اطلاعات دارویی, واکسن و آمپول

آمپول نوروبیون: کاربردها و عوارض + تفاوت آمپول نوروبیون ایرانی و خارجی

آمپول نوروبیون

آمپول نوروبیون ترکیب بسیار مفیدی از سیانوکوبالامین (ویتامین B12)، پیریدوکسین (B6) و تیامین (B1) است. به طور مشخص این ۳ ویتامین برای ترمیم و بازسازی اعصاب و متابولیسم در سیستم عصبی محیطی و مرکزی، اهمیت ویژه‌ای دارند. تزریق آمپول نوروبیون برای بیماری‌های سیستمیک عصبی‌ که به دلیل کمبود شدید ویتامین B1، B6 و B12 ایجاد شده، استفاده می‌شود؛ اما تزریق فقط در مواردی که درمان خوراکی ناکافی باشد توصیه می‌شود.

نوروبیون چیست؟

آمپول نوروبیون و قرص نوروبیون نوعی مکمل است که حاوی ترکیبی از ویتامین‌های گروه B است. نوروبیون می‌تواند به بهبود عملکرد عصب کمک کند. مکمل‌های ویتامین B کمپلکس، از جمله محصولات نوروبیون است که می‌توانند باعث درمان یا جلوگیری از کمبود برخی مواد مغذی شوند. نوروبیون حاوی سه ویتامین از خانواده ویتامین B است که نقش مهمی در بازسازی و ترمیم اعصاب دارند. همچنین نوروبیون باعث افزایش سرعت انتقال عصبی و بازسازی اعصاب آسیب دیده می‌شود.

نوروبیون شامل سه ویتامین B1، B6 و B12 است که نقش موثری در رفع درد و درمان برخی بیماری‌های درگیر با کمبود ویتامین B دارد. ویتامین‌های گروه B در حفظ سلامت بدن و مخصوصا سیستم عصبی بسیار موثر هستند، این ویتامین‌ها در سوخت و ساز بدن و افزایش گلبول‌های قرمز نقش دارند. همچنین باعث بهبود سلامت پوست و مو می‌شوند به همین دلیل نوروبیون که شامل ویتامین‌های این گروه هست، باعث بهبود عملکرد کلی سیستم ایمنی و عصبی بدن خواهد شد.

بیشتر بخوانید: قیمت تست کرونا

 

مشاوره آنلاین با متخصص کودکان

 

موارد مصرف آمپول نوروبیون

ویتامین‌های گروه B در بسیاری از عملکردهای بدن نقش مهمی دارند. این ویتامین‌ها از یک سیستم عصبی سالم پشتیبانی می‌کنند و به ایجاد گلبول‌های قرمز خون و همچنین بهبود سوخت و ساز بدن کمک می‌کنند. کمبود ویتامین B نتیجه عدم دریافت کافی ویتامین‌ها از رژیم غذایی یا مشکل در جذب این ویتامین‌ها توسط بدن است. آمپول نوروبیون می‌تواند کمبود این ویتامین را تا حدی جبران کند. کمبود ویتامین B می‌تواند علائم مختلفی مانند موارد زیر ایجاد کند:

 • خستگی عمومی
 • ضعف
 • کم خونی
 • کاهش وزن یا افزایش وزن
 • علائم آسیب عصبی مانند گزگز یا درد و بی‎حسی در دست و پا
 • عملکرد ضعیف سیستم ایمنی
 • افسردگی ( درباره نشانه های افسردگی بیشتر بخوانید.)
 • مشکلات ارگانهای مختلف مانند کبد، کلیه یا پوست

درباره خستگی دائم بدن این مطلب را حتما بخوانید.

کمبود ویتامین‌هایی که در آمپول نوروبیون وجود دارد، باعث بیماری‌های زیر در بدن می‌شود:

 • ویتامین B1 یا تیامین – بیماری بری بری، سندرم کورساکف، ریزش مو
 • ویتامین B6 یا پیریدوکسین – کم خونی، فشار خون بالا، ورم، درماتیت
 • ویتامینB12یا کوبالامین – کم خونی، از دست دادن حافظه، از دست دادن عملکرد شناختی

شما می‌توانید درباره روش های جلوگیری از ریزش مو این مطلب را هم بخوانید.

