جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

تست شخصیت مایرز بریگز

آزمون-شخصیت-مایرز-بریگز
۱۸ مهر

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

آیا تا به حـال از یک دوست یا همکارتان شنیده اید که “من یک INFJ هستم” یا یک ترکیب به ظاهر تصادفی چهار حرفی را اعلام کند؟ احتمال دارد که آنها در مورد نتایج آزمون Myers-Briggs خود صحبت کنند.این تست مربوط به شخصیت در دهه 1940 رواج یافت، اما امروزه همچنان مورد بحث و استفاده قرار می گیرد. چرا در طول سال ها اینقدر محبوب شده است و چگونه می توانید خودتان را آزمایش کنید؟
پاسخ این سوالات همگی در ادامه آمده است :

آزمون مایرز _ بریگز چیست؟

شاخص نوع (Myers-Briggs Type (MBTI یک آزمون شخصیت است که معمولا براساس ویژگی های روانشناختی است و برای تعیین توانایی ها و انواع مختلف شخصیت ها در محیط کاری یا محیط های دیگر استفاده می شود. پرسشنامه می تواند منجر به شناخت در زمینه های : درک موضوع، تصمیم گیری، مهارت های رهبری و ویژگی های دیگر که به موفقیت شخصی یا حرفه ای مربوط است، شود .

تست مایرز-بریگز کارکردش را از نظریه روانشناسی کارل یانگ به نام تئوری توابع روانشناختی غالب : احساس، شهود و تفکر قرض گرفته است. این نظریه پیشنهاد می دهد که این رنگ توابع چگونه ما را به حل مشکلات نزدیک می کند وچگونه ما با دیگران تعامل می کنیم. علیرغم منشا، آن که درتئوری روانشناختی است ، MBTI به طور سنتی در محیط های کسب و کار مورد استفاده قرار می گیرد، اما به علت فقدان اعتبار و دقت علمی آن مورد تردید قرار گرفته است.

گفته می شود، مایرز بریگز همچنان توسط سازمان هایی در سراسر جهان برای کمک به افراد جهت شناخت و بکارگیری توانائی های شخصی خود استفاده می شود.

آزمون مایرز _ بریگز چگونه کار می کند

تست Myers-Briggs شامل 90 سوال “انتخاب اجباری” است، به این معنی که از بین دو گزینه تنها یکی را باید انتخاب کنید. سپس MBTI به 16 نوع شخصیت متمایز، با استفاده از ترکیبی از شخصیت های زیر، تقسیم می شود.

درونگرا (Introvert (I در مقابل برونگرا (Extrovert (E
درونگراها تمایل دارند که جهان را از منظر داخلی در نظر بگیرند، به این طریق ایده ها و خلاقیت خود را از درون خود جریان می دهند. درونگراها تمایل بیشتری به اتصال ارزش عاطفی به افکار و تصمیمات خود دارند.برونگراها از تعاملات با دیگران و عقاید بقیه الهام میگیرند. این دیدگاه خارجی تمایل دارد که برونگراها را به هم متصل سازد.
شهودی(Intuitive (N در مقابل حسی (Sensory(S
انواع شهودی با شناخت الگوها و فرآیندهایی به منظور درک بهتر نتایج بالقوه بیشتر به آینده متمرکز می شوند.در مقابل انواع حسی بیشتر در لحظه زندگی می کنند و از طریق استفاده از حس های فوری، به دیدگاه های کلی تکیه می کنند.
تفکر/منطقی (Thinking (T در مقابل احساس/احساسی (Feeling (F
مدل منطقی یک رویکرد هدف گرائی را در موقعیت ها مد نظر قرار می دهد و بیشتر به تجزیه و تحلیل علیت و داده برای کمک به تصمیمات شان تکیه دارد .نوع احساسی به ارزش های خارجی به عنوان بخشی از فرآیند تصمیم گیری اهمیت می دهد ، توجه بیشتری به جنبه های درونی یک موقعیت و توجه به تفاوت های شخصی تکیه دارد.
درک گرا/ ادراکی(Perceiving (P در مقابل قضاوت گرا/ قضاوتی(Judging (J
نوع درک گرا با جریان همراه است و از انعطاف پذیری که در مورد برنامه ها یا تصمیم گیری ها پیش می آید لذت می برند.نوع قضاوت یک رویکرد سازمان یافته را برای زندگی انتخاب می کنند و ترجیح می دهند حوادث طرح ریزی یا برنامه ریزی شوند تا بتوانند هر چه روانتر اجرا شوند.
تست-مايرز

نتایج آزمون

پس از تکمیل پرسشنامه ،آزمون یک کد متشکل از چهار حرف برای توصیف نوع شخصیت شما اختصاص می دهد .

