جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

سونوگرافی رحم و تخمدان / بهترین زمان برای انجام سونوگرافی رحم

سونوگرافی رحم و تخمدان
تاریخ بروزرسانی : ۰۹ خرداد

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

سونوگرافی رحم و تخمدان معمولاً برای تشخیص و نظارت بر انواع بیماری های زنان از جمله کیست تخمدان، فیبروم رحم و سرطان آندومتر استفاده می شود. زمانی که فیزیکدان فرانسوی پل لانژوین کشف کرد که امواج صوتی می توانند برای تشخیص اجسام زیر آب استفاده شوند پزشکان در دهه 1950، شروع به استفاده از اولتراسوند برای تصویربرداری از بدن انسان کردند و در دهه 1960، این روش به طور گسترده در زنان و زایمان برای تجسم رشد جنین در دوران بارداری مورد استفاده قرار گرفت.

از آن زمان، فناوری اولتراسوند به تکامل و بهبود ادامه داده است و پزشکان را قادر می سازد تا تصاویر دقیق تر و دقیق تری از دستگاه تناسلی زنان به دست آورند. امروزه سونوگرافی یک ابزار ضروری برای تشخیص و نظارت بر شرایط زنان است و به طور معمول در هر دو بخش بالینی و تحقیقاتی مورد استفاده قرار می گیرد. اگر تمایل به انجام سونوگرافی رحم و تخمدان در خانه خود دارید می‌توانید از بخش سونوگرافی در منزل «حال» استفاده کنید و پس از ثبت سفارش منتظر حضور متخصص به همراه دستگاه، در منزل خود باشید.


تصویر خدمات اقساطی

سونوگرافی رحم و تخمدان چیست

سونوگرافی رحم و تخمدان یک ابزار تشخیصی ارزشمند است که به پزشک اجازه می دهد تا ساختارهای داخلی دستگاه تناسلی زنان را بدون نیاز به روش های تهاجمی ترسیم کند. این تکنیک تصویربرداری از امواج صوتی با فرکانس بالا استفاده می کند که از طریق شکم یا کانال واژن منتقل می شود و تصاویر دقیقی از اندام های لگن ایجاد کند.

این روش معمولاً برای ارزیابی علائمی مانند درد لگن، خونریزی غیرطبیعی، ناباروری یا ناهنجاری های مشکوک در رحم یا تخمدان ها استفاده می شود و می‌تواند به شناسایی بیماری هایی مانند کیست تخمدان، فیبروم رحم، پولیپ آندومتر و سایر رشدها یا توده هایی که ممکن است وجود داشته باشد کمک کند. یکی از مزایای سونوگرافی رحم و تخمدان این است که عموماً نیازی به آمادگی قبلی ندارد و بسته به نوع سونوگرافی که انجام می شود، ممکن است از بیماران خواسته شود قبل از عمل آب بنوشند یا از ادرار کردن خودداری کنند تا مطمئن شوند که مثانه پر یا خالی است.

درباره درد زیر شکم بعد از رابطه این مطلب را بخوانید

سونوگرافی رحم و تخمدان چه چیزی را نشان می دهد

سونوگرافی رحم و تخمدان می‌تواند شرایط و بیماری های مختلفی را نشان دهد که ممکن است رحم و تخمدان‌ها را تحت تأثیر قرار دهد که از آن جمله می‌توان به فیبروم‌ها، کیست‌ها، تومورها و سایر رشدها اشاره کرد. سونوگرافی رحم همچنین می تواند اطلاعاتی را در مورد اندازه، شکل و موقعیت رحم و تخمدان ها نشان دهد. ضمن اینکه می‌تواند ناهنجاری‌ها را در آندومتر (پوشش داخلی رحم) و همچنین انسداد یا ناهنجاری‌های لوله‌های فالوپ را تشخیص دهد. برخی از تشخیص های دیگردیگر شامل موارد زیر است:

1. اندازه و شکل رحم و تخمدان ها
2. وجود کیست، رشد یا تومور در تخمدان ها یا رحم
3. ضخامت آندومتر (پوشش داخلی رحم)
4. وجود و اندازه فیبروم یا پولیپ
5. تعداد و اندازه فولیکول ها در تخمدان ها که می تواند به ارزیابی باروری کمک کند
6. وجود هر گونه ناهنجاری یا مشکل در اندام های تناسلی.

