haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

چطور جلوی حسادت رو بگیریم؟

۲۵ شهریور

شما ممکن است مستعد حسادت به موفقیت دیگران باشید و هنگامی که حسادت می کنید احساس بدتری نسبت به خود داشته باشید. به همین دلیل مهم است که به دستاوردهای دیگران جور دیگری نگاه کنید . نه تنها رفتاری ناسالم است که اجازه دهید اعتماد به نفس شما با آنچه که دیگران انجام می دهند پائین بیاید، بلکه بی فایده است که به موفقیت های دیگران حسادت کند.

چرا حسادت به موفقیت سایر افراد ناسالم است؟
بسیار متداول است که فردی – به ویژه نویسندگانی مانند من در بعضی موارد به موفقیت های دیگران حسادت می کند و عزت نفس اش را پایین می آورد. در شبکه های اجتماعی، یک همکار مقاله ای از من را به اشتراک میگذارد و مقاله ام منتشر می شود توسط سایتی که قبلا رزومه من را رد کرد. پس از آن شروع به احساس حسادت در مورد این موضوع می کنم.وقتی که خودم را با نویسندگان دیگر مقایسه می کنم که می دانم موفق تر هستند، شروع به قضاوت خودم میکنم، به خودم می گویم که من نویسنده ی خوبی نیستم و یا من تنبل هستم. خصوصا احساس ضعف می کنم اگر نویسنده موفق جوانتر از من باشد.
با این حال، حقیقت این است که همیشه نویسندگان موفق تر از من حضور خواهند داشت. هیچ دلیلی معتبر وجود ندارد که چرا در مورد این امر من باید احساس ضعف بکنم . با این وجود، چیزی که تحت کنترل من است این است که چگونه تصمیم می گیرم به موفقیت سایرین پاسخ دهم. من مجبور نیستم به موفقیت دیگران حسادت کنم.
چگونگی متوقف ساختن حسادت به موفقیت دیگران
شما می توانید حس حسادت به موفقیت های دیگران را در خودتان متوقف کنید، زمانی که کیفیت و مهارت های خوب خود را مورد ارزیابی قرار می دهید . با یک احساس پایدار از خود ارزشمندی و بدون مقایسه خود با هر کس دیگری، شما کمتر احتمال دارد اعتماد به نفس خود را تحت تاثیر حس حسادت از موفقیت دیگران قرار دهید . فردی ممکن است در یک شاخه زندگی خود – مانند کار خود پیشرفت کند که باعث شود توجه شما به شکست هایتان معطوف شود . اما واقعیت این است که، ممکن است او نیزدر مورد شما همین فکر را بکند ، شاید درمورد حرفه شما یا مسئله دیگری از زندگی شما، برای او ارزشمند و قابل تقدیر باشد.
مشکل اصلی حس حسادت به موفقیت دیگران، مقایسه های اجتماعی است. اگر شما می توانید در مورد صفات مثبت خود احساس اعتماد کنید درست همانطور که آنها هستند، اعتماد به نفس شما کمتر مستعد ابتلا به نوسانات محیطی است. علاوه بر این، این کمک می کند تا متوجه شوید که افراد دیگری مانند شما نیز وجود دارد ، که برای پیشرفت و رسیدن به اهداف خود تلاش می کنند.
من متوجه شده ام که بیشتر حس دلسوزی می توانم به خودم نشان دهم. به عنوان مثال در رابطه با حرفه من – آسان تر این است که من برای موفقیت دیگران شاد باشم. قدردانی از تلاش هام که در نتیجه آنها موارد مثبتی را تجربه کرده ام و دست آوردهای مفیدی بدست آورده ام ، به من اجازه می دهد که از موفقیت دیگران خوشحال باشم .
موفقیت
به جای افکار منفی و حسادت به موفقیت دیگران، من سعی می کنم برای دستیابی به خود بهترم الهام و انگیزه بگیرم. به جای اینکه فردی کتابی را منتشر کند ومن آرزو کنم ای کاش من آن را نوشته بودم و از خود انتقاد کنم، فکر می کنم در مورد اقداماتی که می توانم انجام دهم. همانند آن شخص که توانست انجام دهد – و توانایی هایم را درک کنم. استفاده بسیار کارآمدتر از زمان خودم ، الهام پذیری از موفقیت دیگران و مراجعه به مردم و تقاضای
مشاوره از آنها و گرفتن راهنمایی ازآنها در مورد چگونگی دستیابی به آنچه من میخواهم به دست بیاورم.
شبکه های اجتماعی می توانند حسادت را در شما بوجود آورد و عزت نفس تان را پائین بیاورد
من می دانم که اغلب حس بدتری در مورد خودم دارم وقتی زمان بیشتری را در شبکه های اجتماعی می گذرانم . این به این دلیل است که شبکه های اجتماعی طراحی شده اند تا مردم بتوانند دستاوردهای خود را به نمایش بگذارند و خود را به عنوان یک نام تجاری (برند) بسازند. فیس بوک یک بمباران دائمی از موفقیت های دیگران است، با خبرهای بسیار کمی در مورد شکست ها وتلاش هایی که مردم نیز تجربه می کنند. بسیار متفاوت است چیزی که ما درک می کنیم با چیزی که افراد در خارج از حباب شبکه های اجتماعی هستند .

