haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

تاثير و عوارض استرس بر عملكرد بدن

پشتیبانی حال
اثرات-استرس
۰۶ مرداد

به همه ما گفته شده است که استرس برای بدن ما مضر است، اما چند نفر از ما واقعا می دانیم که چرا اینگونه است؟ در حالی که نادانی ممکن است در مواردی خاص خوب باشد، ولی برای ما مفید است که کمی بیشتر درباره تاثیر استرس بر سلامت خودمان یاد بگیریم. اثرات آن ممکن است شما را متعجب کند.استرس بخشی از مکانیسم کلی بقای ما است. چگونه ما به تهدیدات روانی یا فیزیکی واکنش نشان می دهیم. در حضور خطر، بدون در نظر گرفتن واقعی بودن یا تصور، سیستم های عصبی ما بدن ما را به حالت دفاع می کشد و یک پاسخ استرس را به وجود می آورد که معمولا “رفلکس مبارزه ” نامیده می شود.

هدف اصلی پاسخ استرس به ما کمک می کند که چالش ها را در دستمان بگیریم. یک پاسخ استرس عادی ما را  جسورتر، سریعتر و هشیارتر نسبت به حالت معمول میکند. ما به نوعی تبدیل به انسان فوق العاده، مانند مرد عنکبوتی می شویم. اما چون ما در همه زمان ها با خطر مواجه نیستیم، پاسخ بلند مدت استرس می تواند برای سلامتی مان مضر باشد.وقتی استرس های مزمن را تجربه می کنیم یا درلحظه ای که در خطر هستیم، مغز ما سیستم های کلیدی بدن ما را برای اقدامات اضطراری آماده می کند:سیستم های عصبی و غدد درون ریز با سیل هورمونهای استرس بدرون بدن ما پاسخ می دهند. دو مورد از این هورمون ها، کورتیزول و آدرنالین، سیستم های ایمنی بدن ما را سرکوب می کنند و کارکرد قلب ما را سرعت می بخشند.سیستم عضلانی اسکلتی ، عضلات ما را منقبض می کند . این خوب است اگر ما می خواهیم ازیک خرس فرار کنیم ، اما می تواند یک سردرد یا سایر انواع ناراحتی های فیزیکی را ایجاد کند.سیستم تنفسی ما باعث تنفس سریع مان می شود تا اطمینان حاصل شود که عضلات ما اکسیژن کافی برای عمل فرار ما را دارند. با این حال، این امر می تواند منجر به هیپنوتفیسیون شود که می تواند باعث ایجاد یک حمله وحشت ( panic)  شود.سیستم قلبی عروقی ما رگ های خونی ما را گسترش می دهد که به نوبه ی خود باعث التهاب رگ های کرونر می شود. در موارد شدید، می تواند یک حمله قلبی را ایجاد کند.سیستم های دستگاه گوارش بدن ما را تحریک می کند برای غذاهای چرب و شیرین. اگر چه آنها موقتا سطح انرژی ما را افزایش می دهند، آنها در طولانی مدت باعث سوزش معده و روده شوند.از آنجایی که تاثیر استرس بر تنش ذهن، بدن و رفتار ما متفاوت است، توانایی ما برای تحمل استرس طولانی مدت یا انفجار کوتاه مدت آن نیز متفاوت است. یک متخصص روان درمانی، جنی سی ایوانز، توضیح داد که چگونه قرار گرفتن در معرض استرس طولانی مدت می تواند مغز ما را مجددا باز کند و ما را به اضطراب و افسردگی دچارکند. او یادآور می شود که این امر همچنین بر حافظه ما، توانایی یادگیری و رفتار ما تاثیر می گذارد.چه کاری می توانیم برای جلوگیری از تاثیرات مخرب استرس در بدن مان انجام دهیم؟از استرس های غیر ضروری اجتناب کنید با شناسایی عوامل ایجادشان و از آنها فاصله گرفتن.تغییر موقعیت ما با تلاش برای مقابله با مشکلات پیشرو به جای درونی کردن آنها .خودمان را با عوامل استرس زا وفق دهیم با تغییر نگرشمان درباره آنها.آنچه را که فراتر از کنترل ما است بپذیریم.

البته ما همچنین می توانیم با تمرکز بر یک اتاق پر از بچه گربه تلاش کنیم تا با استرس کنار بیاییم. با این وجود، به دنبال راهنمایی از یک مشاور متخصص باشیم ،مشاوره با یک متخصص روانشناس تا حد زیادی موثرترین ابزار برای مقابله با استرس و محافظت از ذهن و بدن ما از اثرات مضر آن است.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

ناخن جویدن
ناخن جویدن و روش های درمان آن

عارضه ناخن جویدن در بسیاری از افراد به خصوص کودکان، نوعی رفتار تکرار شونده متمرکز بر بدن است. ناخن جویدن می‌تواند از نظر شدت، شامل سطوح مختلفی باشد. کمترین و بی‌خطرترین حالت آن یک عادت هر از گاهی است. اما این مشکل می‌تواند تا حد یک رفتار تخریبی و آسیب زننده پیشرفت کند. همراه حال باشید تا با علت‌ها و روش‌های درمان این مشکل آشنا شوید.