نوروبیون چیست؟

آمپول نوروبیون ترکیب بسیار مفیدی از ویتامین‌های B12، B6 و ‌‌B1 است

آمپول نوروبیون برای مو

بدن برای تشکیل DNA، سلول‌های بافت عصبی و گلبول‌های قرمز خون به ویتامین B12 نیاز دارد. اگر گلبول‌های قرمز درست تشکیل نشده باشند، نمی‌توانند اکسیژن زیادی حمل کنند. کمبود اکسیژن باعث رشد کند یا ریزش مو می‌شود. کمبود ویتامین B12  همچنین می‌تواند باعث پوسته پوسته شدن یا شوره سر شود. ریزش مو در ارتباط با کمبود ویتامین B12 باعث می‌شود موهای شما نه فقط در برخی از نقاط سر، بلکه در سراسر آن نازک شود.

بیشتر بخوانید: اوتیسم چیست

اما چه ارتباطی بین آمپول نوروبیون و ریزش مو وجود دارد؟ از آنجا که آمپول نوروبیون شامل ۱ میلی‌گرم ویتامین B12 است، تزریق این آمپول می‌تواند تا حدی کمبود این ویتامین را جبران کند و از ریزش مو و نازک شدن موها جلوگیری کند. در ضمن کمبود ویتامین B1 نیز باعث ریزش مو می‌شود.


همچنین ویتامین‌های خانواده B می‎توانند هیدروتسترون را مهار کنند. هیدروتسترون یکی از عوامل اصلی ریزش مو به حساب می‎‌آید. دی ‌هیدرو تستوتسترون باعث کم شدن و کاهش فولیکول‌های مو می‌شود و در نتیجه این ویتامین با مهار هیدروتسترون باعث جلوگیری از ریزش مو می‌شود.

آمپول نوروبیون برای کرونا

آمپول نوروبیون می‌تواند به بیماران کرونایی کمک کننده باشد

آمپول نوروبیون برای کرونا

کمبود ویتامین B می‌تواند به طور قابل توجهی عملکرد سلول‌ها و سیستم ایمنی بدن را مختل کرده و منجر به التهاب ناشی از هموسیستئین شود. ویتامین B دارای اهمیت بسیار است زیرا این ویتامین نقشی اساسی در عملکرد سلول‌ها، متابولیسم انرژی و عملکرد ایمنی مناسب دارد. ویتامین B به فعال‌سازی مناسب پاسخ‌های ایمنی ذاتی و انطباقی کمک می‌کند، عملکرد تنفسی را بهبود می‌بخشد، از انعقاد خون جلوگیری می‌کند و می‌تواند مدت زمان بستری در بیمارستان را کاهش دهد، بنابراین وضعیت ویتامین B باید در بیماران کرونا ارزیابی شود. ویتامین B می‌تواند به عنوان یک مکمل غیردارویی برای کاهش اثرات بیماری کرونا استفاده شود. همچنین بیماران مبتلا به کرونا که کم خونی و بیماری‌های التهابی روده دارند باید حتما ویتامین B12 را به صورت تزریقی یا خوراکی مصرف نمایند. ارتباط بین آمپول نوروبیون و کرونا به دلیل این است که آمپول نوروبیون می‌تواند ویتامین B و B12 مورد نیاز را برای بدن تامین کند و عوارض و خطرات ناشی از این بیماری را کاهش دهد. درباره انواع واکسن کرونا نیز در حال بخوانید.

بیشتر بخوانید: عوارض کف پای صاف

تفاوت آمپول نوروبیون ایرانی و خارجی

سوالی که ذهن بسیاری از افراد را به خود مشغول می‌کند، تفاوت آمپول نوروبیون ایرانی و خارجی است. جواب ساده است؛ حقیقت این است که به نظر نمی‌رسد که آمپول نوروبیون ایرانی از نظر کیفیت تفاوتی با نسخه خارجی آن داشته باشد. ترکیبات تشکیل دهنده هر دو آمپول ایرانی و خارجی نوروبیون تفاوتی ندارند. هردو نوع، هر سه ویتامین B1، ویتامین B6 و ویتامین B12 را در دوزهای مشخص شده زیر دارند:

 • ویتامین B1: ۱۰۰ میلی‌گرم
 • ویتامین B6: ۱۰۰ میلی‌گرم
 • ویتامین B12: ۱ میلی‌گرم

امروزه در کشور دسترسی به آمپول‌های نوروبیون خارجی سخت‌تر شده و این آمپول کمیاب‌تر از نسخه ایرانی آن است ولی هیچ نگرانی‌ای بابت استفاده از آمپول نوروبیون ایرانی وجود ندارد و می‌توانید با خیال راحت این آمپول را جایگزین نمونه خارجی آن کنید.