یک راه موثر برای جلوگیری ازعدم موفقیت شما صرفا صرف زمان کمتری در شبکه های اجتماعی است. بعضی افراد همچنین در می یابند که حذف کامل شبکه های اجتماعی از زندگی خود به طور کامل شگفتی برای اعتماد به نفس شان به ارمغان می آورد ، اگر چه ممکن است لازم باشد (یا حتی عملی نیست، اگر مانند من به شبکه های اجتماعی برای کار و ارتباط با مردم نیاز داشته باشید).
ترفند این است : ساختن و حفظ یک اعتقاد مثبت از خودتان است تا هر وقت حس حسادت نسبت به موفقیت دیگران را حس می کنید، اعتماد به نفس خود را از دست ندهید.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

تمرکز
رسیدن به آرامش درون با تمرکز ذهنی

تمرکز ذهنی یک روند بزرگ نه تنها در فرهنگ های رایج بلکه در درمان معاصر است. بسیاری از مشاوران این ورژن از شیوه های سنتی شرقی را به عنوان راهی برای ترویج آرامش و کاهش استرس در مراجعان به کار می برند. تبدیل به یک عنوان تمرینی محبوب برای مشاوران شده است، زیرا شواهدی وجود دارد که تمرکز ذهنی به کاهش اضطراب و افسردگی کمک می کند.به عنوان یک درمانگر، من اغلب راهکارهای شناخته شده مبتنی بر تمرکز ذهنی را در کارم برای کمک به مراجعان برای مقابله با مشاغل و زندگی پر از استرس، ترکیب می کنم. در تمرینات ، تمرکز ذهنی را در مبارزه با اضطراب و کمال گرائی به طور خاص موثر دانسته ام.کلید تمرکز ذهنی تجسم کننده در واقع به یک ناظر مشتاق تبدیل شدن است . استفاده از پنج حس- بینایی، شنوایی، چشایی، بویایی و لامسه - می تواند در درک جهان اطرافتان به شما کمک کند. آنها می توانند کمک بزرگی به شما بکنند که در لحظه زندگی کنید . (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۱۴ / ۰۵ / ۹۷
نکاتی برای افراد با شخصیت بسیار حساس (HPS)
نکاتی برای افراد با شخصیت بسیار حساس (HPS)

من همواره فردی بسیار حساس بوده ام . زمانی که من یک دختر کوچک بودم، معلمانم در "پرونده" ام خلق و خوی من را بسیار حساس یادداشت کرده بودند زیرا به راحتی گریه می کردم. نظر آنها در مورد من این بود : من بیش از حد توسط پدر و مادرم لوس شده بودم ، عزت نفس من کم بود، و یا من از نظر احساسی ، بسیارحساس بودم. وقتی بزرگتر شدم، شروع به حساس شدن به چیزهای دیگر کردم.گیج و حواس پرت می شوم اگر افراد بیشماری در اطراف من وجود داشته باشند یا همهمه در اطرافم باشد. عطرهای با رایجه قوی باعث می شوند من احساس سرگیجه و تهوع کنم. من احساس خوبی ندارم وقتی دمای هوا در مکانی که هستم بالا است . هنگامی که من نوجوان بودم پزشک دوران کودکی ام ، من را دارای یک "شخصیت حساس" تشخیص داد. چیزی که یادم هست اینه که بدن من نمی توانست با یه سری چیزهای خاص کنار بیاید مانند کافئین یا داروهای قوی - و دکتر من میگفت که کاملا طبیعی است . طبیعی؟ این آخرین چیزی بود که احساس کردم. تا سه سال پیش بود که اصطلاح مناسب برای من معرفی شد: من شخصی بسیار حساس هستم. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۲۹ / ۰۷ / ۹۷
مشاوره-آنلاین-روابط-دوستانه
روابط دوستانه منفی

