haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

عفونت ادراری در کودکان / علائم و راه های درمان عفونت ادرار کودکان

تیم تحریریه حال
عفونت ادراری در کودکان
۰۵ آذر

عفونت ادراری در کودکان شایع است؛ اما نگران‌کننده نیست؛ زیرا به سادگی درمان می‌شود. درمان این نوع عفونت معمولا بیش از یک هفته طول نمی‌کشد.

البته عفونت ادرار در کودکان خودبه‌خود بهبود نمی‌یابد به همین دلیل در این مطلب دربارۀ عفونت دستگاه ادراری در کودکان نوشته‌ایم. برای اطلاع از علائم، علل و درمان این عارضه همراه ما باشید. ضمن اینکه می‌توانید درباره شب ادراری کودکان و درمان آن نیز این مطلب را بخوانید.

عفونت ادراری در کودکان چیست

عفونت ادراری در کودکان زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها دستگاه ادراری‌شان را آلوده کند.

دستگاه ادراری شامل این اجزاست: دو کلیه که مواد زائد مایع را به شکل ادرار از خون جدا می‌کنند؛ لوله‌های باریک یا حالب‌ها که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می‌کنند؛ مثانه که ادرار در آن ذخیره می‌شود و مجرای ادرار که ادرار از طریق آن از بدن خارج می‌شود. باکتری‌ها می‌توانند هر بخشی از دستگاه ادراری را درگیر کنند.

بیماری پیلونفریت و این عفونت مجاری ادراری را بیشتر بشناسید

باکتری‌ها معمولا از طریق مجراری ادرار وارد مثانه و دستگاه ادراری می‌شوند. ادرار به خودی خود معمولا فاقد باکتری است.

عفونت ادراری در کودکان

علت عفونت ادراری در کودکان

قبل از هرچیز باید بگوییم که عفونت مجاری ادراری در دختران شایع‌تر است. می‌پرسید چرا؟ چون مجرای ادرار در دختران کوتاه‌تر و نزدیک به مقعد است. سایر عواملی که در ابتلای کودکان به عفونت ادراری نقش دارند، عبارتند از:

 • وجود مشکلی در دستگاه ادراری، برای مثال وجود انسداد در طول مسیر جریان طبیعی ادرار
 • جریان برگشت غیرطبیعی یا ریفلاکس ادرار از مثانه به سمت حالب‌ها و کلیه
 • عدم رعایت بهداشت
 • سابقۀ خانوادگی

نشانه های وجود عفونت ادرار در کودکان

تشخیص عفونت ادرار در کودکان گاهی برای والدین دشوار است. به خصوص اگر کودک هنوز قادر به صحبت کردن نباشد و نتواند احساس خود را بیان کند. علائم عمومی عفونت ادرار در کودکان معمولا شامل موارد زیر است:

 • درجه حرارت بالا (تب)
 • استفراغ
 • خستگی و بی‌حالی
 • تحریک پذیری
 • بی اشتهایی
 • عدم افزایش وزن کودک
 • زردی پوست و سفیدی چشم (در کودکان بسیار کوچک)

 

علائم دیگری وجود دارد که به صورت خاص به عفونت ادرار در کودکان مربوط است:

 • کودک نیاز به دفع مکرر ادرار دارد (تکرر ادرار).خستگی کودک
 • هنگام ادرار کردن احساس سوزش دارد.
 • به عمد ادرارش را نگاه می‌دارد.
 • در شکم و پهلو و پایین کمر درد دارد.
 • ادرارش بوی بدی می‌دهد.
 • در ادرارش خون وجود دارد.

روش تشخیص عفونت ادراری در کودکان

وقتی کودک را نزد پزشک ببرید، برای تشخیص عفونت ادرار در کودک او ابتدا کودکتان را معاینۀ فیزیکی می‌کند و از شما دربارۀ سوابق پزشکی او سوال می‌کند. سپس برای تشخیص دقیق احتمالا آزمایش‌هایی را هم برای او تجویز خواهد کرد. در ادامه به انواع روش‌های تشخیص عفونت ادراری اشاره می‌کنیم.

