haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

توسعه فردی: عزت نفس بالا، مهره گمشده مسیر موفقیت من

حال، پیامد عزت نفس پایین و روش‌های بهبود آن
۲۳ مهر

ما در دنیایی زندگی می‌کنیم که عزت نفس پایین شبیه یک بیماری مسری رو به رواج است و پیامد عزت نفس پایین را میتوان در نحوه نگرش افراد و شیوه زندگیشان مشاهده کرد.

بیشتر کسانی که عزت نفس پایینی دارند؛ برای بیان خواسته‌هایشان خجالت می‌کشند به همین دلیل در مواجه با مشکلات از آسیب پذیری بیشتری برخوردارند.

اما چطور میتوان پیامد عزت نفس پایین را در زندگی فردی و اجتماعی مدیریت کرد و آن را بهبود بخشید؟ در این مطلب قصد داریم در مورد روش‌های افزایش عزت نفس و داشتن بخشش و دلسوزی برای خود صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

عزت نفس پایین یعنی چه؟

عزت نفس پایین در افراد با عدم اعتماد به نفس و داشتن احساس بد نسبت به خود مشخص می‌شود.

کسانی که عزت نفس پایین دارند تصور میکنند که فردی غیرقابل تحمل، بی‌کفایت و دست و پا چلفتی هستند به همین خاطر آسیب پذیری بیشتری را نسبت به عقاید و حرف‌های اطرافیانشان تجربه می‌کنند.

منفی‌ترین پیامد عزت نفس پایین، کاهش سطح کیفیت زندگی است. کسانی که عزت نفس پایینی دارند نسبت به علامت‌ها و نشانه‌های مربوط به طرد و رد شدن یا عدم تایید توسط سایرین حساس هستند.

بنابراین همه موقعیت‌های زندگی روزانه برایشان شبیه تهدیدی است که میتواند  باعث خجالت، تحقیر و تمسخرشان شود.

البته درست است که کسی از مورد تمسخر قرار گرفتن و یا خجالت زدگی خوشحال نمی‌شود ولی پیامدهای منفی و مخرب این حالات روی زندگی افراد بدون عزت نفس بیشتر و جدی‌تر است.

چون این افراد یک منتقد درونی منفی‌باف و بدبین دارند که رفتار، افکار و احساساتشان را به بی‌رحمانه‌ترین وجه ممکن نقد می‌کند.

این منقد خشن که روانشناسان آن را با نام صدای درونی می‌شناسند باعث ایجاد درک منفی از خود و همچنین از بین رفتن بخشش یا دلسوزی برای خود می‌شود که یک آسیب روان شناختی خطرناک است.

به عنوان مثال؛ اگر کسی بر این باور باشد که دیگران او را دوست ندارند، به احتمال زیاد از تعامل با سایرین جلوگیری می‌کند و با شدت بیشتری به حالت دفاعی فرو رفته و بدبینانه به نقد خود ادامه می‌دهد. در چنین شرایطی پیامد عزت نفس پایین، محدود شدن روابط فرد است.

5 تکنیک برای بهبود و افزایش عزت نفس افراد

تاکنون در مورد پیامد عزت نفس پایین، آسیب پذیری و خجالت مداوم همراه با آن صحبت کردیم.

اما خبر خوب این است که میتوانید با کمک دو مولفه با تصویر منفی خودتان مقابله کنید و افزایش عزت نفس تان را رقم بزنید. اول باید از گوش دادن به صدای درونی و انتقادی خود دست بردارید و در مرحله دوم تمرین بخشش و دلسوزی برای خود را به طور پیوسته انجام دهید.

در ادامه برخی از تکنیک‌های بهبود عزت نفس پایین را معرفی می‌کنیم:

در برابر منتقد درونی‌تان ایستادگی کنید

«تو چاقی»، «احمق هستی»، «کسی تو را دوست ندارد» و هزاران جمله منفی و مخرب دیگر که به صورت مداوم در ذهنتان تکرار می‌شوند؛ همگی جزو انتقادهای صدای درونی شما هستند.

این منتقد درونی با ترور شخصیتی قصد دارد آسیب پذیری تان را بالا ببرد و شما را به فردی خجالت زده و مفلوک تبدیل کند و یا ممکن شود میل به حسادت کردن را در شما بالا ببرد.

بگذارید از شما سوالی بپرسم؛ زمانی که حرف‌ها و انتقادهای تندی از اطرافیان‌تان می‌شنوید، اولین واکنش‌تان چیست؟ واقعا به محض شنیدن آنها را می‌پذیرید؟

حال، پیامد عزت نفس پایین و روش‌های بهبود آن

حتی افراد انتقاد پذیر هم با شنیدن نقد؛ به دنبال دلیل چنین برداشتی هستند تا خودشان را بهبود دهند پس برای افزایش عزت نفس و کاهش خجالت و آسیب پذیری خودتان دست از گوش دادن به انتقادهای خشن و بی‌پایه اساس صدای درونتان بردارید.

