جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

نحوه ارتباط موفق با شریک عاطفی درون گرا چگونه است؟

بر اساس نظریه یونگ چطور با درونگرایی و برونگرایی افراد کنار بیاییم
تاریخ بروزرسانی : ۰۴ آذر

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

شخصیت افراد یعنی همان درونگرا بودن یا برون گرا بودن بخش مهمی از وجودشان را تشکیل می‌دهد به همین خاطر مهم است که درباره جزئیات شخصیت همدیگر اگاه باشیم.

به ویژه زمانی که در یک رابطه عاطفی هستید داشتن اطلاعاتی در این زمینه کمک می‌کند تا بهتر با همسر یا شریک عاطفی‌تان ارتباط برقرار کنید.

این روزها تست‌های شخصیتی زیادی در دسترس هستند.

اما آزمون ام بی تی آی دکتر یونگ محبوبیت بیشتری بین افراد دارد.

به نظرتان علت محبوبیت این تست شخصیتی یونگ چیست؟

در این مطلب قصد داریم در مورد نظریه درونگرایی، برونگرایی یونگ و استفاده از آن برای ارتباط بهتر با شریک عاطفی خود صحبت کنیم. با ما همراه باشید.


تصویر خدمات اقساطی

نظریه برونگرایی، درونگرایی یونگ

کارل گوستاو یونگ یک روانشناس سوییسی است که با تجزیه و تحلیل واکنش افراد و رفتارهایشان، آنها را به دسته کلی درونگرا و برونگرا تقسیم‌بندی می‌کند.

اما برونگرایی و درونگرایی افراد یک توصیف ناقص از تیپ شخصیتی افراد ارائه می‌دهد. در حالی که جزئیات رفتاری و گرایش‌ها میتواند این نقص را بپوشاند

بنابراین یونگ در نظریه خود چهار بعد روانشناسی دیگر را هم اضافه کرده است.

این چهار بعد روانشناسی به ترتیب شامل تفکر و احساس (دارای کارکردهای عقلانی) و حس و شهود (با کارکردهای غیرمنطقی) هستند.

براساس نظریه یونگ، شخصیت افراد در هشت گروه تعریف می‌شود:

 • درونگرای متفکر
 • برونگرای متفکر
 • درونگرای احساسی
 • برونگرای احساسی
 • درونگرای حسی
 • برونگرای حسی
 • درونگرای شهودی
 • برونگرای شهودی

اما این‎ها چه معنایی دارند؟!

برای اینکه فرق هر یک از این تیپ‌های شخصیتی درونگرایی و برونگرایی را متوجه شوید باید تعریف هر کدام از آنها را مطابق با روش یونگ بدانید.

 • درونگرایی در مقابل برونگرایی: افراد درونگرا بیشتر به دنیای ذهنی خودشان توجه می‌کنند. اما افراد برونگرا بیشتر به دنیای خارج از خود توجه دارند.
 • متفکر یا احساسی: افراد متفکر بیشتر بر اساس عقل عمل می‌کنند اما افراد احساسی اغلب تابع قلبشان هستند.
 • حسی یا شهودی: افراد حسی توسط محرک‌های بیرونی هدایت می‌شوند. در حالی که در نوع شهودی، حس‌های غیرقابل توصیف داخلی مثل حس ششم افراد را هدایت می‌کند.

به نظر یونگ همیشه یک نگرش برونگرایی یا درونگرایی بر ابعاد زندگی و روابط عاطفی افراد حاکم است.

بنابراین با اینکه یک فرد برونگرای احساسی بیشتر تصمیماتش را بر اساس احساس قلبی خود می‌گیرد ولی در کنار آن از قدرت منطق، حس و شهود هم استفاده می‌کند. ولی عملکرد این توابع ضعیف‌تر از کارکرد احساسی هستند.

برای فهمیدن جزئیات شخصیتی خود یا شریک عاطفی‌تان میتوانید از آزمون ام بی تی آی استفاده کنید.

اما به نظرتان بعد از بدست اوردن این اطلاعات چطور میتوان از آن برای ارتباط با یک شریک عاطفی درونگرا استفاده کرد؟!

درصورت نیاز به مشورت در زمینه مسائل جنسی و زناشویی میتوانید از خدمات سکس تراپیست انلاین سامانه حال استفاده کنید.

عشق افراد درونگرا چگونه است؟

عشق افراد درونگرا به دلیل ویژگی های شخصیتی و ترجیحات منحصر به فردشان ویژگی های متمایزی در مقایسه با افراد برون گرا دارد. نظریه‌های روان‌شناختی برای درک اینکه درون‌گراها چگونه عشق را تجربه می‌کنند، ارائه می‌کنند.

