جستجو...

haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

عفونت ادراری در کودکان / علائم و راه های درمان عفونت ادرار کودکان

عفونت ادراری در کودکان
۰۵ آذر

با تخفیف مشاوره آنلاین بگیر
OFF15

در اولین مشاوره آنلاین پزشکی یا روانشناسی 15 درصد تخفیف بگیر

دریافت مشاوره آنلاین

عفونت ادراری در کودکان شایع است؛ اما نگران‌کننده نیست؛ زیرا به سادگی درمان می‌شود. درمان این نوع عفونت معمولا بیش از یک هفته طول نمی‌کشد.

البته عفونت ادرار در کودکان خودبه‌خود بهبود نمی‌یابد به همین دلیل در این مطلب دربارۀ عفونت دستگاه ادراری در کودکان نوشته‌ایم. برای اطلاع از علائم، علل و درمان این عارضه همراه ما باشید. ضمن اینکه می‌توانید درباره شب ادراری کودکان و درمان آن نیز این مطلب را بخوانید.

عفونت ادراری در کودکان چیست

عفونت ادراری در کودکان زمانی رخ می‌دهد که باکتری‌ها دستگاه ادراری‌شان را آلوده کند.

دستگاه ادراری شامل این اجزاست: دو کلیه که مواد زائد مایع را به شکل ادرار از خون جدا می‌کنند؛ لوله‌های باریک یا حالب‌ها که ادرار را از کلیه به مثانه منتقل می‌کنند؛ مثانه که ادرار در آن ذخیره می‌شود و مجرای ادرار که ادرار از طریق آن از بدن خارج می‌شود. باکتری‌ها می‌توانند هر بخشی از دستگاه ادراری را درگیر کنند.

بیماری پیلونفریت و این عفونت مجاری ادراری را بیشتر بشناسید

باکتری‌ها معمولا از طریق مجراری ادرار وارد مثانه و دستگاه ادراری می‌شوند. ادرار به خودی خود معمولا فاقد باکتری است. درصورت هرگونه سوال در زمینه بیماری های کلیوی میتوانید از خدمات بخش دکتر انلاین کلیه سامانه حال استفاده کنید.

عفونت ادراری در کودکان

علت عفونت ادراری در کودکان

قبل از هرچیز باید بگوییم که عفونت مجاری ادراری در دختران شایع‌تر است. می‌پرسید چرا؟ چون مجرای ادرار در دختران کوتاه‌تر و نزدیک به مقعد است. سایر عواملی که در ابتلای کودکان به عفونت ادراری نقش دارند، عبارتند از:

 • وجود مشکلی در دستگاه ادراری، برای مثال وجود انسداد در طول مسیر جریان طبیعی ادرار
 • جریان برگشت غیرطبیعی یا ریفلاکس ادرار از مثانه به سمت حالب‌ها و کلیه
 • عدم رعایت بهداشت
 • سابقۀ خانوادگی

نشانه های وجود عفونت ادرار در کودکان

تشخیص عفونت ادرار در کودکان گاهی برای والدین دشوار است. به خصوص اگر کودک هنوز قادر به صحبت کردن نباشد و نتواند احساس خود را بیان کند. علائم عمومی عفونت ادرار در کودکان معمولا شامل موارد زیر است:

 • درجه حرارت بالا (تب)
 • استفراغ
 • خستگی و بی‌حالی
 • تحریک پذیری
 • بی اشتهایی
 • عدم افزایش وزن کودک
 • زردی پوست و سفیدی چشم (در کودکان بسیار کوچک)

 

علائم دیگری وجود دارد که به صورت خاص به عفونت ادرار در کودکان مربوط است:

 • کودک نیاز به دفع مکرر ادرار دارد (تکرر ادرار).خستگی کودک
 • هنگام ادرار کردن احساس سوزش دارد.
 • به عمد ادرارش را نگاه می‌دارد.
 • در شکم و پهلو و پایین کمر درد دارد.
 • ادرارش بوی بدی می‌دهد.
 • در ادرارش خون وجود دارد.

