جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

سونوگرافی تیروئید / نحوه انجام و هزینه سونوگرافی تیروئید

سونوگرافی تیروئید
۰۱ خرداد

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

سونوگرافی تیروئید یک تکنیک تصویربرداری پزشکی است که در تشخیص و مدیریت اختلالات تیروئید از جمله گواتر، ندول ها و سرطان به پزشکان کمک می‌کند. تاریخچه سونوگرافی تیروئید به اوایل دهه 1950 باز می گردد، زمانی که دکتر ایان دونالد، متخصص زنان و زایمان اسکاتلندی، برای اولین بار از سونوگرافی برای تشخیص بارداری استفاده کرد. این پیشرفت منجر به کاوش بیشتر سونوگرافی به عنوان یک ابزار تشخیصی برای سایر شرایط پزشکی از جمله بیماری تیروئید شد.

با گذشت زمان، پیشرفت‌های فناوری امکان دقت و صحت بیشتر در تصویربرداری اولتراسوند تیروئید را فراهم کرده است. امروزه دستگاه های سونوگرافی مدرن از تصویربرداری با وضوح بالا برای ارائه تصاویر دقیق از غده تیروئید و بافت های اطراف استفاده می کنند.

سونوگرافی تیروئید انقلابی در تشخیص و درمان اختلالات تیروئید ایجاد کرده است و به پزشکان این امکان را می دهد تا به سرعت و با دقت مشکلات احتمالی را شناسایی کرده و برنامه های درمانی هدفمندی را ایجاد کنند. این یک روش ایمن، بدون درد و غیر تهاجمی است که می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت و عملکرد غده تیروئید ارائه دهد.

شما نیز می‌توانید این سرویس را از بخش سونوگرافی در منزل ثبت سفارش کنید و عملیات سونوگرافی تیروئید را در منزل خودتان و توسط متخصص انجام دهید.

سونوگرافی تیروئید چیست

سونوگرافی تیروئید یک تصویربرداری است که از امواج صوتی با فرکانس بالا برای تولید تصاویری از غده تیروئید که در گردن قرار دارد استفاده می کند. غده تیروئید هورمون هایی تولید می کند که عملکردهای مهم بدن مانند متابولیسم، رشد و تکامل را تنظیم می کند و سونوگرافی تیروئید می تواند به تشخیص بیماری های مختلف تیروئید از جمله گره، گواتر، کیست و تومور که در نتایج کم کاری تیروئید و یا پرکاری آن حاصل می‌شود کمک کند. در طول انجام این کار، یک دستگاه دستی کوچک به نام مبدل روی گردن قرار می‌گیرد که امواج صوتی را منتشر می‌کند که می‌توان روی مانیتور مشاهده کرد. سونوگرافی تیروئید بی خطر، بدون درد است و معمولاً تنها 15 دقیقه طول می کشد.

سونوگرافی تیروئید

دلایل انجام سونوی تیروئید

سونوگرافی تیروئید به دلایل مختلفی انجام می شود که مهمترین دلایل آن در ادامه ذکر شده است.

 • برای تشخیص ندول های تیروئید: ندول های تیروئید توده ها یا توده های کوچکی هستند که می توانند در غده تیروئید ایجاد شوند. در حالی که بیشتر گره ها خوش خیم هستند اما برخی می توانند سرطانی باشند. سونوگرافی تیروئید می‌تواند به تشخیص و ارزیابی اندازه، شکل و ویژگی‌های گره‌ها کمک کند تا مشخص شود که آیا آزمایش تیروئید در منزل و درمان بیشتر لازم است یا خیر.
 • برای نظارت بر عملکرد تیروئید: اگر یک بیماری شناخته شده تیروئید مانند کم کاری یا پرکاری تیروئید دارید، ممکن است سونوگرافی تیروئید برای نظارت بر عملکرد تیروئید و بررسی هرگونه تغییر در اندازه یا ساختار غده تیروئید شما انجام شود.
 • برای تشخیص گواتر: گواتر غدد تیروئیدی بزرگ شده است که می تواند باعث مشکل در بلع یا تنفس شود. سونوگرافی تیروئید می تواند به شناسایی علت گواتر و تعیین درمان مناسب کمک کند.
 • برای ارزیابی سرطان تیروئید: سونوگرافی تیروئید می تواند به تشخیص و ارزیابی میزان سرطان تیروئید کمک کند. همچنین می توان از آن برای هدایت بیوپسی یا سایر روش های تشخیصی استفاده کرد.
 • برای ارزیابی سلامت تیروئید در دوران بارداری: بارداری می تواند بر عملکرد تیروئید تأثیر بگذارد و سونوگرافی تیروئید ممکن است برای نظارت بر سلامت تیروئید و بررسی هرگونه ناهنجاری در دوران بارداری انجام شود.

