haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

آیا شما اختلالات روانی تان را به فرزندانتان منتقل می کنید؟

اختلال-روانی
۰۲ مهر

به عنوان کسی که از دوران کودکی با اضطراب و اختلال هراس ( پانیک ) مواجه بوده است، یکی از نگرانی های مهم من وقتی دارای فرزند شدم، این بود که آیا اختلالاتم به فرزندانم منتقل خواهد شد ؟ من نمیخواهم وحشت و اضطراب مزمن من به کسی منتقل شود و این ایده که بچه هایم ممکن است به آن گرایش پیدا کنند مرا بیشتر وحشت زده و مضطرب می کند.با بیش از یک دهه داشتن فرزند  ، من به این نتیجه رسیدم که بیشتر ترس هایم بی مورد است. فرزندان من برخی از گرایش های من به اضطراب را نمایش می دهند ، اما آنها واقعاانسانی دیگر هستند. و در حالی که ژنتیک و رفتار آموخته شده در چگونگی شکل گیری آن نقش دارند، ولی این همه چیز نیست.مهمتر از همه این که تنها با آگاهی از احتلال روانی تان می توانید در مورد شناسایی و دنبال کردن درمان مناسب برای هر گونه مساله ای که ممکن است در آینده در فرزندان شما ایجاد شود، پیشگیرانه عمل کنید.

نکاتی برای والدین با چالش های سلامت روانی

 

1. در مورد سلامت روانی خود با فرزندتان رو راست باشید :
این ممکن است در ابتدا دردناک باشد، اما صحبت کردن به طور علنی در مورد مسائل مربوط به سلامت روان شما یک روش ارزشمند برای کاهش خطرات انتقال اختلالات خود به فرزندتان است، با مدل سازی یک رویکرد پیشگیرانه به مراقبت های بهداشت روانی. به عنوان مثال، اگر شما در هراس افسردگی هستید، به سادگی می گوید: “مامان اکنون احساس ناراحتی زیادی می کند”، به فرزندتان اجازه می دهد که بداند  صحبت کردن در مورد احساسات دشوار عادی و طبیعی است  و افسردگی، اضطراب و یا هر نوع اختلالی که مردم تجربه می کنند باعث شرمساری نیست . افزودن جملاتی مانند: “این چیزی است که مامان در حـال کار بروری آن است و تقصیر شما نیست ” روشن می کند که این موارد را می توان حل کرد و عذاب وجدان را از روی فرزندتان بر می دارد   (کودکان اغلب احساسات پدر و مادر را درونی می کنند، چیزی در موردش نمی گویند  )
2. استراتژی های مقابله ای خوب را مدلسازی کنید
فرزندان من می دانند که من تحت درمانی هستم آنها می دانند جلسات تمرین روزانه و جلسات مدیتیشن  من برای بهبود پیدا کردنم لازم است . در واقع، فرزند متمایل به اضطراب من شروع به انجام مدیتیشن با من کرده است!به عنوان یک مادر، من حتی متوجه شدم که حفظ سلامت روانی من نه تنها من را قادر می سازد تا از طریق  انجام اقدامات خود مراقبتی مشکل روحی روانی ام را برطرف کنم بلکه می توانم به فرزندانم نشان دهم مراقبت از سلامت روان مانند غذا خوردن، خوابیدن یا مراجعه به پزشک برای ویزیت اهمیت دارد.
3. انتقال وضعیت اختلال روان شما به فرزند تان اجتناب ناپذیر نیست
این موضوع غیر معقول نیست که کسانی که با مسائل مربوط به سلامت روان درگیر هستند ترس انتقال آن را به فرزندانشان را دارند . واینکه یک مولفه ژنتیکی برای بسیاری از اختلالات روانی وجود دارد. اما فقط به این دلیل که فرزند شما ممکن است اختلال خود را از شما به ارث ببرد، به این معنا نیست که آنها در آینده اختلال روانی خواهند داشت.
انتقال-تنش
4. هنگامی که سلامت روانی شما بهتر شد، خود را مجازات نکنید
همه ما با اختلالات روانی روزهای بدی داشته ایم. و من قصد دارم کاملا با شما صادق باشم: گاهی اوقات پدر یا مادر بودن می توانند جرقه های اختلالات روانی را بوجود بیاورد . اما به همین دلیل است رو راست بودن با فرزندانتان در مورد مبارزات شما با اختلالات روانی تان بسیار مهم است (نگاه کنید به مورد شماره 1) .فرزندان شما به یک والد کامل نیاز ندارند: آنها نیاز به کسی دارند که به کمبودهای خود اقرار کند و بابت آنها عذر خواهی کند و تلاش کند تا بهترین حالت ممکن خود شود.
5. زندگی با اختلالات مربوط به سلامت روان، به شما یک مزیت می دهد
واقعیت این است که شما به اندازه کافی از اختلال خود آگاه هستید وبه خودتان برچسب می زنید و حتی مقاله ای در مورد انتقال بیماری خود به فرزند خودمی خوانید! – به این معنی است که شما می توانید از آگاهی تان به نفع خود استفاده کنید. این آگاهی یکی از اجزای کلیدی است که می تواند کودک شما را از علائم و رفتارهای نامطلوب مربوط به اختلال روانی شما محافظت کند. شما ممکن است آگاه تر شده باشید تا علائم در حـال ظهور مشکلات سلامت روان را در فرزندتان تشخیص دهید و به شما این امکان را می دهد که به آنها کمک کنید.