سوند گذاری در منزل برای کودکان و بزرگسالان را در این مطلب بخوانید

روش تشخیص عفونت ادراری در کودکان

وقتی کودک را نزد پزشک ببرید، برای تشخیص عفونت ادرار در کودک او ابتدا کودکتان را معاینۀ فیزیکی می‌کند و از شما دربارۀ سوابق پزشکی او سوال می‌کند. سپس برای تشخیص دقیق احتمالا آزمایش‌هایی را هم برای او تجویز خواهد کرد. در ادامه به انواع روش‌های تشخیص عفونت ادراری اشاره می‌کنیم.

 • آزمایش ادرار : نمونۀ ادرار کودک شما به آزمایشگاه فرستاده می‌شود تا علائم عفونت در آن بررسی شود. این کار برای تشخیص نوع باکتری و تعیین بهترین دارو انجام می‌شود (برای انجام این آزمایش می‌توانید از خدمات آزمایش در منزل شرکت «حال» نیز استفاده کنید.
 • سونوگرافی کلیه: سونوگرافی یک روش تصویربرداری بدون درد است. کلیه‌های کودک شما سونوگرافی می‌شوند تا عملکردشان بررسی شود.
 • سیستو یورتروگرام حین ادرار: این روش تصویربرداری با اشعه ایکس از دستگاه ادراری است. در این روش با کمک یک لولۀ نازک و منعطف ادرار را از مثانه به خارج از بدن تخلیه می‌کنند، سپس مثانه با یک رنگ مایع پر می‌شود و با اشعه ایکس از پر و خالی شدن مثانه عکسبرداری می‌شود. تصاویر نشان می‌دهد که آیا جریان معکوس ادرار به حالب‌ها و کلیه‌ها وجود دارد یا نه.
 • انواع اسکن‌های هسته‌ای بی خطر: اسکن هسته‌ای مثانه و مجاری ادراری یک روش تشخیصی است و زمانی استفاده می‌شود که کودک دچار برگشت ادرار از مثانه به کلیه است. در این روش یک مایع مخصوصی از طریق مجرای ادرار به مثانه وارد می‌شود و زمانی که مثانه پر شد از کودک خواسته می‌شود که مثانه‌اش را تخلیه کند. در این حین با دوربینی به نام دوربین گاما از مثانه تصویربرداری می‌شود.

معاینه کودک

پیشگیری و درمان عفونت ادراری در کودکان و نوزادان

همان‌طور که گفتیم، عفونت ادراری در کودکان معمولا به سادگی درمان می‌شود. همچنین می‌توان از ابتلای کودک به این عفونت پیشگیری کرد. دربارۀ درمان عفونت ادراری و پیشگیری از آن در ادامه بیشتر بخوانید:

راه های درمان عفونت دستگاه ادراری در کودکان

درمان عفونت ادراری در کودکان به سن و سلامت عمومی بدن بستگی دارد. معمولا درمان این عفونت شامل موارد زیر است:

گاهی کودک برای درمان عفونت ادرار در کودکان باید در بیمارستان بستری شود؛ به ویژه اگر:

 • کودک تب بالا داشته باشد یا احتمال عفونت کلیه وجود داشته باشد.
 • کودک کمتر از 6 ماه داشته باشد.
 • باکتری‌های دستگاه ادراری به خون سرایت کرده باشند.
 • بدن کودک دچار کم‌آبی شده، استفراغ می‌کند و نمی‌تواند مایعات و داروهای خوراکی را مصرف کند.

بیشتر بخوانید: درمان مثانه بیش فعال

روش های پیشگیری از عفونت های مجاری اداری کودکان

برای پیشگیری از عفونت ادرار در کودکان به نکات زیر توجه کنید:

 • اگر کودک نوپاست و هنوز پوشک می‌شود، پوشک او را زود به زود عوض کنید.
 • به کودکان نحوۀ رعایت بهداشت در توالت را یاد بدهید. مخصوص دختران باید بدانند که چگونه از انتشار میکروب‌های مقعد به دستگاه ادراری جلوگیری کنند.
 • به کودک لباس زیر نخی بپوشانید.
 • به کودک آموزش دهید که ادرار خود را نگاه ندارند. باقی ماندن ادرار در مثانه زمینه را برای رشد باکتری‌ها مساعد می‌کند.
 • به کودک مایعات فراوان بدهید.