به عنوان مثال، اگر شما یک نوع “INFJ” هستید، این به این معنی است که شما در مقیاسهای درونگرا، شهود، احساس و قضاوت بالاترین میزان را دارید. ترکیب این ویژگی ها به این معنی است که شما به احتمال زیاد یک شخص دارای حریم خصوصی، سازمان یافته و دارای شخصیت فرایند طلب هستید که احساسات دیگران را به عنوان بخشی از فرآیند تصمیم گیری تان در نظر می گیرد.

چگونه می توان تست مایرز بریگز را انجام داد؟
چندین روش برای تست مایرز بریگز وجود دارد، هم رسمی وهم غیر رسمی.
آزمون رسمی
تست ارزشیابی رسمی مایرز بریگز در وب سایت MBTI موجود است.
آزمایش های جایگزین
آزمون های غیر رسمی وجود دارد که نتایج مایرز-بریگز را آشکار می سازند اما نتایج را با استفاده از اصطلاحات و مدارک خودشان ارائه می دهند.
آیا من می توانم به آزمون Myers-Briggs به عنوان تست شخصیت اعتماد کنم ؟
نظرات منفی و مثبت زیادی در مورد آن وجود دارد . به سادگی، این یک ارزیابی است که به ما کمک می کند شخصیت مان را در سطح بالایی درک کنیم. با این حال، نتایج آن، هیچ پایه علمی ندارد و به طور کامل برای تفسیر شخصی است.
آزمون مایرز-بریگز به ما درک سطحی از نقاط قوت و ضعف مان می دهد. هنگامی که در مقایسه با نتایج دیگر، می تواند فاش سازد .

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

آینده نگری
آیا آینده نگری خوب است؟ چرا به جای زندگی در حـال به آینده فکر می کنیم؟

آینده نگرها افرادی هستند همواره آینده را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهند. به عبارت بهتر می‌توان گفت که نگاه این افراد همیشه به سمت فردا است و هر چیزی را با نقش آن در آینده می‌سنجند. آینده نگری در همه ما وجود دارد. هر کسی که در مورد فردا فکر کرده و یا برای هفته آینده خود برنامه ریزی کند، به نوعی آینده نگری کرده است. البته آینده نگری بیش از حد، به شکلی که فرد از زندگی در حـال خارج شده و تمام تمرکز خود را بر آینده بگذارد، ممکن است آسیب‌زا بوده و کیفیت زندگی را کاهش دهد. به طور کلی، این یک ویژگی فردی است که مزایا و معایبی دارد. برای طرح سوالات خود در این زمینه می‌توانید از مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۲۶ / ۰۳ / ۰۰
اختلال شخصیت نمایشی
همه چیز درباره اختلال شخصیت نمایشی

اختلال شخصیت نمایشی یا HPD (Histrionic Personality Disorder) همان‌طور که از اسمش مشخص است، نوعی اختلال روانی است که با رفتارهایی برای جلب توجه سایرین همراه است. افراد مبتلا به هیستریونیک به دلیل این‌که در پی تأیید و تشویق شدن از سوی دیگران هستند، عموما روابط اجتماعی خوبی دارند، ولی از این خصیصه برای جلب توجه و تأیید دیگران استفاده می‌کنند و اگر در این کار ناکام بمانند دچار سرخوردگی و افسردگی می‌شوند. اما فرد مبتلا به اختلال شخصیت هیستریونیک چه ویژگی‌ها و علائمی دارند؟ آیا این اختلال در مردان و زنان نمود متفاوتی دارد؟ درمان اختلال شخصیت نمایشی چیست و چگونه باید با افرادی مبتلا به شخصیت نمایشی رفتار کرد؟ همه این‌ها سؤالاتی هستند که در این مقاله به آن‌ها پاسخ داده‌ایم.

