ترفندهای کنترل خشم

پشتیبانی حال
۲۷ مهر

كنترل خشم یک برنامه روان درمانی برای کنترل و پیشگیری از خشم است. بسیاری از استراتژی های درمانی برای کمک به شما در مقابله با خشم در دسترس تان هستند، اما محبوب ترین آنها ، درمان شناختی رفتاری (CBT)، یک درمان کوتاه است که ثابت شده اثربخش ترین و مؤثرترین روش درمان و کنترل خشم است. از طریق جلسات CBT با یک مشاور متخصص در این زمینه ، بیماران اغلب تحت درمان موارد زیر را تمرین می کنند :

  • مدیتیشن
  • تجدید ساختار افکار ناکارآمد
  • تمرین تحمل درد و ناراحتی
  • تمرین تلقین و تنظیم احساسات
  • افزایش مهارت برای ترجمه خشم به نوعی دیگر

چرا كنترل خشم مفید است؟

كنترل خشم میتواند به شما کمک کند تا بتوانید خشم تان را مدیریت کنید .ریشه های خشم خود را از جمله علل اصلی بروز خشم تان را بشناسید و همچنين شناسایی احساسات دردناک و راهکارهای مقابله با آن؛ خشم خود را به رفتارهای سالم هدایت کنید وارتباطات خود را با کسانی که دراطراف شما هستند، بهبود بخشید.

چه مهارت هایی به دست می آورم؟

با گذراندن تمرینات ذکر شده در بالا، بیماران یاد می گیرند تا با نیازهای خود بهتر ارتباط برقرار نمایند ، حفظ بهترسلامتی ، جلوگیری ازمشکلات روانی و اجتماعی مرتبط با خشم، یادگیری مهارت های همدلی و اجتناب از رفتارهای اعتیاد آور. (افرادی که احساس عصبانیت می کنند ممکن است به الکل، مواد مخدر یا مواد غذایی برای کاهش احساس خشم وابسته شوند.)

كنترل-خشم

مزایای كنترل خشم چیست؟

از طریق كنترل خشم ، بیماران یاد می گیرند تا آرامش خود را حفظ کنند و موقعیت های خشمگین را در حالتی سازنده و مثبت کنترل کنند. این مهارت ها می توانند به جلوگیری از سرکوب خشم کمک کنند، که می تواند منجر به فشار خون بالا، افسردگی و اضطراب شود. مزایای دیگر عبارتند از:

قضاوت
: خشم باعث می شود که ما نتوانیم وضعیت را به شیوه ای عالی درک کنیم .کنترل خشم اجازه می دهد فرد بتواند موقعیت های بیشتری را به درستی تحلیل کند.
ارتباطات
: اغلب خشم ناشی از ناسازگاری است که منجر به سوء تفاهم می شود. یادگیری نحوه برقرارکردن ارتباط با دیگران باعث می شود راحت ترگفت وگو کنیم و خشم مان کنترل شود.
درک همدلی
: بخش بزرگی از درمان، یادگیری همدلی برای دیگران است، که به یک طرف کمک می کند تا دیگران را بهتر درک کند، احتمال نزاع یا اختلافات بیشتر را کاهش می دهد.
روابط
: بسیاری از افرادی که با مسائل مربوط به خشم درگیر هستند ، خود را از دوستان شان دور می کنند یا ازاطرافیانشان می خواهند که از آنها فاصله بگیرند، زیرا آنها می توانند با احساسات قوی خود به اطرافیانشان آسیب برسانند – آنهایی که ما دوست داریم، نزدیکترین و ساده ترین قربانیان ما هستند.
یادگیری برای کنترل خشم به شما کمک خواهد کرد که با دیگران در مواقع انفجار خشم برخورد مناسبی داشته باشید وشما را قادر خواهد ساخت بر روی روابط تان بیشتر تمرکز کنید.

 

درمان خشم در خانه

در حالی که با یک مشاورکه دارای مزایایی در بلند مدت است کار می کنید -در واقع شما در حـال یادگیری مهارت های خاص رفتاری و روش های تفکرهستید ، بنابراین شما راحت تر می توانید با خشم مواجه شوید، اگر شما فکر می کنید که در حضور یک مشاورحرفه ای آرامش پیدا نمی کنید ، در اینجا مواردی وجود دارد که می توانید انجام دهید . این سه مرحله آسان را برای رسیدن به آرامش به صورت آنی دنبال کنید.
آرامش: تمرین تنفس آهسته و کنترل شده است که شما از شکم خود به جای سینه خود برای نفس کشیدن استفاده می کنید .
توقف: گوش دادن قبل از واکنش نشان دادن . پروسه تفکر در مورد اینکه چگونه می خواهید پاسخ دهید زمان براست. اگر بتواهید ابتدا قدم بزنید تا کمی آرام تر شوید، عالی است.
استفاده از منطق: در حالی که خشم به سرعت می تواند قضاوت و منطق را منحرف کند، سعی کنید متمرکز بمانید. به یاد داشته باشید این کار را هر بار که شروع به خشمگین شدن می کنید، شروع کنید و متوجه خواهید شد که چشم انداز متعادل تری خواهید داشت.به یاد داشته باشید که خشم یک احساس سالم است.

این که آیا این نگرانی است یا نه، بستگی به شدت آن دارد. اگر مشکل کنترل خشم خود را دارید یا خشم خود را در راه های نادرست به کار می گیرید که می تواند به دیگران و یا به خودتان آسیب برساند، وقت آن است که آن را کنترل کنید. به تنهایی می تواند بر روی روابط شما و حرفه تان تأثیر منفی بگذارد. اگر فکر می کنید که درمان به نفع شماست، با یک مشاور با زمینه تخصصی کنترل خشم حرف بزنید و اگر وقت آن را ندارید که بسراغ مشاور بروید از اپلیکیشن مشورت استفاده کنید و در مسیر زندگی ، زندگی آرام تری را شروع کنید.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «مشورت» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «حال»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

4 دیدگاه