haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

عوارض یائسگی و راه‌حل‌های آن

پشتیبانی حال
عوارض یائسگی و راه‌حل‌های آن
۰۶ مرداد

برای هر خانمی که در محدوده‌ی سن ۵۰ سالگی باشد، دیر یا زود یائسگی از راه می‌رسد. یائسگی یا منوپاز (menopause) درواقع به معنی توقف قاعدگی و شروع تغییر زیاد روحی و جسمی‌ست؛ اتفاقی طبیعی که می‌تواند زندگی فرد را دگرگون کند.
شما نمی‌توانید مانع از تغییرات طبیعی بدن شوید، اما همیشه راه‌هایی وجود دارد که اثر منفی یائسگی را کمتر کنید و کیفیت زندگی را در حد مطلوبی نگه دارید.

تغییرات ناشی از یائسگی

در دوره‌ی پیش‌یائسگی و با آغاز یائسگی خانم‌ها متوجه می‌شوند که بدن‌شان تغییر کرده و احساسات متفاوتی را تجربه می‌کنند. با کم شدن استروژن و تستوسترون تغییراتی در بدن، وزن،‌ پوست و مو، سطح استرس و زندگی جنسی فرد رخ می‌دهد. گرگرفتگی و تغییرات خلق و خو ممکن است فرد را آزاد دهد.

در کنار این موارد، تغییر در زندگی جنسی می‌تواند بر رابطه‌ی زناشویی و ارتباط با همسر اثر بگذارد. زیرا دیرتر برانگیخته می‌شوند و علاقه‌شان به ارتباط جنسی به‌طور محسوسی کم می‌شود.

برای بررسی مشکلات پوستی در دوران یائسگی میتوانید از خدمات مشاوره ای دکتر پوست آنلاین به راحتی استفاده کنید.

مزایای یائسگی

اما این سکه روی دیگری هم دارد و همه‌ی خانم‌ها تجربه‌ی مشابهی ندارند. وقتی تخمک‌گذاری و قاعدگی متوقف می‌شود، دیگر نگرانی برای بارداری وجود ندارد. به همین دلیل بعضی خانم‌ها در این دوران بدون نگرانی از باردار شدن، علاقه‌ی بیشتری به برقراری رابطه‌ی جنسی احساس می‌کنند.

البته این موضوع را پزشک زنان مشخص می‌کند که فرد هنوز قابلیت بارداری را دارد یا نه.
از طرف دیگر، فرزندان بزرگ شده‌اند و مادر دغدغه‌ی کمتری برای نگهداری از فرزندان و رسیدگی به آنها دارد.

پس استرس کمتری احساس می‌کند و می‌توانند با خیال آسوده‌تری رابطه‌ی صمیمی با همسرش داشته باشد. به این ترتیب است که علاقه‌ به رابطه‌ی جنسی در دوره‌ی یائسگی بیشتر می‌شود.

در صورت داشتن هرگونه سوال در زمینه زنان و یائسگی میتوانید از بخش مشاوره دکتر زنان آنلاین سایت حال استفاده کنید.

برخورد شوهران در مواجهه با یائسگی

سمت دیگر ماجرا مردانی هستند که همسرشان دوران یائسگی را می‌گذراند. بیشتر مردان اطلاعات علمی دقیقی درباره‌ی یائسگی ندارند و نمی‌دانند چه نقش مهمی در این ماجرا به‌عهده‌ی آنهاست.
باید بدانید همسر شما با وجود تغییرات هورمونی، به انسان متفاوتی تبدیل شده.

با این‌که تغییرات و نشانه‌های یائسگی کاملا طبیعی هستند،‌ او پریشان است و احساس اندوه می‌کند. در چنین شرایطی وجود شریک زندگی حمایت‌گر و دانا، کنار آمدن با منوپاز را ساده‌تر می‌کند.

شوهران ناراضی که از همسرشان فاصله می‌گیرند، باعث می‌شوند نشانه‌های یائسگی شدیدتر بروز کند.
بعضی از خانم‌ها علاقه‌ای ندارد به پزشک زنان سر بزنند.

می‌توانید پیشنهاد کنید همراه او نزد پزشک بروید که بهترین منبع اطلاعات درست در این زمینه‌ست.
شما هم باید همه‌ی نشانه‌ها و اثرات منوپاز را بدانید. مسائلی مثل مشکلات خواب می‌تواند بر زندگی جنسی زوج‌ها اثرگذار باشد.

خانمی که راحت نخوابیده و استراحت نکرده، علاقه‌ی کمتری به برقراری رابطه‌ی جنسی نشان می‌دهد.
خوب است بدانید یائسگی مشکل هر دو نفر است و فقط مشکل خانم به‌حساب نمی‌آید.

پس لازم است هر دو نفر با مشکلات یائسگی روبرو شوند و برای این تغییرات راه‌حل پیدا کنند. این‌که انگشت اتهام و سرزنش به سمت خانم کشیده شود،‌ مشکلی را حل نمی‌کند.