پشتیبانی حال
۲۳ / ۰۴ / ۰۰
روانشناسی رنگ ها
روانشناسی رنگ ها و تاثیر آن در زندگی

روانشناسی رنگ ها ابزاری قدرتمند است و می‌تواند برای ایجاد حسی خاص و انجام کاری مشخص مورد استفاده قرار گیرد. سوالی که پیش می‌آید این است که رنگ‌ها دقیقا چگونه کار می‌کنند؟ مدت‌هاست که هنرمندان و طراحان داخلی بر این باورند که رنگ می‌تواند به طور چشمگیری بر خلق و خو، احساسات و عواطف تاثیر بگذارد. مفهوم روانشناسی رنگ ها به موضوعی داغ در بازاریابی، هنر، طراحی و سایر حوزه‌ها تبدیل شده است. محققان و کارشناسان در مورد روانشناسی رنگ ها و تاثیری که بر روحیه، احساسات و رفتارها دارد، به مشاهدات مهمی دست پیدا کرده‌اند. احساسات شما درباره رنگ اغلب عمیقا شخصی است و ریشه در تجربه شخصی یا فرهنگ جامعه دارد. به عنوان مثال، در حالی که رنگ سفید در بسیاری از کشورهای غربی برای نشان دادن پاکی و معصومیت از آن استفاده می‌شود، در بسیاری از کشورهای شرقی به عنوان نماد عزاداری به شمار می‌رود.

پشتیبانی حال
۱۶ / ۰۳ / ۰۰
خوشبختی چیست؟
خوشبختی چیست و این واژه از دیدگاه روانشناسی چه معنایی دارد؟

بیشتر ما زمانی که از نظر روحی و عاطفی در حالت سرخوشی و شادکامی قرار داریم، خود را خوشبخت پنداشته و در زمان ناکامی‌ها، تصور می‌کنیم که فاقد آن هستیم. اما آیا تا امروز به مفهوم آن به درستی فکر کرده‌اید؟ برای این که بدانید خوشبختی چیست لازم است که معنی آن را درک کنید. رایج‌ترین تعریفی که محققان علوم رفتاری و روانشناسان از آن ارائه داده‌اند، یک حالت عاطفی عمیق است که سرشار از حس رضایت، شادی و کامیابی باشد. به طور کلی این واژه بیانگر احساسات مثبت است و در ساده‌ترین توصیف، می‌توان آن را احساس رضایت قلبی از زندگانی دانست. برای مشاوره با یک متخصص درباره این موضوع می‌توانید از سامانه مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۰۹ / ۰۴ / ۰۰
سندروم مونشهاوزن
دانستنی هایی درباره سندروم مونشهاوزن

اختلال واقعیت یک اختلال روانی جدی است که در آن فرد با نشان دادن خود به عنوان بیمار، تقلید علائم بیماری یا خودزنی، سعی در فریب دیگران دارد. علائم این اختلال ممکن است از خفیف (اغراق جزئی در علائم) تا شدید که به نام سندروم مونشهاوزن یا مونهاوزن نامیده می‌شود، متغییر باشد. شدت علائم ایجاد شده ممکن است تا حدی شدید باشد که فرد تصمیم بگیرد برای متقاعد کردن دیگران به انجام اقدامات درمانی پر خطر مثل جراحی، آزمایشات پزشکی خود را دستکاری کند. برای گفت‌و‌گو با یک مشاور متخصص درباره این بیماری می‌توانید از مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۲۸ / ۰۲ / ۰۰
دلایل حواس پرتی و روش های جلوگیری از آن

حواس پرتی به حالتی گفته می‌شود که در آن فرد تمرکز کافی ندارد؛ یعنی حواس و توجه او به راحتی از کار یا فکر موجود منحرف شده و به سمت فکر یا کار غیر مرتبط دیگری می‌رود. این عارضه احتمالا به دلیل ناتوانی در فیلتر کردن محرک‌های بیرونی مثل صدا یا افکار داخلی در هنگام تلاش برای تمرکز کردن روی می‌دهد. پرتی حواس می‌تواند در افراد خواب آلود یا خسته اتفاق بیفتد یا در موارد جدی‌تر، نشانه‌ای از برخی بیماری‌ها از جمله اختلال بیش‌فعالی همراه با کم توجهی (ADHD) باشد. گرچه این یک عارضه شایع است، اما تداوم و تشدید آن می‌تواند آزاردهنده بوده و روند عادی زندگی را مختل کند. در چنین شرایطی لازم است که کمک‌های پزشکی دریافت کنید.

سارا صاحبی
۱۱ / ۰۲ / ۰۰
نظرات کاربران
افزودن نظر

سلام چرا من با اینکه کلاس نقاشی نرفتم هر کجا را نگاه میکنم تصویر انسان را با بهترین چهره میبینم ومیتونم آنها را بکشم

هاشمی قاعم شهر
3 سال پیش
0

دوست من از اینکه مطلب برایتان کاربردی بوده است، بسیار خوشحالیم. از حسن توجه شما متشکریم.

مدیریت
4 سال پیش
0

man bar ha va barha az in test dar entekhabe adam hayi k bahashoon kar mikham bokonam estefade kardam k kheili kheili mofid boode vasam vaqan

kamran
5 سال پیش
0