بسیاری از تحقیقات علمی در مورد دوستی و سلامت بر این موضوع تمرکز دارند که چگونه دوستان خوب، باعث خوشحالی افراد و سلامت روان شما می شود . روابط دوستانه ما جزو ارزشمندترین روابط ما است. ما به دوستانمان اعتماد زیادی داریم. حتی مسائلی که نمیتوانیم آن ها را با خانواده خود در میان بگذاریم به دوستانمان میگوییم. هر دوستی امکان دارد خواسته و یا ناخواسته ما را آزار بدهد اما، در مقابل میتواند ما را یاری هم بکند.مطالعات نشان میدهد که دوستان بد و یا حتی دوستانی که ذات خوبی دارند گاهی عادات بدی دارند که میتوانند روی شما اثر منفی بگذارند.با برقراری رابطه نزدیک با این افراد امکان دارد که ضعف شخصیتی در شما به وجود بیارد. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۰۱ / ۰۵ / ۹۷
مدیتیشن راهی برای کاهش اضطراب

اضطراب در واقع یک ابزار برای بقای اجداد ما بوده است . به عنوان یک بیمار مبتلا به اضطراب تقریبا با 17 سال سن ، من به سختی می توانم به یاد بیاورم زمان هایی که به خاطر ترس از چیزی عصبی نبوده ام . اضطراب من از سن پنج سالگی شروع شد . اما زمانی که جوان بودم، حتی نمی دانستم که اضطراب چه هست .تا زمانی که یک کلاس روانشناسی در دبیرستان داشتم که با سلامت روان آشنا شدم. متوجه شدم که من اضطراب، افسردگی و لیست  بلندی از مشکلات دیگر را داشتم . اما در طول سال گذشته ، من زمان زیادی را صرف تحقیق و انجام روشهای بهتر برای مقابله با این بیماری ها کرده ام.در مقایسه با تمام ابزارهای دیگر که باعث از بین رفتن اضطراب من می شوند، دریافتم که مدیتیشن موثرتر و سودمندتراز بقیه روش ها برای آرامش روان من است. وقتی ما کلمه "مراقبه" را می بینیم ، گاهی اوقات یک راهب را تصور می کنیم که در بالای یک صخره در یک کوه نشسته است. در حالی که این مدیتیشن در نظر گرفته می شود، ولی این تنها راه برای انجام آن نیست. مدیتیشن، در اصل، یک عمل آرام کردن ذهن است. این می تواند در دل یک کوه یا دراتاق نشیمن شما باشد. (بیشتر…)

پشتیبانی حال
۱۰ / ۰۴ / ۹۷
مشاوره
۷ نشانه نیاز به مشاوره روانشناسی / آیا نیاز به روانشناس دارم

ما با راهنمایی مشاوران این حوزه دریافتیم که نشانه نیاز به مشاوره روانشناسی چه مواردی هستند. به خودتان آموزش دهید تا بتوانید از افراد مهم زندگی تان مراقبت کنید و آنها را به آرامی به سمت درمان هدایت کنید.در این مقاله به تفصیل درباره این نشانه ها توضیح داده شده است

پشتیبانی حال
۲۱ / ۰۵ / ۹۷

2 دیدگاه

  • حسادت به نظرم فراگیرترین بیماری جامعه ما هست. اینکه ما از موفقیت دیگران خوشحال نمیشیم و همش سعی داریم در بهترین حالت موفقیت دیگران رو به یه چیز کاملا ساده و پیش پا افتاده تبدیل کنیم

    • بله دوست عزیز کاملا درست است، از حسن توجه شما سپاسگزاریم.
      امیدواریم همواره موفق باشید.