 • آزمایش ادرار : نمونۀ ادرار کودک شما به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا علائم عفونت در آن بررسی شود. این کار برای تشخیص نوع باکتری و تعیین بهترین دارو انجام می‌شود (برای انجام این آزمایش می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل شرکت «حال» نیز استفاده کنید.
 • سونوگرافی کلیه: سونوگرافی یک روش تصویربرداری بدون درد است. کلیه‌های کودک شما سونوگرافی می‌شوند تا عملکردشان بررسی شود.
 • سیستو یورتروگرام حین ادرار: این روش تصویربرداری با اشعه ایکس از دستگاه ادراری است. در این روش با کمک یک لولۀ نازک و منعطف ادرار را از مثانه به خارج از بدن تخلیه می‌کنند، سپس مثانه با یک رنگ مایع پر می‌شود و با اشعه ایکس از پر و خالی شدن مثانه عکسبرداری می‌شود. تصاویر نشان می‌دهد که آیا جریان معکوس ادرار به حالب‌ها و کلیه‌ها وجود دارد یا نه.
 • انواع اسکن‌های هسته‌ای بی خطر: اسکن هسته‌ای مثانه و مجاری ادراری یک روش تشخیصی است و زمانی استفاده می‌شود که کودک دچار برگشت ادرار از مثانه به کلیه است. در این روش یک مایع مخصوصی از طریق مجرای ادرار به مثانه وارد می‌شود و زمانی که مثانه پر شد از کودک خواسته می‌شود که مثانه‌اش را تخلیه کند. در این حین با دوربینی به نام دوربین گاما از مثانه تصویربرداری می‌شود.

معاینه کودک

پیشگیری و درمان عفونت ادراری در کودکان و نوزادان

همان‌طور که گفتیم، عفونت ادراری در کودکان معمولا به سادگی درمان می‌شود. همچنین می‌توان از ابتلای کودک به این عفونت پیشگیری کرد. دربارۀ درمان عفونت ادراری و پیشگیری از آن در ادامه بیشتر بخوانید:

راه های درمان عفونت دستگاه ادراری در کودکان

درمان عفونت ادراری در کودکان به سن و سلامت عمومی بدن بستگی دارد. معمولا درمان این عفونت شامل موارد زیر است:

گاهی کودک برای درمان عفونت ادرار در کودکان باید در بیمارستان بستری شود؛ به ویژه اگر:

 • کودک تب بالا داشته باشد یا احتمال عفونت کلیه وجود داشته باشد.
 • کودک کمتر از 6 ماه داشته باشد.
 • باکتری‌های دستگاه ادراری به خون سرایت کرده باشند.
 • بدن کودک دچار کم‌آبی شده، استفراغ می‌کند و نمی‌تواند مایعات و داروهای خوراکی را مصرف کند.

بیشتر بخوانید: درمان مثانه بیش فعال

روش های پیشگیری از عفونت های مجاری اداری کودکان

برای پیشگیری از عفونت ادرار در کودکان به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر کودک نوپاست و هنوز پوشک می‌شود، پوشک او را زود به زود عوض کنید.
 • به کودکان نحوۀ رعایت بهداشت در توالت را یاد بدهید. مخصوص دختران باید بدانند که چگونه از انتشار میکروب‌های مقعد به دستگاه ادراری جلوگیری کنند.
 • به کودک لباس زیر نخی بپوشانید.
 • به کودک آموزش دهید که ادرار خود را نگاه ندارند. باقی ماندن ادرار در مثانه زمینه را برای رشد باکتری‌ها مساعد می‌کند.
 • به کودک مایعات فراوان بدهید.

راه های درمان عفونت گوش کودک را در این مطلب مطالعه کنید

شیر خوردن کودک

درمان خانگی عفونت ادراری در کودکان

برای درمان عفونت ادراری در کودکان لازم است که حتما با پشزک مشورت کنید. اما در خانه نیز باید نکاتی را رعایت کنید، از جمله:

 • داروهای تجویز شده برای کودک را به صورت مرتب به او بدهید.
 • اگر کودک تب دارد، تب او را اندازه بگیرید و به پایین آوردن آن کمک کنید.
 • بررسی کنید که کودکتان چندبار در روز ادرار می‌کند.
 • به این نکته توجه کنید که آیا کودک هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش است یا نه.
 • به کودک مایعات فراوان بدهید.

