haal application

IOS

pwa

اندروید

google play

آیا شما اختلالات روانی تان را به فرزندانتان منتقل می کنید؟

اختلال-روانی
۰۲ مهر

به عنوان کسی که از دوران کودکی با اضطراب و اختلال هراس ( پانیک ) مواجه بوده است، یکی از نگرانی های مهم من وقتی دارای فرزند شدم، این بود که آیا اختلالاتم به فرزندانم منتقل خواهد شد ؟ من نمیخواهم وحشت و اضطراب مزمن من به کسی منتقل شود و این ایده که بچه هایم ممکن است به آن گرایش پیدا کنند مرا بیشتر وحشت زده و مضطرب می کند.با بیش از یک دهه داشتن فرزند  ، من به این نتیجه رسیدم که بیشتر ترس هایم بی مورد است. فرزندان من برخی از گرایش های من به اضطراب را نمایش می دهند ، اما آنها واقعاانسانی دیگر هستند. و در حالی که ژنتیک و رفتار آموخته شده در چگونگی شکل گیری آن نقش دارند، ولی این همه چیز نیست.مهمتر از همه این که تنها با آگاهی از احتلال روانی تان می توانید در مورد شناسایی و دنبال کردن درمان مناسب برای هر گونه مساله ای که ممکن است در آینده در فرزندان شما ایجاد شود، پیشگیرانه عمل کنید.

نکاتی برای والدین با چالش های سلامت روانی

 

1. در مورد سلامت روانی خود با فرزندتان رو راست باشید :
این ممکن است در ابتدا دردناک باشد، اما صحبت کردن به طور علنی در مورد مسائل مربوط به سلامت روان شما یک روش ارزشمند برای کاهش خطرات انتقال اختلالات خود به فرزندتان است، با مدل سازی یک رویکرد پیشگیرانه به مراقبت های بهداشت روانی. به عنوان مثال، اگر شما در هراس افسردگی هستید، به سادگی می گوید: “مامان اکنون احساس ناراحتی زیادی می کند”، به فرزندتان اجازه می دهد که بداند  صحبت کردن در مورد احساسات دشوار عادی و طبیعی است  و افسردگی، اضطراب و یا هر نوع اختلالی که مردم تجربه می کنند باعث شرمساری نیست . افزودن جملاتی مانند: “این چیزی است که مامان در حـال کار بروری آن است و تقصیر شما نیست ” روشن می کند که این موارد را می توان حل کرد و عذاب وجدان را از روی فرزندتان بر می دارد. (کودکان اغلب احساسات پدر و مادر را درونی می کنند، چیزی در موردش نمی گویند). کاهش اضطراب در کودکان را در این مقاله بیاموزید
2. استراتژی های مقابله ای خوب را مدلسازی کنید
فرزندان من می دانند که من تحت درمانی هستم آنها می دانند جلسات تمرین روزانه و جلسات مدیتیشن  من برای بهبود پیدا کردنم لازم است . در واقع، فرزند متمایل به اضطراب من شروع به انجام مدیتیشن با من کرده است!به عنوان یک مادر، من حتی متوجه شدم که حفظ سلامت روانی من نه تنها من را قادر می سازد تا از طریق  انجام اقدامات خود مراقبتی مشکل روحی روانی ام را برطرف کنم بلکه می توانم به فرزندانم نشان دهم مراقبت از سلامت روان مانند غذا خوردن، خوابیدن یا مراجعه به پزشک برای ویزیت اهمیت دارد.
3. انتقال وضعیت اختلال روان شما به فرزند تان اجتناب ناپذیر نیست
این موضوع غیر معقول نیست که کسانی که با مسائل مربوط به سلامت روان درگیر هستند ترس انتقال آن را به فرزندانشان را دارند . واینکه یک مولفه ژنتیکی برای بسیاری از اختلالات روانی وجود دارد. اما فقط به این دلیل که فرزند شما ممکن است اختلال خود را از شما به ارث ببرد، به این معنا نیست که آنها در آینده اختلال روانی خواهند داشت.
انتقال-تنش
4. هنگامی که سلامت روانی شما بهتر شد، خود را مجازات نکنید
همه ما با اختلالات روانی روزهای بدی داشته ایم. و من قصد دارم کاملا با شما صادق باشم: گاهی اوقات پدر یا مادر بودن می توانند جرقه های اختلالات روانی را بوجود بیاورد . اما به همین دلیل است رو راست بودن با فرزندانتان در مورد مبارزات شما با اختلالات روانی تان بسیار مهم است (نگاه کنید به مورد شماره 1) .فرزندان شما به یک والد کامل نیاز ندارند: آنها نیاز به کسی دارند که به کمبودهای خود اقرار کند و بابت آنها عذر خواهی کند و تلاش کند تا بهترین حالت ممکن خود شود.
5. زندگی با اختلالات مربوط به سلامت روان، به شما یک مزیت می دهد
واقعیت این است که شما به اندازه کافی از اختلال خود آگاه هستید وبه خودتان برچسب می زنید و حتی مقاله ای در مورد انتقال بیماری خود به فرزند خودمی خوانید! – به این معنی است که شما می توانید از آگاهی تان به نفع خود استفاده کنید. این آگاهی یکی از اجزای کلیدی است که می تواند کودک شما را از علائم و رفتارهای نامطلوب مربوط به اختلال روانی شما محافظت کند. شما ممکن است آگاه تر شده باشید تا علائم در حـال ظهور مشکلات سلامت روان را در فرزندتان تشخیص دهید و به شما این امکان را می دهد که به آنها کمک کنید.