راه های درمان عفونت گوش کودک را در این مطلب مطالعه کنید

شیر خوردن کودک

درمان خانگی عفونت ادراری در کودکان

برای درمان عفونت ادراری در کودکان لازم است که حتما با پشزک مشورت کنید. اما در خانه نیز باید نکاتی را رعایت کنید، از جمله:

 • داروهای تجویز شده برای کودک را به صورت مرتب به او بدهید.
 • اگر کودک تب دارد، تب او را اندازه بگیرید و به پایین آوردن آن کمک کنید.
 • بررسی کنید که کودکتان چندبار در روز ادرار می‌کند.
 • به این نکته توجه کنید که آیا کودک هنگام ادرار کردن دچار درد و سوزش است یا نه.
 • به کودک مایعات فراوان بدهید.

اگر علائمی مثل تب و درد کودک در حال بهتر شدن نبود، حتما با پزشک تماس بگیرید.

آنتی بیوتیک برای عفونت ادراری کودکان

با توجه به اینکه عفونت ادراری در کودکان یک عفونت باکتریایی است، پزشک برای درمان آن آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند. توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک را باید حتما پزشک تجویز کند و نباید خودسرانه به کودک آنتی بیوتیک بدهید. آنتی‌بیوتیک‌هایی که برای کودکان تجویز می‌شوند عموما شامل این موارد است: سولفامتوکسازول و تریمتوپریم، قرص آموکسی سیلین و پتاسیم کلاولانات، سفیکسیم، سفالکسین، سفپودوکسیم و سفپروزیل.

پزشک مناسب برای درمان عفونت های مجاری اداری کودکان

اگر علائم عفونت ادراری در کودکتان را مشاهده می‌کنید، حتما با پزشک مشورت کنید. زیرا عفونت باکتریایی در صورت درمان نشدن می‌تواند عوارض جدی برای سلامت کودک داشته باشد. پیشنهاد ما به شما مشاوره با متخصص اطفال آنلاین در سامانه «حال» است.

 

سوالات متداول

[sc_fs_multi_faq headline-0=”h3″ question-0=”چه چیزی برای عفونت مجاری ادرار خوب است ؟” answer-0=”برای درمان عفونت ادراری در کودکان باید حتما به پزشک مراجعه کرد تا پزشک برای آن‌ها آنتی بیوتیک مناسب تجویز کند. همچنین لازم است که کودک آب فراوان بنوشد.” image-0=”” headline-1=”h3″ question-1=”چرا کودکان عفونت ادراری می گیرند ؟” answer-1=”کودک معمولا زمانی به عفونت ادراری مبتلای می‌شود که باکتری‌ها از مجرای ادرار وارد دستگاه ادراری کودک شود. این وضعیت معمولاً به دلیل عدم رعایت بهداشت رخ می‌دهد. از علت‌های دیگر می‌توان به وجود انسداد در جریان ادرار و جریان برگشت غیرطبیعی یا ریفلاکس ادرار اشاره کرد.” image-1=”” headline-2=”h3″ question-2=”چگونه عفونت ادراری رو از بین ببریم ؟” answer-2=”برای درمان عفونت ادراری در کودکان باید حتما به پزشک مراجعه کرد.” image-2=”” count=”3″ html=”true” css_class=””]

 

 

 

منابع

https://www.nhsinform.scot

https://kidshealth.org

https://www.urologyhealth.org

https://www.hopkinsmedicine.org

مقالات مرتبط

بهترین درمان دیابت نوع ۲
بهترین درمان دیابت نوع ۲ : عواملی که باید در نظر گرفته شوند

بیماری دیابت نوع ۲ یا دیابت شیرین معمولا به دلیل عدم تحرک کافی، رژیم غذایی نادرست، استرس زیاد، کمبود خواب، تجمع سموم و ژنتیک ایجاد می‌شود. این یک بیماری مزمن و پیچیده است و مدیریت آن به معنی استفاده از چندین استراتژی کاهش ریسک و در عین حال، دستیابی به هدف مورد نظر برای کنترل قند خون است. اما بهترین درمان برای دیابت نوع ۲ چیست؟

سارا صاحبی
۱۴ / ۰۷ / ۰۰
بیماری لایم
بیماری لایم چیست و روش‌ های درمان آن کدام است؟

بیماری لایم یا بورلیوزیس یکی از شایع‌ترین بیماری‌های قابل انتقال از طریق ناقل است که در اثر عفونت با اسپیروکت و واکنش سیستم ایمنی بدن نسبت به آن ایجاد می‌شود. گزش کنه‌های آلوده به باکتری از جنس بورلیا، این بیماری را به انسان منتقل می‌کند.