ارتباطات عمیق

درونگراها تمایل دارند ارتباطات کمتر اما عمیق تری ایجاد کنند. آنها کیفیت را به کمیت ارج می نهند، به این معنی که وقتی درونگراها عاشق می شوند، اغلب یک پیوند عاطفی قوی و شدید با شریک زندگی خود ایجاد می کنند. آن‌ها ترجیح می‌دهند انرژی خود را صرف پرورش چند رابطه نزدیک کنند تا اینکه خود را در میان بسیاری از افراد پخش کنند.

حرکات متفکرانه

درونگراها اغلب عشق را از طریق حرکات متفکرانه و اعمال خدمات ابراز می کنند. آنها ممکن است با مراقبت از نیازهای عملی، به خاطر سپردن جزئیات مهم یا برنامه ریزی فعالیت های معنادار، محبت خود را نشان دهند. این نمایش های عشق، توجه و تعهد درونگراها به رفاه شریک زندگی خود را برجسته می کند.

سبک ارتباطی

درونگراها معمولاً در مکالمات تک به تک برتری می یابند و تبادلات عمیق و معنادار را ترجیح می دهند. در روابط، افراد درونگرا ممکن است عشق خود را از طریق گفتگوهای عمیق، به اشتراک گذاشتن افکار، احساسات و رویاهای خود با شریک زندگی خود بیان کنند. آنها از تنهایی قدردانی می کنند تا احساسات خود را قبل از بیان آنها به عزیزانشان پردازش کنند.

گوش دادن

درونگراها به طور طبیعی شنوندگان ماهری هستند و عشق را می توان از طریق توانایی آنها در گوش دادن واقعی و درک شریک زندگی خود ابراز کرد. آنها یک محیط امن برای ارتباط باز و همدلانه ایجاد می کنند. ماهیت همدلانه آنها به آنها امکان می دهد حمایت عاطفی ارائه دهند و احساسات شریک زندگی خود را تأیید کنند و ارتباط عمیق تری را تقویت کنند.

فضای شخصی و مرزها

درونگراها اغلب به فضا و زمان شخصی برای تنهایی نیاز دارند تا انرژی خود را دوباره شارژ کنند. در عشق، آنها به احتمال زیاد به دنبال شریکی می گردند که به نیاز آنها به تنهایی احترام بگذارد. این بدان معنا نیست که افراد درونگرا از خود فاصله می گیرند. در عوض، آنها مراقبت از خود را برای حفظ یک رابطه سالم در اولویت قرار می دهند. دادن فضا به یکدیگر می تواند به درونگراها کمک کند تا تعادل را در عشق حفظ کنند.

تجربیات معنادار

درونگراها تمایل دارند از تجربیات عمیق و معنادار بیشتر از حرکات بزرگ لذت ببرند و عشق خود را با ایجاد لحظات صمیمی و کم اهمیت، مانند سرگرمی های مشترک، شب های آرام در خانه، یا کاوش در طبیعت با هم ابراز کنند. این تجربیات اصیل و صمیمانه برای افراد درونگرا اهمیت ویژه ای دارد.

مردان درونگرا چه زنانی را دوست دارند؟

وقتی صحبت از روابط به میان می‌آید، مردان درون‌گرا اغلب به دنبال شریک‌هایی هستند که ویژگی‌های شخصیتی آن‌ها را تکمیل کنند. در ادامه به برخی از اینویژگی‌ها اشاره شده است.

 • مردان درونگرا اغلب خود شنوندگان خوبی هستند، بنابراین تمایل دارند برای شریک زندگی خود ارزش قائل شوند که حواسشان باشد و واقعاً به آنچه می گویند علاقه مند هستند. زنانی که به طور فعال در مکالمات شرکت می کنند و تمایل به گوش دادن نشان می دهند، بیشتر مردان درونگرا را جذب می کنند.
 • مردان درونگرا اغلب دنیای درونی عمیقی دارند و به دنبال زنانی هستند که بتوانند با کنجکاوی فکری آنها مطابقت داشته باشند و در گفتگوهای عمیق و معنادار شرکت کنند.
 • از آنجایی که مردان درونگرا ممکن است تحت تأثیر محرک ها احساس بدی داشته باشند، اغلب در جمع زنانی که رفتاری آرام و آرام دارند، آرامش می یابند.
 • بسیاری از مردان درونگرا به دنبال زنانی هستند که محرک فکری ایجاد کنند و در گفتگوهای عمیق تری شرکت کنند. آن‌ها برای شریک‌هایی که می‌توانند درباره ایده‌ها، احساسات و موضوعات انتزاعی بحث کنند، ارزش قائل می‌شوند، نه اینکه صرفاً روی صحبت‌های کوچک یا موضوعات سطحی تمرکز کنند.
 • زن باید ذات درونگرای مرد را درک کند و به آن احترام بگذارد.

اگرچه این ویژگی ها ممکن است به طور کلی برای مردان درونگرا جذاب باشد، اما ترجیحات و اولویت های فردی افراد ممکن است متفاوت باشد.