پشتیبانی حال
۲۳ / ۰۲ / ۰۰
اضطراب اجتماعی
اضطراب اجتماعی چگونه ما را منزوی می‌کند؟

اختلال اضطراب اجتماعی، که به آن هراس اجتماعی هم گفته می‌شود، یک ترس طولانی مدت از موقعیت‌های اجتماعی مختلف است. همه ما احساس عصبی بودن یا ناراحتی در شرایط اجتماعی را تجربه کرده‌ایم. شاید هنگام ملاقات با شخص جدیدی مضطرب شده‌اید یا قبل از ارائه یک کنفرانس کاری، کف دست‌تان عرق کرده باشد. سخنرانی عمومی یا وارد شدن به اتاقی که پر از آدم‌های غریبه است، برای همه هیجا‌ن‌انگیز نیست، اما اکثر مردم می‌توانند از پس آن بر بیایند. اگر فردی مبتلا به اختلال اضطراب اجتماعی باشد، استرس این موقعیت‌ها بیش‌تر از حد تحمل او خواهد بود. افراد مبتلا به این اختلال در صحبت با سایرین، ملاقات با افراد جدید و شرکت در مجالس اجتماعی دچار مشکل می‌شوند. فرد مبتلا به اضطراب اجتماعی حتی ممکن است از هرگونه تماس اجتماعی اجتناب کند، چرا که مواردی مثل تماس چشمی و صحبت کردن هرچند کوتاه، که دیگران آن را «عادی» می‌دانند، او را بسیار ناراحت می‌کند. آن‌ها ممکن است متوجه باشند که ترس‌هایشان غیرمنطقی یا نامعقول است، اما در غلبه بر آن‌ها احساس ناتوانی می‌کنند.

پشتیبانی حال
۲۸ / ۰۵ / ۰۰
دندان قروچه
روش‌هایی برای درمان دندان قروچه

به وضعیتی که در آن فردی دندان‌های خود را به هم فشار داده یا می‌ساید، اصطلاحا دندان قروچه می‌گویند. این حالت ممکن است به صورت ناخودآگاه و در هنگام بیداری روی دهد و یا فرد در هنگام خواب دندان‌هایش را به هم حرکت دهد. بروز این حالت در هنگام خواب، شایع‌ترین اختلال حرکتی مرتبط با خواب در نظر گرفته شده و به نظر می‌رسد کسانی که دندان قروچه در هنگام خواب دارند، بیشتر از سایرین در معرض سایر اختلالات خواب مثل خر و پف و آپنه خواب قرار می‌گیرند. در واقع این یک فعالیت عصبی عضلانی ناخودآگاه است.

سارا صاحبی
۲۲ / ۰۸ / ۰۰
تروما
تروما چیست؟ – انواع ترومای روحی، جسمی و روش های درمان

تروما پاسخی به واقعه‌ای است که برای فرد بسیار استرس‌زا است. به عنوان مثال می‌توان به حضور در منطقه جنگی، بلایای طبیعی یا یک حادثه اشاره کرد. تروما می‌تواند باعث ایجاد طیف وسیعی از علایم جسمی و عاطفی شود اما هرکسی که یک رویداد استرس‌زا را تجربه کند لزوما دچار تروما نمی‌شود. انواع مختلفی از تروما وجود دارد؛ برخی از افراد علایمی پیدا می‌کنند که پس از چند هفته برطرف می‌شوند، در حالی که برخی عوارضی طوانی‌مدت دارند. با درمان، افراد می‌توانند علت اصلی آسیب را برطرف کنند و راه‌های سازنده‌ای برای مدیریت علایم خود پیدا کنند. در این مقاله در حال، انواع مختلف تروما، نشانه‌های آن و گزینه‌های درمانی موجود را مورد بحث قرار می‌دهیم.

پشتیبانی حال
۲۰ / ۰۴ / ۰۰
اسکیزوفرنی کودکان
اسکیزوفرنی کودکان چه علائمی دارد؟

برخلاف تصور بسیاری از افراد که اسکیزوفرنی را نوعی بیماری مختص جوانی و بزرگسالی می‌دانند، این اختلال ممکن است در نوجوانان و حتی کودکان زیر 12 سال هم روی دهد. اسکیزوفرنی کودکان یک اختلال نادر اما جدی سلامت روان است که بر نحوه برخورد کودکان با واقعیت تاثیر می‌گذارد. آن‌ها ممکن است به دنبال ابتلا به این بیماری، افکار، عقاید، احساسات و یا رفتارهای غیرعادی داشته باشند. به این اختلال، اسکیزوفرنی با شروع در دوران کودکی یا شروع خیلی زودرس هم می‌گویند. این یک اختلال مزمن است که تشخیص آن در کودکان می‌تواند بسیار دشوار باشد. گرچه درمان قطعی برای آن وجود ندارد، اما تشخیص به موقع در کنترل بیماری و جلوگیری از پیشرفت آن موثر است. برای مشورت با کارشناسان و متخصصان در این زمینه می‌توانید از مشاوره آنلاین استفاده کنید.

سارا صاحبی
۱۶ / ۰۹ / ۰۰
افسردگی چیست
افسردگی چیست و چرا به زندگی ما راه می یابد؟

برای پاسخگویی به این سوال اساسی که افسردگی چیست باید در ابتدا تفاوت آن را با احساس خمودگی و غمگینی عادی درک کنیم.  همه انسان‌ها در طول زندگی خود و در مواقع خاصی غم و اندوه را تجربه می‎‌کنند. این واکنش طبیعی بدن در برابر فقدان‌ها یا چالش‌های پیش روی افراد است. در بیشتر مواقع این احساس بعد از گذشت مدتی و با برگشت زندگی به روال عادی برطرف می‌شود.

سارا صاحبی
۳۰ / ۱۰ / ۹۹

2 دیدگاه

 • به شخصه افت عملکرد بدن رو در زمانی که استرس وجود داشته دیدم
  کاملا موافقم

  • بله دوست من، استرس و اضطراب زمانی که از حد طبیعی خود بیشتر باشند، اثرات جسمی، روانی و اجتماعی برجای می گذارند.
   اگر تحمل و کنترل این موضوع برایتان سخت است، پیشنهاد ما به شما این است که از راهنمایی های مشاورین ما در این راه کمک بگیرید.
   باتشکر از همراهی شما.