می‌توانید کمک و حامی پررنگی باشید تا همسرتان با شرایط جدید خو بگیرد و خودش را وفق بدهد.
شما نمی‌توانید دقیقا شرایط همسرتان را تجربه کنید.

اما او را تشویق به حرف زدن در مورد خلق‌وخو و شرایطش کنید. نیازی نیست وانمود کنید حـال او را کاملا درک می‌کنید.

کافی‌ست روی خوب گوش کردن و ابزار هم‌دردی و حمایت تمرکز کنید. می‌توانید گفت‌وگو را با چنین جملاتی آغاز کنید: «به‌نظر می‌رسد مضطرب و کلافه‌ای؛ مشکلی پیش آمده؟ می‌خواهی درباره‌اش صحبت کنی؟»

درهای گفت‌وگو با چنین سوال‌هایی باز می‌شوند و فرصت مهیا می‌شود تا بتوانید توجه و پشتیبانی‌تان را نشان دهید.
لازم است به این موضوع اشاره کنید که کم و زیاد شدن میل جنسی، ارتباطی با عشق،‌ علاقه و صمیمیت میان شما ندارد. به هم اطمینان دهید که یکدیگر را دوست دارید.

بعضی خانم‌ها در چنین شرایطی نگران می‌شوند همسرشان دیگر علاقه‌ای به آنها نداشته باشد و به سمت زنان دیگری که میل جنسی بیشتری دارند،‌ کشیده شود. به همین دلیل لازم است به او اطمینان دهید در عشق شما خللی وارد نشده.

زیرا اگرچه همسر یائسه اشتیاق کمتری به رابطه‌ی جنسی نشان می‌دهد، اما چیزی از عشق و علاقه‌اش کم نشده است.

مشکلات و راه‌حل‌های یائسگی

کم شدن استروژن باعث می‌شود خون کمتری به واژن برسد. خشکی واژن یکی از مشکلاتی‌ست که زنان یائسه را از رابطه‌ی جنسی منصرف می‌کند، چراکه ممکن است با درد، خارش یا سوزش هم همراه باشد.

راه‌حل‌هایی برای این مشکل وجود دارد؛ استفاده از ژل لوبریکانت یا روان‌کننده‌ی محلول در آب یکی از این راه‌هاست.
بهتر است از ژل محلول در روغن صرفنظر شود، زیرا پایه‌ی روغنی باعث آسیب به لاتکس کاندوم می‌شود و می‌تواند PH محیط واژن را از بین برده، بدن را آماده‌ی رشد باکتری‌های ناخواسته کند.

مرطوب‌کننده‌های واژن گزینه‌ی خوبی برای از بین بردن خشکی واژن هستند، اما برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با پزشک زنان مشورت کنید.

پزشک ممکن است قرص، شیاف یا چسب‌های پوستی استروژن تجویز کند. در بعضی موارد پزشک هورمون خوراکی استروژن تجویز می‌کند.

با دریافت هورمون استروژن مشکل خشکی واژن بدون استفاده از ژل لوبریکانت حل می‌شود و در کنار آن علائم دیگر کاهش هورمون مثل گرگرفتگی هم از بین می‌رود.
پزشکان در حـال بررسی این موضوع هستند که شاید تجویز ترکیبی از استروژن و اندروژن برانگیختگی خانم‌های یائسه را ساده‌تر کند.
در مواردی به‌جای خرید ژل یا قرص استروژن لازم است با مشاور اختلالات جنسی مشورت کنید. زوج‌ها باید آموزش ببینند و با تغییراتی که در زندگی‌شان پیش‌ آمده، با آگاهی و درایت بیشتری برخورد کنند و کنار بیایند.

گاهی نیازی به مشاور نیست، فقط لازم است صمیمیت بیشتری بین زوج‌ها برقرار شود. وقت‌هایی هم هست که بدون برقراری رابطه‌ی جنسی، صمیمیت و حس خوبی بین افراد جریان پیدا می‌کند که بعدتر به رابطه‌ای گرم‌تر می‌انجامد.

با هم پیاده‌روی کنید، سر میز شام شمع روشن کنید

مهربان باشید و حرف‌های قشنگ بزنید و از گفتن «دوستت دارم» غافل نشوید. دوش آب گرم پیش از برقرار رابطه‌ی جنسی کمک می‌کند استرس را کنار بگذارید؛ عضلات ریلکس می‌شوند و آمادگی بیشتری پیدا می‌کنید. اگر در وضعیت خاصی احساس درد کمتری دارید، لازم است با همسرتان درمیان بگذارید.

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «حال» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «حال» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید.یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «حال»‌ وصل شوید.


