنها تکیه کنید.
 • در کنار دختر بزرگتر میتوانید زمانهایی بی‌پروا باشید به خاطر مشکلات فریاد بزنید. آنها به خوبی درک می‌کنند همینطور نسبت به زنان دیگر تجربه بیشتری برای حل مشکلات دارند.
 • دختران بزرگتر از پسر میتوانند شرایط بحرانی را به خوبی مدیریت کنند و با جلوگیری از برخی اشتباهات مسیر موفقیت را هموارتر کنند.
 • چنین دخترانی در زمینه دانش، شغل، امور مالی و تصمیم گیری‌ها هم موفق‌تر هستند. اغلب از لحاظ مالی مستقلند و وابستگی چندانی به مرد ندارند.
 • چنین زنانی احساسات واقعی‌شان را به نمایش می‌گذارند و به بیان احساسات واقعی اهمیت می‌دهند.

مشکلات احتمالی در ازدواج با دختر دوسال بزرگتر

خوبی‌ها و بدی‌ها در کنار هم معنا پیدا میکنند. برای تصمیم گیری درست باید مجموعه این مزایا و معایب را همراه با ملاک‌های اصلی ازدواجتان در نظر بگیرید به عنوان مثال؛

 • ممکن است خانواده، جامعه و اطرافیانتان شما و دختر مورد علاقه‌تان را به سخره بگیرند و از تصمیمتان انتقاد کنند.
 • شاید فکر کنید دو سه سال اختلاف سنی چیز مهمی نیست ولی در فرزندآوری میتواند اثرگذار باشد. اگر از آن دسته مردانی هستید که نمیخواهید تا چند سال بعد صاحب فرزند شوید باید به سن باروری همسرتان نیز توجه داشته باشید.
 • افراد در سنین بالاتر انعطاف پذیری کمتری دارند بنابراین اگر شخصیت‌های مختلفی دارید شاید رسیدن به یک توافق در رابطه برایتان سخت‌تر باشد.
 • باید در رابطه‌تان هوشمندی بیشتری به کار بگیرید زنان بزرگتر به سادگی از انتظارات خود نمی‌گذرند و به همان اندازه که به شما توجه و محبت دارند باید نیازهایشان را برآورده کنید.

در کنار تمامی مسائلی که در ازدواج با دختر بزرگتر از پسر از پسر وجود دارد همیشه یک چالش ذهن خانم‌های بزرگتر را درگیر می‌کند.

اینکه آیا یک مرد جوانتر میتواند آنها را درک کند و به شناخت مشترکی از نیازها، احساسات، تفکرات و.. برسند؟

برای پاسخ به این سوال باید مشخص کنید؛ چه چیزی شما را کنار هم نگه می‌دارد.

ازدواج با دختر بزرگتر از پسر

در ازدواج علاوه بر سن باید مسائل مهم دیگری در نطر گرفته شود.

 

نقش کلی تفاوت سنی در موفقیت ازدواج

برای درک عمیق تر نقس تفاوت سنی در ازدواج هم می توانید به این پادکست که درباره نقش تفاوت سنی در موفقیت ازدواج است، گوش دهید.

 

اگر تنها شعله‌های عشق و عواطف یا جاذبه‌های جنسی شما را کنار هم نگه داشته؛ ممکن است در درک متقابل دچار مشکل شوید. برای آگاهی نسبت به این موضوع باید بیشتر با همدیگر در ارتباط باشید و با شریک زندگی خود آشنا شوید. در مورد تمایل او برای رسیدن به سازش آگاهی کسب کنید. مجموعه این اطلاعات میتواند شما را برای گرفتن تصمیمی درست و عاقلانه یاری کند. وقتی زوجی را در مرحله پیش از ازدواج می‌بینیم پیشنهاد می‌کنیم که برای عملی کردن تصمیم ازدواج‌شان عجله نکنند و تلاش کنند وقت بیشتری رو در جهت شناخت هم بگذرانند.یکی دیگر از پیشنهادها که امروزه دیگر به اندازه گذشته غریب نیست مشاوره پیش از ازدواج است. این مشاوره می‌تواند آنلاین یا حضوری یا تلفنی باشد. یکی از خدماتی که سامانه روانشناسی آنلاین «حال» ارائه می‌کند، مشاوره ازدواج آنلاین است.

مشاوره آنلاین قبل از ازدواج با بهترین مشاوران

 

مقالات مرتبط

2 دیدگاه

 • fek mikonam enqadr zendegiha va sharayet sakht hast k rah hali baraye hale moshkelat peida nemishe bishtare vaqt ha va hamin baes mishe k dgaran ro moqaser bedoonim

  • بله دوست من، درست می فرمایید.
   این آگاهی شما از این شرایط بسیار خوشحال کننده است و در این راه راهنمایی های یک مشاور می تواند بسیار کمک کننده باشد.