برخی از ویژگی های پارتنر درون گرا در رابطه عاطفی

یک شریک درونگرا در یک رابطه عاطفی دارای چندین ویژگی متمایز است که آنها را از همتایان برونگرا خود متمایز می کند. درک این ویژگی ها برای ایجاد یک رابطه سالم و رضایت بخش با یک فرد درونگرا بسیار مهم است.

یکی از ویژگی های بارز درونگراها توانایی آنها در پذیرش آسان اشتباهاتشان است. شرکای درونگرا تمایل دارند درونگرا و خود اندیش باشند و به آنها اجازه می دهند کاستی های خود را بپذیرند و مسئولیت اعمال خود را بپذیرند. این ویژگی به پویایی صلح آمیز و همکاری در رابطه کمک می کند، زیرا درونگراها اغلب برای بحث و حل و فصل تعارضات باز هستند.

یکی دیگر از ویژگی های قابل توجه شرکای درونگرا مهارت بالای زبان بدن آنها است. اگرچه درونگراها ممکن است به اندازه افراد برونگرا از نظر کلامی بیانگر نباشند، اما در ارتباطات غیرکلامی برتری دارند. آنها ناظران ماهری هستند که با نشانه ها و ژست های ظریف هماهنگ هستند. در نتیجه، شرکای درونگرا می توانند وضعیت عاطفی شریک خود را تشخیص دهند و با همدلی پاسخ دهند، حتی بدون ارتباط صریح کلامی.

وقتی صحبت از ارتباط کلامی و تلفنی در رابطه می شود، درونگراها تمایل دارند که در بیان افکار و احساسات خود از طریق نوشتن به جای صحبت کردن استفاده کنند. در نتیجه، شرکای درونگرا اغلب پیامک یا اشکال مکتوب ارتباط را به تماس های تلفنی ترجیح می دهند. این ترجیح به آنها زمان و فضای لازم برای درون نگری و بیان متفکرانه را می دهد.

شرکای درونگرا به دلیل داشتن افراد مستقل در روابط عاطفی شناخته می شوند. آنها برای فضای شخصی و زمان تنهایی خود ارزش قائل هستند. این ماهیت مستقل نباید به عنوان فقدان علاقه یا محبت نسبت به شریک زندگی خود تعبیر شود. در عوض، درونگراها برای شارژ مجدد انرژی و پردازش احساسات خود به تنهایی دوره ای نیاز دارند. درک و احترام به نیاز آنها به زمان تنهایی برای پرورش یک رابطه موفق با یک شریک درونگرا حیاتی است.

نظرات مثبت و منفی هر دو نقش اساسی در حفظ یک رابطه عاطفی سالم با یک درونگرا دارند. نظرات مثبت برای تقویت اعتماد به نفس آنها و اعتبار بخشیدن به تلاش های آنها، انگیزه دادن به آنها برای ادامه مشارکت مثبت خود در رابطه است. برعکس، باید با احتیاط به نظرات منفی برخورد کرد، زیرا درونگراها اغلب نسبت به انتقاد بسیار حساس هستند. بازخورد سازنده باید به شیوه ای ملایم و حمایتی ارائه شود و به جای برجسته کردن عیوب، بر رشد و بهبود تمرکز کند.

در نهایت، شرکای درون گرا تمایل دارند افراد ساکتی در روابط باشند. آنها تمایل کمتری به گفتگو در موقعیت های اجتماعی دارند. این رفتار آرام نشان دهنده بی علاقگی یا کمبود محبت نیست، بلکه ترجیح دادن به گفتگوهای عمیق و معنادار است.

داشتن ارتباط عاطفی با افراد درونگرا

اگر پسر ارامی را ملاقات کردید که تقریبا برای هر مکالمه باید خودتان سر صحبت را باز می‌کردید.

اما زمانی که شروع به حرف زدن کرد متوجه می‌شوید که او هم فردی شوخ و باهوش است و ارزش تلاشتان را دارد. به احتمال زیاد با فردی درونگرا اشنا شده‌اید.

معمولا دیگران جذب ارام بودن افراد درونگرا می‌شوند.

انها توانایی عمیقی برای گوش دادن به شریک زندگی‌شان دارند و از این کار لذت می‌برند.

اگر خودتان هم فرد درونگرایی هستید پس میتوانید لحظاتی ارام و همراهی بی‌سر و صدایی با هم داشته باشید.

بهتر است برای ارتباط عاطفی با شریک درونگرایتان به نکات زیر توجه کنید:

 • درونگراها کارها را آهسته انجام می‌دهند

اگر برونگراها خرگوش باشند؛ درونگراها حتما لاکپشت هستند.

افراد درونگرا اهسته‌تر از افراد برونگرا با آدم‌های جدید اخت می‌شوند.

