رابطه میانسالی و حافظه

پشتیبانی حال
استرس-میانسالی
۲۸ مهر

تحقیقات نشان داده است که افراد میانسال در چهل و پنجاه سالگی با افزایش سطوح کورتیزول، هورمون مرتبط با استرس، در مقایسه با افرادی که از سن یکسان ولی دارای سطح کورتیزول متوسط هستند، درامور مربوط به آگاهی و حافظه عملکرد بدتری دارند. سطح کورتیزول خون نیز با حجم کوچکتر مغز ارتباط دارد.

یکی از عواملی که درزوال ادراکی – شناختی در پیری تاثیر دارد، استرس رو به رشد در زندگی روزمره است. در حـال حاضر ثابت شده است که استرس در حیوانات می تواند به زوال ادراکی – شناختی کمک کند. این مطالعه در نمونه آماری بزرگ نشان داد که سطوح بالاتر کورتیزول در هنگام صبح با ساختاری مغزی نامطلوب و همچنین موراد مربوط به شناخت وادراک نامطلوب مرتبط بود.داده های شناختی از 2،231 نفر که در مرکز مطالعات قلب فریمینگام مشارکت داشتند بدست آمده و 2،018 نفر نیز حجم مغزشان را با استفاده از (MRI) اندازه گیری کردند.سطوح کورتیزول سرم خون که می تواند در طول روز متفاوت باشد، در هر فرد ناشتایی در اوایل صبح بین 7:30 تا 9:00 اندازه گیری شد. جامعه آماری از افراد با میانگین سنی 48.5 سال می باشد .
هورمون کورتیزول برعملکردهای گوناگون تأثیر می گذارد، و اهمیت آزمونی جامع در مورد اینکه چگونه میزان بالای کورتیزول می تواند بر مغز تاثیر بگذارد بیش از پیش مورد توجه قرار دارد . اگر چه تحقیقات دیگری کورتیزول و حافظه را ارزیابی کرده اند ، این مطالعه به بررسی میزان تأثیر کورتیزول خون ناشتا بر حجم مغز و همچنین مهارت تفکر و حافظه در افراد میانسال پرداخته است.انقباض (تحلیل ) مغزی و از دست دادن حافظه در افرادی که در این مطالعه شرکت کردند قبل از شروع هر گونه علامت دیگری کشف شد.
برای افراد مبتلا به سطوح بالای کورتیزول، روش های کاهش استرس، مانند تمرینات ورزشی متوسط و داشتن خواب کافی، توصیه می شود.سرعت سریع زندگی امروزی به احتمال زیاد به معنای استرس بیشتری است و وقتی که ما تحت فشار استرس قرار می گیریم، سطح کورتیزول مان افزایش می یابد، زیرا پاسخی برای مبارزه یا فرار است. سطح کورتیزول نیز افزایش می یابد زمانی که ما می ترسیم یا تهدید می شود.نتایج به صورت فاکتورهایی بر اساس جنسیت، سن، شاخص توده بدنی و استعمال سیگار تنظیم شده است . عوامل ژنتیکی برای بیماری آلزایمر و بیماری قلبی عروقی با سطح کورتیزول بالاتر ارتباط ندارد.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

2 دیدگاه