آپاندیسیت در بزرگسالان / علائم و راه های درمان آپاندیسیت

آپاندیسیت در بزرگسلان
۳۰ شهریور

آپاندیسیت در بزرگسالان عارضۀ شایعی است که آپاندیس را درگیر می‌کند. کارکرد آپاندیس در بدن هنوز کاملا مشخص نیست. محققان پزشکی به تازگی می‌گویند که کارایی این عضو کمک به سیستم ایمنی بدن است.

ما معمولا وقتی به یاد این عضو بدن می‌افتیم که متورم و دردناک بشود و دچار آپاندیسیت شویم؛ در چنین شرایطی وقت آن رسیده که پزشک این کیسه کوچک و نازک را بردارد. برداشتن آپاندیس زیانی برای ما ندارد.

آپاندیسیت نوعی عفونت است؛ اگر درمان آپاندیسیت را به موقع انجام ندهیم، ممکن است آپاندیس بترکد و همین باعث می‌شود که عفونت به داخل حفرۀ شکمی بریزد. این وضعیت وخیمی است و برای بیمار خطرناک است.

بنابراین با وجود آن که آپاندیسیت در بزرگسالان بیماری پیچیده‌ای نیست، نیازمند آگاهی و رسیدگی است. این مطلب به شما کمک می‌کند که درباره‌اش بیشتر بدانید. یک متخصص گوارش و کبد می‌تواند به شما در درمان این بیماری کمک کند.

دربارۀ درد پهلوی چپ و پهلوی راست بیشتر بدانید.

مشاوره آنلاین با متخصص گوارش و کبد

آپاندیس کجاست؟

آپاندیس یک کیسه کوچک و نازک است که به رودۀ بزرگ متصل است و در سمت راست پایین شکم قرار دارد. طول آپاندیس حدود 10 سانتی متر است.

محققان می‌گویند که وقتی مواد زاید از رودۀ بزرگ دفع می‌شوند، بافت لنفاوی آپاندیس، میکروب‌های مضر و مفید داخل این مواد را از هم متمایز می‌کند. این تشخیص وارد حافظۀ سیستم ایمنی بدن می‌شود تا بتواند برای مقابله با میکروب‌های مضر و همچنین ساختن میکروب‌های مفید، هشیار باشد.

همچنین باید توجه داشت که در داخل آپاندیس، باکتری‌ها می‌توانند رشد کنند و تکثیر شوند. این تکثیر می‌تواند باعث عفونت و تورم شود و آپاندیس را دردناک کند. در چنین وضعیتی ما فشار دردناکی را در سمت راست شکم خود احساس می‌کنیم.

درد شکمی مهمترین علامت آپاندیسیت

علائم و نشانه های آپاندیسیت در بزرگسالان

مهم‌ترین علامت آپاندیسیت درد در شکم است. اگر دچار التهاب آپاندیس شوید درد را به شکل‌های زیر تجربه می‌کنید:

 • درد از نزدیکی ناف شروع می‌شود و به سمت پایین و راست حرکت می‌کند.
 • درد ناگهان شروع می‌شود و حتی اگر خواب باشید، باعث بیدار شدن شما می‌شود.
 • وقتی حرکت کنید، نفس عمیق بکشید یا سرفه و عطسه کنید، درد بدتر می‌شود.
 • درد شدید است و ممکن است با دردهایی که تاکنون داشته‌اید، متفاوت باشد.
 • قبل از علائم دیگر بروز می‌کند و در عرض چندساعت بدتر می‌شود.

سایر علائم آپاندیسیت ممکن است موارد زیر باشد:

 • از دست دادن اشتها یا بی اشتهایی
 • حالت تهوع
 • تب
 • تورم در شکم

البته توجه کنید که این نشانه‌های آپاندیسیت در بزرگسالان است و کودکان ممکن است این علائم را نداشته باشند. اگر خود یا فرزندتان دردی را در ناحیه راست شکمی تجربه کردید، فورا نزد پزشک بروید.

آپاندیسیت در بزرگسالان

راه های تشخیص عود آپاندیسیت در بزرگسالان

تشخیص آپاندیسیت در بزرگسالان چندان هم ساده نیست و راه مشخصی برای آن وجود ندارد. وقتی با دردی مشکوک به آپاندیسیت به پزشک مراجعه می‌کنید، او علاوه بر بررسی سوابق پزشکی شما را معاینه می‌کند؛ و بررسی می‌کند که آیا با فشار دادن قسمت پایین بخش راست شکم شما، دردتان بدتر می‌شود یا نه.