سارا صاحبی
۲۶ / ۰۵ / ۰۰
آنفولانزای مرغی در انسان
آنفولانزای مرغی در انسان / نشانه های آنفولانزای مرغی و درمان آن

آنفولانزای مرغی در انسان یا آنفولانزای پرندگان (Avian influenza) نوعی بیماری عفونی ویروسی است که از پرنده‌ای به پرنده دیگر منتقل می‌شود و ویروس این بیماری قابلیت سرایت به انسان را دارد، اما شیوع آن در میان انسان‌ها کم‌تر است.  پرندگان مهاجر آبزی به ویژه اردک‌های وحشی، ناقل طبیعی ویروس این نوع آنفولانزا هستند. البته طیور اهلی، ساحلی و پرندگان شکاری که در طبیعت با این پرندگان مرده یا زنده در تماس باشند، دچار بیماری می‌شوند. واکسیناسیون پرندگان به ویژه در مراکز پرورش این حیوانات می‌تواند تا حد زیای از گسترش این بیماری جلوگیری کند.

سارا صاحبی
۲۳ / ۰۸ / ۰۱
مننژیت
مننژیت چه علائمی ایجاد می‌کند؟

مغز و نخاع انسان‌ توسط غشاهای محافظتی به نام مننژ پوشیده و محافظت می‌شود. زمانی که مایع اطراف این غشاها دچار عفونت و التهاب شوند، عارضه‌ای به نام مننژیت روی می‌دهد. این بیماری می‌تواند در همه افراد، حتی نوزادان ایجاد شود و در صورت عدم درمان سریع، عوارض بسیار جدی به دنبال داشته باشد. در شدیدترین حالت، این عارضه از طریق مسمومیت شدید خونی، منجر به بروز آسیب‌های دائمی در اعصاب بدن یا مغز می‌شود. برای مشورت با پزشک متخصص در این زمینه، از مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۰۸ / ۰۶ / ۰۰
درمان سینوزیت مزمن
روش‌های درمان سینوزیت مزمن

سینوزیت، التهابی است که باعث درد، فشار و تورم در سینوس‌ها می‌شود. سینوزیت مزمن هم به سینوزیتی می‌گویند که برای مدت طولانی و به‌طور معمول، بیش از ۱۲ هفته طول بکشد. برخلاف سینوزیت حاد که اغلب به دلیل عفونت سینوسی ایجاد می‌شود، سینوزیت مزمن بیشتر اوقات توسط باکتری ایجاد نمی‌شود و همیشه با درمان‌های روتین و آنتی بیوتیک بهبود نمی‌یابد. سینوس‌ها فضاهای مرطوبی هستند که در پشت استخوان‌های بالای صورت، بین چشم‌ها و پشت پیشانی، بینی و گونه‌ها قرار دارند. سینوس‌ها از طریق سوراخ‌های کوچکی به داخل بینی راه دارند و از این طریق می‌توانند تخلیه شوند. هر چیزی که مانع این جریان بین سینوس‌ها و بینی شود، می‌تواند به تجمع مخاط و گاهی چرک در سینوس‌ها منجر شود.

ندا ناجی
۲۳ / ۰۹ / ۰۰
بیماری عفونت گوش / شناخت علت و راه های درمان آن

عفونت گوش که به عنوان اوتیت میانی نیز شناخته می شود، یک مشکل شایع سلامتی است که سالانه میلیون ها نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. اگرچه این بیماری می تواند دردناک و ناراحت کننده باشد، اما معمولا جدی نیست و می تواند با آنتی بیوتیک ها یا سایر داروها درمان شوند. با این حال، در برخی موارد، عفونت گوش می تواند منجر به عوارض جدی تری مانند کاهش شنوایی یا حتی مننژیت شود. بنابراین درک علل، علائم و راه های درمان عفونت گوش مهم است زیرا کمک می‌کند بهترین مراقبت ممکن را از گوش خود انجام دهید.

تیم تحریریه حال
۳۰ / ۱۱ / ۰۱
نظرات کاربران
افزودن نظر