به طور کلی، سونوگرافی تیروئید ابزار ارزشمندی برای ارزیابی سلامت غده تیروئید و تشخیص بیماری های مختلف تیروئید است که انجام آن نیاز به نظر متخصص غدد آنلاین دارد.

نحوه انجام سونوگرافی تیروئید

طبق گفته وب سایت mountsinai.org انجام سونوگرافی تیروئید به متخصصان اجازه می دهد تا ساختار و عملکرد غده تیروئید را ارزیابی کنند و درواقع انجام سونوگرافی تیروئید یک روش ساده و بدون درد است که اطلاعات ارزشمندی در مورد سلامت غده تیروئید ارائه می دهد. در ادامه نحوه انجام سونوگرافی تیروئید در منزل را به شما توضییح می‌دهیم.

 • آماده‌سازی: قبل از انجام سونوگرافی تیروئید، بیمار باید جواهرات یا لباس‌هایی را که ممکن است در معاینه اختلال ایجاد کند، خارج کند. آنها همچنین باید به راحتی روی میز معاینه دراز بکشند.
 • کاربرد ژل: ژل مبتنی بر آب روی گردن بیمار اعمال می شود که به انتقال امواج صوتی از دستگاه اولتراسوند به پوست کمک می کند.
 • قرار دادن مبدل: تکنسین سونوگرافی یک دستگاه کوچک به نام مبدل را روی گردن بیمار قرار می دهد. مبدل امواج صوتی با فرکانس بالا منتشر می کند که از غده تیروئید پرتاب می شود و تصاویر را روی صفحه کامپیوتر تولید می کند.
 • ضبط تصویر: تکنسین مبدل را به دور گردن بیمار می‌برد تا از زوایای مختلف از غده تیروئید عکس بگیرد. تصاویر برای تجزیه و تحلیل بعدی توسط رادیولوژیست یا سایر متخصصان پزشکی ضبط می شود.
 • تفسیر: پس از ثبت تصاویر، رادیولوژیست یا سایر متخصصان پزشکی نتایج را تفسیر خواهند کرد. آنها به دنبال هر گونه ناهنجاری در اندازه، شکل یا بافت غده تیروئید هستند که می تواند نشان دهنده اختلال تیروئید باشد.

اختلال تیروئید

آمادگی قبل از سونوگرافی تیروئید

قبل از انجام سونوگرافی تیروئید، رعایت دستورالعمل های آماده سازی برای اطمینان از نتایج دقیق بسیار مهم است. توصیه می شود حداقل 8-6 ساعت قبل از سونوگرافی تیروئید ناشتا باشید. زیرا غذا می تواند غده تیروئید را به طور موقت بزرگ کند و در تصاویر اولتراسوند اختلال ایجاد کند. در مورد داروهایی که مصرف می کنید به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا برخی از داروها می توانند بر غده تیروئید تأثیر بگذارند و نتایج سونوگرافی را تغییر دهند.

لباس راحت بپوشید تا دسترسی آسان به ناحیه گردن شما را فراهم کند و البته هر گونه جواهرات اطراف گردن مانند گردنبند یا گوشواره که نزدیک غده تیروئید آویزان است را بردارید.

در صورت داشتن هرگونه بیماری دیگر، بارداری یا سابقه جراحی تیروئید، به پزشک خود اطلاع دهید، زیرا ممکن است در طول سونوگرافی به ملاحظات خاصی نیاز داشته باشد.

درباره تیروئید عصبی بیشتر بدانید

تفسیر سونوگرافی تیروئید

تفسیر سونوگرافی تیروئید شامل تجزیه و تحلیل تصاویر گرفته شده در طول معاینه، با هدف شناسایی هرگونه ناهنجاری یا تغییر در اندازه، شکل یا بافت غده تیروئید است. برخی از جنبه های کلیدی تفسیر سونوگرافی تیروئید در ادامه ذکر شده است.