طبیعی است که نگران باشید، اما راه حل وجود دارد!

من نمی توانم پنهان کنم این واقعیت را که در مورد انتقال اختلالات روانی من به فرزندانم نگران هستم. اما حتی اگر بدترین سناریوی موردنظر اتفاق بیفتد و فرزندانم با مسائل مربوط به اختلال روان روبرو شوند، من از اینکه آنها را به دنیا آورده ام پشیمان نیستم. با گذشت سال ها، راه حل ها و پشتیبانی های بیشتری برای آنها در اختیارشان قرار می گیرد.بچه ها موجودات پیچیده و پر از شگفتی هستند که تا زمانی که شما خودتان را نمی شناسید نمی توانید آنها را دریابید. و به همان اندازه که مشکل است با اختلالات روانی زندگی کردن ، آنها یک فرد را تعریف نمی کنند. به یاد داشته باشید که فرزندان شما (و خود شما) بیشتر از ژنتیک تان و بیشتر از هر نوع اختلال روانی ، مستحکم و انعطاف پذیر هستید .

 

تیم کارشناسی سامانه مشاور آنلاین «مشورت» می‌تواند شما را با یک کلیک به مشاور وصل کند. ما در «مشورت» باور داریم حق هر کسی‌ست که امکان مشاوره‌ی امن، راحت و با قیمت مناسب را داشته باشد.
اگر شما هم می‌خواهید از شر فکرهای آزاردهنده و مشکلات فکری راحت شوید، همین الان اپلیکیشن موبایل را نصب کنید. یا از نسخه‌ی وب آن استفاده کنید و به یکی از مشاوران آنلاین «مشورت»‌ وصل شوید.

مقالات مرتبط

شب ادراری
شب ادراری کودک و روش های درمان آن

شب ادراری کودک اتفاق خیلی شایع و ناخوشایندی در بین کودکان، مخصوصا بچه‌های زیر ۶ سال است. والدین معمولا از شب ادراری کودک خود نگرانند و از اینکه هر شب با رختخواب خیس او مواجه شوند، احساس کلافگی می‌کنند. اما برای درمان این مشکل چه کارهایی باید انجام داد؟ دعوا کردن یا دادن حس شرم و خجالت به کودک، هیچ کمکی به بهبود شب ادراری او نخواهد کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با دلایل بروز این مشکل و روش‌های درمان آن آشنا شوید.