طبیعی است که نگران باشید، اما راه حل وجود دارد!

من نمی توانم پنهان کنم این واقعیت را که در مورد انتقال اختلالات روانی من به فرزندانم نگران هستم. اما حتی اگر بدترین سناریوی موردنظر اتفاق بیفتد و فرزندانم با مسائل مربوط به اختلال روان روبرو شوند، من از اینکه آنها را به دنیا آورده ام پشیمان نیستم. با گذشت سال ها، راه حل ها و پشتیبانی های بیشتری برای آنها در اختیارشان قرار می گیرد.بچه ها موجودات پیچیده و پر از شگفتی هستند که تا زمانی که شما خودتان را نمی شناسید نمی توانید آنها را دریابید. و به همان اندازه که مشکل است با اختلالات روانی زندگی کردن ، آنها یک فرد را تعریف نمی کنند. به یاد داشته باشید که فرزندان شما (و خود شما) بیشتر از ژنتیک تان و بیشتر از هر نوع اختلال روانی ، مستحکم و انعطاف پذیر هستید .

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «مشورت» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «مشورت» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

اختلال اضطراب پس از سانحه
اختلال اضطراب پس از سانحه چیست؟

اختلال اضطراب پس از سانحه که به اختصار با PTSD نشان داده می‌شود، می‌تواند پس از یک واقعه بسیار استرس‌زا یا ناراحت کننده یا پس از یک تجربه آسیب‌زای طولانی مدت ایجاد شود. اختلال اضطراب پس از سانحه یک بیماری واقعی است. ممکن است شما پس از زندگی در یک محیط پر از تشویش و یا تجربه یک رویداد آسیب‌زا مانند جنگ، طوفان، تجاوز جنسی، آزار فیزیکی یا یک حادثه بد، دچار PTSD شوید. PTSD باعث می‌شود پس از پایان خطر نیز همچنان احساس استرس و ترس کنید که زندگی شما و اطرافیانتان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اختلال اضطراب پس از سانحه می‌تواند مشکلاتی مانند کابوس و اختلال خواب، احساس گناه، نگرانی و عصبانیت ناگهانی را به همراه داشته باشد. علائم PTSD ممکن است بلافاصله پس از یک رویداد ترسناک شروع شود و سپس ادامه یابد. برخی افراد ماه‌ها یا حتی سال‌ها بعد از سانحه ممکن است علائم جدید یا شدیدتری نشان دهند. PTSD ممکن است برای هر کسی اتفاق بیفتد، حتی کودکان.

پشتیبانی حال
۱۷ / ۰۸ / ۰۰
کولیک نوزاد
کولیک نوزاد را درمان کنید / آرام کردن نوزادان کولیکی

کولیک نوزاد به عارضه‌ای گفته می‌شود که در آن یک نوزاد سالم به شکل غیر عادی و بیشتر از سایر نوزادان گریه می‌کند. گریه کردن برای نوزاد امری طبیعی است و همه آن‌ها زمانی که خسته، گرسنه، کلافه و یا خیس هستند گریه می‌کنند.