منتقد درونی‌تان را به چالش بکشید

یک تکه کاغذ بردارید و انتقادهای درونی‌تان را روی آن بنویسید.

سپس با دیدگاهی واقع بینانه و همراه با بخشش و دلسوزی برای خود آنها را بررسی کنید. وقتی صدای انتقادتان می‌گوید: «تو احمق هستی»، نکات مثبت خودتان را که با این عقیده مبارزه می‌کند در کنارش یادداشت کنید.

پیامد عزت نفس پایین و روش‌های بهبود آن

به عنوان مثال بنویسید «با مشکلات مبارزه می‌کنم و در برخی جهات باهوش هستم»

با این تاکتیک منتقد درونی‌تان را به چالش میکشید که باعث قطع شدن چرخه خجالت و آسیب پذیریتان می‌شود چون عزت نفس پایین از این دو فاکتور تغذیه می‌کند.

تمرین بخشش و دلسوزی برای خود

بخشش و دلسوزی برای خود ارتباطی با ارزیابی که از عملکردتان دارید یا قضاوت‌های شخصی‌تان ندارد.

بلکه نگرشی است که به شما یادآور می‌شود باید با خودتان مهربان‌تر باشید و به زبان ساده‌تر خودتان را قبول کنید. برای این کار باید دوست داشتن خود را تمرین کنید و نسبت به خود گذشت داشته باشید.

 

برای تمرین بخشش و دلسوزی برای خود سه مرحله زیر را انجام دهید:

  • رنج خودتان را بشناسید و آن را درک کنید.
  • در پاسخ به رنجتان مهربان و دلسوز باشید.
  • به یاد داشته باشید که ناقص بودن بخشی از تجربه بشر و چیزی است که همه انسان‌ها در آن یکسان هستند. بنابراین هیچ انسان کاملی وجود ندارد.

دست از مقایسه خود با سایرین بردارید

مقایسه کردن خودتان با دیگران از پیامد عزت نفس پایین است. به همین خاطر افراد با عزت نفس کم اشتباهات خودشان را بسیار بزرگتر از واقعیت موجود تفسیر می‌کنند.

برای بهبود این روند باید جلوی مقایسه رقابتی با دنیای بیرونی را بگیرید.

حال، پیامد عزت نفس پایین و روش‌های بهبود آن

همیشه عده‌ای ثروتمندتر از سایرین هستند، برخی جذاب‌ترند یا حتی موفق‌تر از ما. کلید موفقیت شناخت این تفاوت‌ها و ارزیابی دستاوردهای خودمان است. به جای اینکه خودتان را با دیگران مقایسه کنید عملکرد امروزتان را با دیروز خود بررسی کنید.

این تکنیک باعث رشد و گسترش رفتارها، عادات و موفقیت‌تان می شود و عزت نفستان را افزایش می‌دهد.

کاری مفید انجام دهید

پیامد عزت نفس پایین هر چه قدر هم روی کیفیت زندگی فردی و اجتماعی افراد اثر بگذارد، احساس مفید بودن میتواند جای آن را تا حدود زیادی پر کند.

انسان‌ها تمایل دارند تا کارهای معنادار انجام دهند به همین خاطر مشارکت در فعالیت‌های مختلف باعث میشود تا پیامد عزت نفس پایین کمرنگ‌تر  شده و به مرور میزان آسیب پذیری افراد کاهش پیدا کند.

حال، پیامد عزت نفس پایین و روش‌های بهبود آن

تا جایی که میتوانید خودتان را با کارهای سودمندی مشغول کنید که به شما احساس خوبی می‌دهند. باغبانی کنید، به افراد بی‌سرپرست یا سالمند کمک کنید یا حتی زمانی را به اوقات فراغت با دوستان خود اختصاص دهید و با همه وجود تفریح کنید.

توجه داشته باشید که کمبود عزت نفس می‌تواند منجر به آسیب‌های مختلف در بخش‌های مختلف زندگی شما شود. درست است که این راهکارها همه می‌توانند حـال خوب کُن باشند و افزایش اعتماد به نفس شما را رقم بزنند ولی توجه داشته باشید که در کنار روانشناس برداشتن این گام‌ها بسیار آسان‌تر است.

اگر مراجعه حضوری به مشاور برای شما چالش‌هایی را دارد، نگران نباشید،‌ پیشرفت تکنولوژی و اینترنت به کمک شما آمده است. کافیست موبایل خود را بردارید و با نصب حال مشاوره آنلاین یا مشاوره تلفنی بگیرید. می‌بینید برای تغییر فقط همت کردن کافیست،‌ راهش پیدا می‌شود.