اگر علائمی مثل تب و درد کودک در حال بهتر شدن نبود، حتما با پزشک تماس بگیرید.

آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری کودکان

با توجه به اینکه عفونت ادراری در کودکان یک عفونت باکتریایی است، پزشک برای درمان آن آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک را باید حتما پزشک تجویز کند و نباید خودسرانه به کودک آنتی بیوتیک بدهید. آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای کودکان تجویز می‌شوند عموما شامل این موارد است: سولفامتوکسازول و تریمتوپریم، قرص آموکسی سیلین و پتاسیم کلاولانات، سفیکسیم، سفالکسین، سفپودوکسیم و سفپروزیل.

پزشک مناسب برای درمان عفونت های مجاری اداری کودکان

اگر علائم عفونت ادراری در کودکتان را مشاهده می‌کنید، حتما با پزشک مشورت کنید. زیرا عفونت باکتریایی در صورت درمان نشدن می‌تواند عوارض جدی برای سلامت کودک داشته باشد. پیشنهاد ما به شما مشاوره با متخصص اطفال آنلاین در سامانه «حال» است.

 

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”چه چیزی برای عفونت مجاری ادرار خوب است ؟” answer-0=”برای درمان عفونت ادراری در کودکان باید حتما به پزشک مراجعه کرد تا پزشک برای آن‌ها آنتی بیوتیک مناسب تجویز کند. همچنین لازم است که کودک آب فراوان بنوشد.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”چرا کودکان عفونت ادراری می گیرند ؟” answer-1=”کودک معمولا زمانی به عفونت ادراری مبتلای می‌شود که باکتری‌ها از مجرای ادرار وارد دستگاه ادراری کودک شود. این وضعیت معمولاً به دلیل عدم رعایت بهداشت رخ می‌دهد. از علت‌های دیگر می‌توان به وجود انسداد در جریان ادرار و جریان برگشت غیرطبیعی یا ریفلاکس ادرار اشاره کرد.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”چگونه عفونت ادراری رو از بین ببریم ؟” answer-2=”برای درمان عفونت ادراری در کودکان باید حتما به پزشک مراجعه کرد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

 

 

 

منابع

https://www.nhsinform.scot

https://kidshealth.org

https://www.urologyhealth.org

https://www.hopkinsmedicine.org

مقالات مرتبط

مالاریا
بیماری مالاریا چه خطراتی دارد؟

مالاریا یک بیماری شناخته شده است که حتما نام آن را بارها شنیده‌اید. این یک بیماری جدی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری است که توسط نیش پشه حامل انگل پلاسمودیوم منتقل می‌شود. این بیماری با تب و لرز و علائمی شبیه به آنفولانزا آشکار می‌شود و اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود، می‌تواند کشنده باشد. برای طرح سوالات خود درباره بیماری مالاریا می‌توانید از مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۰۴ / ۰۶ / ۰۰
علائم آبله مرغان چیست؟
علائم آبله مرغان چیست؟

آبله مرغان یک بیماری مسری است که توسط ویروس واریسلا زوستر ایجاد می‌شود. آبله مرغان می‌تواند باعث ایجاد بثورات خارش‌دار و تاول مانند شود. راش‌های پوستی ابتدا روی قفسه سینه، پشت و صورت ظاهر می‌شود و سپس در تمام بدن پخش می‌شود. این بیماری به‌طور میانگین بین ۲۵۰ تا ۵۰۰ تاول خارش‌دار روی بدن ایجاد می‌کند. آبله مرغان می‌تواند یک تهدید جدی برای سلامت باشد، به ویژه در نوزادان، نوجوانان، بزرگسالان، زنان باردار. همچنین در افرادی که بدن‌شان توانایی کمتری برای مبارزه با میکروب‌ها و بیماری‌ها را دارد و سیستم ایمنی بدنشان ضعیف است؛ این بیماری می‌تواند تهدید جدی‌تری باشد. بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به آبله مرغان، تزریق واکسن آبله مرغان است. این بیماری نیز مانند دیگر بیماری‌ها با علائمی همراه است که اگر زودتر تشخیص داده شوند، درمان آن راحت‌تر می‌شود. در این مطلب در مورد آبله مرغان، علائم آن و مراقبت‌هایی که لازم است در طی این بیماری به عمل بیایند نکاتی را می‌گوییم.