مقالات مرتبط

سندرم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک (Polycystic Ovary Syndrome) که اصطلاحا PCOS نامیده می­‌شود، یک بیماری زنانه است که بر سطح هورمون­‌های آن­ها اثر می­‌گذارد. در بدن زنان مبتلا به این بیماری، مقادیر بیش از حد طبیعی هورمون­‌های مردانه وجود دارد که این عدم تعادل باعث بروز مشکلاتی در قاعدگی و باروری آن­ها خواهد شد. سندورم تخمدان پلی کیستیک باعث رشد موهای زائد در صورت و بدن زنان شده و ممکن است طاسی سر با الگوی مردانه را به دنبال داشته باشد. قرص‌­های جلوگیری از بارداری و دارو­های دیابت می­‌توانند این به هم خوردگی هورمونی را بهبود دهند. در ادامه به طور مفصل درباره این عارضه صحبت می­‌کنیم.

سارا صاحبی
۰۱ / ۰۷ / ۹۹
لکه بینی در بارداری
لکه بینی در بارداری / آیا لکه بینی مانع بارداری میشود

لکه بینی در بارداری موردی است که اکثر زنان در طول زندگی خود دست کم یک‌بار آن را تجربه کرده‌اند. برای برخی نیز لکه بینی یک اتفاق رایج است. اما مهم است که زنان بتوانند تفاوت بارداری و لکه بینی و پریود را تشخیص بدهند و اگر این مشکل، ناشی از یک بیماری حادتر در بدن است، حتما به پزشک مراجعه کنند یا با دکتر زنان آنلاین مشورت کنند.

ندا ناجی
۱۸ / ۰۵ / ۰۰
زایمان فیزیولوژیک
زایمان فیزیولوژیک چیست و چه تفاوتی با زایمان طبیعی دارد؟

سالانه حدود ۱۴۰ میلیون زن در سراسر جهان، به یکی از سه روش زایمان فیزیولوژیک، زایمان طبیعی یا سزارین، زایمان می‌کنند. دانش روبه‌رشد در مورد چگونگی شروع، تسریع، خاتمه، تنظیم یا نظارت بر فرآیند فیزیولوژیکی زایمان، حساسیت آن را روزبه‌روز افزایش می‌دهد. این حساسیت بالا منجر به دخالت‌های پزشکی بیش‌تر در فرآیند زایمان شده است. کمک‌های پزشکی در هنگام زایمان می‌تواند از استفاده از داروها تا روش‌های زایمان اورژانسی متغیر باشد. حالا این نگرانی وجود دارد که ممکن است این رویکرد، توانایی خود زن در زایمان را تضعیف کند و روی تجربه او (که باید یک تجربه مثبت و متحول‌کننده باشد)، تأثیر منفی بگذارد. راه حل این مشکل، زایمان فیزیولوژیک معرفی می‌شود.

پشتیبانی حال
۰۸ / ۱۰ / ۰۰
بارداری خارج از رحم
علل و علائم بارداری خارج از رحم

در بدن یک زن از لقاح تا زایمان، اتفاقات مختلفی روی می­‌دهد. یکی از مهم‌­ترین این وقایع، اتصال تخمک بارور شده به دیواره رحم است. می‌­توان گفت که این مرحله، اصلی­‌ترین بخش چرخه قاعدگی است؛ زیرا تنها در این صورت یک بارداری طبیعی روی می­‌دهد. در مورد حاملگی خارج از رحم، تخمک بارور شده به رحم متصل نمی‌­شود. در عوض ممکن است به لوله­‌های فالوپ، حفره شکم یا دهانه رحم متصل شود.

سارا صاحبی
۱۷ / ۰۸ / ۹۹
رابطه_جنسی-بارداری
رابطه‌ جنسی در دوران بارداری

زنان باردار و همسران‌شان اغلب این پرسش برایشان پیش می‌آید که آیا رابطه‌ جنسی در دوران بارداری برای سلامت جنین ضرر دارد یا خیر؟ آنها حتی این نگرانی را دارند که مبادا رابطه‌ جنسی در این دوران به سقط جنین منجر شود.

پشتیبانی حال
۰۳ / ۰۲ / ۹۸
درمان خشکی واژن
آیا خشکی واژن درمان دارد؟

خشکی واژن یا آتروفی واژن به خشک و نازک شدن دیواره‌های واژن گفته می‌شود. این یک وضعیت نسبتا رایج است که گاهی با عنوان آتروفی ولوواژینال، واژینیت آتروفیک و یا سندرم ادراری تناسلی یائسگی هم از آن نام می‌برند. به نظر می‌رسد که از هر سه زن، یک نفر به این عارضه دچار می‌شود. اغلب در طی یائسگی یا بعد آن، زمانی که سلول‌های واژن با کمبود رطوبت مواجه می‌شوند، دقیقا زمانی است که بدن قادر به تولید استروژن کافی نیست. این وضعیت منجر به خشک شدن، نازک شدن و التهاب واژن می‌شود که می‌تواند استرس و ناراحتی زیادی را برای زنان ایجاد کند.

سارا صاحبی
۲۹ / ۰۸ / ۰۰