 • اندازه و شکل: اندازه و شکل غده تیروئید باید ارزیابی شود تا مشخص شود که آیا در محدوده طبیعی است یا خیر. بزرگ شدن غده ممکن است نشان دهنده بیماری گواتر یا سایر بیماری های زمینه ای باشد.
 • ندول ها: ندول ها رشد غیر طبیعی روی غده تیروئید هستند که می توانند خوش خیم یا بدخیم باشند. آنها می توانند از نظر اندازه، شکل و ترکیب متفاوت باشند. گزارش سونوگرافی باید شامل تعداد، اندازه، محل و ویژگی های هر گره یافت شده باشد.
 • بافت: بافت غده تیروئید به ظاهر داخلی آن در تصویر اولتراسوند اشاره دارد. بافت یکنواخت طبیعی است، در حالی که یک بافت ناهمگن ممکن است نشان دهنده وجود بیماری زمینه ای باشد.
 • جریان خون: سونوگرافی همچنین می تواند جریان خون به غده تیروئید را ارزیابی کند. الگوهای غیر طبیعی جریان خون ممکن است نشان دهنده وجود یک بدخیمی باشد.
 • غدد لنفاوی: غدد لنفاوی مجاور نیز باید از نظر هر گونه علائم بزرگ شدن یا غیر طبیعی بررسی شوند.

به طور کلی، تفسیر سونوگرافی تیروئید نیاز به تجزیه و تحلیل دقیق توسط یک دکتر غدد را دارد و نباید به صورت شخصی تفسیر شود.

با خدمات پزشکی در منزل حال بیشتر آشنا شوید.

سونوی تیروئید در منزل

هزینه سونوگرافی تیروئید سال 1402

هزینه سونوگرافی تیروئید ممکن است تحت شرایط خاصی متفاوت باشد و در صورتی که تحت پوشش بیمه تکمیلی باشید این مبلغ می‌تواند بسیار کمتر شود. هزینه سونوگرافی تیروئید در سال 1402 و در صورتی که این خدمت را از مجموعه حال دریافت کنید و تمایل به انجام آن در منزل داشته باشید حدود 1 میلیون تومان خواهد بود.

مزایای سونوگرافی تیروئید در منزل

در حالی که انجام سونوگرافی تیروئید در خانه با استفاده از دستگاه سونوگرافی قابل حمل امکان پذیر است، قبل از انجام این کار باید چند فاکتور مهم را در نظر گرفت. در اینجا برخی از مزایای بالقوه وجود دارد:

 • راحتی: انجام سونوگرافی در منزل برای افرادی که در رفتن به یک مرکز پزشکی مشکل دارند یا ممکن است دسترسی آسان به امکانات آن نداشته باشند، راحت تر است.
 • حریم خصوصی: برخی از افراد ممکن است حریم خصوصی انجام سونوگرافی در خانه را به جای یک مرکز پزشکی ترجیح دهند.
 • سالمندان یا کودکان: کودکان و سالمندان راحت تر هستند که سونوگرافی تیروئید را در منزل انجام دهند.

به طور کلی اگر تمایلی به حضور در مزاکز سونوگرافی ندارید، سرویس سونوگرافی تیروئید در منزل می‌تواند یک راهکار عالی برای شما باشد.

سوالات متداول

من مشتاق خلق مطالبی جذاب هستم که مخاطبانم را مجذوب کند. خواه نوشتن پست‌های وبلاگ، تولید ویدیو، یا تولید محتوای رسانه‌های اجتماعی باشد، تلاش می‌کنم مطالب آموزنده‌ای را ارائه کنم و با نگاهی دقیق به جزئیات و درک عمیق ترجیحات مخاطبان محتوایی سرگرم کننده و یا آموزنده ارائه کنم.

مقالات مرتبط

سونوگرافي سينه
سونوگرافی سینه / مراحل انجام سونوگرافی در منزل

سونوگرافی سینه امروزه به یک ابزار مهم در تشخیص سرطان سینه و همچنین سایر ناهنجاری های سینه تبدیل شده است. تاریخچه سونوگرافی سینه به دهه 1950 برمی گردد، زمانی که اولین تلاش ها برای استفاده از اولتراسوند برای تصویربرداری پزشکی انجام شد. در آن زمان، این فناوری هنوز بسیار جدید و از نظر قابلیت های محدود بود. با این حال، در دهه 1960، پیشرفت در فناوری اولتراسوند منجر به توسعه تصویربرداری شد که به پزشکان اجازه می داد تصاویر متحرک ساختارهای داخلی بدن را ببینند. با گذشت زمان، سونوگرافی پستان تکامل یافته است و شامل تکنیک های تصویربرداری پیچیده تری مانند اولتراسوند سه بعدی و الاستوگرافی می شود. این روش ها می توانند اطلاعات دقیق تری در مورد ساختار و ترکیب بافت سینه ارائه داده و به پزشکان در شناسایی و تشخیص بهتر ناهنجاری های سینه کمک کنند.

