ویژگی های یک مدیر حرفه‌ای چیست؟

پشتیبانی حال
حال-ویژگی های مدیر خوب و حرفه ای
۲۹ مهر

بحران کاری واژه‌ای است که این روزها آن را زیاد می‌شنویم. در نگاه اول بحران کاری مربوط به پیدا کردن شغل مناسب با توانایی و علایق افراد است. اما بحران کاری را میتوان در توانایی شرکت‌ها برای حفظ و نگهداری نیروی انسانی هم دید.

شرکتی که به دلیل مدیریت نادرست و رفتارهای غیرحرفه‌ای مدیرش، نمیتواند نیروهای متخصص و مناسب را حفظ کند  راه‌های توسعه‌اش را از بین می‌برد.

به نظر شما رفتار حرفه‌ای مدیر در محل کار تا چه اندازه روی کارایی و بازدهی کارمندان موثر است؟

در این مطلب قصد داریم در مورد ویژگی های مدیر درست و شایسته و همینطور نقش ایجاد تعهد در کار و بازدهی کارمندان صحبت کنیم.

ویژگی های مدیر درست و حرفه‌ای را بشناسید

چرا فردی که بعد از مدت‌ها تلاش بالاخره شغل رویایی و ایده آل را پیدا کرده و میتواند در محیطی عالی کار کند؛ ممکن است شغلش را ترک کند؟

بیشتر بخوانید: تست کرونا در منزل

در محیط کار دو نوع رئیس یا مدیر وجود دارد که کارمندان با آنها برخورد می‌کنند؛ مدیر خوب و بد. طبیعتا افراد باهوش و متخصص هیچ وقت حاضر به همکاری با مدیران بد نمی‌شوند. اما به نظرتان چه چیزی باعث می‌شود که یک مدیر بزرگ و حرفه‌ای شود؟ در ادامه برخی از ویژگی های مدیر درست و کاربلد را با شما به اشتراک می‌گذاریم:

  • ایجاد چشم اندازی روشن

در یک محیط کار حرفه‌ای هر کارمندی تلاش می‌کند تا با انجام وظایفش نقش مفید و موثری داشته باشد. برای رسیدن به این نتیجه، کارمندان به مدیری نیاز دارند که بینش وسیعی در مورد چشم انداز برنامه‌ها و آینده شرکت به آنها ارائه کند. این ویژگی های مدیر درست و کاربلد از بحران کاری در اداره هم کم می‌کند و به وظایف کارمندان سمت و سویی بهینه می‌دهد.

حال-ویژگی های مدیر خوب و حرفه ای

نعیین کردن چشم انداز به کارمندان کمک می‌کند

  • ایجاد ارتباط بین وظایف ساده کارمندان با استراتژی‌های سازمانی

مدیران بزرگ تلاش می‌کنند تا بینش و برنامه‌های سازمانی را با وظایف روزانه هر کارمند ارتباط دهند. آنها به کارمندان نشان می‌دهند که چطور اجرای درست وظایف روزانه و ساده‌شان نقش مهمی در آینده پروژه‌ها دارد. همینطور با حفظ این ارتباط، اهداف هوشمندانه‌ای ایجاد می‌کنند که به سازمان کمک کند تا عملکرد خوبی بدست آورند.

استراتژی های سازمان و بحران کاری

مشخص کردن استراتژی های سازمان از باید‌های سازمان است.

  • تعیین انتظارات روشن و ایجاد تعهد در کاری

یکی از ویژگی های مدیر درست و حرفه‌ای اطلاع در مورد سطح انتظاراتش از کارمندان در یک بازه زمانی مشخص است. این مدیران حتی در مواجه با کارمندان و نیروی جدید برای زمان حـال و آینده‌شان برنامه دارند و از اولویت‌های کاری آنها به خوبی آگاه هستند. بنابراین با کارمندان در مورد نحوه بررسی عملکرد گذشته و انتظاراتشان از کارمندان جدید صحبت می‌کنند. این مدیران خواسته‌هایشان را به صورت شفاف و واضح بیان می‌کنند. همینطور زمانی که کارمندان به آن سطح از انتظارات رسیدند؛ به سرعت آنها را از دستیابی به هدف اگاه می‌نمایند. چنین رابطه شفاف و دو جانبه‌ای باعث می‌شود تا هر کارمند به خوبی از وظایفش و اهداف موجود مطلع شود. این آگاهی زمینه ساز ایجاد تعهد در کار و سازمان است.

  • توانایی مربیگری

مربیگری یکی از مهم‌ترین ویژگی های مدیر درست و حرفه‌ای است. چنین مدیرانی میدانند که باید مانند یک رهبر و مربی به تیمشان دلگرمی بدهند و آنها را تشویق کنند. همینطور از وضعیت ذهنی و تفکرات کارمندانشان اگاه هستند. آنها تفاوت بین دخالت بیش از حد و تحت کنترل داشتن شرایط را به خوبی می‌دانند. به همین خاطر با کمترین مداخله؛ به کارمندانشان آزادی عمل و اختیار می‌دهند تا تصمیمانی عاقلانه بگیرند. همچنین به عنوان یک منبع کمکی همیشه نقش مفیدی در تیم کاری ایفا می‌کنند.