یکی از عواملی که موجب می‌شود تشخیص آپاندیسیت سخت باشد، این است که ممکن است محل قرارگیری آپاندیس در افراد مختلف با یکدیگر کمی متفاوت باشد (برای مثال در لگن، پشت رودۀ بزرگ و غیره). دومین مسئله این است که گاهی دردی شبیه به آپاندیسیت را تجربه می‌کنید، اما علت درد چیز دیگری است؛ برای مثال علت درد ممکن است سندروم رودۀ تحریک، یبوست، عفونت مثانه و غیره باشد.

مشاوره با متخصص گوارش و کبد

 

اگر علائم شما معمولی باشد و پزشک با معاینه اطمینان پیدا کند که دچار آپاندیسیت هستید، شما را بلافاصله به بیمارستان ارجاع می‌دهد. در غیر این صورت روش‌هایی هستند که ممکن است پزشک برای تشخیص از آن‌ها استفاده کند؛ از جمله:

 • آزمایش خون: ممکن است پزشک از تفسیر آزمایش خون برای تشخیص علائم عفونت کمک بگیرد.
 • آزمایش ادرار: ممکن است برای تشخیص عفونت باکتریایی در دستگاه ادراری، آزمایش ادرار تجویز کند.
 • آزمایش پروتئین واکنشی C: این آزمایش برای تشخیص این است که آیا دلایل دیگری برای التهاب و درد شکم بیمار وجود دارد.
 • آزمایش بارداری: برای تشخیص حاملگی خارج از رحم که ممکن است با آپاندیسیت اشتباه گرفته شود.
 • تصویربرداری از شکم: سونوگرافی شکمی، تصویربرداری با اشعۀ ایکس، سی‌تی‌اسکن، ام‌آرآی

آپاندیس در انتهای رودۀ بزرگ

توضیح عکس: آپاندیس کیسه نازکی است که به رودۀ بزرگ متصل است

درمان و جراحی آپاندیسیت در بزرگسالان

عمل جراحی تنها راه درمان آپاندیسیت است. وقتی آپاندیس دچار تورم و التهاب می‌شود، باید در اسرع وقت آن را به کمک جراحی از بدن خارج کرد. به این عمل جراحی آپاندکتومی گفته می‌شود.

خیلی اوقات حتی اگر تشخیص قطعی آپاندیس ممکن نباشد و پزشک تنها احتمال آپاندیسیت را بدهد، جراحی توصیه می‌شود. چرا؟ چون برداشتن آپاندیس بهتر از خطر ترکیدن آن است. ضمن آنکه آپاندیس کار مهمی انجام نمی‌دهد که برداشتن آن در طولانی مدت برای فرد مشکل خاصی را ایجاد کند.

پزشک همچنین برای کنترل عفونت آنتی بیوتیک تجویز می‌کند. اما باید توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک نمی‌تواند به تنهایی آپاندیسیت در بزرگسالان را درمان کند.

 

سخن آخر

آپاندیس به خودی خود عضو چندان مهمی نیست و نبودنش برای ما دردسری ایجاد نمی‌کند. این عضو زمانی اهمیت پیدا می‌کند که عفونی و ملتهب شده باشد و باید هرچه سریع‌تر از بدن خارج شود! دردهای شکمی را جدی بگیرید. اگر دردی را تجربه می‌کنید که مشابه با توضیحات این مطلب است، هرچه زودتر به پزشک گوارش و کبد مراجعه کنید. پیشنهاد ما به شما مشاوره با متخصصان گوارش و کبد شرکت «حال» است.

 

سوالات متداول

آیا آپاندیسیت در بزرگسالان بدون جراحی درمان می‌شود؟

در حال حاضر تنها را درمان آپاندیسیت در بزرگسالان، جراحی است.

آپاندیس کجای بدن است؟

آپاندیس به رودۀ بزرگ متصل است و در قسمت پایین سمت راست شکم قرار دارد.

برای درمان آپاندیسیت در بزرگسالان به چه متخصصی مراجعه کنیم؟

برای درمان آپاندیسیت لازم است که به متخصص گوارش و کبد مراجعه کنید.

 

 

 

منابع

https://www.nhs.uk/

https://www.healthline.com/

https://www.hopkinsmedicine.org/

https://en.wikipedia.org/

https://www.niddk.nih.gov/

مقالات مرتبط