بنابراین اگر میبینید که در رابطه عاطفی خیلی اهسته و با احتیاط جلو می‌روند به همین دلیل است.

این میتواند شامل پیشنهاد ازدواج یا گفتن جمله «دوستت دارم» برای اولین بار هم باشد.

انها اغلب تمامی جوانب یک موقعیت را در نظر می‌گیرند و فکر کردن به جزئیات زمان زیادی لازم دارد.

 • سخت درباره خودشان حرف می‌زنند

اگر در اولین یا دومین قرار اشنایی‌تان سوالاتی در مورد خودشان بپرسید احتمال دارد به لکنت بیافتند.

افراد درونگرا شخصیتشان شبیه پیاز است. به عبارت دیگر شخصیت درونگراها از لایه‌های زیادی تشکیل می‌شود.

به همین خاطر لایه‌های پنهان وجودی شان نزدیک به مغز پیاز قرار دارد.

بر اساس نظریه یونگ چطور با درونگرایی و برونگرایی افراد کنار بیاییم

افراد درونگرا سخت در مورد خودشان حرف میزنند

تا زمانی که کاملا به شما اعتماد نکنند در مورد این بخش از خودشان حرفی نمی‌زنند. پس باید به آنها زمان کافی بدهید.

بیشتر بخوانید : علائم دفع پروتئین از ادرار 

 • متفاوت در معاشقه

درونگراها به شیوه‌ای متفاوت ابراز علاقه می‌کنند.

برای تصور شیوه آنها میتوانید به حرکات ظریف و زیرکانه فکر کنید. مثل یک نگاه جذاب، سوالات متفکرانه پرسیدن، به شدت شنونده بودن و در نهایت صحبت کردن درباره دنیای پنهان شخصی‌شان.

 • پایداری ارتباط و درونگرایی

اگر میخواهید با فرد درونگرایی ارتباط برقرار کنید بهتر است از پرسیدن سوالات ساده و سطحی مثل «روزت چطور بود» یا «حالت چطور است» دوری کنید.

انها خیلی زود از این سوالات خسته می‌شوند.

بر اساس نظریه یونگ چطور با درونگرایی و برونگرایی افراد کنار بیاییم

روابط پایدارتر افراد درونگرا

برعکس ترجیح می‌دهند درباره ایده‌های بزرگ و موضوعاتی مهم حرف بزنند. پس سوالات عمیق از درونگراها بپرسید. مثل:

 • در زندگی به چه چیزی افتخار میکنی؟

 

 • ایا رویا یا هدفی داری که تا حالا با کسی دربارش حرف نزدی؟

 

 • کتابی خواندی که باعث تغییرت شود؟

 

 • خط قرمز؛ مهمانی‌های شلوغ!

اگر یک برونگرا هستید و علاقه زیادی به شرکت در مهمانی دارید باید بدانید که عکس این قضیه برای شریک عاطفی درونگرایتان صادق است.

البته افراد درونگرا بخاطر احترامی که برای شریک عاطفی‌شان قایلند در برخی از دورهمی‌های مهم و خانوادگی شرکت می‌کنند.

با این حـال محیط‌های شلوغ و پرازدحام باعث می‌شود تا خیلی زود احساس خستگی کنند و انرژی‌شان تحلیل برود.

بهتر است در این موضوع راهی برای سازگاری پیدا کنید.

 • مقابله با درگیری

بسیاری از افراد برونگرا سعی می‌کنند تا از موقعیت‌های درگیری دوری کنند.

چون به نظرشان استرس‌زا است.

بر اساس نظریه یونگ چطور با درونگرایی و برونگرایی افراد کنار بیاییم

افراد درونگرا سعی میکنند از درگیری ها دوری کنند

حتی برخی از درونگراها معمولا در مواجه با احساسات ناخوشایند آنها را می‌نویسند تا کمی از ان حـال و هوا دور شوند و زمان کافی برای فکر کردن به ابعاد مسئله پیش رو داشته باشند. بنابراین هیچ وقت این فرصت را از آنها نگیرید.

بیشتر بخوانید : چه سنی برای ازدواج دختر مناسب است .

 • فکر کردن‌های زیاد

افراد درونگرا عملا در داخل سرشان زندگی می‌کنند.

البته شاید هم گاهی در آنجا گم می‌شوند. بنابراین وقتی آرام و بی‌صدا روی مبل نشسته‌اند فکر نکنید که بی‌احساس یا عصبانی هستند. آن‌ها افسرده نشده‌اند؛ فقط در حـال فکر کردن هستند.

 

حال هر لحظه کنارتونه و می تونین هر ساعت شبانه روز در سایت یا اپلیکیشن حال از خدمات روانشناسی انلاین کمک بگیرین. کافیه نصبش کنید.

منبع:

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

جستجو

جدیدترین مقالات