پشتیبانی حال
۲۴ / ۰۲ / ۰۰
چاق شدن سریع کودکان
چاق شدن سریع کودکان / معجزه چاقی کودک با این روش ها

چاق شدن سریع کودکان دغدغه بسیاری از پدر و مادرهاست: چرا کودکشان غذای کافی می‌خورد، اما وزنش اضافه نمی‌شود! به همین دلیل والدین چاقی کودک برای این والدین یک آرزوست.

تیم تحریریه حال
۱۳ / ۰۹ / ۰۱
علت پرخاشگری کودک
کودک پرخاشگر / با پرخاشگری کودکمان چه کنیم؟

زوج‌هایی که قصد بچه‌دار شدن دارند، احتمالا بیشتر به لحظاتی فکر می‌کنند که کودکشان با لبخند و شیرین‌زبانی آن‌ها را به وجد می‌آورد و قلبشان را گرم می‌کند. آن‌ها احتمال کمی می‌دهند که یک کودک پرخاشگر داشته باشند که با عصبانیتش آن‌ها را مستأصل می‌کند.

تیم تحریریه حال
۲۱ / ۰۶ / ۰۱
واکسن های کودکان – جدول واکسیناسیون کودکان

اگر به تازگی پدر یا مادر شده‌اید، احتمال معتقدید که روزهای واکسیناسیون از سخت‌ترین تجربیات پدر و مادر بودن است. این روزها با گریه و ناآرامی نوزاد همراه بوده و ممکن است تحمل چنین شرایطی برای والدین دشوار باشد. اما باید بدانید که تزریق واکسن های کودکان از مهم‌ترین کارهایی است که برای حفظ سلامت آن‌ها می‌توان انجام داد. برای دریافت پاسخ سوالات خود در زمینه واکسیناسیون کودکان و مراقبت‌های بعد از آن از متخصص اطفال آنلاین بگیرید.

سارا صاحبی
۲۰ / ۰۲ / ۰۰
آیا نام حـال اکنونم افسردگی است؟

افسردگی یک بیماری شایع و جدی پزشکی است که روی احساس افراد، نحوه فکر کردن و عملکرد آنها اثر منفی می‌گذارد. افسردگی باعث ایجاد احساس غم و اندوه یا از دست دادن علاقه افراد به فعالیت‌هایی می‌شود که تا پیش از آن برایشان لذت بخش بوده است.

پشتیبانی حال
۲۶ / ۰۵ / ۹۸
اختلال بدشکلی بدن
همه چیز درباره اختلال بدشکلی بدن

بسیاری از ما احتمالا از یک یا چند عضو بدن خود، مثل انحراف یا اندازه بینی، شکل‌دندان‌ها، اندازه ماهیچه‌ها و... رضایت کافی نداریم. اگرچه ممکن است گاهی به این نقص‌ها فکر کنیم، اما آن‌ها هیچ تاثیری در زندگی روزمره و ارتباطات ما ندارند. اما گروهی از افراد که به اختلال بدشکلی بدن مبتلا هستند، ممکن است ساعت‌های زیادی از روز خود را به نقص‌های خیالی یا واقعی اما بسیار جزئی خود فکر کنند و دائما به خود بگویند که به اندازه کافی خوب نیستند! این افکار به تدریج بیشتر شده و روند طبیعی زندگی آن‌ها را مختل خواهد کرد. درمان این اختلال شامل روان درمانی و دارو درمانی است. برای مشورت با متخصصان سلامت روان درباره این بیماری، می‌توانید از مشاوره آنلاین کمک بگیرید.

سارا صاحبی
۱۸ / ۰۸ / ۰۰

2 دیدگاه