بیشتر بخوانید: تداخلات دارویی قرص ناپروکسن

عوارض آمپول نوروبیون

نوروبیون به طور کلی ایمن است ولی وقتی فرد دستورالعمل‌های موجود را دنبال نکند یا مصرف بیش از حد داشته باشد، ممکن است دچار مشکلاتی شود. در بعضی موارد، دوزهای ویتامین B می‌تواند ادرار را به رنگ زرد روشن درآورد که البته این اثر موقتی و بی‌ضرر است. اما هر کسی که هنگام استفاده از آمپول نوروبیون واکنش‌های آلرژیک را تجربه می‌کند، باید فورا به پزشک مراجعه کند. برخی از واکنش‌های آلرژیک شامل جوش، دشواری در تنفس و تورم در صورت یا دهان است. مصرف بیش از حد این دارو ممکن است عوارض جانبی زیر را ایجاد کند:

 • ادرار بیش از حد
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • اسهال
 • آسیب عصبی
 • واکنش‌های آلرژیک
خواص آمپول نوروبیون

آمپول نوروبیون می تواند برای کمردردهای عصبی کمک کننده باشد

خواص آمپول نوروبیون

آمپول‌های نوروبیون ترکیبی از مواد فعال ویتامین B هستند. ویتامین‌های تیامین (B1)، پیریدوکسین (B6) و کوبالامین (B12) حاوی نقش خاصی به عنوان کوآنزیم‌ها در متابولیسم سیستم عصبی مرکزی و محیطی هستند. آمپول نوروبیون برای پیشگیری و درمان کمبود ویتامین B استفاده می‌شود که در موارد زیر موثر است:

مانند همه ویتامین‌ها، ویتامین‌های گروه B نیز در بسیاری از عملکردهای بدن نقش حیاتی دارند. ویتامین‌های گروه B در متابولیسم مواد مغذی، عملکرد سیستم عصبی، عملکرد پوست، تولید گلبول‌های قرمز و غیره نقش دارند. نداشتن ویتامین B کافی می‌تواند طیف وسیعی از مشکلات سلامتی را ایجاد کند و مصرف آمپول نوروبیون تا حد زیادی از این مشکلات جلوگیری می‌کند.

بیشتر بخوانید: رفع بوی بد دهان

آمپول نوروبیون برای کمر درد

کمردرد ممکن است به دلایل مختلفی مانند نشستن طولانی مدت یا خوابیدن در موقعیت نامناسب یا آسیب مهره‌ای باشد. اما گاهی آسیب عصبی است که باعث ایجاد کمردرد می‌شود. برخی از کمر دردهای ناشی از آسیب عصبی، به دلیل کمبود ویتامین B12 اتفاق می‌افتد. تزریق آمپول نوروبیون که شامل ویتامین B12 است می‌تواند به سلامت عصب و بازسازی اعصاب کمک کند و درد کمر ناشی از آسیب عصبی را کاهش دهد. آمپول بتامتازون نیز برای درد کمر موثر است و می‌توانید راجع به این آمپول بیشتر بخوانید.


آمپول نوروبیون برای کودکان

آمپول نوروبیون برای کودکان و البته قرص نوروبیون به دلیل داشتن عناصر فعال زیاد، برای درمان کودکان زیر ۱۴ سال مناسب نیستند و توصیه نمی‌شود. ولی با مشورت پزشک کودکان و در مواجهه با بیماری‌هایی که از جذب ویتامین‌های B جلوگیری می‌کنند، می‌توان از آن استفاده کرد. همچنین این دارو را به هیچ وجه در دسترس کودکان قرار ندهید زیرا می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری برای او ایجاد کند!

تزریق آمپول نوروبیون برای چه کسانی ضروری است؟

بیشتر افراد از طریق غذاهایی که می‌خورند به اندازه کافی ویتامین B دریافت می‌کنند. اما، بعضی از گروه‌ها ممکن است بیش از دیگران در خطر کمبود ویتامین B باشند. این گروه شامل افرادی می‌شود که:

 • بالای ۵۰ سال دارند
 • باردار هستند
 • دارای شرایط سلامتی مزمن خاصی هستند یا رژیم غذایی محدود دارند (مانند رژیم وگان یا گیاهخواری)
 • از داروهای خاصی استفاده می‌کنند
 • بعضی بیماری­‌ها نظیر کرونا، سلیاک، HIV‌ و سوءمصرف الکل، مانع از جذب ویتامین B توسط بدن می‌شود

درباره ایدز به طور کامل در حال بخوانید.