منابع:

 

 

 

مقالات مرتبط

اضطراب
چه زمانی یک اضطراب ساده تبدیل به یک بیماری روانی می شود؟

تصور کنید یک انسان غارنشین از شکار بازگشته است. او لاشه سنگین یک گراز وحشی را پشت سرش بروی زمین میکشد. همچنان که او به غار نزدیک می شود که در آن خانواده اش در انتظار او هستند ، به طور مداوم به اطراف نگاه می کند تا اطمینان حاصل کند که هیچ تهدیدی وجود دارد.اگر چیزی به او حمله کند، دفاع از آن دشوار خواهد بود. او برای یک ساعت در خطر است، اما چشم او مدام در حـال مشاهده اطراف است . او پشت سرش را هر دو ثانیه یکبار بررسی می کند. سپس او صدایی را در نزدیک خود می شنود و نیزه خود را به سمت صدا پرتاب میکند . اضطراب احساسی است که ما را زنده و مصون نگه می دارد. اجداد ما برای جلوگیری از خورده شدن توسط حیوانات وحشی به آن نیاز داشتند . با نگرانی در مورد تهدیدات پیشرو ، آنها آماده بودند برای مبارزه و یا فرار در صورت لزوم. این به آنها کمک کرد تا زنده بمانند و در نهایت رشد کنند.ما ممکن است این گونه تهدیدات را در زندگی روزمره مان نداشته باشیم، اما همین اضطراب همچنان دارای کاربردهای عملی است. نگرانی در مورد اشتباهات بالقوه یا پیامدهای منفی به ما کمک می کند حس مسئولیت پذیری داشته باشیم. به عنوان مثال، هنگامی که مردم اضطراب خفیفی در رابطه با به انجام رساندن کاری در یک مهلت مشخص دارند ، انگیزه بیشتری دارند که به آنها کمک می کند تا کار خود را به موقع به پایان برسانند. پس از پایان کار ، اضطراب کاهش می یابد.اضطراب گاه به گاه و خفیف موضوعی برای درمان یا نگرانی نیست. این فقط بخشی از عملکرد طبیعی عصبی ما است.

پشتیبانی حال
۰۵ / ۰۸ / ۹۷
مزایای_مشاوره-انلاین-برای-والدین
مشاوره آنلاین; نعمتی بزرگ برای والدین با مشغله زیاد

پدر و مادر بودن می تواند دشوار باشد همچنان که زندگی پیش میرود ، اما امروز والدین بیش از هر زمان دیگری پرمشغله هستند و بر استفاده از حداکثرتوانایی خود تاکید دارند.در نتیجه، مشکلات روانی در میان والدین رایج است. ما می دانیم که از هر 7 مادر ، 1 نفر در معرض خطر افسردگی پس از زایمان (و همچنین تعداد زیادی از پدران نیز در معرض آن هستند). اگر درمان نشود، می تواند برای ماهها یا حتی سالها ادامه یابد. اختلالات روانشناختی فراوان است. بسیاری از والدینی که ما آنها را می شناسیم با تنهایی، افسردگی، اضطراب، و استرس و خستگی غیر عرف دست و پنجه نرم میکنند .با این حال، تعداد بسیار کمی از پدر و مادر ها ، به دنبال کمک برای حل این مشکلات هستند. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۰۲ / ۰۸ / ۹۷
استرس-میانسالی
رابطه میانسالی و حافظه

تحقیقات نشان داده است که افراد میانسال در چهل و پنجاه سالگی با افزایش سطوح کورتیزول، هورمون مرتبط با استرس، در مقایسه با افرادی که از سن یکسان ولی دارای سطح کورتیزول متوسط هستند، درامور مربوط به آگاهی و حافظه عملکرد بدتری دارند. سطح کورتیزول خون نیز با حجم کوچکتر مغز ارتباط دارد. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۱۳ / ۰۸ / ۹۷
ترفندهای کنترل خشم

كنترل خشم یک برنامه روان درمانی برای کنترل و پیشگیری از خشم است. بسیاری از استراتژی های درمانی برای کمک به شما در مقابله با خشم در دسترس تان هستند، اما محبوب ترین آنها ، درمان شناختی رفتاری (CBT)، یک درمان کوتاه است که ثابت شده اثربخش ترین و مؤثرترین روش درمان و کنترل خشم است. از طریق جلسات CBT با یک مشاور متخصص در این زمینه ، بیماران اغلب تحت درمان موارد زیر را تمرین می کنند :

پشتیبانی حال
۲۶ / ۰۹ / ۹۷
افزايش-اعتماد-به-نفس
۲ روش تضمینی برای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس ضرورتاً به موفقیت یا قابلیت‌های واقعی ما وابسته نیست. ویژگی افرادی که اعتماد بنفس بالایی دارند، یا برعکس اعتماد بنفسشان لطمه خورده، بیشتر متاثر از تجربیات گذشتۀ آنهاست. ابتدا به عنوان یک کودک و سپس به عنوان یک بزرگسال و چگونه این تجربیات شما را وادار به فکر کردن در مورد خودتان کرده است. بسیاری از افراد موفق و هوشمند وجود دارند که فکر می کنند که آنها "بازنده هستند"، معتقدند که آنها به عنوان فردی ناکارآمد در بین اطرافیانشان مشهور هستند. اگر این توصیف شماست، ممکن است شگفت زده شوید که چگونه می توانید این الگوهای فکری منفی را از بین ببرید و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۱۰ / ۰۹ / ۹۷