سارا صاحبی
۲۵ / ۱۰ / ۹۹
سادیسم چیست؟
سادیسم چیست؟ ۵ نشانه مهم

شاید شما نیز با افرادی روبه‌رو شده‌اید که از دیدن رنج دیگران لذت می‌برند. سادیسم تمایل و قصد برای صدمه زدن به دیگران است. اما چرا برخی از انسان‌ها نسبت به افرادی که تهدیدی برای آن‌ها نیستند و حتی گاهی نسبت به فرزندانشان ظلم می‌کنند؟ این رفتار از کجا می‌آید و چه هدفی را دنبال می‌کند؟ اگر کسی برای تلافی یا دفاع از خود به دیگری حمله کند ما درک می‌کنیم، اما وقتی کسی به افراد بی‌آزار آسیب می‌رساند، می‌پرسیم: «چطور توانستی؟» در افراد مبتلا به سادیسم، صدمه زدن به دیگران به‌طور مستقیم انجام می‌شود و فرد سادیست یا دیگرآزار، از صدمه زدن به بقیه افراد جز لذت‌جویی صرف هدف دیگری ندارد. آسیب رساندن به دیگران ممکن است به صورت کلامی یا فیزیکی باشد. سادیسم یا سادیسم روزمره که اصطلاحی بالینی است، به تجربه لذت بردن از دیدن رنج دیگران یا تحمیل رنج به دیگران اشاره دارد. افراد سادیست از ظلم لذت می‌برند و به دنبال فرصت‌هایی برای ایجاد رنج در دیگران هستند. فقط افراد سادیست هستند که تمایل دارند یک کار خسته‌کننده را انجام دهند تا فرصت آسیب رساندن به فردی بی‏گناه را داشته باشند. نام اختلال سادیسم برگرفته از نام خاص مارکی دو ساد (۱۸۱۴-۱۷۲۰)، یک اشراف زاده فرانسوی است که به دلیل نوشتن رمان‌هایی با موضوع ایجاد درد به عنوان منبع لذت جنسی مشهور شد. سادیسم در میان شخصیت‌های تاریک که به ساختار شخصیتی بدخواهانه اشاره دارد، جایگاه خود را دارد و به درک رفتارهای مشکل‌ساز مانند پرخاشگری می‌افزاید. به همین دلیل مراجعه به برخی از مفاهیم برای درک رنج دیگران ضروری به نظر می‌رسد. در واقع می‌توان گفت سادیسم قوی‌ترین پیوند را با آزار و اذیت سایبری و به دنبال آن با روان‌پریشی دارد. همچنین می‌توان گفت قلدرها نمونه کلاسیک سادیسم در محل کار هستند. سادیسم نیز از جمله بیماری‌هایی است که نیاز داریم در مورد آن بدانیم تا اگر با افرادی که به این بیماری مبتلا هستند روبه‌رو شدیم، بتوانیم موقعیت را به درستی کنترل کنیم.

ندا ناجی
۲۴ / ۰۹ / ۰۰
دندان قروچه
روش‌هایی برای درمان دندان قروچه

به وضعیتی که در آن فردی دندان‌های خود را به هم فشار داده یا می‌ساید، اصطلاحا دندان قروچه می‌گویند. این حالت ممکن است به صورت ناخودآگاه و در هنگام بیداری روی دهد و یا فرد در هنگام خواب دندان‌هایش را به هم حرکت دهد. بروز این حالت در هنگام خواب، شایع‌ترین اختلال حرکتی مرتبط با خواب در نظر گرفته شده و به نظر می‌رسد کسانی که دندان قروچه در هنگام خواب دارند، بیشتر از سایرین در معرض سایر اختلالات خواب مثل خر و پف و آپنه خواب قرار می‌گیرند. در واقع این یک فعالیت عصبی عضلانی ناخودآگاه است.

سارا صاحبی
۲۲ / ۰۸ / ۰۰
بیش فعالی
نشانه‌های بیش فعالی چیست؟

بیش فعالی چیست در سال‌های اخیر لفظ « بیش فعالی » بیش‌تر از قبل به گوشمان می‌خورد، دیگر همه بچه‌ها صرفاً « بچه شیطان‌تری نسبت به سایر بچه‌ها » نیستند، بعضی‌هاشان ADHD دارند یا بیش فعال هستند. اما چه فرقی بین یک بچه شیطان و سرزنده و کودکی که بیش فعالی دارد، وجود دارد؟ بیش فعالی چیست و چه نشانه‌هایی دارد؟ باید فقط به دنبال فعالیت‌های بیش‌تر از حد معمول بگردیم یا علائم دیگری هم می‌توانند نشان‌دهنده ADHD باشند؟ این بیماری فقط مختص کودکان است یا بزرگسالان هم به آن دچار می‌شوند؟ اصلاً از کجا می‌شود تشخیص داد که کسی بیش فعال هست یا نه؟ فرق ADHD با ADD چیست؟ همه این‌ها سوالاتی هستند که در مقاله پیش رو به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

پشتیبانی حال
۰۶ / ۰۴ / ۰۰
هیپنوتراپی
هیپنوتراپی چیست و میزان تاثیر آن چقدر است؟

هیپنوتیزم درمانی یا هیپنوتراپی نوعی تکنیک کمکی است که در آن از هیپوتیزم افراد برای کمک به درمان یا رفع علائم و شرایط خاص استفاده می‌شود. در این روش با القای یک حالت خواب همراه با هوشیاری، تمرکز فرد را از حالت خارجی دور کرده و بر تجربیات درونی متمرکز می‌کنند. گاهی از این روش به عنوان بخشی از روند درمان مشکلاتی مثل حملات هراس یا سایر اختلالات اضطرابی استفاده می‌شود. این تکنیک برای مدیریت درد، کاهش وزن، ترک سیگار و مسائل دیگر هم می‌تواند مفید باشد. برای آشنایی بیشتر با هیپنوتیزم درمانی، می‌توانید از مشاوره آنلاین حال استفاده کنید.

سارا صاحبی
۲۶ / ۰۲ / ۰۰

2 دیدگاه