همگی مواردی هستیند که در سونوگرافی رحم و تخمدان نشان داده می‌شود.

علاوه بر این، از سونوگرافی رحم و تخمدان می‌توان برای بررسی پیشرفت بارداری، تعیین جنسیت نوزاد و تشخیص هر گونه مشکل احتمالی در رشد جنین استفاده کرد.

سونوگرافی رحم و تخمدان

بهترین زمان برای سونوگرافی رحم و تخمدان

وقتی صحبت از رحم و تخمدان ها می شود، می توان از سونوگرافی برای تشخیص ناهنجاری هایی مانند کیست، فیبروم یا تومور استفاده کرد. بهترین زمان برای سونوگرافی رحم و تخمدان بسته به دلیل آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، اگر خانمی خونریزی غیرطبیعی یا درد لگن داشته باشد، ممکن است در هر زمانی از چرخه قاعدگی او سونوگرافی انجام شود. با این حال، اگر هدف، ارزیابی سلامت تخمدان ها و تعیین احتمال تخمک گذاری باشد، بهترین زمان برای انجام این معاینه در نیمه اول سیکل قاعدگی، به طور ایده آل بین روزهای 5 تا 10 است.

علاوه بر این، زنانی که تحت درمان‌های باروری قرار می‌گیرند، ممکن است سونوگرافی را در نقاط مختلف چرخه قاعدگی تجربه کنند تا رشد فولیکول‌ها بررسی شده و زمان بهینه برای القای تخمک‌گذاری یا بازیابی تخمک، تعیین شود.

به طور کلی، زمان انجام سونوگرافی به شرایط و اهداف خاص معاینه بستگی دارد. دکتر زنان آنلاین می‌تواند به شما توصیه کند که بهترین زمان انجام سونوگرافی از رحم و تخمدان‌ها بر اساس نیازهای فردی و سابقه پزشکی شما چه زمانی است.

اندازه طبیعی رحم و تخمدان در سونوگرافی

طبق گفته وب سایت gponline.com اندازه رحم و تخمدان ها بسته به سن، چرخه قاعدگی و سلامت کلی بدن زن می‌تواند متفاوت باشد. به طور کلی، اندازه طبیعی رحم باید بین 6 تا 8 سانتی متر طول، 3 تا 5 سانتی متر عرض و 3 تا 5 سانتی متر ضخامت داشته باشد. از طرف دیگر تخمدان ها باید تقریباً 3 تا 5 سانتی متر طول، 1.5 تا 3 سانتی متر عرض و 1.5 تا 2 سانتی متر ضخامت داشته باشند.

با این حال، این ابعاد می تواند بسته به عوامل مختلف فردی، مانند وضعیت یائسگی یا بارداری، متفاوت باشد. در صورت وجود هرگونه نگرانی در مورد اندازه یا سلامت رحم و تخمدان ها همانطور که در سونوگرافی نشان داده شده است، حتما با پزشک زنان و زایمان مشورت کنید.

سونوگرافی تخمدان

نحوه انجام سونوگرافی رحم و تخمدان

در ادامه مراحل انجام سونوگرافی رحم و تخمدان در منزل یا در کلینیک ها ذکر شده است:

 • آماده‌سازی: از بیمار خواسته می‌شود قبل از عمل آب زیادی بنوشد تا مثانه پر شود و دید واضح‌تری از ناحیه لگن ارائه شود. همچنین ممکن است از بیمار خواسته شود که لباس خود را بپوشد.
 • وضعیت قرارگیری: بیمار روی میز معاینه دراز می کشد و پاهایش رکابی است. سونوگرافی ترانس واژینال نیز ممکن است انجام شود که شامل قرار دادن یک پروب کوچک در واژن است.
 • کاربرد ژل: یک ژل شفاف روی شکم یا پروب واژن اعمال می شود تا به انتقال امواج صوتی کمک کند.
 • اسکن: سونوگرافیست یا پزشک پروب سونوگرافی را بر روی ناحیه لگن حرکت می دهد تا تصاویری از رحم و تخمدان ها بگیرد. ممکن است بیمار در طول معاینه فشاری را احساس کند، اما نباید دردناک باشد.
 • ارزیابی: سونوگرافیست یا پزشک تصاویر روی صفحه کامپیوتر را برای ارزیابی اندازه، شکل و بافت رحم و تخمدان ها ارزیابی می کند.
 • تکمیل: پس از اتمام معاینه، ژل پاک می شود و بیمار می تواند لباس بپوشد و فعالیت های عادی خود را از سر بگیرد.