اگر از طریق رژیم غذایی خود به میزان کافی ویتامین B دریافت کرده‌اید، مصرف نوروبیون و آمپول نوروبیون یا محصولات مشابه را با مشورت پزشک استفاده کنید. همچنین توجه کنید که ویتامین‌های گروه B محلول در آب هستند. این بدین معنی است که هر میزان ویتامین B بیش از نیاز بدن شما، از طریق ادرار دفع می‌شود.

اگر مطمئن نیستید که کمبود ویتامین B دارید یا نه، برخی از نشانه‌های این کمبود را به شما توضیح خواهیم داد. البته که با آزمایش دادن هم می‌توانید با اطمینان بیشتری متوجه کمبود این ویتامین‌ها در بدن خود شوید.

کمبود ویتامین B باعث ایجاد خستگی و گیجی، کم­ خونی یا اختلال سیستم ایمنی می‌شود. همچنین ممکن است باعث ایجاد جوش­‌های پوستی هم بشود.

از دست دادن اشتها یکی دیگر از علائم کمبود ویتامین B12 است. به همین دلیل افراد بعد از مصرف آمپول نوروبیون احساس می‌کنند چاق شده‌اند؛ در صورتی که اشتهای آن‌ها بعد از تزریق و دریافت ویتامین B12 به حالت اولیه و عادی برگشته است.

راجع به کم اشتهایی در حال بیشتر بخوانید.

کمبود ویتامین B12 می‌تواند باعث تشدید بیماری­‌های روانی و عصبی‌ مانند زوال عقل، پارانوید، افسردگی و تغییر در رفتار و خلق و خو شود. نکته قابل توجه این است که گاهی نمی‌توان آسیب عصبی از کمبود این ویتامین‌ها را جبران کرد.

اگر کمبود ویتامین خفیف داشته باشید، مصرف نوروبیون برای شما مفید و مثمر ثمر خواهد بود. اما اگر کمبود جدی دارید، ممکن است تزریق نوروبیون کافی نباشد. اگر فکر می‌کنید کمبود ویتامین B دارید، باید به پزشک مراجعه کرده و آزمایش دهید. در آزمایش می‌توان متوجه شد که شما کمبود این ویتامین را دارید یا خیر. بعد از تشخیص، پزشک برای شما آمپول نوروبیون را در دوزها و زمان‌بندی خاص تجویز خواهد کرد.

 

سوالات متداول

آمپول نوروبیون برای چی خوب است؟

آمپول نوروبیون به دلیل داشتن ویتامین‌های مهم گروه B می‌تواند مشکلاتی مانند: ضعف،کم خونی،کاهش وزن یا افزایش وزن، عملکرد ضعیف سیستم ایمنی، افسردگی، مشکلات ارگان‌های مختلف مانند کبد، کلیه یا پوست را تا حد زیادی کاهش دهد.

آیا آمپول نوروبیون برای ریزش مو خوب است؟

کمبود ویتامین B12 باعث کندی رشد و ریزش مو، شوره و پوسته پوسته شدن پوست سر شده و  موهای سر را نازک می‌کند. آمپول نوروبیون این کمبود ویتامین B12 را جبران کرده و از ریزش مو جلوگیری می‌کند.

آیا آمپول نوروبیون فشار خون را بالا می‌برد؟

آمپول نوروبیون می‌تواند در افراد دارای فشار خون مشکلاتی ایجاد کند و فشار خونشان را بالا ببرد. به همین دلیل این افراد نباید به هیچ وجه این دارو را به صورت خودسرانه مصرف کنند.


www.pharmacyonlinehere.com

One thought on “آمپول نوروبیون: کاربردها و عوارض + تفاوت آمپول نوروبیون ایرانی و خارجی

 1. محمدرضا درخشان گفت:

  سلام . درباره مصرف آمپول نوروبیون در سنین زیر ۱۴ سال ، توصیه به احتیاط زیاد در حد ممنوعیت نموده اید. درحالیکه در حدود ۱ تا ۲ درصد کودکان مبتلا به کمبود ویتامین ب۱۲ هستن و کمبود ویتامین های گروه ب توام باهم بسیار شایع است و در این موارد تزریق دو آمپول نوروبیون ب فاصله یک هفته می‌تواند مفید و بدون عارضه باشد
  دکتردرخشان متخصص کودکان و دانشیار دانشگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.