پشتیبانی حال
۱۹ / ۰۸ / ۰۰
سینوزیت
علائم سینوزیت و روش های کاربردی درمان آن

به التهاب یا تورم بافت پوششی سینوس‌ها اصطلاحا سینوزیت یا عفونت سینوسی گفته می‌شود. این عارضه ممکن است در اثر عفونت، تحریک به وسیله مواد شیمیایی، وجود پولیپ، انحراف تیغه بینی، آلرژي و... به وجود آید. این یک عفونت عمدتا غیرواگیردار است که به دو نوع حاد و مزمن تقسیم می‌شود. این عارضه معمولا پس از عفونت‌هایی که دستگاه تنفسی فوقاتی را درگیر می‌کند، ایجاد می‌شود. عفونت سینوسی نشانه‌های خاص و منحصر به فردی دارد که پزشک از آن‌ها برای تشخیص این عارضه استفاده می‌کند.

سارا صاحبی
۳۰ / ۰۴ / ۰۰
هاری
بیماری هاری | آشنایی با علائم و راه‌کارهای پیشگیرانه

هاری ویروسی کشنده است که از بزاق حیوانات آلوده به انسان منتقل می‌شود. این ویروس معمولا از طریق گاز گرفته شدن توسط حیوان مبتلا، منتقل می‌شود. حیواناتی که با احتمالی زیاد بیماری هاری را منتقل می‌کنند شامل سگ، خفاش، کایوت، روباه، راکون و گربه هستند. هنگامی که علائم این بیماری در فرد نمایان می‌شوند، احتمال مرگ بسیار زیاد است. به همین دلیل، هرکسی که خطر ابتلا به هاری دارد، باید برای محافظت از این بیماری، واکسن هاری دریافت کند. عواملی که می‌توانند خطر ابتلا را افزایش دهند عبارتند از:

پشتیبانی حال
۱۷ / ۰۳ / ۰۰
درمان سینوزیت مزمن
روش‌های درمان سینوزیت مزمن

سینوزیت، التهابی است که باعث درد، فشار و تورم در سینوس‌ها می‌شود. سینوزیت مزمن هم به سینوزیتی می‌گویند که برای مدت طولانی و به‌طور معمول، بیش از ۱۲ هفته طول بکشد. برخلاف سینوزیت حاد که اغلب به دلیل عفونت سینوسی ایجاد می‌شود، سینوزیت مزمن بیشتر اوقات توسط باکتری ایجاد نمی‌شود و همیشه با درمان‌های روتین و آنتی بیوتیک بهبود نمی‌یابد. سینوس‌ها فضاهای مرطوبی هستند که در پشت استخوان‌های بالای صورت، بین چشم‌ها و پشت پیشانی، بینی و گونه‌ها قرار دارند. سینوس‌ها از طریق سوراخ‌های کوچکی به داخل بینی راه دارند و از این طریق می‌توانند تخلیه شوند. هر چیزی که مانع این جریان بین سینوس‌ها و بینی شود، می‌تواند به تجمع مخاط و گاهی چرک در سینوس‌ها منجر شود.

ندا ناجی
۲۳ / ۰۹ / ۰۰
ذات الریه کودک
درمان ذات الریه کودک / بیماری عفونی شایع در کودکان

درمان ذات الریه یا سینه پهلو یا پنومونی، که نوعی عفونت ریه به حساب می‌آید بسیار مهم است. وقتی کسی به این بیماری مبتلا می‌شود، کیسه‌های هوای درون ریه‌هایش پر از مایع می‌شوند، رسیدن اکسیژن به بدن او سخت می‌شود و او به دشواری نفس می‌کشد.

تیم تحریریه حال
۲۳ / ۰۶ / ۰۱