به طور کلی، سونوگرافی رحم و تخمدان یک روش غیر تهاجمی و ایمن است و اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت باروری زنان ارائه می‌دهد.

سونوگرافی رحم و تخمدان در زمان پریودی

سونوگرافی رحم و تخمدان در دوران قاعدگی می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت باروری زنان ارائه دهد. در این مدت، پوشش داخلی رحم که آندومتر نامیده می شود، برای آمادگی برای بارداری احتمالی ضخیم می شود. سونوگرافی می تواند به تعیین اینکه آیا آندومتر به طور طبیعی در حال رشد است و آیا هر گونه ناهنجاری یا رشد وجود دارد کمک می کند. به طور کلی، سونوگرافی رحم در طول قاعدگی می تواند ابزار ارزشمندی برای ارزیابی سلامت باروری زنان و شناسایی هرگونه نگرانی یا مسائل بالقوه ای باشد که ممکن است به ارزیابی یا درمان بیشتر نیاز داشته باشد.

بیشتر بدانید: چرا پریود نمیشم

علاوه بر این، سونوگرافی رحم و تخمدان همچنین می‌تواند وجود کیست‌های تخمدان یا سایر ناهنجاری‌هایی را که ممکن است باعث دردهای قاعدگی یا علائم دیگر شود، تشخیص دهد. با بررسی اندازه و شکل تخمدان ها و همچنین وجود هر گونه کیسه پر از مایع، سونوگرافی می تواند اطلاعات مهم تشخیصی را ارائه دهد و به راهنمایی گزینه های درمانی مناسب کمک کند.

سونوگرافی تیروئید و نحوه انجام آن بیشتر بدانید

سونوگرافی رحم و تخمدان ترانس واژینال

سونوگرافی ترانس واژینال رحم و تخمدان یا TVUS یک روش تشخیصی است که برای بررسی اندام های تناسلی زنانه استفاده می شود. این روش شامل قرار دادن یک وسیله کوچک و گرز مانند در واژن است که امواج صوتی را برای ایجاد تصاویری از رحم و تخمدان ها بر روی صفحه کامپیوتر منتشر می کند.

سونوگرافی ترانس واژینال برای تشخیص طیفی از مشکلات زنان از جمله درد لگن، خونریزی غیرطبیعی و ناباروری انجام می شود. همچنین برای تشخیص و نظارت بر کیست های تخمدان، پولیپ ها و فیبروم ها استفاده می شود.

در حین عمل، بیمار به پشت دراز می کشد و پاهایش رکابی هستند و گرز به آرامی وارد واژن می شود که ممکن است کمی ناراحتی ایجاد کند. یک ژل روان کننده روی عصا اعمال می شود تا به نرمی آن سر بخورد. تکنسین گرز را به اطراف حرکت می دهد تا از زوایای مختلف تصاویری از رحم و تخمدان ها بگیرد. سونوگرافی ترانس واژینال یک روش ایمن و غیر تهاجمی است که تصاویر دقیقی از اندام‌های تناسلی زنانه ارائه می‌کند و به پزشکان اجازه می‌دهد تا تشخیص دقیقی داشته باشند و یک برنامه درمانی مؤثر ایجاد کنند. این یک ابزار ارزشمند برای تشخیص زودهنگام مشکلات زنان و زایمان، قبل از جدی شدن آنها است.

اگر درد لگن، خونریزی غیرطبیعی یا سایر علائم زنانه را تجربه می کنید، پزشک ممکن است برای کمک به تشخیص مشکل، سونوگرافی رحم و تخمدان را از طریق واژینال توصیه کند که می‌توانید این کار را ز بخش خدمات خدمات پزشکی در منزل و سپس بخش سونوگرافی در منزل درخواست کنید تا در منزل خودتان انجام شود.

آزمایش ذخیره تخمدان برای چیست؟

سونوگرافی رحم و تخمدان در منزل

تفسیر جواب سونوگرافی رحم و تخمدان

نتایج سونوگرافی رحم و تخمدان می تواند اطلاعات مهمی در مورد اندازه، شکل و ساختار این اندام ها ارائه دهد.

به عنوان مثال، اگر بیماری را در نظر بگیریم که تحت سونوگرافی قرار گرفته است، نتایج زیر می‌تواند تفسیر جواب سونوگرافی رحم و تخمدان او باشد.