میلاد توکلی
۰۳ / ۰۳ / ۰۲
هفته سوم بارداری
هفته سوم بارداری / علائم، تغییرات جنین و تغذیه هفته سوم بارداری

بارداری دورانی هیجان انگیز و متحول کننده در زندگی یک زن است. به محض اینکه زنی قاعدگی خود را از دست می دهد، ممکن است شک کند که باردار است. با این حال، بارداری از نظر فنی از اولین روز آخرین قاعدگی زن شروع می شود که معمولاً حدود دو هفته قبل از لقاح است. در هفته سوم بارداری، تحولات مهم بسیاری رخ می دهد که پایه و اساس رشد و نمو کودک را می سازد. در این مقاله، آنچه را که در هفته سوم بارداری اتفاق می افتد، از جمله لقاح، لانه گزینی و شروع رشد جنین و همچین خوراکی های مفید یا ورزش های مناسب این دوره را بررسی خواهیم کرد. اطلاعات این مقاله صرفاً برای افزایش آگاهی شماست. به‌هیچ‌عنوان بدون مشورت با دکتر زنان آنلاین خوددرمانی نکنید.

تیم تحریریه
۰۳ / ۰۳ / ۰۲
خواص بادام زمینی
یک خوراکی سالم و خوشمزه:‌ معرفی خواص بادام زمینی

شاید در گذشته مردم آجیل و دانه‌های روغنی را تنها برای مزه، عطر و طعم دلپذیرشان می‌خوردند. اما امروزه، با گسترش تحقیقات و مطالعه علمی روی انواع خوراکی‌ها، بشر به این نتیجه رسیده که هر یک از خوراکی‌ها چه خاصیت و عوارضی دارند. مثلا درباره خواص بادام زمینی به عنوان یکی از خوشمزه‌ترین اعضای خانواده آجیل‌ها، صحبت‌های زیادی شده است. این دانه روغنی با آن‌که یکی از ارزان‌ترین آجیل‌هاست، اما خواص بی‌نظیری دارد. اگر شما هم می‌خواهید بادام زمینی را که برخی به آن پسته شامی نیز می‌گویند، بهتر بشناسید و از فواید آن آگاه شوید، در ادامه این متن همراهمان باشید.

زهرا علی‌دوست
۲۸ / ۰۴ / ۰۰
مشاوره-روانشناسی
چند دلیل برای استفاده از مشاوره روانشناسی

مشاوره روانشناسی موضوعی نیست که بسیاری از مردم بتوانند براحتی در مورد آن صحبت کنند، یا حتی ممکن است از رفتن نزد روانشناس ترس داشته باشند. باید تلاش شود تا مراقبت از سلامت روان امری عادی باشد. مدیریت بحران یا بیماری های روانی تنها بخشی از روان درمانی است. باید بپذیریم گاهی اوقات ما نیاز به کمک روانشناسی برای تبدیل شدن به بهترین نسخه از خودمان و زندگی شادتر داریم.اگر تاکنون سعی نکردید با یک مشاور متخصص روانشناسی کار کنید، ممکن است متوجه شوید که این کار برای شما مفید است. در اینجا چهار دلیل برای اینکه شما حداقل یک بار باید یک مشاوره را امتحان کنید.

پشتیبانی حال
۲۸ / ۰۷ / ۹۷
رابطه_جنسی-بارداری
رابطه‌ جنسی در دوران بارداری

زنان باردار و همسران‌شان اغلب این پرسش برایشان پیش می‌آید که آیا رابطه‌ جنسی در دوران بارداری برای سلامت جنین ضرر دارد یا خیر؟ آنها حتی این نگرانی را دارند که مبادا رابطه‌ جنسی در این دوران به سقط جنین منجر شود.

پشتیبانی حال
۰۳ / ۰۲ / ۹۸
نظرات کاربران
افزودن نظر