بیشتر بخوانید: علائم کمبود آهن

  • بازخورد ارائه می‌دهند

مدیران خوب بعد از بررسی نهایی به کارکنان خود بازخورد می‌دهند. همینطور زمان درستی را برای انتقال بازخوردهای منفی در نظر می‌گیرند. به این ترتیب کارمندان در تعامل با مدیر خود اشتباهات را متوجه شده و بدون جنبه‌گیری برای رفع آن تلاش می‌کنند. چنین کارمندانی مطمئن می‌شوند که در آینده این اشتباهات را تکرار نکنند.

حال-ویژگی های مدیر خوب و حرفه ای

بازخورد دادن، قدرت صبر و تحمل کارمندان در صورت بروز بحران کاری را بالا می برد.

  • قدردانی از زحمات و تلاش‌ها

یکی از تکنیک‌های سازنده مدیران خوب برای ایجا تعهد در کار، قدردانی از کارمندان است. قدردانی یک نوع مثبت اندیشی سازمانی است که علاوه بر شادی و رضایت کارمندان باعث افزایش بازدهی آنها می‌شود. کارمندان متوجه می‌شوند که حتی تلاش‌های کوچکشان به چشم مدیر می‌آید. بنابراین برای داشتن بهترین عملکرد، تلاش بیشتری از خود نشان می‌دهند.

حال-ویژگی های مدیر خوب و حرفه ای

  • علاقه‌مندی به کارمندان

از دیگر ویژگی های مدیر درست و حرفه‌ای میتوان به علاقه‌مندی به کارمندان و ایجاد ارتباط سازنده با آنها اشاره کرد. یک مدیر خوب کارمندان را شبیه انسان‌هایی ارزشمند می‌بیند که همگی در کنار هم برای رسیدن به هدفی مشترک تلاش می‌کنند. با این طرز تفکر منطقی است که برای ایجاد ارتباط انسانی و مفید با کارمندان و ایجاد صمیمیت در محیط کار سرمایه‌گذاری کنید. همچنین این تکنیک میتواند به افزایش تعهد در کار نیز منجر شود. این رفتار اعتماد به نفس کارمندان را بالا برده و قدرت مدیریت در بحران کاری را در آنها پرورش می دهد.

  • یافتن استعدادهای پنهان

مدیران بزرگ کارمندانشان را رصد می‌کنند تا استعدادهای واقعی و پنهانشان را پیدا کرده و از آن برای رشد و شکوفایی کمک بگیرند. آنها با کارمندان در مورد کارهایی صحبت می‌کنند که از  انجامشان بیشترین لذت را می‌برند. به این ترتیب غرایز و مهارت‌های واقعی کارمندان را تشخیص می‌دهند. جمع آوری این اطلاعات و استفاده بهینه از آنها، به حل شدن بحران کاری در سازمان نیز کمک می‌کند.

  • بی‌باک و شجاع در کار

مدیران خوب کارمندان خود را بدون ترس تشویق می‌کنند تا در صورت بروز بحران کاری دچار کمترین نگرانی شوند. این رفتار بی‌باک مدیران باعث می‌شود تا کارمندان از اشتباهاتشان درس بگیرند و دیگر آن را تکرار نکنند. همچنین فرصتی برای تلاش در زمینه‌های جدید و متفاوت برای کارمندان ایجاد می‌شود.

بیشتر بخوانید: علت درد زیر شکم

پیشنهاد حالی

مدیران بزرگ و خوب ساخته می‌شوند. تعداد افراد کمی در دنیا وجود دارند که به صورت ذاتی الهام بخش، انگیزاننده و پیشرو باشند. اما سایرین میتوانند با استفاده از الگوهای رفتاری و ویژگی های مدیر درست که در این پست هم آنها را نام بردیم؛ به رهبر و مدیری موفق و موثر تبدیل شوند. برای دستیابی به ویژگی های مدیر درست و حرفه‌ای میتوانید از سمینارهای مرتبط استفاده کنید. همچنین خودشناسی، کشف و توسعه خصوصیات درونی‌تان راه مناسبی برای موفقیت در این مسیر است. هر جای مسیر شغلی تان احساس کردید که دچار غلیان احساسات شده اید، حال در کنار شماست. شما با اولین مشاوره تان بصورت مشاوره آنلاین می توانید به جای خالی کردن حس منفی تان در برخورد با کارمندان با مشاوران صحبت کنید. در خاطر داشته باشید، شما به عنوان مدیر نیاز دارید که مهارتهای خشم و ابراز احساسات سالم را بیاموزید. علاوه بر این، در سامانه مشاوره و روانشناسی آنلاین حال، شما  می توانید با شرایط ویژه همکاری خدمات روانشناسی برای کارمندان تان فراهم کنید. زمانی که کارمندان تان فرصت مشاوره آنلاین فردی با کمترین دردسر ممکن، را داشته باشند، در محل کار هم عملکرد بهینه ای خواهند داشت.

سوالات متداول

ویژگی های مدیر درست و حرفه‌ای چیست؟

مشخص کردن چشم انداز‌ها و برقراری ارتباط بین استراتژی‌های سازمان و همچنین بازخورد دادن از نشانه‌های مدیران کاربلد است.

منابع

https://content.wisestep.com//

 

 

مقالات مرتبط