 • رحم از نظر اندازه، شکل و موقعیت طبیعی است: به این معنی که رحم سالم به نظر می رسد و هیچ گونه ناهنجاری در طول معاینه تشخیص داده نمی شود.
 • کیست های کوچک (کیسه های پر از مایع) در یک یا هر دو تخمدان وجود دارد: این ممکن است نشان دهنده وجود کیست های عملکردی تخمدان باشد که معمولاً خوش خیم هستند و طی چند هفته یا چند ماه خود به خود برطرف می شوند.
 • پوشش ضخیم آندومتر مشاهده می شود: این یافته ممکن است احتمال هیپرپلازی آندومتر را مطرح کند که می تواند پیش ساز سرطان آندومتر باشد. ممکن است برای تایید تشخیص نیاز به آزمایشات اضافی مانند بیوپسی باشد.
 • رشد یا توده های غیرطبیعی در رحم یا تخمدان ها دیده می شود: این موارد می تواند نشان دهنده وجود فیبروم رحم، کیست تخمدان یا تومور باشد. ارزیابی بیشتر، مانند تصویربرداری اضافی یا بیوپسی، ممکن است برای تعیین ماهیت رشد و برنامه ریزی درمان مناسب لازم باشد.

توجه به این نکته ضروری است که تفسیر نتایج سونوگرافی به عوامل مختلفی از جمله سابقه پزشکی بیمار، علائم و سایر تست های تشخیصی بستگی دارد و بهترین فرد برای تفسیر سونوگرافی رحم و تخمدان یک پزشک متخص است.

قیمت سونوگرافی رحم و تخمدان ۱۴۰2

در حال حاضر و در سال 1402 قیمت سونوگرافی رحم و تخمدان در منزل و البته در مجموعه حال با قیمت 900 هزار تومان ارائه می‌شود که در صوت داشتن بیمه تکمیلی می‌توانید این مبلغ را از بیمه نیز دریافت کنید. البته به شرطی که بیمه تکمیلی شما از این سرویس پشتیبانی کند. اگر بیمه تامین اجتماعی نیز داشته باشید شامل تخفیف نسخه پزشک خواهد شد.

درباره سونوگرافی کلیه و نحوه انجام آن بیشتر بدانید

مزایای سونوگرافی رحم و تخمدان در منزل

انجام سونوگرافی رحم و تخمدان در خانه توسط پزشک ممکن است مزایای خاصی در مقایسه با سونوگرافی در کلینیک داشته باشد:

 • راحتی: انجام سونوگرافی رحم و تخمدان در منزل می تواند برای بیمارانی که ممکن است در سفر یا مرخصی از کار برای رفتن به کلینیک مشکل داشته باشند راحت تر باشد.
 • حریم خصوصی: برخی از بیماران ممکن است با انجام سونوگرافی در خلوت خانه خود احساس راحتی بیشتری کنند.
 • زمان: بیماران می توانند بدون نیاز به منتظر ماندن در کلینیک در زمان صرفه جویی کنند و اغلب می توانند سونوگرافی رحم و تخمدان را در زمانی که برایشان مناسب است برنامه ریزی کنند.

دسترسی به این خدمت در خانه، که توسط یک پزشک آموزش دیده ارائه می‌شود، یک راحتی باورنکردنی است و می‌تواند برای بیمارانی که زمان کافی برای رفتن به کلینیک ها را ندارند بسیار سودمند باشد. استفاده از اولتراسوند به ویژه به دلیل ماهیت غیر تهاجمی و توانایی آن در ارائه تصویربرداری در زمان واقعی چشمگیر است و آن را به ابزاری ارزشمند در تشخیص و درمان بسیاری از مسائل بهداشتی تبدیل می کند. به طور کلی، من فکر می کنم که سونوگرافی انجام شده در خانه توسط پزشک شما یک نمونه فوق العاده از مراقبت های پزشکی با کیفیت بالا و نوآوری در ارائه مراقبت های بهداشتی است.

سوالات متداول

تصویر نویسنده
میلاد توکلی

میلاد توکلی

از سال 95 کار تولید محتوا را شروع کردم و علاوه بر اینکه حدود 5 سال است که در بخش پزشکی فعالیت دارم، علاقمند به تولید محتوا در این زمینه هم هستم.

مقالات مرتبط

نظرات کاربران

جستجو

جدیدترین مقالات